To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Lotnisko Żukowskij w obwodzie moskiewskim wznowiło działalność w normalnym trybie po zawieszeniu lotów we wtorek w celu zapewnienia bezpieczeństwa po atakach ukraińskich dronów - podał Reuters, powołując się na rosyjską agencję informacyjną TASS.
Rosyjski urząd lotnictwa zniósł ograniczenia na lotniskach Domodiedowo i Wnukowo wcześniej we wtorek, jednak lotnisko Żukowskij pozostawało do tej pory zamknięte dla lotów ze względu na śledztwo w sprawie ataku.
Ukraina zaatakowała stolicę Rosji we wtorek w swoim największym jak dotąd ataku dronów, zabijając co najmniej jedną osobę i uszkadzając wiele domów w regionie moskiewskim oraz zmuszając lotniska wokół Moskwy do przekierowania około 50 lotów. (PAP)
Prezydent Rosji Władimir Putin chce, aby jego samolot był eskortowany przez myśliwce podczas podróży do Turcji - poinformował Middle East Eye.
Według nich Putin chciałby lecieć do Turcji pod ochroną rosyjskich samolotów bojowych, obawiając się, że Ukraina może zaatakować jego samolot na trasie lotu. To właśnie z tego powodu związane jest opóźnienie wizyty rosyjskiego prezydenta w Ankarze.
Żądanie Moskwy może być trudne do spełnienia, ponieważ Turcja jest domem dla systemów obrony powietrznej NATO, które mogą postrzegać rosyjskie myśliwce jako wrogie cele. Źródło MEE wyjaśnia, że Turcja nie planuje wyłączenia lub zmiany systemów obrony powietrznej ze względu na wizytę Putina. Ostatnie dyskusje rozważały możliwość przyjazdu rosyjskiego prezydenta w pierwszym tygodniu października, ale nowe wymagania sprawiają, że taki rozwój wydarzeń jest mało prawdopodobny. Putin ostatni raz odwiedził Ankarę w 2014 roku.
Rumunia zastanawia się nad zmianą prawa umożliwiającego zestrzeliwanie dronów naruszających prywatność.
Komisja Obrony Senatu rozważy zmiany w ustawodawstwie, które umożliwiłyby wojsku zestrzeliwanie dronów naruszających przestrzeń powietrzną kraju. Wcześniej przewodniczący Senatu Nicolae Chuke zaproponował zawarcie protokołu z Ukrainą, dzięki któremu rosyjskie drony mogłyby być niszczone przy pomocy obrony powietrznej Rumunii.
Rosyjscy urzędnicy oświadczyli, że nie będą negocjować z Ukrainą, dopóki ukraińskie siły będą utrzymywać części obwodu kurskiego.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, Siergiej Szojgu, stwierdził, że celem ukraińskiej ofensywy było przejęcie kontroli nad elektrownią jądrową w Kursku. Nazwał to "terroryzmem nuklearnym" oraz że Rosja "nie negocjuje z terrorystami".
Tymczasem na ambasadzie Rosji w Waszyngtonie.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej ukraiński premier zapowiedział też utworzenie ministerstwa ds. powrotu Ukraińców oraz przestrzegał przed ciężką zimą, która czeka Ukrainę.
Od początku roku, na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą ujawniono ponad 200 sfałszowanych stempli kontroli granicznej.
Rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, przekazał, że cudzoziemcy decydują się na wykorzystanie fałszywek, aby ukryć fakt przeterminowania pobytu. Na przejściu granicznym w Korczowej do odprawy na wyjazd z Polski zgłosiła się m.in. 31-letnia obywatelka Ukrainy. Podczas kontroli dokumentów funkcjonariusze zakwestionowali autentyczność sześciu węgierskich odbitek stempli zamieszczonych w jej paszporcie. Cudzoziemka przyznała, że za fałszywe odbitki zapłaciła na Węgrzech 600 euro.
Ambasada Tadżykistanu w Moskwie zaleca swoim obywatelom tymczasowe powstrzymanie się od podróży do Rosji z powodu zwiększonej kontroli na granicach - podała misja dyplomatyczna w swoim kanale Telegram.
"W związku z trwającym w Federacji Rosyjskiej reżimem wzmożonej kontroli wjazdu cudzoziemców przez granicę państwową na lądowych i powietrznych punktach kontrolnych, Ambasada Republiki Tadżykistanu w Federacji Rosyjskiej zaleca obywatelom Republiki Tadżykistanu tymczasowe powstrzymanie się od podróży do Federacji Rosyjskiej" - napisano.
Zaostrzenie polityki migracyjnej w Rosji rozpoczęło się po ataku terrorystycznym w Crocus City Hall pod Moskwą 22 marca, w którym zginęło 145 osób. Podejrzanymi w tej zbrodni byli obywatele Tadżykistanu, co wywołało falę antyimigranckich nastrojów w społeczeństwie.
Irańskie MSZ: Zachód kłamie w sprawie dostaw rakiet do Rosji
Rzecznik irańskiego MSZ Nasser Hanani powiedział, że zachodnie i ukraińskie twierdzenia o transferze irańskich rakiet do Rosji są fałszywe i mają na celu odwrócenie uwagi świata od „ludobójstwa popełnianego przez Izrael przy wsparciu Zachodu”. „Pomimo twierdzeń, że popierają pokój i słownych zapewnień, że nie chcą wzrostu napięcia, rząd USA zapewnia wsparcie wojskowe dla zbrodni wojennych popełnianych przez syjonistyczne wojsko w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i w Palestynie. Robią to nieustannie i na szeroką skalę” - napisał Hanani na Platformie X.
Prezydent Finlandii: Ukraina i Zełenski, oprócz wygrania wojny, muszą także wygrać pokój
Ukraina i Zełenski, oprócz wygrania wojny, muszą także wygrać pokój, a stawkami są porządek oraz zasady międzynarodowe - powiedział prezydent Finlandii Alexander Stubb po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
Przywódców zapytano, czy widzą możliwości prowadzenia rozmów pokojowych. W ocenie prezydenta Stubba, "aby proces pokojowy mógł się zacząć, prezydent Zełenski chce być pewien, że cztery główne kwestie, oprócz jego 10-punktowego planu pokojowego, są na stole". Przywódca Finlandii poruszył kwestię terytorium, gwarancji bezpieczeństwa, sprawiedliwości i odbudowy Ukrainy.
"Myślę, że dla reszty świata ważne jest zrozumienie, że sprawiedliwa umowa pokojowa, która ostatecznie się wyłoni pomiędzy Ukrainą i Rosją, będzie przykładem tego, jak świat rozwiązuje konflikty" - podkreślił.
Stubb powiedział, że Ukraina i Zełenski, oprócz wygrania wojny, muszą także wygrać pokój, a stawkami są porządek oraz zasady międzynarodowe. "Jeżeli agresor, czyli Rosja, może zaatakować mniejsze państwo, jak Ukraina, i jeżeli może mu się upiec, to będą to robić także inne autorytarne systemy na świecie. Chciałbym, żeby bardziej angażować państwa globalnego południa" - dodał. Według niego Chiny są kluczowe, a ostatecznie wszystkie strony będą musiały "zgromadzić się wokół stołu".
Ukraińcy domagają się usunięcia filmu Anastazji Trofimowej z programu pokazów festiwalu filmowego w Toronto. Ich zdaniem to wytwór rosyjskiej propagandy. Dokumentalistka się tłumaczy.
Blinken oskarżył Chiny o wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainie
Podczas wspólnej konferencji prasowej sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena i brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Davida Lammy'ego we wtorek, Blinken zwrócił się w ostrych słowach do Pekinu.
„Jednym z powodów, dla których Putin może kontynuować swoją agresję przeciwko Ukrainie, jest wsparcie ze strony Chin, największego dostawcy sprzętu i elektroniki, które pomagają Rosji utrzymać swój przemysł obronny” - powiedział. Zapewnił, że USA i Wielka Brytania są jednomyślne w dalszym pociąganiu do odpowiedzialności rządów i firm podsycających płomienie wojny. Jednocześnie sekretarz stanu USA powiedział, że Zachód będzie nadal szukał sposobów współpracy z Chinami w kwestiach o znaczeniu globalnym, których rozwiązanie leży we wspólnym interesie.
Zełenski: "Dziękuję wszystkim naszym żołnierzom, którzy utrzymują linię frontu w kierunku Pokrowska i Kurachowe, którzy naprawdę utrzymują nasze pozycje.
Przybliżamy kroki naszych partnerów, którzy mogą teraz pomóc. Najważniejsza jest determinacja. Determinacja Ukraińców jest więcej niż wystarczająca. Determinacja naszych partnerów musi być znacznie bardziej dalekosiężna. Pracujemy również nad logistyką - terminowym dostarczaniem zapowiadanych pakietów wsparcia.
Każdy dzień to wyzwanie. Każdy dzień to maksymalny wysiłek. Na pewno pokonamy okupanta".
Ukraińskie wojsko, przy wsparciu czołgu i bojowego wozu piechoty Bradley, "czyści" budynek zdobyty przez 🇷🇺 Rosjan w Torecku w obwodzie donieckim.
Niemcy będą potrzebować nawet 100 lat, aby odbudować potęgę militarną w konfrontacji z Rosją
Niemcy dozbrajają się zbyt wolno w obliczu szybko rosnącego zagrożenia militarnego ze strony Rosji. W przypadku konfliktu zbrojnego Niemcy zużyłyby wszystkie pociski i rakiety, które mogłyby wyprodukować w ciągu roku, w nieco ponad dwa miesiące, gdyby prowadziły ostrzał z taką samą intensywnością, z jaką robi to dziś rosyjska armia na Ukrainie. A wyprodukowanie niektórych rodzajów broni w wystarczających ilościach zajęłoby jej dziesięciolecia, jeśli nie prawie sto lat - donosi The Moscow Times.
Departament Stanu USA nałożył sankcje na głównego irańskiego przewoźnika Iran Air „za działalność w sektorze transportowym gospodarki Federacji Rosyjskiej”, poinformował Departament Skarbu USA w oświadczeniu.
Nowy pakiet amerykańskich sankcji za pomoc w eskalacji wojny przeciwko Ukrainie poprzez dostarczanie irańskich pocisków balistycznych do Moskwy obejmuje również 10 osób i sześć firm w Rosji i Iranie, podało Ministerstwo Finansów.
Ponadto USA nałożyły sankcje na dziewięć rosyjskich statków.
Płonie elitarny klub fitness Sport Palace w Petersburgu - donoszą rosyjskie media. Nie zgłoszono jeszcze żadnych ofiar.
Ponad 240 osób zostało rannych w obwodzie Kurskim od czasu inwazji SZU na terytorium Federacji.