Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Ukrainy - przekazał w środę Bloomberg News. Celem spotkania ma być omówienie perspektyw budżetowych Ukrainy oraz podjęcie decyzji o wypłacie 1,1 mld dolarów z 15,6 mld dolarów z programu pomocowego.
W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja zaatakowała zmasowanym ostrzałem rakietowym piętnaście obwodów Ukrainy. Wybuchy słychać było w sąsiadującym z Polską obwodzie lwowskim oraz oddalonym o godzinę drogi od granicy Łucku, gdzie w wyniku ataku uszkodzony został m.in. budynek mieszkalny. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych podał, że Rosja wystrzeliła ponad setkę rakiet różnych typów i około 100 dronów-kamikadze Shahed.
Rosyjskie wojska nadal prowadzą działania szturmowe na froncie charkowskim, ale w większości działają bez pojazdów opancerzonych - powiedział szef wydziału łączności 77. Samodzielnej Brygady Lotnictwa Szturmowego Ukrainy .
Dodał, że sytuacja na tej linii frontu pozostaje „napięta, ale kontrolowana”.
- Nasi żołnierze podejmują nadludzkie wysiłki, aby powstrzymać wroga, który nie rezygnuje z zamiaru natarcia i zajęcia naszych pozycji – powiedział rzecznik.
Na froncie charkowskim Rosjanie mieli ponieść poważne straty w sprzęcie, głownie w pojazdach opancerzonych. Atakują głownie pieszo lub na motocyklach, a liczna dziennych ataków zmniejszyła się z nawet dziesięciu do jednego lub dwóch.
"Dym z pożaru w bazie ropy naftowej w obwodzie rostowskim rozciąga się na 30 km. Lokalne kanały Telegram informują, że pożar rozprzestrzenił się na inne zbiorniki" - przekazał na portalu X Anton Geraszczenko.
Rosyjska telewizja rozpoczęła zdjęcia do serialu komediowego, w którym Joe Biden podróżuje do Rosji pod przykrywką.
Fabuła będzie koncentrować się wokół prezydenta USA podróżującego do Rosji, aby dowiedzieć się, „dlaczego sankcje nie działają na Rosjan”, donosi Moscow Times, cytując rosyjską stację telewizyjną TNT.
Podczas pobytu w Rosji Biden gubi paszport i ląduje w mieszkaniu z czasów sowieckich, gdzie pracuje jako nauczyciel angielskiego, aby zarobić na powrót do domu. Rosyjski aktor Dmitrij Dyużew ma zagrać rolę pana Bidena. Komedia zatytułowana Goodbye ma mieć premierę w przyszłym roku.
Sytuacja w okolicach Pokrowska i na innych odcinkach frontu w obwodzie donieckim jest "ekstremalnie trudna"; wojska rosyjskie koncentrują tam swoje główne wysiłki - poinformował w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy generałem Ołeksandrem Syrskim.
"Był raport dowódcy: pokrowski i inne kierunki w obwodzie donieckim. Tam ekstremalnie trudno, tam koncentrują się kluczowe rosyjskie wysiłki i największe siły. Bardzo ważna jest teraz niezłomność każdej z naszych jednostek, nasza zdolność do niszczenia okupanta" - podkreślił Zełenski.
Wojska rosyjskie są obecnie około 12 km od Pokrowska, ważnego węzła komunikacyjnego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. (PAP)
Rosyjski rząd zwraca się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o „bardziej obiektywne i jaśniejsze stanowisko” w sprawie sytuacji w elektrowni jądrowej w Kursku – podała 28 sierpnia kontrolowana przez państwo rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti.
Dzień wcześniej dyrektor MAEA Rafael Grossi odwiedził elektrownię jądrową w Kursku w następstwie oskarżeń strony rosyjskiej, że Ukraina próbowała – lub zamierza próbować – zaatakować elektrownię.
Po wizycie Grossi ostrzegł o ryzyku związanym z obiektem w związku z trwającym walkami w obwodzie kurskim po wtargnięciu tam sił ukraińskich, ale stwierdził, że Kurska Elektrownia Jądrowa „pracuje w warunkach bardzo zbliżonych do normalnych”.
- Nie można prowadzić negocjacji z Ukrainą w kontekście ataku armii ukraińskiej na obwód kurski – oświadczyła na konferencji prasowej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Jej wypowiedź przytacza rosyjska agencja RIA Nowosti. - Jakiego rodzaju negocjacje pokojowe mogą toczyć się w takich warunkach i z kim można je przeprowadzić? Oczywiście nie można mówić o jakichkolwiek negocjacjach pokojowych z terrorystycznym reżimem w Kijowie - stwierdziła.
Ukraina codziennie przechwytuje rosyjskie rakiety, ale jej zdolność do obrony wymaga większego wsparcia; sojusznicy potwierdzili, że zwiększą swoją pomoc wojskową - oświadczył w środę po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Spotkanie odbyło się na szczeblu ambasadorów i zostało zwołane na prośbę Ukrainy. Z przedstawicielami krajów członkowskich NATO połączył się minister obrony Ukrainy Rustem Umerow, który m.in. mówił o aktualnym zapotrzebowaniu.
"Ukraina nadal codziennie przechwytuje rosyjskie rakiety, ratując życie niezliczonych osób. Jednak zdolność Ukrainy do utrzymania obrony wymaga zwiększonych dostaw i większego wsparcia" - podkreślił Stoltenberg cytowany w komunikacie wydanym po posiedzeniu w środę. "W obliczu ostatniego rosyjskiego ataku sojusznicy potwierdzili, że zwiększą swoją pomoc wojskową dla Ukrainy" - zaznaczył.
Dodał, że Ukraina wciąż potrzebuje sprzętu i amunicji, których sojusznicy muszą jej dostarczyć, by mogła pozostać na polu walki.
Rada NATO-Ukraina została utworzona na szczycie NATO w lipcu 2023 r. i służy konsultacjom między NATO a Ukrainą (PAP).
Rosja wprowadziła w środę zakaz wjazdu na swoje terytorium dla 92 obywateli USA, w tym dziennikarzy, zarzucając im rozpowszechnianie "fałszywych informacji" na temat armii rosyjskiej walczącej w Ukrainie – podał Reuters, powołując się na rosyjskie MSZ.
W oświadczeniu opublikowanym przez resort dyplomacji w Moskwie czytamy, że "wjazd do Rosji jest trwale zamknięty dla 92 obywateli amerykańskich, w tym przedstawicieli świata biznesu i kultury, a także naukowców, dziennikarzy oraz przedstawicieli mediów".
Zakaz wjazdu do Rosji obejmuje m.in. czternastu pracowników "Wall Street Journal", pięciu dziennikarzy "New York Timesa" i czterech z "Washington Post" – podała agencja RIA-Nowosti, cytowana przez agencję Reutera.
Moskwa oskarża dziennikarzy o "zaangażowanie w tworzenie i rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat Rosji i rosyjskich siłach zbrojnych" oraz o udział w "wojnie hybrydowej rozpętanej przez Waszyngton" – czytamy w oświadczeniu MSZ. Dodano, że zakaz obejmuje redakcje i reporterów z "czołowych mediów liberalno-globalistycznych".
Resort stwierdził, że ogłoszone restrykcje są reakcją na "rusofobiczny kurs" administracji prezydenta Joe Bidena, którego kluczowym elementem są szeroko zakrojone sankcje nałożone na rosyjskich polityków, biznesmenów, naukowców i dziennikarzy.
Opublikowana lista 92 osób obejmuje również amerykański personel wojskowy, profesorów uniwersyteckich, menedżerów biznesowych, polityków i pracowników wymiaru sprawiedliwości. (PAP)
Rosjanie zbliżają się do Sełydowa w obwodzie donieckim. Jak podaje korespondent Hromadske, walki o miasto właściwie już się rozpoczęły.
"Obecnie wróg aktywnie ostrzeliwuje miasto, wiele obiektów infrastruktury cywilnej zostało już zniszczonych" - pisze Hromadske, publikując nagranie z miasta w mediach społecznościowych.
W poniedziałek 2 września we wszystkich szkołach w Rosji wyświetlone zostanie przesłanie wideo prezydenta Rosji Władimira Putina z okazji nowego roku szkolnego. Według scenariusza lekcji "Rozmowy o ważnych sprawach", pierwszego dnia nauki uczniowie mają m.in. rozmawiać o kształtowaniu pozytywnego obrazu przyszłości i angażowaniu się w rozwój kraju oraz roli jednostki w budowaniu "silnej i niezależnej Rosji".
"Władze rosyjskie ograniczyły wstęp do Kurczatowa, gdzie znajduje się elektrownia jądrowa Kursk, ze względu na »reżim operacji antyterrorystycznej«" - podaje NEXTA.
Trzy osoby zostały ranne, a budynek administracji miejskiej został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ataku na centrum Kupiańska w obwodzie charkowskim - poinformował gubernator obwodu Oleg Sinegubow.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że największym problemem, z jakim zmaga się Kijów, jest to, że jego sojusznicy boją się zatwierdzać nową politykę wspierającą Ukrainę z obawy przed eskalacją.
Zastępca dyrektora CIA David Cohen mówi, że Rosji będzie trudno odzyskać terytorium w obwodzie kurskim, które straciła na rzecz Ukrainy.
Cohen stwierdził, że znaczenie inwazji na Kursk „pozostaje niewiadome”. - Pozostają w Rosji — powiedział. - Budują obronę i wydaje się, że zamierzają zatrzymać część tego terytorium przez jakiś czas.
Jeśli Kijów nie przedłuży kontraktu w sprawie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę, europejscy konsumenci będą płacić więcej za ten surowiec - zapowiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Umowa między Kijowem a Moskwą traci ważność 31 grudnia.
Ukraina podkreśla, że nie zamierza zawierać nowej umowy tranzytowej z Rosją w związku z trwającą wojną. Reuters zaznaczył, że większość odbiorców rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę przygotowuje się na przerwanie dostaw wraz z końcem roku.
Pieskow oświadczył, że jeśli Kijów nie przedłuży kontraktu, Moskwa znajdzie alternatywne szlaki dostaw, na przykład przez planowany hub gazowy w Turcji.
"Istnieją (inne) szlaki, ale oczywiście takie decyzje ukraińskiej strony poważnie zaszkodzą interesom europejskich odbiorców, tych, którzy wciąż chcą kupować bardziej pewny, bardziej przystępny cenowo (...) rosyjski gaz" - powiedział dziennikarzom Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.
Uznał, że Europejczycy będą musieli płacić więcej za gaz od innych dostawców, w tym za skroplony gaz ziemny z USA.
Rosyjski koncern Gazprom może dostarczać też gaz w inny sposób, na przykład przez TurkStream, Bułgarię, Serbię albo Węgry - napisał Reuters, zwracając jednocześnie uwagę na ograniczoną przepustowość danych szlaków.
Unia Europejska i Ukraina zwróciły się do Azerbejdżanu o ułatwienie rozmów z Rosją w sprawie umowy tranzytowej. (PAP)
- Usuwamy gruz po atakach. Nie możemy jeszcze w pełni ocenić wszystkich konsekwencji technicznych, co straciliśmy i jak długo potrwa odbudowa, jednak obecnie nie ma zagrożenia przerwania tamy lub powodzi - powiedział dyrektor generalny Ukrhydroenergo Ihor Syrota, odnosząc się do skutków niedawnego rosyjskiego ataku rakietowego na kijowską elektrownię wodną.
Jak podaje portal Politico, francuskie władze wydały nakazy aresztowania szefa rosyjskiego komunikatora Telegram Pawła Durowa, oraz jego brata Nikołaja. Nakazy miały zostać wydane w marcu.