Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał, że prezydent Joe Biden "nie wyklucza", że pozwoli Ukrainie na użycie broni dalekiego zasięgu na terytorium Rosji, na co Kijów czeka od dawna. Blinken oraz szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy odwiedzą w środę stolicę Ukrainy. Podczas debaty z Kamalą Harris, Donald Trump powtórzył wcześniejsze zapewnienia, że jeśli zostanie prezydentem USA, wojna w Ukrainie zakończy się jeszcze przed jego zaprzysiężeniem.
Pokaż od:
11 września 22:01

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

11 września 21:58

"WSJ": rośnie nacisk na Ukrainę, by pomyślała o planie B w sprawie zakończenia wojny

Od początku wojny Ukraina utrzymuje, że warunkiem jakichkolwiek negocjacji pokojowych jest wycofanie się wojsk rosyjskich z kraju. Ale zmniejszenie zasobów Zachodu i postępy Rosji na froncie powinny skłonić Kijów do większego realizmu - napisał w środę “Wall Street Journal”.

“Jednym z celów wizyty szefów dyplomacji USA i Zjednoczonego Królestwa w Kijowie w środę jest dyskusja nad tym, jak zdefiniować, czym byłoby zwycięstwo Ukrainy i jakiej pomocy będzie potrzebowała, aby je osiągnąć" - wskazał dziennik. Pomogłoby to zachodnim liderom szukać poparcia wśród wyborców dla utrzymania pomocy dla Kijowa.

“Zachód nadal popiera cel Ukrainy odzyskania całego swojego terytorium. Ale niektórzy europejscy dyplomaci mówią, że Kijów powinien sformułować cele wojskowe i strategię +w sposób bardziej pragmatyczny+” - pisze WSJ. Pełne zwycięstwo Kijowa wymagałoby bowiem pomocy wartej “setek miliardów dolarów”, co znacznie wykracza poza możliwości Europy i USA.

Dziennik wskazuje, że wizyta w Kijowie nadchodzi w momencie osłabienia poparcia na Zachodzie dla dalszej pomocy Ukrainie, perspektywy trudnej zimy, a także “powolnych, acz kosztownych (dla Ukrainy - PAP)” postępów Rosji na froncie. Ponadto Rosja ma w tym roku zwerbować 400 tys. nowych żołnierzy. Może też liczyć na pomoc od Iranu, Korei Północnej i Chin, które dostarczają komponenty potrzebne do rozbudowy rosyjskiego uzbrojenia.

Ofensywa Ukrainy na Kursk nie odniosła zakładanego celu, jakim było zmuszenie Rosjan do wycofania części swoich wojsk z frontu - pisze WSJ. W opinii cytowanego przez dziennik Erica Greena, badacza think-tanku Carnegie Endowment for Democracy, operacja ta była co prawda pomocna, bo “pokazała, że (Ukraina) nadal potrafi walczyć i robić niespodzianki”, ale jednocześnie wzbudziła na Zachodzie obawy, że w dłuższej perspektywie ruch ten może osłabić zdolność Kijowa do obrony.

Dziennik zwraca uwagę, że co prawda atak na Kursk pokazał “śmiałość” Ukrainy, ale Wołodymyr Zełenski dokonuje korekty w swoim podejściu do wojny. Od paru miesięcy Kijów wykazuje większą skłonność do negocjacji. Latem Kijów rozważał rozmowy z Moskwą nad ograniczeniem ataków na infrastrukturę energetyczną, a podczas zbliżającej wizyty w Waszyngtonie ukraiński prezydent chce omówić swój pomysł na zakończenie wojny, który określił mianem “planu zwycięstwa Ukrainy”.

Źródło: PAP

11 września 21:47

"Kreml rozważa nową mobilizację poborowych, niektórzy potencjalni poborowi twierdzą, że nie są entuzjastycznie nastawieni do obrony terytorium swojego kraju, zaledwie miesiąc po ukraińskiej inwazji na rosyjski obwód kurski" - pisze The Kyiv Independent.

11 września 21:32

Putin: powinniśmy rozważyć ograniczenie eksportu uranu, tytanu i niklu

Rosyjski dyktator Władimir Putin zasugerował w środę, że jego kraj mógłby ograniczyć eksport uranu, tytanu i niklu w odwecie za sankcje Zachodu. Wypowiedź prezydenta spowodowała wzrost cen niklu i notowań firm zajmujących się wydobyciem uranu.

„Ograniczono nam dostawy szeregu towarów. Więc może my też powinniśmy wprowadzić pewne ograniczenia?” – oznajmił, dodając, że chodzi o niektóre towary dostarczane przez Rosję na światowy rynek w dużej ilości.

„Uran, tytan, nikiel” – wymienił prezydent. Zastrzegł jednak, że „tylko nie należy robić niczego ze szkodą dla siebie”.

"Rosja jest liderem, jeśli chodzi o rezerwy surowców strategicznych: w przypadku gazu jest to 22 proc. światowych rezerw, złota - prawie 23 proc., diamentów - blisko 55 proc." - oznajmił.

Rosja pozostaje jednym z najważniejszych dostawców metali na światowe rynki, a więc ograniczenie podaży lub jej wstrzymanie spowodowałoby poważne problemy - pisze Reuters, powołując się na analityków rynku.

Po wypowiedzi Putina na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) ceny niklu wzrosły o 2,6 proc. Podskoczyły też notowania akcji firm zajmujących się wydobyciem uranu; w przypadku kanadyjskich spółek NexGen Energy, Cameco i Denison Mines wzrosły one od 5,2 do 5,4 proc.

W maju prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę zakazującą importu wzbogaconego uranu z Rosji, jednak zawiera one klauzule zezwalające na uchylanie tego zakazu w przypadku problemów z podażą, co może pozwolić amerykańskiemu resortowi energii na utrzymanie importu na normalnym poziomie do 2027 roku.

W 2023 roku Rosja dostarczyła Ameryce 27 proc. wzbogaconego uranu wykorzystywanego przez komercyjne reaktory nuklearne. Tak istotne dostawy "byłoby naprawdę trudno zastąpić, zwłaszcza w krótkim terminie, przez następne 2-3 lata" - wyjaśnił analityk Citi Banku Arkady Gevorkyan.

Rosja jest też istotnym eksporterem tytanu, który wciąż kupują od niej USA, choć największymi nabywcami są Francja, Chiny i Niemcy.

Źródło: PAP

11 września 21:16

"Zapytaliśmy pięciu prominentnych Ukraińców, co sądzą o komentarzach Trumpa i kto byłby lepszym prezydentem do współpracy z Ukrainą w obliczu trwającej walki z pełnoskalową inwazją Rosji" - opisuje The Kyiv Independent.

11 września 21:01

Grupa rosyjskich dronów typu Shahed przesuwa się na granicę obwodów charkowskiego i sumskiego w kierunku obwodu połtawskiego.

11 września 20:45

Były rosyjski poseł skazany zaocznie na dziesięć lat więzienia

Na 10 lat więzienia skazany został w środę przez sąd w Moskwie były rosyjski poseł Ilia Ponomariew, krytyk Władimira Putina, przebywający obecnie na Ukrainie. Rosyjska prokuratura postawiła mu zarzut "usprawiedliwiania terroryzmu" i rozpowszechniania "fałszywych informacji" o rosyjskiej armii.

Ponomariew był jedynym rosyjskim członkiem Dumy Państwowej (izba niższa rosyjskiego parlamentu), który w 2014 r. głosował przeciwko aneksji Półwyspu Krymskiego przez Moskwę. Opuścił Rosję w 2016 r., po tym jak zagrożono mu postępowaniem karnym, i od tego czasu prowadzi na Ukrainie kampanię przeciwko Putinowi.

Były poseł został w Rosji zaklasyfikowany jako "zagraniczny agent" oraz "terrorysta i ekstremista".

Ponomariew niedawno stwierdził, że na początku sierpnia został lekko ranny w swoim domu w wyniku rosyjskiego ataku dronów pod Kijowem.

Źródło: PAP

11 września 20:27

Rosja przegrała sprawę odblokowania 70 miliardów euro w UE - teraz można je wykorzystać, aby pomóc Ukrainie, pisze Bloomberg. "To system podobny do konfiskaty aktywów rosyjskiego banku centralnego. Oznacza to, że nadwyżka zysku z tych „zamrożonych” funduszy może być potencjalnie wysyłana na Ukrainę" - czytamy.

11 września 20:11

Analitycy i prorosyjscy blogerzy donoszą, że rosyjska armia podjęła długo oczekiwaną próbę odbicia zajętej przez Ukrainę części obwodu kurskiego.

11 września 19:55

Duda: Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za straty, które wyrządziła

"Musimy upewnić się, że Kreml poniesie strategiczną porażkę. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za straty, które wyrządziła. Stanie się tak tylko wtedy, gdy zwiększymy koszty tej wojny po stronie Moskwy, jeszcze bardziej osłabiając jej bazę wojskowo–przemysłową i uderzając w serce jej gospodarki" - mówił prezydent Andrzej Duda na szczycie Platformy Krymskiej. 

I dodał: "Musimy również upewnić się, że sankcje i działania gospodarcze uderzą tam, gdzie zaboli najbardziej. Niejednokrotnie o tym już mówiłem, ale powtórzę dzisiaj raz jeszcze: Krym jest Ukrainą! I pozostanie ukraiński!".

11 września 19:39

Zełenski i Biden spotkają się w Waszyngtonie za dwa dni - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

11 września 19:24

USA przeznaczy ponad 700 milionów dolarów na pomoc dla Ukrainy

"Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił podczas wizyty w Kijowie, że przeznaczy ponad 700 milionów dolarów na pomoc dla Ukrainy. Pomoc ta ma na celu wzmocnienie sieci energetycznej, którą Rosja wielokrotnie atakowała przed spodziewaną trudną zimą" - pisze The Associated Press.

11 września 19:08

Brytyjski MSZ ogłosił nowy pakiet brytyjskiej pomocy w wys. ponad 600 mln funtów

Wielka Brytania przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocowy o wartości ponad 600 milionów funtów – ogłosił brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy, który składa w środę wizytę w Kijowie.

„Wielka Brytania ogłasza przekazanie co najmniej 242 milionów funtów na wsparcie Ukrainy w obliczu trwających rosyjskich ataków, a także 484 USD na wsparcie fiskalne i dostawy sprzętu wojskowego” - podano w komunikacie rządu w Londynie cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina.

242 miliony funtów zostaną wydzielone w latach 2024-2025 na pilne potrzeby humanitarne, energetyczne i stabilizacyjne, a także na wsparcie reform, odbudowy i rekonstrukcji - wyjaśniono w komunikacie.

„Ponieważ rosyjskie ataki rakietowe i dronowe nadal zabijają cywilów i niszczą kluczową infrastrukturę, zobowiązanie to zapewni wsparcie dla najbardziej narażonych na Ukrainie, a także wsparcie długoterminowych potrzeb gospodarczych, odbudowy i energii” – głosi oświadczenie.

484 miliony USD zostaną przekazane w formie gwarancji kredytowych dla pożyczek udzielanych przez Bank Światowy. Pozwoli to wesprzeć kluczowe usługi publiczne, w tym utrzymanie szkół i szpitali, wypłacanie pensji urzędnikom służby cywilnej i finansowanie emerytur – wyjaśniono.

„Wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy jest niezachwiane. (…) Zapewni to niezbędną pomoc dla Ukraińców, którzy nadal znoszą nieustanne ataki Rosji” - podkreślił Lammy. 

Źródło: PAP

11 września 18:50

Alarm lotniczy w Kijowie podczas wizyty zagranicznych polityków

Alarm lotniczy ogłoszono w środę w Kijowie w związku z groźbą użycia broni balistycznej - poinformowały władze miasta na Telegramie. W tym czasie w stolicy Ukrainy przebywało z wizytą kilku wysokich rangą zagranicznych polityków, m.in. sekretarz stanu USA Antony Blinken.

"Zagrożenie atakiem rakiet balistycznych z kierunku wschodniego!" - przekazały Siły lotnicze na Telegramie. 

W środę rano do Kijowa przybył prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W stolicy przebywali również szefowie dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii, Antony Blinken i David Lammy, którzy przeprowadzili rozmowy z przedstawicielami władz ukraińskich.

W środę w Kijowie odbywa się IV szczyt Platformy Krymskiej. Jest to inicjatywa powołana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, której głównym zadaniem są przygotowania do wyzwolenia okupowanego przez Rosję Krymu.

Źródło: PAP

11 września 18:35

"Pożar ukraińskiej Strefy Czarnobylskiej opanowany. Spłonęło 3,5 tysiąca hektarów terenów skażonych po katastrofie w 1986 roku (...) Agencja wyjaśniła, że akcja gaśnicza była utrudniona przez trwającą suszę, ale także działania wojenne. Pożar rozwinął się m. in. na terenach zaminowanych, co ogranicza możliwość poruszania się strażaków do bitych dróg" - opisuje Biełsat.

11 września 18:20

Zełenski: bez pomocy USA nie wygramy z Rosją

- Bez pomocy Stanów Zjednoczonych Ukraina nie zdoła zwyciężyć w wojnie z Rosją; oczekujemy, że Waszyngton pozwoli nam na wykorzystywanie amerykańskiego uzbrojenia do ataków na cele w głębi Rosji - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Nasz dialog, który trwa co tydzień i co miesiąc ze Stanami Zjednoczonymi, jest dla nas bardzo ważny. USA przekazały nam i wciąż przekazują największe wsparcie militarne i finansowe. Liczymy więc na to i bez tego nie zdołamy wygrać (wojny) - powiedział szef państwa na konferencji prasowej po szczycie Platformy Krymskiej w Kijowie.

- O ile jestem optymistą co do ich (USA) decyzji o udzieleniu nam pozwolenia na użycie broni dalekiego zasięgu, to decyzja ta nie zależy od mojego optymizmu; zależy od ich optymizmu. To jest teraz dla nas bardzo ważne. W każdym razie oczekuję dialogu z prezydentem (Stanów Zjednoczonych Joe) Bidenem w tym miesiącu - podkreślił Zełenski.

11 września 18:04

Korea Północna co najmniej dwukrotnie dostarczyła Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu - informuje The New York Times. „Rakieta Hwasong-11 użyta w ataku na Kijów 18 sierpnia nosiła oznaczenia wskazujące na to, że została wyprodukowana w tym roku” - czytamy.

11 września 17:49

Rosyjska artystka zwolniona w ramach wymiany więźniów skazana na siedem lat więzienia

osyjska artystka Aleksandra Skoczylenko, zwolniona w sierpniu w ramach wymiany więźniów między Rosją i Zachodem, została zaocznie prawomocnie skazana na siedem lat więzienia – poinformował w środę portal OWD-Info, powołując się na biuro prasowe sądu w Petersburgu.

Proces – jak podkreślił portal – rozpoczął się od przeczytania oświadczenia Federalnej Służby Więziennictwa, że Skoczylenko została ułaskawiona przez Władimira Putina. Artystkę skazano w pierwszej instancji na siedem lat kolonii karnej za „rozpowszechnianie fałszywych informacji motywowanych polityczną nienawiścią”, gdyż na metkach w supermarketach naklejała informację o ostrzale cywilów w ukraińskim Mariupolu.

Mimo ułaskawienia prokurator domagał się w apelacji uprawomocnienia wyroku.

Aresztowana w kwietniu 2022 r. 33-letnia Skoczylenko została skazana w listopadzie ubiegłego roku z artykułu 207.3 o publicznym rozpowszechnianiu fałszywych informacji o użyciu sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, wprowadzonym do kodeksu karnego w marcu 2022 r., czyli tuż po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciw Ukrainie.

Niezależny portal rosyjski Meduza podał, że Skoczylenko przebywa obecnie za granicą.

Źródło: PAP

11 września 17:33

Jak powiedział prezydent Zełenski, nie ma do tej pory dowodu, że Rosja wykorzystała już w Ukrainie rakiety otrzymane od Iranu.

11 września 17:17

Chorwacja ogłasza 11. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował prezydent Zełenski.