To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00 na strony Gazety Wyborczej.
W czwartek wieczorem w elektrowni w rejonie szewczenkowskim w Kijowie miała miejsce eksplozja - poinformował mer miasta Witalij Kliczko.
„W stołecznym rejonie szewczenkowskim na terenie obiektu infrastruktury energetycznej doszło do eksplozji i pożaru. Wszystkie służby są w drodze na miejsce” - napisał na Telegramie Kliczko.
Jak przekazał w kolejnych wiadomościach mer Kijowa z budynku unosi się dym, ale nikt nie ucierpiał. Około 1 tys. osób pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej.
Między USA, Izraelem a Ukrainą trwają rozmowy o przekazaniu Ukrainie do 8 izraelskich systemów Patriot - informuje powołując się na nieoficjalne informacje dziennik "The Financial Times".
Gdyby udało się osiągnąć porozumienie Izrael dostarczyłby Ukrainie osiem ponad 30-letnich baterii Patriot, które Siły Obronne Izraela wycofują z użycia.. To systemy M901 PAC-2, które są starsze niż te obecnie używane w Ukrainie (PAC-3). Są one jednak kompatybilne z nowszym modelem i Kijów mógłby dalej używać posiadanych już zasobów pocisków.
Cztery osoby zostały ranne w rosyjskim ostrzale Charkowa - przekazał szef wojskowych władz obwodu charkowskiego Ołeh Sinehubow.
Po południu w czwartek Rosjanie uderzyli w budynki mieszkalne w mieście, a także w budynek placówki edukacyjnej. Fala uderzeniowa uszkodziła również szyby w pozostałych dwóch budynkach.
Czechy dostarczyły Ukrainie 50 tys. sztuk amunicji w ramach czeskiej inicjatywy uzupełnienia ukraińskich zapasów amunicji kalibru 155 mm i 122 mm - potwierdziła w rozmowie z Czeską Agencją Prasową minister obrony Czech Jana Cernohová.
Do udziału w czeskiej inicjatywie ws. przekazania Ukrainie amunicji zobowiązało się około 20 krajów. Pięć z nich zrealizowało swoje płatności do końca maja. Są to Niemcy, Holandia, Dania, Portugalia i Kanada.
Według Cernohovej dostarczone 50 tys. to część pakietu sfinansowanego przez Niemcy, liczącego łącznie 180 tys. sztuk.
Zadeklarowana łączna kwota na zakup amunicji to do tej pory ok. 1,7 mld euro. Ma wystarczyć na zakup i dostarczenie do Kijowa ok. 500 tys. sztuk amunicji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Brukseli z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
"Głównym tematem rozmowy były przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie. Oczekujemy decyzji wzmacniających rolę Sojuszu w koordynowaniu pomocy w zakresie bezpieczeństwa i szkolenia ukraińskich żołnierzy, a także długoterminowych zobowiązań finansowych zapewniających Ukrainie stabilną pomoc" - napisał na portalu X Zełenski.
Opublikowano pełen tekst porozumienia ws. bezpieczeństwa między Unią Europejską a Ukrainą.
Dokument w języku angielskim można przeczytać tutaj.
Rosyjski ostrzał (samoloty, artyleria) budynków mieszkalnych w Czasiw Jarze.
Ukraińskie siły wypchnęły Rosjan z osiedla Kanał w położonym niedaleko Bachmutu Czasiw Jarze w obwodzie donieckim - przekazał agencji Interfax Ukraina rzecznik grupy bojowej Chortyca Nazar Wołoszyn.
Siły Federacji Rosyjskiej nacierają w okolicach Czasiw Jaru i nie ustają w próbach przebicia się przez miejscowość w celu otwarcia sobie drogi do innych miejscowości w pobliżu - dodał rzecznik. Ale ukraińscy obrońcy utrzymują linię frontu i odpierają kolejne ataki.
Cały czas trwa intensywny ostrzał miasta, na które spadają m. in. pociski termobaryczne.
"Dziś podpisaliśmy zobowiązania UE dotyczące bezpieczeństwa wobec Ukrainy. Zobowiązujemy się do ciągłego dostarczania broni, przeprowadzania szkoleń wojskowych i pomocy, której Ukraina potrzebuje, aby bronić się przed tą agresją i odstraszać wszelkie przyszłe ataki. To wszystko pokazuje, że jesteśmy z Ukrainą na długo" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
"Spotykam się w Brukseli z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Odbyliśmy produktywną rozmowę. Dyskutowaliśmy o niedawnym wspólnym spotkaniem rządów naszych krajów i omawialiśmy moje plany dotyczące pełnoprawnej wizyty na Ukrainie. Zapewniłem mojego ukraińskiego odpowiednika, że Słowacja pragnie szybkiego i sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy" - napisał prezydent Słowacji Peter Pellegrini.
Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych w rosyjskich atakach na obwód doniecki - przekazał gubernator obwodu Wadym Fiłaszkin.
Sześć osób zostało rannych po tym, jak Rosjanie zrzucili bombę powietrzną na Sełydowe. Atak uszkodził siedem wielopiętrowych budynków mieszkalnych, pięć domów, trzy budynki administracyjne i cztery samochody.
Jedna osoba zginęła w ataku na Toreck, a kolejna została ranna we wsi Jasenowe.
Według białoruskiego portalu "Nasza Niwa" Dzianis Sidarenka popełnił samobójstwo, a białoruskie służby nękają przesłuchaniami wielu dyplomatów wracających z krajów Unii Europejskiej.
Ukraińsko-rosyjski pojedynek dronów w przestrzeni powietrznej nad Czasiw Jarem w obwodzie donieckim.
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w Brukseli umowę bezpieczeństwa z UE. Ma ona gwarantować wsparcie dla Ukrainy przez co najmniej 10 lat.
Premier Estonii Kaja Kallas:
"Wiele do omówienia na posiedzeniu Rady Europejskiej: wsparcie dla Ukrainy, sytuacja na Bliskim Wschodzie, Agenda Strategiczna UE. Także bezpieczeństwo i obrona – dla krajów bałtyckich i Polski priorytetem jest budowa linii obrony wzdłuż naszej granicy zewnętrznej, aby lepiej chronić UE przed zagrożeniami"
Powitanie Viktora Orbana i Wołodymyra Zełenskiego przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej.
"Unia zrozumiała to, co Polacy wiedzą od początku tej wojny: obrona Ukrainy to obrona Europy. Umówiliśmy się z Prezydentem Zelenskim na rozmowę w Warszawie jeszcze przed szczytem NATO" - napisał na portalu X premier Polski Donald Tusk.
Najbliższy szczyt NATO odbędzie się w dniach 9-11 lipca w Waszyngtonie.
- Jestem przekonany, że każdy naród europejski, który podziela wspólne europejskie wartości, powinien być częścią europejskiej rodziny. Dotyczy to Ukrainy, dotyczy to Mołdawii, naprawdę narodów Bałkanów, Gruzji – jestem pewien, że nadejdzie moment dla Gruzji. I jestem pewien, że zapadną decyzje dotyczące Białorusi, bo to także naród europejski, który w przyszłości powinien być w zjednoczonej Europie - mówił Zełenski podczas sesji z udziałem 27 członków Rady Europejskiej w Brukseli.
Zelenski wyraził również nadzieję, że "następne kroki" na drodze Ukrainy do UE "nie będą opóźniane", a kraj "jest gotowy, by przejść wszystkie niezbędne kroki". Prezydent Ukrainy wraził również wdzięczność krajom UE.
Ukraina i UE podpisały porozumienie ws. bezpieczeństwa - przekazała agencja Reuters.
Według dziennikarzy agencji, którzy widzieli dokument, porozumienie z UE określa zobowiązanie Unii do pomocy Ukrainie w dziewięciu obszarach polityki bezpieczeństwa: dostaw broni, szkoleń wojskowych, współpracy przemysłu obronnego i usuwania z terenów Ukrainy min.
Obok porozumienia Ukrainy z całą wspólnotą, Wołodymyr Zełenski podpisał także oddzielne porozumienia z liderami Litwy i Estonii. Wcześniej umowy o bezpieczeństwie podpisały m. in. USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.
"Przeznaczenie Ukrainy jest w Unii Europejskiej" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej.