To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Szwecja przeznaczy 49 milionów dolarów by wesprzeć zaopatrzenie Ukrainy w ciepło i energię elektryczną.
Zgodnie z informacjami na stronie internetowej szwedzkiego rządu, pomoc ma na celu „zaspokojenie potrzeb najbardziej potrzebujących ludzi w kraju”.
Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział, że nie pojedzie na szczyt BRICS w Kazaniu w dniach 22-24 października, pomimo zaproszenia od prezydenta Rosji Władimira Putina.
Wyjaśnił, że w tym czasie w republice będą„ważni goście z zagranicy - donosi Radio Liberty. Do tej pory 18 z 36 zaproszonych zagranicznych przywódców potwierdziło swój udział w szczycie, w tym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogani prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko.
Stany Zjednoczone oskarżyły prezentera Channel One i moderatora Putina Dmitrija Symesa o naruszenie sankcji. Grozi mu 40 lat więzienia
Władze USA oskarżyły politologa i gospodarza Channel One Dmitrija Symesa i jego żonę Anastazję o naruszenie amerykańskich sankcji - poinformował Departament Sprawiedliwości. „Dmitry i Anastasia Symes uczestniczyli w programie mającym na celu naruszenie amerykańskich sankcji w interesie objętej sankcjami rosyjskiej telewizji Channel One, a także pranie funduszy uzyskanych w wyniku tego programu” - podało ministerstwo. Według ich danych, będąc pracownikiem Channel One, Symes otrzymał za swoją pracę ponad 1 milion dolarów, fundusze na zakup mieszkania w Moskwie, samochód z osobistym kierowcą i zespół 10 pracowników.
W rosyjskich zakładach „Plastik” w obwodzie tulskim wybuchł pożar, obejmujący ponad 1000 metrów kwadratowych.
Ukraińskim wojskom udało się powstrzymać natarcie rosyjskich wojsk w sektorze Pokrowska - powiedział stacji CNN głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski.
„W ciągu ostatnich sześciu dni wróg nie posunął się ani o metr w kierunku Pokrowska. Innymi słowy, nasza strategia działa” - powiedział Syrski w wywiadzie dla CNN.
Rosyjski żołnierz się poddaje. Okolice Bachmutu, obwód doniecki.
Dwa dni trwał reset ukraińskiego rządu. Prezydent Wołodymyr Zełenski oczekuje od odnowionego rządu "nowej energii".
Rosjanom zakazano oglądania filmu „Brokeback Mountain” o gejach
Roskomnadzor zablokował dostęp do filmu na trzech platformach, donosi serwis Nexta, która uważa za zabawne fakt, że rosyjskie władze zajmują się blokada filmu, który ma już prawie 20 lat.
Dziewięcioosobowy atak wojsk rosyjskich w pobliżu Wuhłedaru.
Litwa zainstalowała tak „smocze zęby” przed mostem na granicy z Rosją.
„Jest to krok zapobiegawczy w celu zapewnienia bardziej skutecznej obrony” - poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Litewskiej.
Zęby smoka to zwyczajowa nazwa fortyfikacji używanej w czasie II wojny światowej jako bariera przeciwczołgowa. Tworzyły ją żelbetowe bryły, o kształcie ostrosłupa ściętego wysokie na 90–120 cm.
Kirgistan zaostrzył zasady pobytu dla Rosjan po masowym wydaleniu migrantów z Rosji
5 września władze Kirgistanu wprowadziły nowe zasady pobytu dla obywateli wielu krajów, w tym Rosji - poinformowało Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego tego kraju.
Od teraz rejestracja/przedłużenie rejestracji obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym, którzy przebywają w Republice Kirgiskiej przez dłuższy czas w celach prywatnych, będzie odbywać się wyłącznie na podstawie specjalnego dokumentu potwierdzającego istnienie legalnego źródła dochodu, które zapewnia wnioskodawcy i członkom jego rodziny minimum egzystencji. To właśnie z tego powodu cudzoziemcowi można odmówić zezwolenia na pobyt czasowy.
"Bidena uważaliśmy za faworyta, ale tutaj został wyrzucony z wyścigu. Zalecił wszystkim swoim zwolennikom, aby poparli Harris, więc my też będziemy ją wspierać, ma tak zaraźliwy śmiech, że widać, że radzi sobie dobrze" – powiedział rosyjski dyktator Władymir Putin.
Putin powiedział też, że "Donald Trump, jako prezydent USA nałożył na Rosję tyle sankcji, ile żaden inny prezydent przed nim nie nałożył, ale wybór należy do narodu amerykańskiego” – dodał dyktator.
"Pocałunek śmierci"?
"Gdyby Putin naprawdę chciał pokoju, negocjacje byłyby już w toku". Dyplomata o tym, dlaczego nie należy wierzyć słowom dyktatora o chęci zakończenia wojny.
Dziś na Wschodnim Forum Ekonomicznym Putin powiedział, że Rosja „nigdy nie odmówiła negocjacji”. Po ataku Sił Zbrojnych Ukrainy na Kursk powiedział również, że nieformalne rozmowy już się toczyły, ale „prowokacja” Ukrainy rzekomo je uniemożliwiła; teza ta została podchwycona przez propagandę.
To jest kłamstwo - mówi Borys Bondariew, były doradca rosyjskiego wysłannika ONZ w wywiadzie z Vozdukh. "Putin zawsze przedstawia się jako rozjemca. Mówi globalnemu Południu, że to nie on rozpoczął wojnę, ale wojna rozpoczęła się z powodu Ukrainy. W związku z tym to Ukraina powinna ją zakończyć - wystarczy szanować jej interesy, a wszystko będzie dobrze. A fakt, że jest agresorem, to drobiazg, który można pominąć”. I to kłamstwo częściowo działa.
Putin może powiedzieć wszystko. Trzeba patrzeć na czyny, a nie na słowa. Od 25 lat mówi nam o rozwoju Rosji, mówi o ratowaniu ludzi, a mimo to wysyła setki tysięcy ludzi, by ci umarli za nic. Putin wciąż powraca do swojego pomysłu, aby Ukraina znalazła się pod jego kontrolą.
Kraje zachodnie starają się uniemożliwić Rosji pozyskanie mikroprocesorów, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni. Jednak nowoczesne chipy często nie są potrzebne w rakietach i innym sprzęcie wojskowym. Wystarczą proste komponenty, które można wyprodukować na ćwierćwiecznych maszynach. Gazeta Trouw dowiedziała się, że taka maszyna wyprodukowana przez holenderską firmę ASML znajduje się w filii rosyjskiego producenta mikroelektroniki Angstrem, a Rosjanom udaje się kupować do niej części zamienne za pośrednictwem Chin.
Rosjanie wykupują zabawki antystresowe
W Rosji wzrósł popyt na zabawki antystresowe, liczba zakupów takich towarów wzrosła o 21 proc. w pierwszej połowie 2024 roku - przekazali analitycy firmy „Platform OFD” serwisowi „RIA Novosti”.
Największą popularnością cieszyły się squishies - zabawki, które można zgniatać rękami. Liczba zakupów wzrosła rok do roku o 103 proc. Popyt na pop-itemy wzrósł, Rosjanie zaczęli kupować je o 35 proc. częściej, pomimo wzrostu ceny.
Kanclerz Austrii zaproponował Rosji i Ukrainie rozmowy w Wiedniu
Karl Nehammer powiedział, że Austria "przyjmuje do wiadomości oświadczenia prezydenta Rosji o jego gotowości do rozmów pokojowych z Ukrainą". Zauważył, że wszelkie negocjacje powinny odbywać się bez warunków wstępnych i podczas osobistego spotkania.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że w związku z sukcesem operacji kurskiej Rosja przerzuciła 60 tys. swoich żołnierzy do obwodu kurskiego Federacji Rosyjskiej.
"Jednym z celów operacji kurskiej jest wycofanie ich wojsk na ich terytorium. Teraz już to mogę zakomunikować – wycofali tam dzisiaj około 60 tys. żołnierzy. Prezydent podkreślił, że po wycofaniu części wojsk rosyjskich z obwodów zaporoskiego i chersońskiego stosunek pocisków w niektórych kierunkach nie wynosił już 1 do 12, ale 1 do 3.
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk spotkał się ze swoim amerykańskim kolegą Mike'em Johnsonem i omówił zniesienie ograniczeń dla ukraińskich ataków w głąb terytorium Rosji.
"Skoncentrowaliśmy się na sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie, opowiedzieliśmy o ostatnich atakach terrorystycznych, w których Rosji udało się odnieść sukces. Podkreślił, że niezwykle ważne jest usunięcie wszelkich ograniczeń w użyciu amerykańskiej broni oraz uzyskanie zgody naszych partnerów na użycie broń dostarczoną nam bez żadnych warunków i ograniczeń” – napisał Stefanczuk w Facebooku.
Wezwał także Mike'a Johnsona do wsparcia tej kwestii.