Piloci Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczęli w Rumunii szkolenie na samolotach F-16. Polska wezwała USA do zniesienia zakazu przeprowadzania prze z Ukrainę ataków dalekiego zasięgu zachodnią bronią. Putin stwierdził, że uderzenia zachodnią bronią w głąb Rosji to wypowiedzenie wojny przez NATO. Na froncie doszło do 122 starć pomiędzy SZU a rosyjskimi najeźdźcami. Większość z nich w regionie Kurachowa i Pokrowska. Rosjanie stracili kolejnych 1220 żołnierzy.
Pokaż od:
13 września 14:09

Indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o zwolnieniu z rosyjskiej armii 45 obywateli Indii, którzy podstępem zostali wysłani do walki w Ukrainie.

45 obywateli zostało zabranych z linii frontu - poinformował kanał telewizyjny NDTV, powołując się na Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju. Według ministerstwa spraw zagranicznych jeszcze 50 obywateli Indii pozostaje w strefie działań wojennych. MSZ stara się ich ratować i odesłać do ojczyzny.

13 września 13:59

Finlandia dostarczy Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej

Informacja ta został ogłoszona na stronach fińskiego Ministerstwo Obrony. Wielkość nowego, 25. pakietu wynosi około 118 milionów euro. W sumie Finlandia zapewniła Ukrainie pomoc o wartości 2,3 mld euro, podał resort wojskowy. „Sytuacja militarna w Ukrainie nadal jest poważna. Zgodnie z obietnicą, Finlandia będzie nadal zapewniać pomoc materialną. Nasze przesłanie do krajów partnerskich jest takie, że nie możemy się poddawać” - skomentował informację minister obrony Antti Häkkänen.

13 września 13:49

Snajper 68. oddzielnej brygady myśliwskiej trafia wroga z odległości 1094 metrów.

13 września 13:39

Cud. Koszt regionalnego samolotu Bajkał, który ma zastąpić radziecki An-2 „Kukuruźnik”, spadł o połowę po "cudownym" nakazie prezydenta Rosji Władimira Putina - przekazał wysłannik prezydenta do Dalekowschodniego Okręgu Federalnego Jurij Trutniew.

„Przez kilka dni było to 455 milionów rubli, a teraz jest to około 260 milionów rubli. Cóż, świetnie” - powiedział Trutniew. Według niego poprawiły się również podane parametry techniczne samolotu, w szczególności będzie on lądował na krótkich pasach, chociaż wcześniej nie było to planowane. "Mieliśmy do pokonania 1050 metrów. Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, co z tym zrobić. Ponieważ na Dalekim Wschodzie mamy pasy o długości 1050 metrów - 33. I to wszystko. A wszystkie inne nie pasują. Wczoraj powiedzieli mi: nie, 350 metrów” - powiedział Trutniew.

13 września 13:29

Na Białorusi wszczęto sprawę karną o „promowanie działalności ekstremistycznej” przeciwko działaczowi praw człowieka i poecie Siergiejowi Sysowi. Zostało to przez niego zgłoszone do białoruskiej redakcji Radia Wolność.

Według aktywisty praw człowieka oskarżony jest on o propagowanie działalności ekstremistycznej, za co grozi mu kara do 7 lat więzienia. Sprawa dotyczyła udziału w programach stacji telewizyjnej Biełsat.

13 września 13:25

Ukraina i Rosja wymieniły jeńców wojennych. Rosja zwróciła strażników granicznych, którzy bronili obwodu kurskiego.

Rosja i Ukraina przeprowadziły wymianę według formuły 49 za 49. Informację potwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„49 Ukraińców i Ukrainek jest w domu. Są to żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej, Policji Narodowej, Państwowej Służby Granicznej, a także nasi cywile” - napisał. Dziennikarka Lenija Umerowa, oskarżona w Rosji o szpiegostwo, jest jedną z osób odesłanych do Ukrainy.

13 września 13:19

Ponadto szpiegowanie i „możliwy sabotaż infrastruktury krytycznej i obiektów związanych z obronnością w Niemczech pozostają zagrożeniem, które należy traktować poważnie” – dodał MAD. Dlatego też – według autorów raportu – należy wzmacniać zdolności niemieckiej armii. 

Służba Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) jest najmniejszą jednostką ze wszystkich niemieckich służb wywiadowczych. Podlega ona federalnemu ministerstwu obrony. Jej zadaniem są m. in. ochrona Bundeswehry przed szpiegostwem i przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa żołnierzy i pracowników cywilnych – czytamy na portalu RND.

pap

13 września 13:18

Rosyjski wywiad zintensyfikował swoje działania przeciwko Bundeswehrze. Rosja chce przede wszystkim znać szlaki transportowe broni i amunicji dla Ukrainy oraz miejsca rozmieszczenia zachodnich systemów broni - wynika z corocznego raportu niemieckiej Służby Kontrwywiadu Wojskowego (MAD).

Według MAD Rosjanie są obecnie szczególnie zainteresowani pomocą wojskową Niemiec dla Ukrainy – czytamy na portalu. Chodzi przede wszystkim o szlaki transportowe broni i amunicji oraz rozmieszczenie zachodnich systemów broni w samej Ukrainie. Niemiecki kontrwywiad wojskowy wskazał, że „dla strony rosyjskiej kluczowe jest uzyskanie informacji, które dadzą jej armii przewagę na polu bitwy”.

13 września 13:07

Dziennikarze z Centrum Dziennikarstwa Śledczego dowiedzieli się, że na tymczasowo okupowanym Krymie okupanci instalują metalowe ogrodzenia w pobliżu Mostu Kerczeńskiego, aby chronić betonowe filary mostu przed atakami podwodnych i nawodnych dronów. Obecnie mają one około 600 metrów długości.

13 września 12:56

Ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oświadczyło w piątek, że cofnięcie przez Rosję akredytacji sześciu brytyjskim dyplomatom to efekt działań podjętych w związku z rosyjską aktywnością, a oskarżenia przedstawione przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa są całkowicie bezpodstawne.

"Oskarżenia wysunięte dziś przez FSB przeciwko naszym pracownikom są całkowicie bezpodstawne. Rosyjskie władze cofnęły akredytację dyplomatyczną sześciu brytyjskich dyplomatów w Rosji w zeszłym miesiącu w następstwie działań podjętych przez rząd Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na rosyjską działalność państwową w Europie i Wielkiej Brytanii. Nie zamierzamy przepraszać za ochronę naszych interesów narodowych" - przekazał rzecznik ministerstwa.

13 września 12:45

"Kraje zachodnie przygotowują się do zwiększenia dostaw sprzętu obrony powietrznej do Ukrainy" - powiedział polski premier Tusk.

13 września 12:34

Finowie zdecydowali się na inwestycję w Rumunii, gdy po napaści Rosji na Ukrainę postanowili wycofać się z Rosji. To była dramatyczna decyzja dla Nokian Tyres, która w 2005 r. zbudowała nowoczesną fabrykę pod Sankt Petersburgiem do produkcji nawet 17 mln opon rocznie. Z tego zakładu pochodziło nawet 80 proc. wszystkich opon produkowanych przez Nokian Tyres.

13 września 12:23

Zginął Pawło Czarkin z Charkowa, urodzony w 1994 roku, administrator systemu MobiDev.

Zginął 4 września w pobliżu wsi Sudża w obwodzie kurskim. Był dowódcą plutonu moździerzy, starszym oficerem baterii moździerzy batalionu szturmowego 92. brygady. Został zmobilizowany do Sił Zbrojnych na początku wojny na pełną skalę.

13 września 12:12

Rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę załamują unijny rynek energetyczny - ostrzegł w piątek na łamach brytyjskiego dziennika "Financial Times" grecki premier Kyriakos Micotakis. Zwrócił uwagę na "ekstremalnie" wysokie ceny energii w Europie Południowo-Wschodniej.

Rosyjskie ostrzały ukraińskiej infrastruktury energetycznej przyczyniły się do tego, że ceny energii elektrycznej w regionie Europy Południowo-Wschodniej wzrosły latem ponad dwukrotnie - zaalarmował grecki premier. W sierpniu ceny energii z 60 euro za MWh wzrosły do 130 euro. Micotakis zaapelował do Brukseli o pilne rozwiązanie "wydłużającego się kryzysu", który spowodował wzrost cen, wymagający "politycznej reakcji".

pap

13 września 12:01

USA mogą dostarczyć Ukrainie dane do naprowadzania rakiet dalekiego zasięgu

USA mogą dostarczyć Ukrainie dane do naprowadzania brytyjskich rakiet dalekiego zasięgu na rosyjskie cele

Wykorzystanie przez Ukrainę zachodnich rakiet dalekiego zasięgu do uderzenia w Rosję stało się w ostatnich dniach głównym tematem dyskusji wśród sojuszników. Ich naprowadzanie wymaga jednak danych nawigacyjnych. A Stany Zjednoczone, nawet jeśli nie zezwolą Ukrainie na uderzenie w terytorium Rosji pociskami ATACMS, mogą dostarczyć takich danych brytyjskim pociskom Storm Shadow.

Rządy USA i Wielkiej Brytanii omawiają możliwość zezwolenia Ukrainie na wykorzystanie brytyjskich pocisków manewrujących i danych nawigacyjnych USA do ataków dalekiego zasięgu na terytorium Rosji, poinformowały Bloomberg osoby zaznajomione z sytuacją. Kwestia ta jest częścią rozmów prowadzonych w ostatnich dniach, w tym podczas wizyty ministrów spraw zagranicznych USA i Wielkiej Brytanii w Kijowie. Waszyngton i Londyn zasygnalizowały, że są gotowe przychylić się do prośby Kijowa, który prawdopodobnie uzyska pozwolenie na użycie brytyjskich i francuskich rakiet do ataków.

13 września 11:50

"Po zakończeniu wojny Rosja nie przestanie próbować wpływać na społeczeństwo ukraińskie, szerzyć propagandę, próbować wnosić konflikty do społeczeństwa ukraińskiego, będzie inwestować jeszcze więcej zasobów i wysiłków w ataki kulturowe i informacyjne" - powiedział założyciel i lider stowarzyszenia „Kultura Powietrzna”, piosenkarz i działacz kultury Mikołaj Serga.

„Nie należy sądzić, że wraz z końcem wojny – po drugiej stronie granicy, od wschodu i północy ustaną próby oddziaływania na społeczeństwo ukraińskie, ustanie szerzenie propagandy, próby wprowadzenia konfliktów do społeczeństwa ukraińskiego. Rosja zacznie inwestować jeszcze więcej zasobów i wysiłków w ataki kulturowe i informacyjne. Nie uspokoi się, a ma wystarczające środki” – powiedział.

13 września 11:39

Na froncie zginął Paweł Dmytrasz, muzyk Filharmonii Iwano-Frankowskiej.

13 września 11:28

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis przybył z wizytą na Ukrainę. „Wróciłem do Kijowa, bo tu potrzeba przyjaciół” – napisał na swoim profilu.

13 września 11:17

Politico: "USA i Wielka Brytania mogą ogłosić zniesienie ograniczeń dotyczących uderzeń Sił Zbrojnych Ukrainy na Rosję podczas tygodnia wysokiego szczebla Zgromadzenia Ogólnego ONZ, który odbędzie się w Nowym Jorku w dniach 24-30 września"

13 września 11:06

W ocenie premiera, słowa Putina, "są raczej świadectwem trudnej sytuacji Rosjan na froncie". "Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że Ukraina nie może pozostać bezradna i bezbronna wobec narastającego zagrożenia z powietrza ze strony Rosji" - podkreślił. Szczególnie, jak mówił, "po informacji, że Rosja została wyposażona w kolejne rakiety ze strony ich sojuszników - 200 rakiet dostarczanych przez Iran". "W interesie Polski i naszego bezpieczeństwa jest to, aby Ukraina w czasie wojny była jak najlepiej wyposażona i żeby jak najskuteczniej mogła strzec ukraińskiego nieba, bo jest to także ochrona naszej przestrzeni powietrznej" - podkreślił Tusk.

pap