Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
Ukraińskie drony zaatakowały trzy wsie w obwodzie biełgorodzkim, nikt nie odniósł obrażeń – poinformował w gubernator Wiaczesław Gładkow. „Trzy kolejne osady w naszym regionie zostały zaatakowane przez Siły Zbrojne Ukrainy przy użyciu dronów. Nie było ofiar” – napisał szef regionu na Telegramie. Według Gładkowa we wsi Bieriezówka w powiecie borysowskim w prywatnym domu wybito szyby. We wsi Riabiki dron uszkodził zaparkowany samochód. We wsi Nowaja Tawołżanka w okręgu szebekinskim na terenie prywatnego gospodarstwa domowego zdetonowany został dron kamikaze. „W wyniku eksplozji uszkodzony został dach i okna garażu, a odłamki trafiły samochód osobowy” – napisał gubernator.
"Iran wysłał "setki" rakiet balistycznych do Rosji" - doniósł w niedzielę "Financial Times".
Zdaniem wysokich rangą ukraińskich urzędników, w tym tygodniu do rosyjskiego portu nad Morzem Kaspijskim trafiło "ponad 200" rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Fath-360.
"Ten tydzień przyniósł nowe porozumienia w sprawie pocisków dla Ukrainy, finansów na produkcję broni, dronów i rakiet na Ukrainie. Obrona powietrzna jest niezmiennym priorytetem. Nadal przekonujemy naszych partnerów w zakresie długoterminowego podejścia na wszystkich poziomach. Rosja może wzbraniać się przed szukaniem pokoju tak samo, jak świat wzbrania się przed zdecydowanymi decyzjami w celu pokonania Rosji. Dalekosiężna decyzja to jedna z takich kluczowych, strategicznych decyzji" - powiedział Wołodymyr Zełenski, w opublikowanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu.
"Dziękujemy wszystkim na świecie, którzy pomagają nam przybliżyć te absolutnie niezbędne partnerskie kroki. Teraz za ogłoszone kroki w Ramstein i inną pomoc, która została uzgodniona w tym tygodniu, chcę wyrazić uznanie Niemcom, Ameryce, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Rumunii, Litwie i Łotwie. Dziękuję wam wszystkim, przyjaciele!" - dodał Zełenski.
Stany Zjednoczone próbowały ingerować w wybory w Rosji - stwierdził szef Komitetu Bezpieczeństwa Dumy Państwowej Wasilij Piskarew.
- Amerykańskie media, organizacje pozarządowe i dyplomaci ściśle współpracowali, aby ingerować w rosyjskie wybory. Tym samym Ambasada USA w Moskwie nawet nie próbowała ukrywać swoich działań - wystosowała do rosyjskich wyborców apel, którego celem jest wywarcie wpływu na wolę naszych obywateli - stwierdził Piskarew, cytowany przez rosyjski portal ura.ru.
Chociaż nie mamy informacji wskazujących na celowy atak Rosji na sojuszników, działania te są nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne - przekazała w niedzielę PAP rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah, komentując informacje o naruszeniu przez rosyjskie drony przestrzeni powietrznej Łotwy i Rumunii.
"Od czasu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. fragmenty rosyjskich dronów i pociski były znajdowane na terytorium sojuszniczym kilkakrotnie. Chociaż nie mamy informacji wskazujących na celowy atak Rosji na sojuszników, działania te są nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne. W odpowiedzi na wojnę Rosji NATO znacznie zwiększyło swoją obecność na wschodniej flance, w tym w Rumunii i na Łotwie” - zaznaczyła Farah Dakhlallah.
Rosyjski dron rozbił się w sobotę we wschodniej Łotwie. Do zdarzenia doszło w rejonie miasta Rezekne (Rzeżyca). Według wstępnych danych dron wleciał w łotewską przestrzeń powietrzną z terytorium Białorusi. Wojsko i policja prowadzą dochodzenie w sprawie incydentu. Siły zbrojne Łotwy powiadomiły o nim państwa członkowskie NATO. Wcześniej wykryły wlot drona na terytorium Łotwy, monitorowały jego ruch i zlokalizowały miejsce katastrofy.
Również Rumunia poinformowała, że w nocy z soboty na niedzielę w trakcie ataku Rosji na Ukrainę rosyjski dron wleciał w przestrzeń powietrzną Rumuni. Poszukiwania drona trwają.
W przygranicznych regionach Rumunii w delcie Dunaju dochodziło wcześniej do upadku fragmentów rosyjskich dronów. Były to według rumuńskich władz drony, używane w atakach na Ukrainę, a sama Rumunia nie była celem ataku. (PAP)
W poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken rozpocznie dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której w ramach "strategicznego dialogu" omówi między innymi kwestie współpracy wojskowej między obu krajami oraz pomocy dla Ukrainy.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował o ataku ukraińskiego drona na magazyn paliwa. „Siły Zbrojne Ukrainy za pomocą bezzałogowego statku powietrznego zaatakowały składowisko paliwa w rejonie wołokonowskim. W wyniku eksplozji cysterny zapaliły się. Ekipy straży pożarnej gaszą pożar” – napisał na Telegramie.
- Myślę, że nadszedł moment, w którym musimy przedyskutować, w jaki sposób możemy wyjść z sytuacji wojennej i osiągnąć pokój szybciej, niż się obecnie wydaje - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie z nim przeprowadzonym przez ZDF. Dodał, że jego stanowisko wynika z ostatniej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - W każdym razie odbędzie się kolejna konferencja pokojowa i wraz z prezydentem jesteśmy przekonani, że musi się ona odbyć także z Rosją - dodał.
W rozmowie z ZDF Olaf Scholz był pytany również o to, czy czy nadal ufa prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, kiedy wyszło na jaw, że Ukrainiec miał być zamieszany w sabotaż rurociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim.
- Mam dobre relacje z Wołodymyrem Zełenskim - powiedział kanclerz. - A jednocześnie jest dla mnie całkowicie jasne, że sprawa ta wymaga wyjaśnienia - dodał Scholz.
Dziś po południu wojska rosyjskie zrzuciły materiały wybuchowe z drona na minibus w rejonie dnieprskim w Chersoniu. Sześć osób zostało rannych – poinformował na Telegramie Oleksandr Prokudin, szef chersońskiej administracji wojskowej. „Cztery osoby zostały ranne w wyniku zrzucenia materiałów wybuchowych z drona na minibus. W chwili zdarzenia na ulicy znajdowały się dwie osoby” – czytamy w komunikacie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że produkcja broni w kraju "schodzi do podziemi", aby chronić ją przed rosyjskimi atakami.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przekazał, że "teraz nadszedł czas, aby omówić, jak przyspieszyć zakończenie wojny w Ukrainie". Polityk podkreślił, że Rosja powinna wziąć udział w kolejnej konferencji pokojowej na temat Ukrainy — podaje NEXTA,
Rosyjska artyleria uderzyła w personel armii ukraińskiej w rejonie przygranicznym Kurska – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Środki rozpoznania powietrznego specjalnej operacji wojskowej w rejonie przygranicznym obwodu kurskiego odkryły nagromadzenie personelu Sił Zbrojnych Ukrainy ukrywającego się w pasie leśnym. Po potwierdzeniu wykryte cele zostały zniszczone przez ataki artyleryjskie” – czytamy w komunikacie.
Holandia dostarczy Ukrainie więcej pocisków powietrze-powietrze do myśliwców F-16, które mogą być używane do zestrzeliwania innych samolotów. Minister obrony Ruben Brekelmans ogłosił to po międzynarodowych konsultacjach ws. wsparcia wojskowego dla Ukrainy - podała holenderska agencja prasowa ANP.
Minister obrony Łotwy poinformował mediach społecznościowych, że 7 września rosyjski dron rozbił się w gminie Rzeżyca na Łotwie. "Siły Zbrojne wszczęły dochodzenie. Wstępne dane wskazują, że był to rosyjski wojskowy bezzałogowy statek powietrzny, który wleciał w przestrzeń powietrzną Łotwy z Białorusi” – napisał Andris Spruds w serwisie X. O sprawie powiadomiono NATO.
W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w niedzielę zginęły trzy kobiety - poinformował gubernator obwodu Wadym Fiłaszkin.
"Siły rosyjskie uderzyły w wieś Czerkaśke amunicją kasetową, zabijając trzy kobiety w wieku 43, 45 i 53 lat" - oświadczył Fiłaszkin.
Lokalna policja napisała na Telegramie, że do ataku doszło ok. godz. 10.30 i wróg użył do jego przeprowadzenia prawdopodobnie wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet. Wskutek ataku rany odniosły też dwie osoby, które zostały przewiezione do szpitala - podano.W związku z ostrzałem prokuratura obwodowa rozpoczęła prace przygotowawcze w postępowaniu karnym w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych - poinformowała agencja Ukrinform.
W ciągu ostatnich 24 godzin - jak podał w niedzielę Sztab Generalny Ukrainy - w obwodzie donieckim doszło do ok. 100 starć wojsk Ukrainy z żołnierzami rosyjskimi. W sobotę w regionie zginęło pięcioro cywili, a 11 zostało rannych. (PAP)
Bomby zapalające z termitem były wcześniej używane w obu wojnach światowych i niedawno przez Rosję. Teraz roztopiony metal leje się na głowy rosyjskich żołnierzy.
Liczba ofiar ataku na Połtawę wzrosła do 58 - przekazał na Telegramie przewodniczący regionalnej administracji wojskowej Filip Pronin.
Trzy kolejne osoby zmarły w szpitalu.
3 września Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Połtawę. Trzy pociski balistyczne uderzyły w budynek Wojskowego Instytutu Łączności i znajdujący się w pobliżu szpital.
Poza ofiarami śmiertelnymi co najmniej 325 zostało rannych.
Wołodymur Zełenski mianował nowych wiceszefów prezydenckiej kancelarii. Odpowiedni komunikat informujący o nominacjach został opublikowany na stronie kancelarii prezydenta Ukrainy.
Nową wiceszefową kancelarii została była wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oraz Wiktor Mukta, który został w tym celu odwołany z funkcji przewodniczącego władz obwodu zakarpackiego.
Zełenski mianował również dwóch nowych doradców: Dmytrę Litwina (doradca ds. komunikacji) oraz byłego ministra ds. strategicznego przemysłu Ołeksandra Kamyszyna, który zajmie się doradzaniem ws. strategii.
Kolejne zdjęcia zniszczonego w wyniku eksplozji zakładu samochodowego w Kijowie.