To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Napastnicy ostrzelali w niedzielę wieczorem synagogę, cerkiew i posterunek policji w Dagestanie na rosyjskim Kaukazie Północnym – podało dagestańskie MSW. Nie żyje co najmniej 12 osób wśród ofiar jest siedmiu policjantów i prawosławny duchowny.
"Zachód pod przewodnictwem USA chce pokonać Rosję przy pomocy Ukrainy. Zachód chce pokonać Rosję życiem setek tysięcy Ukraińców. Rosja nie chce, aby u jej progu znajdowała się silnie uzbrojona armia NATO. O to właśnie chodzi w tej wojnie. Pociąg wojenny NATO może zatrzymać tylko Trump" - stwierdził Premier Węgier Viktor Orban.
Praca operatorów dronów szturmowych 79. oddzielnej brygady desantowo-szturmowej.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu zaprzeczyło informacjom, że w kościele w Machaczkale znajdują się zakładnicy. Według agencji w pobliżu kościoła trwa wymiana ognia, szturm jeszcze się nie rozpoczął.
"Siły ukraińskie w dalszym ciągu odpierają wielokrotne codzienne ataki w rejonie Iwanowska i już od ponad roku zadają siłom rosyjskim ogromne straty w sile roboczej i sprzęcie na tym obszarze" - podaje WarMonitor.
Centralna część Derbentu została pozbawiona prądu, a w mieście toczą się walki, donosi korespondent TASS.
Według agencji informacyjnej Interfax, bojownicy znajdują się obecnie w jednym z budynków Derbentu w pobliżu restauracji Khayal. "Funkcjonariusze służb specjalnych otoczyli teren i zablokowali bojowników", podała agencja, powołując się na źródło w organach ścigania republiki.
Deputowany Dumy Państwowej Abdulhakim Gadżijew oskarżył a ataki "służby specjalne Ukrainy i krajów NATO". Państwowe agencje informacyjne zacytowały organy ścigania, które stwierdziły, że napastnicy byli "zwolennikami międzynarodowej organizacji terrorystycznej". Używali między innymi zagranicznej broni.
Według portalu Mash, 40 zakładników jest zamkniętych w cerkwi w dzielnicy Kirowski w Machaczkale.
Po ulicy chodzą uzbrojeni ludzie, słychać strzały.
Co najmniej sześciu policjantów zginęło, a 12 innych zostało rannych w ataku zbrojnym w Derbencie i Machaczkale, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu cytowane przez BBC.
W regionie ogłoszono reżim operacji antyterrorystycznej. Media donoszą, że na ulicach Machaczkały i Derbentu słychać strzały. Wjazdy i wyjazdy z Machaczakali są zablokowane, a policja ustawiła blokady drogowe w Derbencie.
W obu miastach podejmowane są działania mające na celu zneutralizowanie bojowników, którzy ostrzelali kościół i synagogę.
Prywatna armia Jewgienija Prigożyna, tzw. Grupa Wagnera była finansowana przez Kreml (co przyznał sam Władimir Putin) i działała jako jego nieformalne zbrojne ramię od 2014 r. Wagnerowcy byli obecni na Ukrainie podczas aneksji Krymu i operowali w Donbasie w 2014 r. Po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny zostali włączeni do rosyjskich działań zbrojnych w inwazji na Ukrainę.
Sytuacja zmieniła się, gdy Prigożyn, będący również właścicielem sporego imperium medialnego i cieszący się poparciem niemałej części radykalnie nastrojonych środowisk prowojennych w Rosji, zaczął krytykować ministerstwo obrony i dawać wyraz swoim ambicjom politycznym.
24 czerwca 2023 r. najemnicy z Grupy Wagnera pod wodzą Prigożyna de facto zajęli miasto Rostów nad Donem, a następnie rozpoczęli "marsz na Moskwę", nie napotykając po drodze żadnego oporu. Szef najemników, skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego dowodzącą inwazją na Ukrainę, domagał się "przywrócenia sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ówczesnego ministra obrony Siergieja Szojgu.
"Marsz po sprawiedliwość" zakończył się dwa dni później w rezultacie układu, jaki Prigożyn zawarł z liderem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką w porozumieniu z Putinem. Zgodnie z tymi uzgodnieniami najemnicy Grupy Wagnera i sam Prigożyn mieli przemieścić się na Białoruś.
Dwa miesiące później, 23 sierpnia 2023 r., w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji rozbił się samolot, którym podróżowało 10 osób, w tym Prigożyn i inni przedstawiciele kierownictwa Grupy Wagnera, m.in. "prawa ręka" Prigożyna Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner". W katastrofie zginęły wszystkie osoby na pokładzie. W ocenie większości analityków ich śmierć była zemstą Kremla za bunt tej formacji.
Uderzenie pociskiem kasetowym M30 DPICM GMLRS z MLRS HIMARS w miejsce rozmieszczenia rosyjskich wojsk we wsi Burchak w obwodzie zaporoskim. Jest to pierwsze zarejestrowane wizualnie użycie tego pocisku podczas działań wojennych. Wcześniej fragmenty M30 DPICM zostały znalezione na terytorium regionu biełgorodzkiego.
Rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAC) przekazał w komunikacie, że "wieczorem 23 czerwca niezidentyfikowani mężczyźni z bronią zaatakowali dwie cerkwie, synagogę i posterunek policji drogowej w Derbencie i Machaczkale".
Cały czas trwają starcia w Machaczkale, podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według MSW w Derbencie zginął 1 policjant, a 1 został ranny, podczas gdy w Machaczkale zginął 1 policjant, a 6 zostało rannych. Ponadto, według wstępnych danych, zginął ksiądz Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Według kanału telegramu "112" wiadomo o 5 zabitych i 23 rannych.
Dwóch uczestników ataku w Dagestanie zostało zabitych, powiedział NAC. W sieci pojawiło się również wideo z zatrzymania rzekomo dwóch mężczyzn, którzy zainscenizowali atak w Machaczkale oraz nagranie twarzy bojowników. Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne w sprawie ataku terrorystycznego z użyciem broni w Derbencie i Machaczkale. Władze Dagestanu utworzyły sztab operacyjny.
Nagranie z zatrzymania podejrzanych o terroryzm na plaży miejskiej w Machaczkale.
Zgłoszono cztery jednoczesne ataki w różnych lokalizacjach. Główny mi celami były kościół prawosławny i synagoga. W ataku zginęło ci najmniej 5 osób - cywilów i policjantów. Jednej z ofiar, prawosławnemu biskupowi odcięto głowę.
Władze poinformowały, że wszystkie imprezy masowe w Derbencie w Dagestanie zostały odwołane. Wjazdy i wyjazdy z miasta Derbent zostały zablokowane. Lokalne społeczności twierdzą, że w sąsiedztwie synagogi ponownie słyszano strzały.
Strzelaniny cały czas trwają.
Operatorzy dronów uderzeniowych batalionu operacyjnego „Forpost” podczas pracy. Okolice Krzeminnej.
Po wizycie Putina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wietnamu nazwało USA swoim partnerem strategicznym.
Po wizycie Putina w Wietnamie następnego dnia przybył zastępca sekretarza stanu USA i podkreślił, że stosunki z Wietnamem „nigdy nie były silniejsze”. W odpowiedzi wietnamski minister spraw zagranicznych nazwał USA partnerem strategicznym, podkreślając chęć współpracy w gospodarce, bezpieczeństwie, handlu i we wszystkich obszarach.
Rosyjskie wojska ostrzelały miasto Sełydowe w obwodzie donieckim. Po raz drugi w ciągu 24 godzin
Cztery osoby są ranne, w tym dzieci.
Nieznane osoby z bronią automatyczną zaatakowały cerkiew i synagogę w Derbencie. W strzelaninie, która się wywiązała po ataku, zginął policjant, kolejny został ranny - poinformował TASS regionalny departament Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. "Samochód, którym uciekli podejrzani, to volkswagen polo koloru białego" - powiedział rozmówca agencji.
Według Bazy w strzelaninie zginęły jednak dwie osoby - gość synagogi i policjant. Nieznane osoby otworzyły ogień do policjantów i w pobliżu kościoła przy ulicy Lenina, a następnie napastnicy przenieśli się do synagogi. Policja w Derbent została postawiona w stan gotowości.
Źródła bliskie stróżom prawa kanału 112 podają, że napastnicy podpalili kościół i synagogę. Kolejny atak na funkcjonariuszy organów ścigania miał miejsce w Machaczkale. Nieznani napastnicy podpalili tam pojazd policyjny.
Kanał Mash precyzuje, że w Derbencie zginęło co najmniej pięć osób, w regionie wprowadzono plan "przechwytywania".
W Machaczkale trwają starcia - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Kandydat na prezydenta USA Donald Trump obiecał doprowadzić do zakończenia konfliktu między Ukrainą a Rosją, zanim "wejdzie do Gabinetu Owalnego". Polityk powiedział to na wiecu wyborczym w Filadelfii.