Ministrowie spaw zagranicznych Mauritiusa i Ukrainy podpisali porozumienie o ruchu bezwizowym. Dokument podpisali w Port Louis, stolicy Mauritiusa. Umowa ma ułatwić "wyjazdy maurytyjskich inwestorów i biznesmenów na Ukrainę w poszukiwaniu nowych możliwości". Mauritius został zaproszony na przyszłoroczną konferencję w sprawie odbudowy Ukrainy.
Rosjanie zrzucili 56 rakiet przeciwlotniczych na obwód sumski w północno-wschodniej części Ukrainy. To najwięcej w ciągu dnia od początku wojny - podaje ukraińska agencja Ukrinform.
Równo 25 lat temu Borys Jelcyn mianował Władimira Putina premierem i wskazał go jako swojego dziedzica. Zaczęła się nowa epoka w historii nie tylko Rosji.
Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej armia innego państwa najechała Rosję - pisze portal Bloomberg.
"[Atak] obnażył kruchość rosyjskich systemów obronnych na granicach i podważyło starannie kreowany przez Kreml wizerunek Putina jako obrońcy zwykłych Rosjan. Wojna, którą Putin rozpoczął w Ukrainie, obecnie w coraz większym stopniu rozprzestrzenia się wgłąb Rosji, gdzie mieszkańcy regionów przygranicznych żyją w ciągłym zagrożeniu ostrzałem, a kluczowe obiekty przemysłowe są celem ataków dronów" - czytamy w tekście dziennikarza Anthony'ego Halpina
"Może wzmocnić to argument Ukrainy, że USA i ich europejscy sojusznicy nie powinni obawiać się gróźb Kremla dotyczących eskalacji konfliktu - i że Kijów powinien mieć możliwość walki z Putinem w każdy sposób, który pomoże przyspieszyć zakończenie wojny".
W nocy Rosja zaatakowała terytoria Ukrainy przy użyciu dronów i pocisków rakietowych. Większość z celów została zneutralizowana przez ukraińską obronę przeciwlotniczą - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
W stronę Ukrainy wystrzelone zostały dwa pociski balistyczne Iskander-M, dwa pociski kierowane Ch-59/69 oraz cztery drony Shahed.
Według SZU obrona przeciwlotnicza zestrzeliła na obwodami chersońskim, odeskim i kirowohradzkim wszystkie drony i rakiety Ch-59/69, ale nie udało się przechwycić Iskanderów.
Wołodymyr Zełenski: "Droga do F-16. Od pierwszego dnia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej Ukraina prosiła swoich partnerów o zamknięcie przestrzeni powietrznej lub udostępnienie samolotów. Wiedzieliśmy, że jest to osiągalne, że świat ma moc uczynienia tego. Połączyliśmy wysiłki polityczne, dyplomatyczne i militarne, by zrealizować ten cel. Stopniowo, krok po kroku, udało nam się go osiągnąć. Myśliwce F-16 są już na niebie Ukrainy, a będzie ich jeszcze więcej"
Bułgaria dołączyła do inicjatywy wsparcia Ukrainy w zakresie szkoleń i bezpieczeństwa NATO i jej wojsko będzie szkolić ukraińskich żołnierzy - zdecydowała bułgarska rada ministrów.
Inicjatywa NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU) została utworzona na szczycie NATO w Waszyngtonie w lipcu tego roku. Ma ona na celu koordynację wsparcia w zakresie sprzętu wojskowego i działań szkoleniowych podejmowanych przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.
"Biorąc pod uwagę bliskość konfliktu od naszej granicy i jego znaczenie dla bezpieczeństwa w Europie, to wkład równy wysiłkom innych sojuszników" - przekazał rząd w komunikacie prasowym.
60 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Ukrainie pokrywają elektrownie jądrowe - przekazał minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
Po kilku zakrojonych na szeroką skalę rosyjskich atakach na ukraińską sieć energetyczną państwowy operator energetyczny Ukrenergo wprowadził w Ukrainie okresowe przerwy w dostawie prądu.
Ministerstwo Energetyki oczekuje, że w najbliższym czasie Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy projekt ustawy o dokończeniu budowy dwóch bloków energetycznych w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Dzięki temu moc ukraińskiej sieci elektroenergetycznej zwiększy się o 2,2 GW.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie pokazujące dostarczone Ukrainie samoloty F-16.
Dwie osoby zginęły, a cztery kolejne zostały ranne w obwodzie donieckim w środę 7 sierpnia - przekazał gubernator obwodu Wadym Fiłaszkin.
Dwie ofiary cywilne to mieszkańcy wsi Mychajłówka,
Szacowane przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy straty Rosjan na 8 sierpnia 2024 roku.
Ukraińskie oddziały już drugi dzień prowadzą udaną operację w obwodzie kurskim w Rosji. Na razie jednak nie wiadomo, jaki jest jej główny cel.
79. brygada powietrznodesantowa niedaleko miejscowości Kurachowe w obwodzie donieckim.
Tajwańczycy są oburzeni gorliwością, z jaką ochroniarze olimpiady w Paryżu rugują wszelkie napisy i symbole identyfikujące ich ojczyznę.
Obecnie na Morzu Czarnym znajdują się dwa okręty Floty Czarnomorskiej, wyposażone w 8 pocisków Kalibr.
Złe dane eksperci łączą z wojną w Ukrainie, inflacją, brakiem rąk do pracy oraz wysokimi cenami energii. Robert Habeck, wicekanclerz z Zielonych i minister gospodarki obwinił niedawno opozycyjnych chadeków o doprowadzenie do kryzysu gospodarczego w związku ze zbyt dużą zależnością Niemiec od rosyjskiego gazu, który przestał płynąć w związku z napaścią Rosjan na Ukrainę.
Ukraina w obwodzie kurskim nie łamie ograniczeń USA ws. używania przekazanej przez Waszyngton broni na terytorium rosyjskim - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.
Według Miller Ukraińcy nie poinformowali USA o swoich zamiarach, "ale nie jest niczym niezwykłym, że strona ukraińska nie powiadamia nas o swojej dokładnej taktyce przed wcieleniem jej w życie”.
Ukraińscy żołnierze posunęli się do 10 km wgłąb obwodu kurskiego - wynika z analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Na zdjęciach satelitarnych analizowanych przez ISW widać ukraińskie pojazdy opancerzone, które znajdują się wzdłuż jednej z dróg właśnie ok. 10 km w głębi regionu.
"Reakcja Kremla na ofensywę Ukrainy w obwodzie kurskim była jak dotąd kontrowersyjna. Rosyjscy oficjele usiłują znaleźć równowagę między przedstawianiem tych wysiłków SZU jako zauważalnej eskalacji ze strony Ukrainy a unikaniem wyolbrzymiania ich potencjalnych konsekwencji i ryzykowania niezadowoleniem wewnętrznętrznym" - pisze ISW.