Na dziś to wszystko. Dziękujemy za śledzenie relacji.
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, który zmarł w lutym w kolonii karnej, miał być częścią porozumienia między Zachodem a Rosją w sprawie wymiany więźniów.
W kilku obwodach Ukrainy wieczorem ogłoszono alarm. Syreny zawyły m.in. w Kijowie. "Niebezpieczeństwo rakietowe na obszarach, na których ogłoszono alarm powietrzny! Zagrożenie balistyczne" - czytamy w komunikacie.
Zakończono operację wymiany więźniów między Rosją a kilkoma krajami Europy i USA - podała w czwartek wieczorem agencja AFP, powołując się na źródła w tureckich służbach bezpieczeństwa.
24 więźniów z siedmiu krajów oraz dwoje dzieci przyleciało na pokładzie siedmiu samolotów do Ankary, gdzie odbyła się wymiana między stronami. Jak przekazały tureckie władze, 10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec, trzy do USA. Objęto wymianą osoby z więzień w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi.
Wieczorem źródła w tureckich służbach przekazały AFP, że operacja, którą nadzorował turecki wywiad, "jest zakończona".
Niezależny portal Meduza napisał, że co najmniej troje uwolnionych rosyjskich więźniów politycznych ma polecieć z Ankary do Kolonii. Do Niemiec ma udać się: obrońca praw człowieka Oleg Orłow, artystka Aleksandra Skoczylenko i opozycjonista Andriej Piwowarow. Orłow miał zadzwonić do małżonki i powiedzieć jej, że już jest w samolocie. (PAP)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o rozpoczęciu negocjacji z kolejnym krajem europejskim w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rozmowy mają się rozpocząć w piątek.
Centrum Memoriał potwierdziło w czwartek wieczorem, że na wolności jest 71-letni Oleg Orłow, rosyjski obrońca praw człowieka, skazany w Rosji na 2,5 roku więzienia. Orłow został objęty wymianą więźniów między Rosją i Zachodem.
"Przed chwilą Oleg Orłow zadzwonił do swojej małżonki z samolotu, leci do Kolonii" - napisał Memoriał w mediach społecznościowych.
Orłow został 27 lutego br. skazany na 2,5 roku więzienia. Sprawę karną przeciwko niemu wszczęto w związku z publikacją na Facebooku - tłumaczeniem artykułu, w którym aktywista skrytykował rosyjską agresję na Ukrainę.
Był on jednym z twórców i współprzewodniczącym zdelegalizowanej przez władze zasłużonej organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Memoriał, zajmującej się obroną praw człowieka i badaniem zbrodni stalinowskich. W 2022 roku Memoriał uhonorowano Pokojową Nagrodą Nobla. Jako przedstawiciel Memoriału Orłow był obserwatorem podczas konfliktów zbrojnych na obszarze byłego ZSRR. Od początku drugiej wojny czeczeńskiej kierował działalnością Memoriału na rosyjskim Kaukazie Północnym, w tym w Czeczenii.
Memoriał cytuje też publikację niezależnego serwisu rosyjskiego Insider, z którego wynika, że Rosja wypuściła na wolność rosyjskich więźniów politycznych w zamian za Rosjan uwięzionych w USA i krajach Europy, na których uwolnieniu zależało rosyjskim władzom.
Według portalu oprócz Orłowa z rosyjskich więzień został uwolniony też m.in. rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza.
"Nie możemy potwierdzić informacji dotyczących wszystkich więźniów politycznych, ale mamy nadzieję, że to prawda" - napisał Memoriał.
"Ale potwierdzamy, że Oleg Orłow jest naprawdę na wolności i jest bezpieczny" - dodano.
Strona turecka poinformowała, że w czwartek w Ankarze odbyła się wymiana, obejmująca 24 osoby z więzień w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci.
10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec, trzy do USA. Objęto wymianą osoby z więzień w "USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi". Operację koordynuje turecki wywiad.
Nie opublikowano oficjalnej pełnej listy osób, które zostały wymienione. Strona turecka wymieniła wśród uwolnionych z rosyjskich więzień: korespondenta amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, byłego żołnierza Paula Whelana, opozycjonistę Ilję Jaszyna (PAP)
"Jestem wdzięczny naszym sojusznikom, którzy wspierali nas w trudnych i złożonych negocjacjach, aby osiągnąć ten wynik — w tym Niemcom, Polsce, Słowenii, Norwegii i Turcji. To dobitny przykład tego, dlaczego tak ważne jest, by mieć na świecie przyjaciół, którym można ufać i na których można polegać. Nasze sojusze sprawiają, że Amerykanie są bezpieczniejsi" — napisał Joe Biden o wymianie więźniów.
Jak poinformowała Narodowa Organizacja Wywiadowcza Turcji (MIT), 1 sierpnia w Ankarze miała miejsce „najbardziej ambitna wymiana więźniów w ostatnich latach” między Rosją a państwami zachodnimi.
Premier Chorwacji Andrej Plenković wysłał list do premierów Węgier i Słowacji, a także szefa Komisji Europejskiej, informując ich, że Chorwacja i jej operator rurociągów JANAF są gotowi do transportu ropy naftowej na Węgry i Słowację.
Pod koniec czerwca Ukraina nałożyła sankcje na Łukoil, zakazując firmie jakiejkolwiek działalności na swoim terytorium i wstrzymując dostawy ropy rurociągami do słowackich i węgierskich rafinerii.
Kilka rosyjskich źródeł wojskowych podało, że rosyjska armia straciła wielofunkcyjny śmigłowiec Mi-8 w obwodzie donieckim. Tam właśnie toczą się najzaciętsze walki między wojskami rosyjskimi i ukraińskimi. Według nieoficjalnych doniesień maszyna miała zostać strącona przy użyciu ukraińskiego drona.
"Wróg w dalszym ciągu koncentruje swoje wysiłki w kierunku Pokrowska, rzuca do walki swoje najbardziej doświadczone jednostki szturmowe, próbując przebić się przez naszą obronę w kierunku Żelannego, Nowogrodivki, Pokrowska" - pisze Syrski "Zacięte walki toczą się w kierunku Kupiańska w rejonie Piszczan, Stelmachiwki, Makijówki, ale utrzymujemy nasze pozycje" - zapewnia naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.
"Siły Policji Krajowej, SBU oraz Wojskowej Służby Prawa i Porządku prowadzą działania kontrdywersyjne. Ich jednostki obecnie wykrywają i neutralizują grupy dywersyjne wroga na terenach miejskich w kierunku Torecka" - dodaje.
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Oleksandr Syrski trzy dni spędził na froncie wschodnim - w brygadach utrzymujących obronę na kierunkach Charków i Toreck. W mediach społecznościowych zamieścił krótkie podsumowanie z tej wizyty.
Przekazał, że we wszystkich kierunkach rosyjskiej ofensywy trwają działania bojowe o różnym natężeniu. "W niektórych miejscach, kosztem ciężkich strat, wróg odnosi niewielkie sukcesy" - pisze Syrski.
Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich oraz inny Amerykanin, były żołnierz Paul Whelan, skazani w Rosji na 16 lat więzienia, zostali zwolnieni w ramach wymiany więźniów – podała w czwartek agencja Bloomberga.
„Mężczyźni, uwięzieni w Rosji pod zarzutem szpiegostwa, któremu zaprzeczają oni sami i USA, są w drodze do miejsca poza granicami Rosji” – napisał Bloomberg.
Według unijnego urzędnika, który zastrzegł swą anonimowość, wolność ma także odzyskać opozycjonista Władimir Kara-Murza, mający obywatelstwo rosyjskie i brytyjskie.
Wcześniej kanał Mash na Telegramie poinformował, że do wymiany więźniów między Rosją a krajami zachodnimi może dojść w Ankarze w czwartek około godz. 15 czasu polskiego.
Jak podkreślił Mash, powołując się na serwis Flightradar, z moskiewskiego lotniska Wnukowo lecą do Ankary dwa samoloty rządu Rosji Tu-204-300. Do Turcji zmierzają też Lockheed C-1301-30 Hercules sił powietrznych USA z bazy NATO Ramstein w Niemczech oraz komercyjny samolot Dassault Falcon 7X z Oslo.
Wcześniej kanał Meduza podał, że do jednego etapu wymiany już doszło i w Kaliningradzie wydano Rosji dwoje Rosjan skazanych w Słowenii za szpiegostwo, Artioma i Annę Dulcewych, którzy używali nazwisk Ludwig Gisch i Maria Rosa Mayer Munos.
W środę o tym, że w najbliższym czasie może dojść do wymiany więźniów z udziałem Rosji, USA, Niemiec i Białorusi, poinformował portal nadającej w krajach bałkańskich telewizji N1, powołując się na anonimowe źródła. (PAP)
Do wymiany więźniów między Rosją a Zachodem może dojść w czwartek w Ankarze o 15.00 czasu polskiego - donosi kanał Mash na Telegramie.
Okolice Marjinki w obwodzie donieckim. Drony obsługiwane przez 46. oddzielną brygadę aeromobilną niszczą rosyjskie pojazdy opancerzone.
Chiny mogą skłonić Rosję do zakończenia wojny, jeżeli tylko zajmą wystarczająco mocne stanowisko w tej kwestii - powiedział w rozmowie z francuskimi mediami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Jeśli Chiny chcą, mogą zmusić Rosję do zaprzestania tej wojny. Tak mówimy o całym świecie. Chiny są integralną częścią tego świata, jednym z najbardziej wpływowych państw świata. Nie chciałbym, żeby byli na misji mediacyjnej, ale żeby wywarli presję na Rosję - tak aby zakończyła tę wojnę. Tak jak wywierają na Rosję presję Stany Zjednoczone" - powiedział ukraiński prezydent.
Według Zełenskiego "im silniejsze państwo, tym szybciej" uda się osiągnąć wyznaczone cele w kwestii nakładania presji na Rosję.
W czwartek rano rosyjski samolot, którego używano przy wymianach więźniów z USA, wystartował z Moskwy do Królewca, skąd po kilku godzinach wrócił do stolicy Rosji. Rosyjscy dziennikarze śledczy i obrońcy praw człowieka uważają, że to sygnał, że wkrótce dojdzie do kolejnej wymiany.
Od kilku dni adwokaci znanych więźniów politycznych w Rosji zaczęli informować o utracie kontaktu ze swoimi klientami. Niektórym z nich udało się potwierdzić, że krytycy Kremla "zniknęli" z kolonii karnych, w których odbywali wyroki.
W tej grupie znaleźli się m.in. polityk Ilja Jaszyn, działacz Memoriału Oleg Orłow, opozycjonista Władimir Kara-Murza, współpracownice Aleksieja Nawalnego Lilia Czanyszewa i Ksenia Fadiejewa, czy skazana za antywojenną akcję artystka Sasza Skoczilenko.
Ukraińscy żołnierze z 23. oddzielnej brygady zmechanizowanej i 225. oddzielnego batalionu szturmowego odpierają rosyjski atak na Czasi Jar w okolicach Bachmutu.