Co najmniej 18 więźniów politycznych na Białorusi wyszło na wolność 3 lipca ? powiadomiło centrum praw człowieka Wiasna. Nie jest na razie znana pełna lista wypuszczonych więźniów ani nazwiska większości z nich, co wynika z troski o bezpieczeństwo tych osób. Według ekspertów portali portali Mediazona, Meduza i rosyjskojęzycznego kanału BBC od początku wojny zginęło ok. 120 tys. rosyjskich żołnierzy. W nocy z piątku na sobotę ukraińska obrona przeciwlotnicza odparła kolejny atak dronów z Rosji. Zestrzelono 24 z 27 bezzałogowców.
Pokaż od:
6 lipca 22:58

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

6 lipca 22:56

Rosjanie wywieźli z terenów okupowanych 80 tys. ton tegorocznego zboża

Rosjanie wywieźli z ukraińskich terenów okupowanych już 80 tys. ton zebranego w tym roku zboża, przekazał w sobotę portal Narodowego Centrum Oporu.

"Od początku roku okupanci zorganizowali 15 wysyłek ukraińskiego zboża z portu w Mariupolu do Rosji" - poinformował portal. Wywózką dowodzą rosyjscy wojskowi i współpracujący z nimi lokalni kolaboranci.

Strona ukraińska szacuje, że w ubiegłym roku Rosja dokonała zaboru i eksportu 5 mln ton zboża z okupowanych terenów Ukrainy.

Źródło: PAP

6 lipca 22:42

Rosja miała stracić nawet do 5 tys. żołnierzy w walkach o jedną dzielnicę Czasiw Jaru.

6 lipca 21:58

Wiceszefowa ukraińskiej Rady Najwyższej: polska obrona powietrzna mogłaby ochraniać przestrzeń nad zachodem Ukrainy

Polska obrona powietrzna mogłaby ochraniać przestrzeń nad przygranicznymi regionami Ukrainy – oświadczyła w sobotę w stolicy Litwy, Wilnie, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej, (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk.

„Zwróciłam się do marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z prośbą o rozważenie możliwości wykorzystania polskiej obrony powietrznej do ochrony przestrzeni powietrznej regionów przygranicznych Ukrainy” – powiedziała.

Kondratiuk poinformowała również, że poprosiła przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktoriję Czmilyte-Nielsen, by przekazała tę prośbę na szczycie przewodniczących parlamentów państw NATO, który odbędzie się w poniedziałek w Waszyngtonie przeddzień szczytu NATO.

„Jeśli NATO nie jest gotowe przyjąć Ukrainy w swoje szeregi w czasie wojny, musimy domagać się, aby sojusznicy zapewnili wystarczające środki do powstrzymania i pokonania wroga oraz zapewnienia Ukraińcom prawa do życia!” – napisała na Facebooku. (https://tinyurl.com/42ett47p)

„Cieszę się, że Ukraina, Polska i Litwa demonstrują wspólne stanowisko! Cieszę się, że Wiktoria i Małgorzata są zwolenniczkami idei, że Ukraina powinna być członkiem UE i NATO!” – podkreśliła wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej.

Źródło: PAP

6 lipca 21:40

Na skutek rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego zginął mieszkaniec wsi Dnieprowskie - podaje Ukrinform. Trwa ustalanie jego tożsamości.

6 lipca 21:25

W ciągu dnia na południu siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 6 dronów rozpoznawczych i 2 drony szturmowe.

6 lipca 21:11

14 osób zginęło w zderzeniu cysterny z minibusem w Ukrainie

Czternaście osób, w tym 6-letnie dziecko, zginęło w wyniku zderzenia cysterny z minibusem w obwodzie rówieńskim w północno-zachodniej Ukrainie – powiadomiła w sobotę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego kraju. Jedna kobieta przeżyła, a lekarze walczą o jej życie.

Do wypadku doszło w pobliżu wsi Werchiw (pol. Wierzchów) na południe od Równego, w rejonie (powiecie) Ostroga. Minibus przewoził pasażerów na trasie Równe-Chmielnicki – wyjaśnił szef rówieńskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Kowal.

Na wieść o zdarzeniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje rodzinom i bliskim ofiar. „Wyrazy współczucia wszystkim rodzinom i bliskim. Badane są okoliczności tego zdarzenia, jak i dlaczego do tego doszło” - powiedział w wystąpieniu wideo.

Źródło: PAP

6 lipca 20:57

ISW: z wypowiedzi Putina wynika, że odrzuca on zawieszenie broni i chce zniszczyć Ukrainę

Władimir Putin wykorzystał spotkanie z węgierskim premierem Viktorem Orbanem, by wyrazić sprzeciw wobec negocjacji o zawieszeniu broni i podkreślić dążenie do „ostatecznego” zakończenia wojny, którym byłoby zniszczenie ukraińskiej państwowości - ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank ISW.

Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) przeanalizowali wypowiedzi Putina, które padły zarówno podczas wizyty Orbana, jak i w trakcie konferencji prasowej podczas rozmów w Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO). Stwierdzili, że istnieje rażąca sprzeczność między usiłowaniami obarczenia Zachodu i Ukrainy odpowiedzialnością za (nieistniejące) negocjacje, a jawnym odrzuceniem przez Putina jakiegokolwiek porozumienia o zawieszeniu broni.

Analitycy podkreślili, że zdaniem Putina ewentualne porozumienie między Rosją a Ukrainą nie powinno skutkować zawieszeniem broni, ponieważ pozwoliłoby to Ukrainie przegrupować się i dozbroić, a Rosja zamiast tego opowiada się za "całkowitym" i "ostatecznym" zakończeniem konfliktu. Putin, co konsekwentnie pokazują jego wypowiedzi i żądania, chce zniszczenia ukraińskiej państwowości i tożsamości. Żąda zarówno oddania znacznej części terytorium i ludności Ukrainy pod okupację rosyjską, jak i kapitulacji wojsk ukraińskich.

Podczas wspólnej z Orbanem konferencji prasowej wezwał do całkowitego wycofania się Ukrainy z "Donbasu i Noworosji" jako warunku zakończenia wojny. Jednak - podkreślił ISW - granice wyimaginowanej "Noworosji" są niejasne, a Putin i Kreml rutynowo wskazywali, że mają na celu podbój terytorialny wykraczający poza granice czterech nielegalnie zaanektowanych obwodów.

Putin wezwał też do "nieodwracalnej" "demilitaryzacji" Ukrainy jako warunku wstępnego negocjacji. Oznacza to żądanie, by Ukraina zrezygnowała ze zdolności do przeciwstawiania się rosyjskiej agresji. Zdaniem ISW Putin niemal na pewno wykorzystałby kapitulację Ukrainy do osiągnięcia swojego drugiego celu, jakim jest obalenie demokratycznie wybranego rządu Ukrainy i zastąpienie go prorosyjskim rządem i systemem politycznym.

 Źródło: PAP

6 lipca 20:41

"Doradca biura Zełenskiego: Ukraina jest gotowa przekazać Rosji swoje propozycje pokojowe za pośrednictwem krajów trzecich, tak jak to miało miejsce w przypadku „porozumienia zbożowego”. Dodał, że kraje, które chcą zakończyć tę wojnę, powinny poważnie podejść do tej pracy, aby zostać mediatorami" - pisze Nexta.

6 lipca 20:26

"Jeśli moja partia wygra drugą turę wyborów parlamentarnych i utworzy rząd, ukraińskie wojska nie będą mogły używać francuskiej broni dalekiego zasięgu do uderzania na terytorium Rosji - stwierdziła Marine Le Pen w wywiadzie dla CNN" - opisuje Biełsat.

6 lipca 20:07

170 kandydatów w wyborach do parlamentu Francji podpisało kartę Stand With Ukraine o pomocy dla Kijowa

Około 170 kandydatów biorących udział w drugiej turze wyborów do parlamentu Francji podpisało "kartę wsparcia dla Ukrainy" stowarzyszenia Stand With Ukraine, deklarując wsparcie dla dostaw broni dla Ukrainy i dla wzmocnienia sankcji wobec Rosji.

Wśród sygnatariuszy są, według stanu na sobotę, przede wszystkim kandydaci partii skupionych wokół prezydenta Emmanuela Macrona. Jest ich na liście ponad 80. Media francuskie informowały w piątek, że kandydaci skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego nie podpisali karty. Kandydaci mogli podpisywać się pod kartą do zakończenia kampanii wyborczej, co nastąpiło w piątek o północy (godz. 24).

W sobotę obok nazwisk deputowanych partii Macrona - Odrodzenie i jej sojuszników (partie: MoDem i Horizonty) jest też sporo nazwisk polityków lewicy: socjalistów, działaczy partii Miejsce Publiczne oraz Zielonych (partii Ekolodzy). Jest także troje kandydatów prawicowej partii Republikanie. Nie ma na liście nikogo ze skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej (LFI).

Przyszli kandydaci deklarują, podpisując kartę, że będą wspierać "dostarczanie Ukrainie wszelkiego uzbrojenia niezbędnego do obrony jej integralności terytorialnej i odzyskania granic uznanych przez społeczność międzynarodową, w szczególności: artylerii, samolotów, pocisków średniego i dalekiego zasięgu i amunicji".

RN wstrzymało się na początku marca br. podczas niewiążącego głosowania w parlamencie na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie między Ukrainą i Francją. Francja Nieujarzmiona głosowała przeciw.

Źródło: PAP

6 lipca 19:44

Zełenski: Ukraina pracuje nad nową strategią morską

Ukraiński rząd pracuje nad nową strategią morską, która wkrótce zostanie zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

I dodał: - Doskonale rozumiemy, że wojna zmieniła układ sił w całym naszym regionie Morza Czarnego, a flota rosyjska już nigdy nie zdominuje tego obszaru wodnego. Konsolidujemy nasze interesy, uwzględniamy nowe możliwości technologiczne Ukrainy i nowe relacje z partnerami.

6 lipca 19:19

Ratownicy ugasili pożar pięciopiętrowego budynku w w Kijowie. Jak opisuje Ukrinform, ogień pojawił się w mieszkaniu na 5 piętrze, a płomienie rozprzestrzeniły się na dach budynku. Ewakuowano mieszkańców, według wstępnych informacji nie ma ofiar śmiertelnych. Trwa ustalanie przyczyn pożaru.

6 lipca 18:51

"Biden może odbyć spotkanie z Zełenskim podczas szczytu NATO" - informuje The Kyiv Independent. Prezydent USA ma spotkać się z kilkoma światowymi przywódcami, poza rozmowami w ramach samego szczytu NATO. Więcej informacji na ten temat mamy poznać w najbliższych dniach.

6 lipca 18:36

Na szczycie NATO Bułgaria ma zaproponować rozpoczęcie rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją. „Należy podkreślić, że te rozmowy pokojowe muszą być zgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym” – powiedział premier Bułgarii Dimitar Gławczow.

6 lipca 18:16

Jak informuje Ukrinform, we wsi Chreszczeniwka w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczono budynek mieszkalny. Pod gruzami znaleziono ciała dwóch osób, kobiety i mężczyzny.

6 lipca 17:56

Na nadchodzącym szczycie NATO w Waszyngtonie omówione mają zostać sposoby zacieśnienia współpracy między Ukrainą a Koreą Południową. Informacje na ten temat przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

6 lipca 17:41

Jak podaje Ukrinform, w sobotę rano wojska rosyjskie ostrzelały artylerią wieś Odnorobiwka w obwodzie charkowskim. W wyniku ataku jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

6 lipca 17:25

"Rosyjski kanał telewizyjny Dożd, powołując się na anonimowe źródło, twierdzi, że Łukaszenka ma poważne problemy zdrowotne i „ciężko znosi chorobę”. Stan przywódcy białoruskiego reżimu miał się pogorszyć podczas udziału w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który odbył się ostatnio w Astanie" - opisuje Biełsat.

6 lipca 17:11

Nagranie prawdopodobnie przedstawiające skutki ataku drona na skład ropy w regionie rosyjskiego Krasnodaru. Nadal trwa akcja gaszenia rafinerii.