Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w nocy z piątku na sobotę rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem. W ciągu ostatniej doby na Ukrainie odnotowano ponad 100 starć na całej linii frontu. W nocy rosyjskie drony zaatakowały m.in. Kijów. W atakach zginęło co najmniej dwóch cywili. Ukraińskie siły zbrojne uderzyły na lotnisko wojskowe Millerowo w obwodzie rostowskim.
Pokaż od:
20 lipca 22:02

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

20 lipca 21:35

Watykański sekretarz stanu odwiedził Odessę

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, składający wizytę na Ukrainie był w sobotę w Odessie. „Dzielę wasz ból i waszą nadzieję; modlę się o sprawiedliwy pokój” - powiedział współpracownik papieża, cytowany przez Vatican News.

Podczas pierwszej wizyty od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę kardynał Parolin odwiedził w Odessie łacińską katedrę, gdzie spotkał się z przedstawicielami wspólnoty rzymskokatolickiej, greckokatolickiej i prawosławnej oraz lokalnej administracji.

„Przynoszę wam bliskość, obecność i błogosławieństwo Ojca Świętego. Wiecie, że śledzi z wielką troską, przejęciem i bólem sytuację, w jakiej się znajdujecie” – zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Podczas wizyty w porcie w Odessie, którego rosyjska blokada uniemożliwiała transport zboża, kardynał Parolin otrzymał od przedstawicieli administracji wojskowej symboliczny dar: woreczek z ziarnem i herbem Ukrainy. Taki sam ma trafić w ręce papieża Franciszka - podały watykańskie media.

Źródło: PAP

20 lipca 21:17

Jak podaje Ukrinform, w sobotę wojska rosyjskie łącznie ostrzeliwały przygraniczne gminy obwodu sumskiego 23 razy. Odnotowano 97 eksplozji, a jedna osoba została ranna.

20 lipca 21:03

Fico rozmawiał z premierem Ukrainy o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Szef słowackiego rządu Robert Fico rozmawiał w sobotę telefonicznie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem między innymi o częściowo wstrzymanym tranzycie rosyjskiej ropy. Ukraińcy umieścili na liście sankcji rosyjski Łukoil, którego ropę dostawała rafineria Slovnaft w Bratysławie.

Zdaniem Ficy ukraińskie sankcje wobec rosyjskiego koncernu są bezsensowne i szkodzą nie tyle Rosji, ile niektórym państwom Unii Europejskiej.

Słowacki premier oznajmił, że jego kraj nie zamierza być zakładnikiem stosunków ukraińsko-rosyjskich. Przestrzegł, że ograniczenie transportów dla rafinerii Slovnaft, może w konsekwencji oznaczać wstrzymanie dostaw oleju napędowego produkowanego dla Kijowa. Według źródeł słowackiego rządu jest to jedna dziesiąta całej ukraińskiej konsumpcji paliw.

Fico już od kilku dni omawia tę kwestię z kilkoma członkami gabinetu oraz z przedstawicielami węgierskiej grupy petrochemicznej MOL, do której należy słowacka rafineria.

Źródło: PAP

20 lipca 20:17

"Ukraina i UE zwróciły się do Azerbejdżanu, aby omówić dostawy gazu ziemnego do Europy przez Ukrainę po wygaśnięciu istniejącego kontraktu z Rosją pod koniec 2024 r." - pisze The Kyiv Independent.

20 lipca 20:02

W obwodzie kijowskim powstał pierwszy w Ukrainie dom wydrukowany na drukarce 3D. "Startup 3D UTU stworzył go bezpłatnie dla rodziny poległego bohatera Jarosława Bieriezowa z Irpina. Rosjanie zniszczyli ich dom podczas okupacji miasta w 2022 roku, a sam mężczyzna zginął w walkach o Bachmuta w tym samym roku" - czytamy.

20 lipca 18:52

W niedzielę przez cały dzień w Ukrainie obowiązywać będą rozkłady wyłączeń dostaw prądu, aby ograniczyć zużycie energii.

20 lipca 18:35

W Kijowie odbyło się pożegnanie z polskim żołnierzem, który zginął za Ukrainę

W Kijowie, na Cmentarzu Bajkowa, największej nekropolii w stolicy, odbyło się w sobotę pożegnanie z polskim żołnierzem Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy Tomaszem Marcinem Sękala, który zginął w obwodzie ługańskim.

W cichy słoneczny dzień odbyła się uroczysta ceremonia pożegnania z 22-letnim Polakiem. Wzięli w niej udział kapelan wojskowy, bracia wojskowi i obecny konsul RP w Kijowie Paweł Owad.

Tomasz Marcin Sękala urodził się pierwszego września 2001 roku. Dołączył się do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy jesienią 2023 roku. Zginął na polu bitwy 13 lipca w osiedlu Dibrowa w rejonie siewierodonieckim w obwodzie ługańskim.

Ceremonia rozpoczęła się od hymnu Ukrainy. "Dzisiaj jesteśmy tutaj, aby pożegnać wojskowego, który oddał swoje życie za wolność Ukrainy. Naszą obecnością i modlitwą okazujemy wdzięczność za to, co zrobił dla naszego kraju. Dzięki żołnierzom Międzynarodowego Legionu cały świat dowiedział się, że przetrwamy i wygramy wojnę z Rosją" - powiedział prowadzący ceremonię. "Teraz piszemy historię Ukrainy. I każdy, kto od nas odejdzie, zapisze się złotymi literami w tej nowoczesnej historii wolnego demokratycznego świata" - dodał.

Kapelan wojskowy odprawił nabożeństwo żałobne. "Każdy w życiu ma swoją własną ścieżkę i swój własny krzyż do udźwignięcia. Nie ma chyba bardziej zaszczytnego i ofiarnego niż służba w wojsku w obronie prawdy, dobra i wolności. Dziś żegnamy naszego przyjaciela i towarzysza Tomasza, który oddał życie za wolność i sprawiedliwość" - podkreślił kapelan.

Ceremonia zakończyła się wykonaniem hymnu polskiego, po czym każdy z uczestników pożegnania podszedł do grobu, żeby oddać ostatni hołd 22-letniemu bohaterowi, który oddał swoje życie za Ukrainę. "Zawsze będziemy pamiętać jego nieoceniony wkład w walkę o cywilizowany i bezpieczny świat" - oświadczył wojskowy.

Żołnierz zostanie pochowany w rodzinnej miejscowości na Lubelszczyźnie.

Źródło: PAP

20 lipca 18:19

19 lipca w pobliżu swojego domu we Lwowie śmiertelnie ranna została Iryna Farion, była deputowana, profesor i językoznawczyni. Zamach wstrząsnął Ukraińcami.

20 lipca 18:03

Rosjanie zaatakowali Antoniwkę w obwodzie chersońskim, korzystając z drona. Dwie kobiety, w wieku 56 i 74 lat, zostały ranne.

20 lipca 17:46

"Badania pokazują, że większość Gruzinów postrzega Rosję jako wroga" - pisze The Kyiv Independent. Uważać tak ma 69 proc. respondentów. Liczba ta wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami.

20 lipca 17:21

Na igrzyskach w Paryżu Ukraina wystawi najmniejszą w historii reprezentację

Ukraina wypuściła do obiegu znaczek pocztowy, aby wesprzeć swoich olimpijczyków. W igrzyskach w Paryżu reprezentacja tego kraju będzie liczyła 140 sportowców, co jest najmniejszą liczbą w historii startów tego kraju. To pokłosie pełnoskalowej wojny z Rosją.

Rosyjska inwazja zabiła sportowców i trenerów, zmusiła wielu do ucieczki przed walkami i zniszczyła obiekty sportowe. Częste alarmy przeciwlotnicze i przedłużające się przerwy w dostawie prądu spowodowane rosyjskimi bombardowaniami przerywają treningi.

„Spędziliśmy niezliczone godziny bez prądu, bez wody, w ciemności, w zimnie, w upale. Myślę, że przeszliśmy przez wszystko” - powiedziała agencji Reuters szermierka Włada Charkowa, która wraz z innymi sportowcami zebrała się w piątek w centrum Kijowa, by wraz z przedstawicielami władz zaprezentować olimpijski znaczek pocztowy Ukrainy.

„Te warunki uczyniły nas silniejszymi i jesteśmy gotowi pokazać całemu światu, że mimo wszystko jesteśmy Ukraińcami i jesteśmy niezłomni jako naród ukraiński” - dodała.

Zestaw sześciu znaczków pocztowych przedstawia sporty, w których Ukraina wcześniej zdobywała nagrody i medale, w tym szermierkę, judo, tenis, kajakarstwo, podnoszenie ciężarów i strzelectwo.

Dane ukraińskiego Ministerstwa Młodzieży i Sportu wykazały, że od lutego 2022 roku tj. początku rosyjskiej inwazji zginęło 479 sportowców i trenerów. Zniszczonych zostało ponad 500 obiektów sportowych, w tym 15 olimpijskich baz treningowych.

Sytuacja kraju przełożyła się na wystawienie w Paryżu najmniej licznej w historii ekipy, składającą się ze 140 zawodników i zawodniczek. W składzie największą liczbę stanowią lekkoatleci (25). Trzy lata temu w Tokio Ukrainę reprezentowało 155 sportowców, którzy zdobyli 19 medali (1-6-12).

Po inwazji Rosji na Ukrainę, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zalecił, aby sportowcy z Rosji i jej sojusznika Białorusi zostali wykluczeni z międzynarodowych zawodów, ale od tego czasu pozwolił im zakwalifikować się w wybranych dyscyplinach indywidualnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu o statusie neutralnym. Ostatecznie 15 Rosjan i 16 Białorusinów otrzymało zgodę MKOl na występ w stolicy Francji.

Źródło: PAP

20 lipca 17:04

"Tysiące Ukraińców, uprowadzonych przez Moskwę, przebywają w kontrolowanych przez Rosję więzieniach, ponieważ nie ma prawnego narzędzia, które umożliwiłoby ich sprowadzenie z powrotem" - opisuje The Kyiv Independent.

20 lipca 16:46

"W nocy Kijów został zaatakowany przez nieznany typ drona. Jego prędkość jest podobna do Shaheda 136. Leciał na wysokości 20-30 metrów. Dlatego nie został wykryty przez radary. Eksperci badają szczątki" - informuje Nexta.

20 lipca 16:31

Rosjanie uderzyli za pomocą drona w sklep w obwodzie charkowskim, we wsi Iwaszki. Cztery osoby zostały ranne. Jak informują ukraińskie media, ranni cywile to dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Obecnie przebywają w szpitalu.

20 lipca 16:13

W Hiszpanii zatrzymano trzech prorosyjskich hakerów

Hiszpańska policja zatrzymała w sobotę trzech prorosyjskich hakerów, których podejrzewa się o przeprowadzenie ataków terrorystycznych przeciwko samej Hiszpanii i innym państwom NATO - podała agencja Reutera.

Podejrzani zostali zatrzymani w związku z rzekomym udziałem w cyberatakach typu DDoS (distributed denial-of-service) na instytucje publiczne i sektory strategiczne - podała Gwardia Cywilna. Dodano, że czynnikiem łączącym kraje, które hakerzy obierali za cel, była pomoc udzielana Ukrainie w trakcie wojny przeciwko Rosji.

Policja opublikowała na platformie X nagranie przedstawiające nalot na dom jednego z podejrzanych, gdzie na ścianie wywieszono sowiecką flagę z sierpem i młotem. Do zatrzymań doszło na Majorce, w Huelvie i Sewilli.

Hakerzy należeli do grupy NoName057. "W swoim własnym manifeście założycielskim grupa przyznała, że zareaguje proporcjonalnie w odpowiedzi na wrogie i otwarcie antyrosyjskie działania zachodnich rusofobów" - podały w oświadczeniu hiszpańskie służby.

NoName057 atakowała wcześniej m.in. obiekty w Polsce czy Chorwacji.

Źródło: PAP

20 lipca 15:58

Jak podaje Ukrinform, przywrócono ruch pociągów, który został zawieszony w związku z rosyjskim ostrzałem w obwodzie charkowskim. Kolejarze na bieżąco naprawiają szkody.

20 lipca 15:42

"W Mińsku rozpoczęło się “forum patriotów” poświęcone 30. rocznicy rządów Łukaszenki. Wydarzenie odbywa się w Pałacu Sportu. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Właśnie w tej placówce odbywały się posiedzenia pierwszego Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego" - pisze Biełsat.

20 lipca 14:03

Ukraińskie służby badają wszystkie możliwe wersje zabójstwa byłej parlamentarzystki Iryny Farion, w tym tę, która wiąże sprawę z Rosją - ogłosił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Sprawdzane są nagrania ze wszystkich dostępnych kamer monitoringu, przesłuchiwani są świadkowie i przeszukiwany jest obszar kilku dzielnic. Badane są wszystkie wersje, łącznie z tą prowadzącą do Rosji" - napisał na telegramie Zełenski.  

Nieznany sprawca postrzelił w piątek we Lwowie byłą parlamentarzystkę, znaną przede wszystkim z głośnych kampanii w obronie języka ukraińskiego. 60-latka zmarła po przewiezieniu do szpitala. Cytowani przez ukraińskie media świadkowie powiedzieli, że zamachowiec wyglądał na ok. 25-letniego mężczyznę.

pap

20 lipca 13:53

Ukraińscy żołnierze piechoty morskiej zniszczyli rosyjski system obrony powietrznej w obwodzie chersońskim

Marines 37. oddzielnej brygady pokazali, jak odkryli i zniszczyli wrogą paltformę przeciwlotniczą, którą wróg próbował zamaskować w jednym z pasów leśnych na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego.