Siły Obronne Ukrainy powoli wypychają armię rosyjską z obwodu charkowskiego. USA przedstawiły nowy pakiet pomocy i ogłosiły sankcje wobec 400 osób fizycznych i prawnych związanych z rosyjskim sektorem paliwowo-energetycznym. Rosyjskie wojska ostrzelały Konstatntynówkę w obwodzie donieckim dzielnicę mieszkalną. Zginęło co najmniej pięć osób. Dziś Dzień Niepodległości Ukrainy.
Pokaż od:
24 sierpnia 22:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

24 sierpnia 22:30

Ukraiński prezydent podziękował prezydentom i narodom Polski i Litwy za wsparcie broniącej się Ukrainy i wsparcie dla jej członkostwa w NATO.

24 sierpnia 22:12

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy życzą swoim rodakom ukraińscy lotnicy.

24 sierpnia 21:53

- Dzisiaj, kiedy naród Ukrainy obchodzi Dzień Niepodległości, niech będzie jasne: kiedy rozpoczęła się bezsensowna wojna Rosji, Ukraina była wolnym krajem. Dziś nadal jest wolnym krajem - napisał na X prezydent USA Joe Biden. 

- Wojna zakończy się, a Ukraina pozostanie wolnym, suwerennym i niepodległym krajem - dodał. 

24 sierpnia 21:33

Aby wypchnąć siły ukraińskie z obwodu kurskiego, Rosja potrzebowałaby około 20 brygad (około 50 000 żołnierzy), których obecnie brakuje, pisze "The New York Times".

24 sierpnia 21:22

Od początku dnia doszło do 96 starć bojowych, informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W kierunku pokrowskim Rosjanie przeprowadzili 39 akcji szturmowych. Ukraińskie wojska odparły 31 ataków, wciąż trwa osiem walk, czytamy w komunikacie.

24 sierpnia 21:03

 Na Krymie ogłoszono alarm lotniczy, donosi Noelreports.

24 sierpnia 20:52

Nagranie z testów ukraińskiego pocisku

24 sierpnia 20:43

Stale wspiera ludobójczą wojnę z Ukrainą. Czyli "z nazizmem". Który dostrzega wszędzie, tylko nie we własnym kraju, Rosji.

24 sierpnia 20:30

W Dniu Niepodległości Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z medalistami olimpijskimi.

- Różne regiony, różne sporty, ale jedna wspólna filozofia: Ukraina jest silna, gdy Ukraina jest drużyną. Zjednoczona, zmotywowana i spójna – by wygrać na końcu - napisał prezydent Ukrainy.

- Razem pokazujemy światu, czym jest nasze państwo. Ukraina, kraj, który walczy. Ukraina, która może znosić ból i zmagania, ale która się podnosi i nadal dąży do swoich celów. Ukraina, która potrafi znosić ciosy. Ukraina, która jest zdolna do zwycięstwa - dodał Zełenski.

24 sierpnia 20:18

Ambasador Ukrainy w Belgradzie wezwał w wywiadzie dla dziennika "Blic" władze Serbii do pomocy w sprowadzaniu do kraju ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji.

- Proponujemy serbskim urzędnikom, aby pełnili rolę mediatorów w sprawie deportowanych do Rosji dzieci. Belgrad ma dobre stosunki z Moskwą, jest krajem europejskim, który ma bezpośrednie loty do Rosji i ośrodki, które mogą tymczasowo przyjąć naszych obywateli wracających z tego kraju - powiedział dyplomata.

Od wybuchu pełnowymiarowej wojny na Ukrainie Serbia przyjęła tysiące ukraińskich uchodźców, kilkakrotnie potępiła rosyjską agresję i wysłała Kijowowi pomoc humanitarną. Jednocześnie rząd w Belgradzie utrzymuje kontakty z Rosją i odmawia przyłączenia się do nakładanych na ten kraj sankcji.

PAP

24 sierpnia 20:10

- Wieczna pamięć każdemu poległemu bohaterowi. Nigdy nie zapomnimy ich czynów - napisało na X Ministerstwo Obrony Ukrainy w Dniu Niepodległości tego kraju.

24 sierpnia 19:57

Wołodymyr Zełenski film z życzeniami dla swoich rodaków z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy nagrał tuż przy granicy z Rosją.

Zełenski znajdował się 40 kilometrów od rosyjskiego miasta Sudża, które jest okupowane przez ukraińskie wojsko.

24 sierpnia 19:42

Węgry: Kijów dostał instrukcje z Brukseli, aby utrudniać dostawy ropy z Rosji

- Fakt, że Komisja Europejska oświadczyła, że nie chce pomóc w zabezpieczeniu dostaw energii na Węgry i Słowację sugeruje, że instrukcja została wysłana z Brukseli do Kijowa, aby spowodować problemy w dostawach energii na Węgry i Słowację - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas festiwalu politycznego Tranzit

Dostawy ropy naftowej zostały wstrzymane pod koniec czerwca, gdy ukraińska Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy rozszerzyła sankcje wobec rosyjskiego Łukoila, zakazując m.in. tranzytu surowca tego koncernu. W praktyce dotyczyło to jedynie ropy naftowej, którą Łukoil dostarczał do rafinerii koncernu MOL.

Sankcje Kijowa mają wpływ na biegnący przez ukraińskie terytorium rurociąg "Przyjaźń", którym dostarczana jest ropa naftowa na Słowację i Węgry. W związku z obostrzeniami nałożonymi przez Ukrainę oba kraje zwróciły się do KE o podjęcie rozmów z Kijowem.

KE nie dopatrzyła się jednak problemów z dostawami surowca na Węgry i Słowację. Według rzecznika KE Adalberta Jahnza oba kraje mogą też skorzystać z alternatywnych kierunków dostaw, jak np. Chorwacja.

- Uważam za haniebne i samodemaskujące to, co Komisja Europejska zrobiła lub czego nie zrobiła w tej sprawie - powiedział szef węgierskiego MSZ. Według Szijjarto Węgry są krytykowane, ponieważ rząd w Budapeszcie prowadzi otwarte interesy z Rosją, podczas gdy inne państwa próbują utrzymać je w tajemnicy. Jako przykład kraju, które potajemnie handluje z Rosją, wymienił Polskę.

- Polska krajowa spółka naftowa nadal kupuje od Rosji okrężną drogą, a dwustronna wymiana handlowa w ubiegłym roku była warta 6 mld euro - powiedział Szijjarto, cytowany przez agencję MTI. Jednocześnie szef MSZ zaznaczył, że rząd Viktora Orbana jest blisko rozwiązania, które w dłuższej perspektywie zagwarantuje współpracę naftową pomiędzy Rosją a Węgrami i Słowacją.

PAP

24 sierpnia 19:40

Cywilny samochód został zaatakowany przez rosyjski dron. Dwie osoby nie żyją

Rosyjskie wojska zaatakowały cywilny samochód w obwodzie sumskim, zabijając dwoje ludzi, poinformowała na Telegramie Prokuratura Obwodowa w Sumach.

"24 sierpnia 2024 r., około godziny 8:00, stosując metody walki zakazane przez prawo międzynarodowe, wróg, według wstępnych danych, zaatakował dronem cywilny samochód. W wyniku ataku zginęli 35-letni mężczyzna i jego 34-letnia żona" - podano.

24 sierpnia 19:25

W Dniu Niepodległości Ukrainy ukraińska agencja wywiadu wojskowego (HUR) zhakowała rosyjskich dostawców, blokując dziesiątki obiektów przemysłowych w Rosji, donosi Noelreports.

Atak dotknął co najmniej 33 serwery i 283 komputery, zablokował 21 stron internetowych i zniszczył 15 chmur i magazynów plików. Co najmniej 70 terabajtów danych zostało naruszonych. Ukraińscy hakerzy zastąpili dotknięte witryny wiadomościami wspierającymi Ukrainę.

24 sierpnia 19:18

Opublikowano zdjęcia satelitarne zniszczonego przez ukraiński pocisk rakietowy składu amunicji w obwodzie woroneskim w Rosji.

24 sierpnia 19:00

Zełenski odrzucił sugestie, że wkroczenie wojsk Ukrainy do regionu Kurska ma być dla Kijowa kartą przetargową w dialogu z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem. - Jakiego dialogu? My nie gramy w żadne karty, my jesteśmy bardzo otwarci wobec naszych partnerów - zapewnił.

24 sierpnia 18:59

Według ukraińskiego prezydenta jednym z celów operacji w regionie kurskim było pokazanie światu, kim naprawdę jest Putin.

Te państwa, które nie rozumiały dotąd, dlaczego przyszedł on na terytorium naszego kraju, teraz - jak sądzę - to zrozumiały. Ale pokazaliśmy też społeczeństwu (rosyjskiemu), co jest mu droższe: okupacja terytorium Ukrainy czy obrona własnej ludności - powiedział.

24 sierpnia 18:58

Zełenski: operacja kurska idzie zgodnie z planem

- Oceniam to bardzo pozytywnie. Operacja jest złożona, ale najważniejsze, że idzie zgodnie z planem - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pytany o operację kurską. 

Zełenski wyjaśnił, że dzięki wkroczeniu wojsk jego kraju do obwodu kurskiego w Rosji, przede wszystkim zwiększyły się możliwości wymiany jeńców. - Rezerwy wymiany rosną i to jest pozytywne. Po drugie, doszło do zatrzymania operacji Federacji Rosyjskiej na północy (Ukrainy) - podkreślił.

Zełenski zaznaczył, że operacja kurska zapobiegła otoczeniu przez Rosjan obwodu sumskiego i zerwała plany zajęcia miasta Sumy.

PAP