Kończymy dzisiejszą relację na żywo. Zaczynamy jutro, od rana.
Wizyta ministra sprawiedliwości Japonii Koizumiego Ryuji w Ukrainie jest wyraźnym i ważnym sygnałem wsparcia - uważa Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin.
- Pan Koizumi odbył swoją pierwszą wizytę zagraniczną jako minister sprawiedliwości w Ukrainie. To wyraźny sygnał wsparcia ze strony Japonii - podkreślił Kostin.
Kostin i Koizumi odwiedzili w poniedziałek Buczę, gdzie upamiętnili ofiary rosyjskiego ataku.
Omówiono też kluczowe priorytety współpracy Ukrainy i Japonii. "To przede wszystkim: pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za międzynarodowe zbrodnie popełnione w Ukrainie, wykorzenienie korupcji, wzmocnienie współpracy w dziedzinie międzynarodowej pomocy prawnej" - czytamy w komunikacie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Denysem Szmyhalem o 50 miliardach dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów w ramach decyzji G7.
- Jest decyzja G7 w sprawie 50 miliardów dolarów dla Ukrainy z tytułu wykorzystania rosyjskich aktywów. Teraz współpracujemy z partnerami w Europie i Ameryce nad konkretną realizacją. Uzgodniliśmy dziś nasze stanowisko w sprawie przybliżonego rzeczywistego napływu środków – powiedział Zełenski.
Dodał, że ma to "niezwykle ważne znaczenie dla Ukrainy i może nas wzmocnić w sezonie jesienno-zimowym".
- Naszym priorytetem jest, aby w miarę możliwości pomóc szkołom we wszystkich regionach, gdzie pozwala na to bezpieczeństwo, otworzyć się na dzieci i pracować w trybie offline - oznajmił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. - Rząd przygotowuje obecnie kilka rozwiązań technicznych, które w tym pomoże - dodał.
Na polskich poligonach ukraińscy czołgiści uczą się obsługi czołgów Leopard 2A4 pod okiem instruktorów z krajów NATO – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Szkolą ich instruktorzy NATO z Polski i Norwegii.
Ćwiczenia są częścią Misji Unii Europejskiej Pomocy Wojskowej dla Ukrainy (EUMAM UA) i mają na celu wsparcie armii ukraińskiej w obronie przed Rosją.
Zerwanie stosunków dyplomatycznych z Mali nie będzie miało poważnych konsekwencji dla Ukrainy i nie wpłynie na jej stosunki z krajami Globalnego Południa - uważa przewodniczący Komisji Polityki Zagranicznej i Współpracy Międzyparlamentarnej ukraińskiej Rady Najwyższej Ołeksandr Mereżka.
- Nie będzie żadnych poważnych konsekwencji, ponieważ dziś nie ma ustalonych stosunków między Mali a Ukrainą – podkreślił Mereżko komentarzu dla agencji Interfax-Ukraine.
- W Mali doszło do wojskowego zamachu stanu, który został potępiony przez ONZ. Obecnie w tym kraju działa junta wojskowa - dodał.
Szef Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Krymu Siergiej Sadakliew złożył rezygnację ze stanowiska – poinformował powołany przez Rosjan szef republiki Siergiej Aksenow.
"Siergiej Nikołajewicz z własnej woli zdecydował się na rezygnację ze stanowiska" - napisał Aksenow na Telegramie.
Wcześniej ukraińskie media podały, że na Moście Krymskim tworzą się wielkie korki. Na wyjazd z półwyspu czeka się ok. trzech godzin.
W weekend Ukraina zatopiła rosyjski okręt podwodny na Krymie, uderzyła w rosyjskie lotnisko i zniszczyła obronę mostu Kerczeńskiego.
W porcie Sewastopol, okręt podwodny klasy Kilo rosyjskiej floty czarnomorskiej został zaatakowany i zatopiony - poinformował ukraiński sztab generalny.
Uderzono też w kompleks rakiet przeciwlotniczych S-400 chroniący nielegalny most Kerczeński łączący Krym z Rosją. Siły ukraińskie zaatakowały lotnisko Morozowsk w obwodzie rostowskim w Rosji za pomocą dronów, wysadzając magazyny, w których przechowywano amunicję, w tym kierowane bomby lotnicze.
Ukraińcy zestrzelili w lipcu trzy rosyjskie samoloty szturmowe Su-25. Oprócz tego ponad 400 dronów, w tym 84 drony-kamikadze Shahed - podaje dowódca Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Pawluk.
Gen. Władimir Szestierow, szef rosyjskiego wydziału ds. rozwoju innowacyjnego w ministerstwie obrony, został aresztowany pod zarzutem korupcji. Wcześniej zatrzymano również Wiaczesława Achmiedowa, dyrektora parku tematycznego Patriota w Kubince pod Moskwą. Śledczy zarzucają im defraudację - podaje PAP.
Obaj mają być zamieszani w defraudację pieniędzy z budżetu, przeznaczonych na park Patriota, który jest obiektem resortu obrony. Podczas zamówień państwowych sprzeniewierzono ponad 40 mln rubli (ponad 470 tys. USD) - podaje rosyjski Komitet Śledczy.
Wcześniej, w maju dymisjonowano rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu. Posady stracili również dowódcy i wysocy rangą urzędnicy: wiceminister Timur Iwanow, szef Głównego Zarządu Kadr Jurij Kuzniecow, naczelnik Głównego Zarządu Łączności Wadim Szamarin i były dowódca 58. armii ogólnowojskowej, prowadzącej inwazję na Ukrainę - gen. Iwan Popow.
Trzej pierwsi zostali oskarżeni o korupcję, a Popow - o dokonanie "oszustwa na dużą skalę". W lipcu ubiegłego roku Popowa zwolniono z funkcji dowódcy 58. Armii, gdy publicznie skrytykował kierownictwo ministerstwa obrony- podaje PAP.
- Otrzymaliśmy nowoczesną modyfikację F-16 z najnowszą awioniką, radarami do namierzania pocisków itp. Pracujemy również nad wszelkimi możliwymi opcjami, abyśmy mogli uzyskać broń dalekiego zasięgu dla tych maszyn, która jest produkowana w Europie i Stanach Zjednoczonych - powiedział zastępca przewodniczącego ukraińskiej parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony Jehor Czerniew, podaje PAP.
Czerniew zaznaczył, że Ukraina czeka na kolejne dostawy F-16 z krajów koalicji złożonej z Holandii, Belgii, Danii i Norwegii. - Pracujemy nad tym, aby do tej koalicji dołączyły inne kraje, w tym Stany Zjednoczone - podkreślił.
Pierwsze F-16 dotarły do Ukrainy 31 lipca.
"Niemiecki rząd uważa, że amerykańskie pociski w Niemczech zmniejszą ryzyko eskalacji wojny przez Rosję i odstraszy Kreml przed napaścią na inne kraje" - pisze Michał Kokot.
Kwota środków zebranych na odbudowę szpitala dziecięcego Ochmatdyt przekroczyła 1,6 miliarda hrywien - podało ukraińskie ministerstwo zdrowia. 400 milionów hrywien zostanie przekazane w postaci sprzętu- czytamy w ogłoszeniu na kanale Telegram.
1 mln dolarów na odbudowę szpitala przeznaczy litewski rząd.
Szpital Ochmatdyt to największy pediatryczny ośrodek medyczny w Ukrainie. 8 lipca został zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Zginęły co najmniej 43 osoby, a ponad 100 zostało rannych.
Ukraiński holding energetyczny przywrócił dostawy energii elektrycznej do ponad 364 tys. abonentów w Kijowie oraz trzech obwodach: odeskim, dniepropietrowskim i donieckim.
Dotychczas prawie 400 tys. ukraińskich rodzin nie miało dostępu do prądu w wyniku rosyjskiego ostrzału - informuje ukraińska agencja informacyjna Interfax.
"W lipcu wróg atakował nasz system energetyczny za pomocą dronów i rakiet. W regionach położonych blisko działań wojennych system energetyczny ucierpiał również w wyniku ostrzału artyleryjskiego" - czytamy w komunikacie prasowym holdingu energetycznego.
Spółka przypomina, że w lipcu doszło do kolejnego ataku w Kijowie. Uszkodzona została sieć energetyczna i podstacja transformatorowa, która oświetlała szpital dziecięcy Ochmatdyt. Obecnie wszystkie budynki szpitala mają dostęp do prądu.
Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych dotację o wartości 3,9 mld dolarów - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.
"Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem Banku Światowego dotację w wysokości 3,9 miliarda dolarów. Fundusze te pomogą sfinansować priorytetowe wydatki budżetowe, takie jak wynagrodzenia nauczycieli, lekarzy i ratowników oraz świadczenia socjalne" - napisał na Telegramie Szmyhal.
To pierwsze transza zaplanowanej na 2024 rok bezpośredniej pomocy budżetowej dla Ukrainy od Stanów Zjednoczonych, która wyniesie łącznie 7,8 mld dolarów.
Wywiad ukraiński pochwalił się, że pomógł malijskim rebeliantom zabić kilkudziesięciu Rosjan z Grupy Wagnera. Wojskowe władze Mali uznały to za "niedopuszczalną ingerencję" oraz "wsparcie dla międzynarodowego terroryzmu".
"Rosja ostrzeliwuje ukraiński Nowy Jork w obwodzie donieckim kierowanymi bombami powietrznymi. Kiedy Ukrainie pozwoli się na ataki przy użyciu zachodniej broni na większą część Rosji, nasi obrońcy będą mogli zestrzelić rosyjskie samoloty, które wystrzeliwują te bomby. Nie możemy walczyć ze związanymi rękami" - pisze były minister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.
Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na 28 obywateli Białorusi: funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, sędziów i pracowników mediów 0 czytamy w oświadczeniu Rady UE.
Osoby podległe sankcjom zostały oskarżone o udział w "trwających represjach wewnętrznych i łamaniu praw człowieka na Białorusi”,
Na liście sankcyjnej znajdują się Irina Akulowicz, dyrektor generalna państwowej agencji informacyjnej BiełTA, prowadząca program telewizyjny "Senat" na kanale STV i przewodnicząca Rady Młodzieży przy Zgromadzeniu Narodowym Białorusi Nikita Rachiłowska oraz Dmitrij Żuk, redaktor naczelny wydawnictwa "Białoruś dzisiaj".
Sankcje nałożono także na dwóch zastępców szefa Głównego Departamentu Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz na sędziów i prokuratorów.;
Gdy samolot z więźniami zwolnionymi przez Rosję lądował w Ankarze, wiedzieliśmy, że nie ma w nim naszego przyjaciela Andrzeja Poczobuta. - Jeszcze trochę - usłyszałem od urzędnika, który informuje mnie o postępach w sprawie więzionego przez Łukaszenkę dziennikarza "Wyborczej".
Rosyjski Su-34 został zniszczony przez ukraiński siły zbrojne na lotnisku z Morozowsku w obwodzie rostowskim - przekazało dowództwo ukraińskiego wywiadu (HUR).
Co więcej, dwie pozostałe maszyny tego samego typu miały zostać uszkodzone.
W przeprowadzonym 3 sierpnia ataku uderzono - jak podawano dotychczas - także w magazyn amunicji, gdzie przechowywane były m. in. bomby szybujące.
Udostępnione zdjęcia satelitarne pokazują kratery powstałe w wyniku eksplozji na terenie lotniska, położonego 265 km od linii frontu. Według HUR uszkodzone zostały także cztery budynki techniczne i dwa hangary.
"Rostów nad Donem" to pierwszy rosyjski okręt podwodny zniszczony przez Ukraińców. Zatonął w piątek, ale dopiero teraz Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał dokładniejsze informacje na ten temat.