To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Rosyjskie wojsko zrzuciło materiały wybuchowe z drona na wieś Szyroka Bałka w obwodzie chersońskim. W wyniku eksplozji ranny został 62-letni mężczyzna. Obecnie przebywa w szpitalu.
Jak podają ukraińskie media, w piątek wieczorem Rosjanie zaatakowali przy pomocy dronów rejon Nikopola. Ranni zostali półtoraroczny chłopiec oraz 21-letnia kobieta.
Iran dostarczy Rosji setki rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Fath-360. Obecnie dziesiątki rosyjskich żołnierzy mają przechodzić w Iranie szkolenie w zakresie obsługi pocisków rakietowych Fath-360, a kolejnym krokiem ma być dostarczenie samej broni.
"Około 20 000 osób musi zostać ewakuowanych z osiedli w obwodzie sumskim, ponieważ Rosja nasila ataki na ten region, poinformowała 9 sierpnia ukraińska policja narodowa. W ciągu ostatniego dnia wojska rosyjskie znacznie zwiększyły użycie kierowanych bomb lotniczych w pobliżu terenów przygranicznych obwodu sumskiego" - informuje The Kyiv Independent.
Gubernator obwodu kurskiego w Rosji Aleksiej Smirnow poinformował w piątek, że miasto Kurczatow, w którym znajduje się elektrownia jądrowa Kursk, jest pozbawiony dostaw prądu, ponieważ szczątki ukraińskiego drona spadły na jedną z podstacji, wywołując pożar - napisał Reuters.
Kurczatow to 42-tysięczne miasto, w którym zlokalizowana jest jedna z największych rosyjskich elektrowni jądrowych.
Wcześniej w piątek mer miasta Igor Korpunkow powiadomił o trwających walkach kilkadziesiąt kilometrów od elektrowni Kursk.
Rosyjski serwis Ważnyje Istorii napisał, że Rosjanie przygotowują się do obrony tego obiektu. Po południu w piątek struktury siłowe zablokowały dojazd do elektrowni. Źródło przekazało, że kierownictwo poleciło pracownikom, by wzięli bezpłatny urlop i ewakuowali dzieci.
W piątek wprowadzono w obwodzie kurskim stan nadzwyczajny o charakterze federalnym. Powodem jest trwająca tam od wtorku ofensywa siła ukraińskich. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) w niektórych miejscach przeniknęły one już na 35 km w głąb regionu.
Kursk to jedyna elektrownia atomowa, w której budowane są nowe bloki energetyczne - zaznaczył serwis Ważnyje Istorii. Budowane bloki odłączono od sieci, a pracownicy opuścili teren obiektu. Serwis dodał, że od środy z terenu wyjeżdżają pracownicy budowy. Koncern Rosatom potwierdził, że zmniejszono liczbę budowlańców na terenie elektrowni Kursk.
Prowojenny bloger Alex Parker również napisał o przygotowywanej obronie elektrowni. Według niego grupy składające się z 5-20 żołnierzy ukraińskich zauważono w odległości ok. 39 km od elektrowni.
Źródło: PAP
USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 125 milionów dolarów.
Pakiet ma zawierać rakiety Stinger i amunicję dla artylerii.
Od września bank centralny Rosji będzie mógł rozliczać międzynarodowe transakcje w kryptowalucie i zorganizować giełdę kryptowalut, a od listopada zostanie uregulowane kopanie rosyjskich kryptowalut - przewidują ustawy podpisane przez Władimira Putina.
Jak podaje portal "pravda.com.ua", w piątek wieczorem wojska rosyjskie zaatakowały Antoniwkę w obwodzie chersońskim. Ranny został 26-letni mężczyzna, który w chwili uderzenia znajdował się na ulicy. Został zabrany do szpitala.
Niemiecka firma Rheinmetall ma dostarczyć Ukrainie 8 dodatkowych zaawansowanych stacji chirurgicznych. Dostawy mobilnych szpitali ma rozpocząć się w tym roku i zakończyć do końca 2026 roku.
"Zaburzenia preferencji seksualnych" i "zaburzenia tożsamości płciowej" mogą znaleźć się w Rosji na liście bezwzględnych przeciwskazań do uzyskania prawa jazdy, poinformowały w piątek lokalne media, powołując się na dokumenty zamieszczone na portalu resortu ochrony zdrowia.
Spis przeciwskazań ma obejmować 10 grup schorzeń, w tym upośledzenia umysłowe, epilepsję, zaburzenia widzenia, ale także zaburzenia osobowości i zachowania w wieku dorosłym, wśród których wedle rosyjskich regulacji znajdują się także zaburzenia preferencji seksualnych oraz zaburzenia tożsamości płciowej.
Pojawienie się transseksualizmu na liście bezwzględnych przeciwskazań jest konsekwencją przecięcia się kwestii politycznych z formalną międzynarodową klasyfikacją medyczną schorzeń.
Jak wyjaśnił portal Ważnyje Istorii, przed dwoma laty Rosja odmówiła przejścia na współczesną Międzynarodową Klasyfikację Chorób wdrożoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). We wprowadzonej w 2022 r. klasyfikacji organizacja usunęła "transseksualizm" z bloku "zaburzenia osobowości i zachowania w wieku dorosłym" i przeniosła do sekcji "stany związane ze zdrowiem seksualnym". Oznacza to, że WHO nie traktuje transpłciowości jako zaburzenia psychicznego, wyjaśnił portal.
Jednak Rosja oświadczyła, że nie będzie stosować nowej klasyfikacji, ponieważ stoi ona w sprzeczności "z tradycyjnymi wartościami moralnymi i duchowymi, których ochronę przewiduje rosyjskie ustawodawstwo". Moskwa pozostanie przy zapisach z 1990 roku, a w rezultacie transseksualizm trafił na proponowaną listę bezwzględnych przeciwskazań do prowadzenia aut.
Jeżeli proponowane przez resort zarządzenie zostanie podpisane, wejdzie w życie 1 września 2025 roku.
Źródło: PAP
Jak podaje Ukrinform, w sierpniu Ministerstwo Obrony Litwy przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmie w szczególności systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu. "Przekażemy także inny sprzęt, broń i systemy potrzebne na co dzień na polu walki. Nasza pomoc jest inwestycją we własne bezpieczeństwo” – powiedział minister obrony narodowej Litwy Laurynas Kasčiūnas.
"Miasto jest kontrolowane przez Siły Zbrojne Ukrainy, w mieście jest spokojnie, wszystkie domy są całe. Strategiczny obiekt Gazpromu w mieście jest kontrolowany przez żołnierzy 99. batalionu zmechanizowanego 61. Samodzielnej Brygady Stepowej. Wszystkim spokojnego nieba. Sława Ukrainie!".
"Władze obwodu kurskiego zaapelowały do mieszkańców, aby nie nagrywali ruchów wojsk rosyjskich wezwanych do zatrzymania ukraińskiego natarcia i nie publikowali zdjęć związanych z pracą obrony przeciwlotniczej. Jednocześnie państwowe media pokazują ruchy wojsk na żywo" - pisze Biełsat.
Pełniący obowiązki gubernatora obwodu kurskiego Aleksiej Smirnow podkreślił również, że nie należy wdawać się w rozmowy z nieznajomymi na temat sytuacji w regionie.
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że jego siły w piątek przeprowadziły desant na okupowaną przez rosyjskie wojska Mierzeję Kinburnską na południu Ukrainy, nad Morzem Czarnym. Zlikwidowano "dziesiątki okupantów i ich sprzęt" - napisano w komunikacie.
Jak podał HUR, na okupowanej mierzei zniszczono sześć pojazdów opancerzonych przeciwnika i "zlikwidowano" ok. 30 żołnierzy rosyjskich.
Siły specjalne zaatakowały trzy rosyjskie pozycje. Przy jednej z nich zawieszono sztandar HUR.
"Mierzeja Kinburnska będzie wolna, tak jak wszystkie pozostałe tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy" - napisano w komunikacie, do którego dołączono wideo. (https://t.me/DIUkraine/4235)
Rosjanie zajęli Mierzeję Kinburnską w obwodzie mikołajowskim na początku pełnowymiarowej wojny w 2022 roku.
Źródło: PAP
"W obliczu milionów Ukraińców pozostających poza rynkiem pracy z powodu migracji, przesiedleń wewnętrznych, mobilizacji i unikania rekrutacji, ukraińskie przedsiębiorstwa zmuszone są przemyśleć swoją działalność" - opisuje The Kyiv Independent.
Co najmniej 14 osób zostało zabitych, a 43 ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału Konstantynówki, o czym poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.
Śmierć rosyjskiego opozycjonisty w rosyjskiej kolonii karnej niemal doprowadziła do zerwania rozmów w sprawie największej wymiany więźniów od czasów zimnej wojny.
Sprawy związane z podatkami są największym wyzwaniem dla przedsiębiorców z Ukrainy, bo polski system jest dużo bardziej skomplikowany niż obowiązujący w naszym kraju – powiedziała PAP prezeska fundacji Empowerment Marijka Nebozhenko.
"Po eskalacji wojny w Ukrainie do Polski przyjechały osoby z wysokimi kompetencjami i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Kiedy nie znajdują odpowiedniej dla ich profilu oferty, coraz częściej decydują się na założenie własnej firmy" – powiedziała PAP Marijka Nebozhenko, założycielka i prezeska zarządu fundacji Empowerment, wspierającej w rozwoju i w aktywizacji zawodowej migrantów z Ukrainy.
Przekazała, że oprócz popularnych usług typu gastronomia, fotografia nasi wschodni sąsiedzi pozakładali także m.in. firmy produkcyjne, konsultingowe, eventowe, marketingowe i PR-owskie.
"Pomagamy mikro i małym przedsiębiorstwom w załatwieniu formalności, opracowaniu biznesplanu, organizujemy szkolenia pozwalające zorientować się w polskim systemie podatkowym, aby rozwinąć wśród osób z doświadczeniem migranckim przedsiębiorczość" – przekazała Nebozhenko.
Przyznała, że właśnie podatki są dla jej rodaków największym wyzwaniem, gdyż "polski system jest dużo bardziej skomplikowany niż obowiązujący w naszym kraju".
Dlatego popularnością cieszą się działające w Polsce ukraińskie firmy księgowe obsługujące migrantów z tego kraju. Choć, jak zauważyła Nebozhenko, Ukraińcy z dużą łatwością uczą się mówić po polsku i rzadko mają problemy z komunikacją, to polskie prawo podatkowe nadal jest dla nich wyzwaniem.
"Usiłują je zrozumieć. Bardzo wnikliwie do niego podchodzą, bo chcą za wszelką cenę działać i funkcjonować na rynku zgodnie z prawem" – podkreśliła.
Inną barierą w prowadzeniu biznesu jest brak doświadczenia z polskimi klientami, dlatego niektóre osoby ograniczają się do kontaktów ze swoimi rodakami.
"Pomagamy im w integracji z lokalnym środowiskiem biznesowym, organizujemy spotkania, szkolenia, staramy się wzmocnić ich networking. Wszystkie obawy znikają po pierwszych doświadczeniach z polskimi klientami" – wskazała prezes fundacji.
Źródło: PAP
Dane dotyczące Ukraińców przekraczających granicę w celu wyjazdu będą mogły być automatycznie sprawdzane we wszystkich bazach danych i rejestrach – pisze SYD.
"Oznacza to, że pracownicy Państwowej Służby Granicznej otrzymali prawo do otrzymywania danych z systemów informacyjnych i referencyjnych, rejestrów i banków danych. W szczególności chodzi o informacje o ograniczonym dostępie" - czytamy.