Nad ranem w Kijowie słychać było eksplozje, szczątki jednego z zestrzelonych rosyjskich dronów spadły na budynek mieszkalny. W nocy ukraińskie drony uderzyły w skład ropy w obwodzie kirowskim. Na Ukrainę dotarł kolejny pakiet pomocowy z Litwy. Ukraina przedstawi USA listę celów w Rosji, które mogą zostać zaatakowane przy użyciu amerykańskiej broni - donosi CNN.
Pokaż od:
29 sierpnia 21:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

29 sierpnia 20:59

Rządowi Ukrainy udało się odzyskać 14 dzieci z tymczasowo okupowanych terytoriów obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego na kontrolowane przez rząd terytorium Ukrainy.

Najmłodsze dziecko ma 2,5 miesiąca, najstarsze 16 lat - powiedział rzecznik praw człowieka Dmytro Łubynec.

29 sierpnia 20:55

"Kreml pozyskuje około 1/8 swojego budżetu wojskowego z podatków od ropy i gazu kupowanych przez UE. Innymi słowy, UE płaci za 1/8 każdego ataku bombowego na Ukrainę" - minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

29 sierpnia 20:50

Archiwalne zdjęcia z walk załogi wozu bojowego M2A2 ODS-SA „Bradley” 47. OMBr „Magura” w obwodzie donieckim.

29 sierpnia 20:45

BBC: drony ukraińskie są dobre, bo są tanie w produkcji

Drony ukraińskie są dobre, bo są tanie w produkcji. Wyprodukowanie bezzałogowców dla armii kosztuje ułamek sumy, jakiej potrzeba do zrobienia podobnego drona na zachodzie. Te maszyny mają realny wpływ na sytuację na froncie - napisał w czwartek BBC.

Dron typu AQ400 Scynthe, produkowany przez firmę Terminal Autonomy (TA) w Ukrainie, może osiągnąć cele oddalone nawet o 750 km, jest wykonany z drewna i składany w fabrykach, które przed rosyjską pełnowymiarową agresją produkowały meble.  

Technical Autonomy jest w stanie wyprodukować miesięcznie ponad setkę maszyn, a także kilkaset bezzałogowców krótkiego zasięgu AQ100 Bayonet. 

Mimo, że ten typ maszyny jest nazywany "bronią krótkiego zasięgu" to potrafi trafić cel oddalony o kilkaset kilometrów. Scynthe i Bayonet mogą być określone mianem dronów "kamikadze", ponieważ są właściwie pociskami, które eksplodują, gdy trafią w cel.

pap

29 sierpnia 20:40

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó stwirdził, że "Kijów zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Węgier i Słowacji blokując dostawy rosyjskiej ropy Lukoil przez swoje terytorium".

29 sierpnia 20:35

Znany szwedzki solista operowy Mattias Milder został zawieszony w czwartek przez dyrekcję Opery Królewskiej w Sztokholmie za popieranie Rosji i życzenie śmierci dziennikarzowi, który odwiedził zajęty przez Ukrainę obwód kurski.

Milder, który miał być jesienią gwiazdą opery "Tosca", dwój pogląd wyraził na swoim profilu na Facebooku. Śpiewak w krótkim wpisie złożył hołd Rosji oraz skrytykował reportera gazety "Expressen" za "nielegalne przekroczenie" rosyjskiej granicy. Do sprawy szybko odniosła się dyrekcja Opery Królewskiej. W wydanym oświadczeniu poinformowano o "zdecydowanym zdystansowaniu się od poglądów wyrażanych przez współpracownika opery". Dodano, że choć artyści mają prawo do wyrażania prywatnych opinii w mediach społecznościowych, to w tym wypadku doszło do naruszenia kodeksu etycznego opery.

pap

29 sierpnia 20:30

59,5 proc. obywateli Ukrainy jest przekonanych, że niezależnie od warunków zakończenia obecnej wojny z Rosją, w przyszłości Rosja ponownie zaatakuje Ukrainę.

Z badania Fundacji Inicjatyw Demokratycznych wraz ze służbą socjologiczną Centrum Razumkowa w dniach 8–15 sierpnia 2024 r.  stanowisko to podziela 68 respondentów na zachodzie kraju, 60 proc. w centrum, 55,5 na Wschodzie i 45 na Południu.

Również na tym etapie wojny większość Ukraińców, bo 64 proc. ankietowanych, jest przekonana, że ​​agresja rosyjska jest nieunikniona po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, natomiast ci, którzy uważają, że do tego nie mogłoby dojść, są w mniejszości (18 proc.).

29 sierpnia 20:20

Prezydent Republiki Czeskiej wypowiedział się w sprawie użycia F-16 do ataków na Federację Rosyjską: Ukraina musi sama zdecydować

W jego opinii uderzanie w cele na terytorium Rosji jest całkowicie uzasadnione. "Jeśli zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych chcemy pomóc Ukrainie w walce z agresją i pomagamy jej dostawami materialnymi, a nie bezpośrednim udziałem w działaniach wojennych, to sprawa Ukrainy, jak wykorzystać te dostawy broni”.

29 sierpnia 20:10

Ukraina może używać holenderskich myśliwców F-16 bez ograniczeń terytorialnych - oświadczył dowódca holenderskich sił zbrojnych Onno Eichelsheim. „Nie nałożono żadnych ograniczeń na użycie i zasięg myśliwców, pod warunkiem przestrzegania prawa wojennego” – stwierdził.

29 sierpnia 20:00

Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że Polska mierzy się obecnie z "bezprecedensowymi zagrożeniami" u swoich granic, zarówno ze strony Rosji, jak i Białorusi i docenia zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa całego NATO. Zapowiedział, że z Austinem będzie omawiać, "jak najlepiej dostosować pomoc dla Ukrainy, by mogła ona zwyciężyć. Odebranie pierwszego F-35 ocenił jako "historyczny moment", który świadczy o zwiększających się zdolnościach polskich sił zbrojnych i interoperacyjności z sojusznikami. 

Polscy politycy prowadzą też w Waszyngtonie rozmowy na temat dodatkowych możliwych zakupów uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych. W środę wiceminister zapowiedział, że Polska rozważa zakup kolejnych samolotów bojowych poza zamówionymi 32 maszynami F-35.

pap

29 sierpnia 19:59

"Rozwijając swoje zdolności obronne i wspierając Ukrainę, Polska służy jako przykład dla Europy i reszty świata" - powiedział w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin podczas spotkania z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. 

"Polska zawsze rozumiała, że wojna z wyboru Putina stanowi zagrożenie dla całego porządku światowego (...); wzmacniając swoje zdolności wojskowe i wspierając Ukrainę, Polska służy jako przykład dla Europy i całego Sojuszu" - powiedział Austin, witając Kosiniaka-Kamysza w Pentagonie.  

Amerykański minister podziękował Polsce za "wybitne przywództwo" w sprawie logistycznego i wojskowego wsparcia dla Ukrainy oraz wicepremierowi za przewodzenie międzynarodowej koalicji państw wzmacniających zdolności pancerne Ukrainy. Zwrócił też uwagę na zaprezentowanie w środę pierwszego polskiego F-35, co miało być krokiem w kierunku "rozmieszczenia najbardziej śmiercionośnego i odpornego myśliwca na świecie". Zauważył też, że dzięki zakupom 96 śmigłowców Apache Polska będzie największym użytkownikiem tych maszyn poza USA.

pap

29 sierpnia 19:48

Kazachstan nałożył nowe sankcje na Rosję i otrzymał zgodę na bezpośrednie loty do Europy i USA

Lądowanie Departamentu Skarbu USA w krajach byłego Związku Radzieckiego przekonało bankierów do zaostrzenia sankcji wobec Rosjan. W ślad za tuzinem kirgiskich banków, które wstrzymały transakcje rublowe za pośrednictwem Systemu Szybkich Płatności, kazachstańscy bankierzy podjęli podobną decyzję. 

Dodatkowo po tym, jak Kazachstan zgodził się stopniowo dusić rosyjską gospodarkę, zaczął znosić stare zakazy lotów do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Kanady. 15 maja Komisja Europejska z udziałem władz lotniczych 27 krajów zezwoliła Kazachstanowi na loty do krajów UE. W tym tygodniu te same ograniczenia zniesiono na loty do Kanady i Stanów Zjednoczonych.

29 sierpnia 19:37

Ukraińskie źródło wojskowe potwierdziło korespondentowi BBC Nickowi Bickowi pod warunkiem zachowania anonimowości, że jeden z myśliwców F-16 otrzymanych przez Kijów rzeczywiście został zniszczony. Wcześniej donosił o tym Wall Street Journal, powołując się na źródło w USA.

Według źródła BBC F-16 nie rozbił się w wyniku rosyjskiego ostrzału, ale też nie z powodu błędu pilota, jak twierdziło źródło Wall Street Journal. Przyczyna nie została jeszcze ustalona, śledztwo jest w toku.

Według agencji Suspilne dochodzenie nie idzie w kierunku rosyjskiego ataku. Przedstawiciele ukraińskich sił powietrznych powiedzieli pod warunkiem zachowania anonimowości, że rozważane są różne wersje, w tym "przyjazny ogień" z systemów obrony powietrznej, usterka techniczna,a także błąd pilota.

Sztab generalny oficjalnie potwierdził, myśliwiec F16 "został zniszczony w katastrofie".

29 sierpnia 19:33

O 19:20 w Odessie doszło do eksplozji - informuje mer miasta.

29 sierpnia 19:26

Rosstat donosi o czterokrotnym spadku zysków rosyjskiego biznesu

Rosyjskie firmy doświadczyły załamania zysków. Dzieje się tak od początku lata 2024 r - tak wynika z danych Rosstatu. Według wyników z czerwca zrównoważony wynik finansowy (zyski minus straty) dla całej gospodarki zmniejszył się czterokrotnie w ujęciu rocznym - do 860 mld rubli. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku (3,27 bln rubli), firmy straciły ponad 2,4 bln rubli zysków, czyli prawie 27 mld USD w ujęciu pieniężnym. W porównaniu z majem zrównoważony zysk gospodarki stał się 3,4 razy mniejszy.

29 sierpnia 19:15

Studentkom z Czelabińska obiecano 1 milion rubli (około 10 tys. dolarów), jeśli uda im się urodzić pierwsze dziecko przed ukończeniem 24. roku życia

Prawo zostało przyjęte przez władze lokalne w celu zwiększenia niskiej dzietności. Warunki otrzymania płatności są proste: w momencie porodu należy uzyskać wykształcenie wyższe lub średnie specjalistyczne w pełnym wymiarze godzin szkolnych, nie mieć więcej niż 24 lata, być zameldowanym i mieszkać w regionie Czelabińska.

29 sierpnia 19:04

Rosyjskie lotnictwo zniszczyło lodowisko we wsi Zaoleszenka, niedaleko miasta Sudża - poinformował obserwator wojskowy Bilda Julian Röpcke.

Wieś znalazła się pod kontrolą SZU po tym, jak 6 sierpnia rozpoczęła się ofensywa ukraińskiej armii w obwodzie kurskim. Próbując wyprzeć Ukraińców z wioski, rosyjskie wojska uderzyły w kompleks sportowy, używając bomb lotniczych o dużej sile rażenia. "Rosja nie zatrzymuje się przed zniszczeniem własnej infrastruktury zajętej przez Ukraińców i używa tej samej broni, która jest używana w Ukrainie do wybijania ukraińskich żołnierzy. W ten sposób wszystko, co tam jest, każdy budynek, zostaje zniszczone” - skomentował Röpcke.

29 sierpnia 18:58

26 sierpnia, podczas odpierania zmasowanego ataku Rosjan zginął pilot Sił Powietrznych Oleksiy Mes. Wcześniej zniszczył trzy pociski manewrujące i jeden bezzałogowy samolot szturmowy - podały Siły Powietrzne. Rozkazem Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

29 sierpnia 18:47

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Waszyngtonie spotka się z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Jak zapowiadał szef MON, spotkanie będzie dotyczyło polsko-amerykańskiej współpracy, gwarancji bezpieczeństwa i zakupów sprzętu wojskowego.

Kierownictwo polskiego MON udało się do USA, by m.in. wziąć udział w prezentacji pierwszego polskiego samolotu wielozadaniowego F-35 w fabryce w Forth Worth w Teksasie. W środę w tej uroczystości wzięli udział wiceszefowie MON Paweł Bejda i Cezary Tomczyk. Wicepremier Kosiniak-Kamysz udał się bezpośrednio do Waszyngtonu, gdzie spotka się z amerykańskim sekretarzem obrony, po środowym posiedzeniu rządu ws. budżetu.

pap