W nocy Rosjanie przeprowadzili nalot na przedsiębiorstwo w Sumach. Rannych zostało osiem osób, a jedna zmarła w szpitalu. Na Krymie w pobliżu miejscowości Kirowskie w nocy słychać było cztery eksplozje. W poniedziałek w Ukrainie podczas lotu bojowego rozbił się samolot F-16, podały w czwartek media.
Pokaż od:
30 sierpnia 23:01

Co najmniej pięć osób zginęło, a 37 jest rannych w ukraińskim ataku na obwód biełgorodzki

Co najmniej pięć osób zginęło, a 37 jest rannych w ukraińskim ataku na obwód biełgorodzki w Rosji - poinformowała w piątek agencja AFP powołując się na lokalne władze. Gubernator obwodu oskarżył stronę ukraińską, o użycie w ataku bomb kasetowych. W piątek doszło do śmiertelnych ataków po dwóch stronach frontu.

Wcześniej w ciągu dnia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjska bomba kierowana uderzyła m.in. w plac zabaw w Charkowie. Burmistrz miasta Igor Terechow przekazał, że w atakach zginęło co najmniej siedem osób, w tym czternastolatka, a 59 zostało rannych. Wcześniej podana liczba ofiar wynosiła pięć osób.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że atak na Charków nie miałby miejsca, gdyby ukraińskie siły obronne były w stanie zniszczyć rosyjskie samoloty wojskowe w ich bazach. "Potrzebujemy zdecydowanych decyzji naszych partnerów, aby powstrzymać ten terror. Jest to absolutnie słuszna potrzeba. I nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby ograniczać obronę Ukrainy. Potrzebujemy zdolności dalekiego zasięgu" - podkreślił prezydent.

pap

30 sierpnia 20:09

Anatolij Krywonożko został powołany jako tymczasowy Dowódca Sił Powietrznych - podaje agencja Ukrinform. Do tej pory stał na czele Dowództwa Lotniczego „Centrum”. 

30 sierpnia 19:41

„Musimy się wzmocnić. I chronić ludzi. Chronić personel. Chronić wszystkich naszych żołnierzy" - tak komentuje decyzję o zmianach w dowództwie Powietrznych Sił Zbrojnych Zełenski. 

Przypomnijmy, że 26 sierpnia Ukraina straciła pierwszy z niedawno przekazanych myśliwcy F-16. W wypadku śmierć poniósł ukraiński pilot. Jak podaje BBC, myśliwiec nie uległ zniszczeniu w wyniku bezpośredniego ataku wroga. W akcji, w której uczestniczył przed wypadkiem, zniszczył trzy pociski manewrujące i jednego drona. 

30 sierpnia 19:13

Zełenski odwołał dowódcę Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Mykołę Ołeszczuka ze stanowiska dowódcy Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy - informuje agencja Ukrinform. 

Ołeszczuk pełnił te funkcję od 2021 roku. 

30 sierpnia 18:26

Bilans ofiar śmiertelnych po atakach na Charków rośnie. W ich skutek życie straciło 6 osób, a 57 zostało rannych - podaje Oleg Sinegubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

30 sierpnia 16:16

MSZ Ukrainy wzywa Mongolię do aresztowania Putina

Putin ma odwiedzić kraj 3 września. Według informacji m.in. agencji Bloomberg, Mongolia, choć uznaje Międzynarodowy Trybunał w Hadze, który wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji, zapewniła Kreml, że nie będzie go egzekwować i Putin może bez obaw udać się w pierwszą zagraniczną podróż do kraju ratyfikującego trybunał w Hadze. 

W obliczu tych informacji głos zabrało ukraińskie MSZ:

"Strona ukraińska ma nadzieję, że rząd Mongolii jest świadomy faktu, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym. W związku z podejrzeniem nielegalnego przymusowego przekazania ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej wydano nakaz jego aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny, którego jurysdykcję uznaje Mongolia.

Wzywamy władze mongolskie do wykonania obowiązkowego międzynarodowego nakazu aresztowania i przekazania Putina Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze" - czytamy w opublikowanym w piątek komunikacie. 

30 sierpnia 16:15

Ukraińskie wojsko posuwa się w stronę Kurska

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, Oleksandr Syrski o postępach ofensywy pod Kurskiem (Rosja): "W ciągu dnia nasze wojska posunęły się aż do dwóch kilometrów, w sumie zajęto pięć kilometrów kwadratowych terytorium".

30 sierpnia 16:08

„Rosyjski atak na Charków jest wymierzony tylko w ludzi, w zwykłe domy. W akcję ratowniczą zaangażowane są wszystkie służby. Dziękuję wszystkim, którzy obecnie pomagają w ratowaniu życia. [...] Ten atak to rosyjska kierowana bomba powietrzna. Uderzenie, które nie doszłoby do skutku, gdyby nasze siły obronne były w stanie zniszczyć rosyjskie samoloty wojskowe tam, gdzie się stacjonują” – napisał na Telegramie prezydent Zełenski. 

30 sierpnia 15:57

Ukraina szykuje się na nowy rok szkolny

"Omówiliśmy przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego. [...] Skupiliśmy się na kwestiach bezpieczeństwa, a także analizie budowy schronów. Rząd ponosi osobistą odpowiedzialność za zapewnienie, że szkoły są przygotowane także do sprostania wyzwaniom energetyczny" - poinformował dziś prezydent Zełenski. 

30 sierpnia 15:32

Nowe informacje o ofiarach ostrzału Charkowa. Oprócz dwóch osób, które zginęły w pożarze budynku, zmarła także dziewczynka, która w chwili ataku przebywała na placu zabaw - podaje burmistrz miasta.

30 sierpnia 15:24

Skutki bombardowań Charkowa na nagraniach. Jak podał burmistrz miasta, w ostrzale zginęły dwie osoby. 

30 sierpnia 15:20

Charków ponownie pod silnym ostrzałem Rosjan. Ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

30 sierpnia 15:05

Putin jedzie do Mongolii. Kraj uznaje Trybunał w Hadze, ale obiecuje go nie aresztować

To pierwsza podróż prezydenta Rosji do kraju, który ratyfikował Międzynarodowy Trybunał Karny i - przynajmniej teoretycznie- go uznaje, od kiedy ten w 2023 roku wydał nakaz jego aresztowania. Mongolia jest tym samym zobowiązana do wykonania nakazu i aresztowania Putina, jeśli pojawi się na jej terytorium.

Jak podaje Bloomeberg, powołując się na dwa źródła związane z Kremlem, kancelaria prezydenta Rosji została jednak zapewniona o tym, że nakaz nie zostanie wypełniony, a Putinowi na terenie Mongolii nie grozi aresztowanie. 

30 sierpnia 13:50

FSB wszczęła śledztwa przeciwko siedmiorgu dziennikarzy za przekroczenie granicy w obwodzie kurskim

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wszczęła śledztwa przeciwko siedmiorgu zagranicznych dziennikarzy, którzy relacjonują wydarzenia w obwodzie kurskim, gdzie od 6 sierpnia trwa ukraińska ofensywa – podał w czwartek Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ).

Władze Rosji oskarżają ich o nielegalne przekroczenie granicy.

Jak podał CPJ od 17 do 27 sierpnia FSB wszczęła dochodzenia wobec: korespondenta Deutsche Welle Nicka Connolly’ego, dziennikarki ukraińskiej telewizji 1+1 Natalii Nahornej, głównego korespondenta CNN od spraw bezpieczeństwa międzynarodowego Nicka Patona Walsha, reporterek niezależnej ukraińskiej stacji telewizyjnej Hromadske Ołesji Borowyk i Diany Bucko, a także dziennikarek włoskiego nadawcy publicznego RAI Stefanii Battistini i Simone Traini.

 Komitet dodaje, że śledztwo FSB może także objąć troje pracowników "Washington Post": dziennikarki Siobhanę O'Grady, Tetianę Burianową i towarzyszącego im fotoreportera Eda Rama, którzy byli na terytorium Rosji kontrolowanym przez wojsko ukraińskie, w tym w Sudży.

Postępowania są prowadzone z artykułu 322 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej o nielegalnym przekroczeniu granicy państwa. Prawo przewiduje w tym przypadku karę do pięciu lat pozbawienia wolności. FSB poinformowało, że osoby objęte śledztwem zostaną umieszczone na międzynarodowej liście osób poszukiwanych.

"Ściganie dziennikarzy relacjonujących ważne wydarzenia w wojnie rosyjsko-ukraińskiej to kolejny atak na wolność prasy" – powiedziała Gulnoza Said, koordynatorka programu CPJ w Europie i Azji Środkowej. "Ci reporterzy wypełniali swoją zasadniczą rolę informowania opinii publicznej o trwającym konflikcie. Konieczne jest, aby władze rosyjskie zezwoliły dziennikarzom na relacjonowanie wojny z terenu konfliktu bez groźby wszczęcia śledztwa wobec nich" – dodała.

Źródło: PAP

30 sierpnia 13:28

Koniec nauki zdalnej Ukraińców. 1 września 2024 r. pójdą do szkół z polskimi dziećmi. We Wrocławiu są już podstawówki, gdzie ukraińskie dzieci stanowią jedną trzecią uczniów. - Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na naukę języka - mówi dyrektor SP nr 61 na Krzykach.

30 sierpnia 13:05

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja tworzy oddział ochotniczy w obwodzie kurskim

Administracja obwodu kurskiego w Rosji ogłosiła 24 sierpnia utworzenie oddziału ochotniczego BARS-Kursk, a potencjalnym rekrutom obiecano, że będą służyć tylko na terenie regionu kurskiego podczas sześciomiesięcznego kontraktu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że oddziały BARS, czyli bojowej rezerwy armii, zaczęto tworzyć w 2021 roku, początkowo z myślą o zapewnieniu rosyjskiemu ministerstwu obrony kadry aktywnych rezerwistów o wysokim poziomie gotowości i przeszkolenia.

Od marca 2022 roku ochotnicy mogą zaciągać się do oddziałów BARS na krótkoterminową służbę. Oddziały BARS są przeważnie formacjami lekkiej piechoty, które nie mają zintegrowanej artylerii ani pojazdów opancerzonych. Obecnie jest w Rosji ponad 30 oddziałów BARS. 

"Utworzenie ochotniczego oddziału BARS-Kursk jest niemal ma pewno rosyjską reakcją na ukraińskie wkroczenie do rosyjskiego obwodu kurskiego, które zaczęło się 6 sierpnia 2024 roku. Jest mało prawdopodobne, by jednostka ochotnicza powstała i była w stanie wesprzeć jakiekolwiek rosyjskie działania wojskowe w obwodzie kurskim w ciągu następnego miesiąca. Choć jest to prawdopodobnie próba budowania sił w obwodzie kurskim, Rosja obecnie jako priorytet traktuje oś Pokrowska na wschodzie Ukrainy" - oceniono.

Źródło: PAP

30 sierpnia 12:42

Kolejna ofiara w Sumach

"Pod gruzami na terenie przedsiębiorstwa, które zostało zaatakowane przez okupantów 30 sierpnia 2024 r., odnaleziono ciało 37-letniej martwej kobiety" - poinformowała sumska prokuratura, odnosząc się do nocnego nalotu na Sumy. 

Wcześniej podano, że inna kobieta zmarła w szpitalu. Osiem osób zostało rannych.

30 sierpnia 12:39

MSZ Włoch ponowiło sprzeciw wobec wykorzystania zachodniej broni przez Ukrainę na terytorium Rosji

Szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani ponowił sprzeciw wobec wykorzystania zachodniej broni dostarczanej Ukrainie do ataków na Rosję. "Na co mamy się zgodzić, na zbombardowanie Moskwy?" - zapytał w opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera".

"Stanowisko Włoch jest zrównoważone i odpowiedzialne" - oświadczył w rozmowie z gazetą minister spraw zagranicznych.

"Stoimy po stronie Ukrainy bez żadnego +ale+. Udzieliliśmy (jej) pomocy militarnej, politycznej i humanitarnej" - dodał Tajani, przypominając o dziewięciu rządowych pakietach wsparcia wojskowego.

"Będziemy gościć konferencję w sprawie (powojennej) odbudowy (Ukrainy) w czerwcu 2025 roku, pracujemy na rzecz konferencji pokojowej. Ale nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją. Na co mamy się zgodzić, na zbombardowanie Moskwy?" - zapytał szef włoskiej dyplomacji. Dodał: "Gdzie byłaby granica?".

"(...) trzeba być poważnym, unikając wszelkiej eskalacji" - ocenił.

 Tajani odniósł się też do stanowiska szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, który opowiedział się za zniesieniem ograniczeń w użyciu zachodniej broni. Sprawa ta podzieliła rządy krajów UE.

"Borrell wypowiada się we własnym imieniu, a nie w imieniu państw członkowskich, które mają różne ustawodawstwo" - powiedział szef MSZ. Zaznaczył, że hiszpański polityk kończy niedługo kadencję.

Źródło: (PAP

30 sierpnia 11:40

Moskwa już gromadzi nowe zapasy zakładników, których będzie mogła wymienić na kolejnych aresztowanych na Zachodzie skrytobójców. Adam Michnik poleca.