To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Amerykański plan zwiększenia produkcji rakiet przeciwlotniczych Patriot w japońskich fabrykach na Ukrainie stoi pod znakiem zapytania ze względu na brak kluczowego komponentu produkowanego przez Boeinga.
Rozminowywanie Ukrainy. Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy dysponuje nowoczesną maszyną do rozminowywania MV-4, opracowaną w Chorwacji.
Prezydent Zełenski udzielił wywiadu BBC. Wypowiedział się m.in. na temat strat w ludziach i sprzęcie. "Wiem, ile osób tracimy każdego dnia. To dla mnie bardzo ważna kwestia. I te zmiany niestety widzę na co dzień. I nie są one pozytywne. Ludzi nie jest mniej”. "Robi się wszystko, aby zminimalizować straty po stronie ukraińskiej. Dlatego różnica między zabitymi i rannymi między nami a Rosjanami jest bardzo duża. Jeśli my mamy jednego zabitego na 6–8 rannych, to oni mają jednego na trzech, jednego na dwóch” – powiedział.
Prezydent USA Joe Biden, który poinformował w niedzielę, że rezygnuje z udziału w wyborach prezydenckich, zapowiedział wystąpienie do narodu, w którym uzasadni swoją decyzję. Zadeklarował też, iż do końca kadencji będzie wypełniał swoje obowiązki.
"Uważam, że w najlepszym interesie mojej partii i kraju leży, abym odsunął się na bok i skupił wyłącznie na sprawowaniu funkcji prezydenta przez pozostałą część mojej kadencji” – napisał 81-letni Biden.
Dodał, że popiera kandydatkę na wiceprezydenta Kamalę Harris jako kandydatkę Demokratów.
Odpowiedni dokument opublikował na swojej stronie w serwisie społecznościowym X. W rezultacie Partia Demokratyczna musi wybrać innego kandydata, który wystartuje w jesiennych wyborach.
Dzień wcześniej liderzy Partii Demokratycznej i kluczowi darczyńcy wezwali Bidena do wycofania się z wyścigu prezydenckiego: jego otoczenie uważa, że nie może wygrać, nie jest w stanie zmienić postrzegania swojego wieku w społeczeństwie i nie może osiągnąć większości w Kongresie. Również 18 lipca poinformowano, że prezydent po raz trzeci zachorował na COVID-19.
Żołnierze ukraińskiej Trzeciej Brygady Szturmowej, która walczy dziś z rosyjską armią nacierającą na Charków, odwiedzą Wrocław w środę 23 lipca. Będą opowiadać o wojnie i zbierać pieniądze.
Baerbock: rezygnacja z rozmieszczenia amerykańskich rakiet w Niemczech "byłaby naiwna".
Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock broniła w Bundestagu planowanego rozmieszczenia w Niemczech amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu. Putin "ciągle poszerza arsenał, którym zagraża naszej wolności w Europie" – stwierdziła Baerbock.
„Musimy chronić przed tym siebie i naszych bałtyckich partnerów, m.in. poprzez wzmocnienie odstraszania i dodatkową broń dalekiego zasięgu. Każde inne rozwiązanie byłoby nie tylko nieodpowiedzialne, ale i naiwne w obliczu lodowatego, wyrachowanego Kremla” – German Foreign – powiedziała minister.
Rosyjskie wojsko zaatakowało dronem kombajn zbierający plony w gminie Bilopilska. Kombajnista zginął, a jego pomocnik został ranny, poinformowała prokuratura - podały lokalne media.
Niezidentyfikowany mężczyzna zniszczył pomnik Józefa Stalina w mieście Zwienigorod, leżącym 40 km na zachód od Moskwy. Głowa pomnika został odrąbana młotem kowalskim od popiersia - podają w niedzielę rosyjskie media. Mężczyzna miał również rozbić popiersie Lenina, znajdujące się w tym samym parku.
Stan prezydenta USA Joe Bidena po zarażeniu się COVID-19 się poprawia. "Chociaż kaszel i chrypka utrzymują się, prezydent dobrze toleruje leczenie" - powiedział jego osobisty lekarz O'Conner.
Jak donoszą rosyjskie media, były minister sportu Dagestanu Mahomed Mahomedow próbował popełnić samobójstwo w moskiewskim areszcie śledczym. Obecnie jest hospitalizowany. 67-letni Mahomedow został aresztowany w październiku 2023 r. Jest oskarżony o defraudację wielomilionowych dolarów z budżetu.
We Lwowie rozpoczął się pogrzeb lingwistki Iryny Farion, która zmarła na oddziale intensywnej terapii po zamachu na jej życie. Krewni, koledzy, mieszkańcy Lwowa, politycy i sympatycy postaci publicznej z różnych miast Ukrainy przybyli, aby pożegnać zamordowaną profesor i byłą deputowaną.
Zniszczenie rosyjskiej cysterny zbudowanej na czołgu "Rodnoj".
Ukraińscy wojskowi z 47. brygady zniszczyli rosyjski zdalny system "Zemledile", mający za zadanie szybkie tworzenie pola minowego na szczególnie niebezpiecznych rejonach.
"Radio Liberty" opublikowało szczegółowe zdjęcia satelitarne rosyjskiego lotniska wojskowego "Millerowo" po uderzeniu ukraińskich dronów. Na nagraniu wyraźnie widać zniszczony hangar obsługi samolotów oraz częściowo spalony magazyn paliwa i smarów. Lotnisko zostało zaatakowane w nocy 20 lipca.
Na lewym brzegu obwodu chersońskiego odkryto i zniszczono rosyjskie składowisko amunicji.
Chiny i Białoruś przeprowadziły ćwiczenia wojskowe mające na celu zajęcie lotniska na granicy z Polską.
Chińskie i białoruskie wojska ćwiczyły zajęcie lotniska podczas wspólnych ćwiczeń antyterrorystycznych Eagle Assault (Attacking Falcon) - podała gazeta South China Morning Post.
Ćwiczenia odbyły się w pobliżu miasta Brześć, które znajduje się 28 kilometrów od granicy z Ukrainą i Polską. "Białorusko-chińskie lotnicze zespoły poszukiwawczo-uderzeniowe pracowały nad poszukiwaniem bazy warunkowej organizacji terrorystycznej. A po jej wykryciu dokonali desantu ze śmigłowców Mi-8MTV-5" - czytamy w komunikacie białoruskiego Ministerstwa Obrony. Opracowano między innymi operację przejęcia kontroli nad lotniskiem, które zostało zajęte przez organizację terrorystyczną.
Rosyjska wojskowa służba prasowa przekazała, że zauważyła amerykańskie samoloty nad Morzem Barentsa. Dwa rosyjskie samoloty zostały poderwane, aby zidentyfikować cele. "W powietrze wzbiły się myśliwce MiG-29 i MiG-31 z sił obrony powietrznej. Załogi rosyjskich myśliwców zidentyfikowały cel powietrzny jako parę bombowców strategicznych B-52" - podało rosyjskie ministerstwo obrony.
USA po raz pierwszy wysłały bombowce nuklearne do Finlandii. Wezmą udział w manewrach przy granicy z Rosją
Amerykańskie międzykontynentalne bombowce strategiczne po raz pierwszy przeprowadziły lot treningowy w Finlandii na granicy z Rosją - poinformowała służba prasowa Sił Obronnych Republiki. "Dwa amerykańskie bombowce B-52 Stratofortress przeleciały w fińskiej przestrzeni powietrznej w niedzielę, 21 lipca. Loty były częścią działań szkoleniowych. Bombowce były wspierane przez trzy amerykańskie samoloty uzupełniające paliwo", podała agencja w oświadczeniu opublikowanym w sieci społecznościowej X.