W nocy z piątku na sobotę Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Użyto 16 rakiet manewrujących i 13 dronów. W sobotę po południu zaatakowano Charków. Co najmniej 3 osoby zginęły, ponad 50 zostało rannych. W polskiej przestrzeni powietrznej poderwano samoloty - poinformowało Dowództwo Operacyjne.
Pokaż od:
22 czerwca 21:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

22 czerwca 20:53

Putinowski Fundusz Grantów wyłonił zwycięzców drugiego konkursu na projekty organizacji wakacji dla dzieci. Kanał "We Can Explain" dowiedział się, że większość zatwierdzonych wniosków dotyczy wakacji w obozach wojskowo-patriotycznych, gdzie dzieci będą uczone modlitwy i obchodzenia się z bronią.

Projekt "Russian Spirit" ma na celu walkę z "uzależnieniem od gadżetów" wśród młodego pokolenia z Petersburga i regionu Leningradu. Na ten cel otrzymał od Fundacji 2 miliony rubli. W "patriotycznym obozie prawosławnym" w obwodzie pskowskim dzieci będą chronione przed "zacieraniem granic ról płciowych", uczone modlitw i "tradycyjnych wartości", a także "ochrony ojczystej ziemi i obrony ideałów rodzimej kultury".

22 czerwca 20:48

Wzrosła liczba rannych w Charkowie

Liczba rannych w wyniku rosyjskich ataków na Charków wzrosła do 54 - poinformował charkowskiej szef JFO  Iłeh Sinegubow.

22 czerwca 20:45

Kanał VCHK-OGPU Telegram donosi, że przy okazji rocznicy marszu "wagnerowców" na Moskwę, w Rosji odbywa się specjalna operacja mająca na celu rozprawienie się z bliskimi wspólnikami ich szefa, niezyjącego już Jewgienija Prigożyna.

"Operacja odbywa się w kilku miastach, kanał Telegram donosi o dwóch incydentach w Petersburgu. 19 czerwca na miejscu zatrzymano Kirill Metelev, jeden z założycieli petersburskiego dziennikarstwa kryminalnego. W nocy 22 czerwca zatrzymano Ilję Gorbunowa, bliskiego współpracownika Prigożyna. Próbował sprzeciwiać się aresztowaniu. VCHK-OGPU ma informację, że Gorbunow kierował procesem nagłośnienia marszu w mediach, organizował grupy wsparcia i próbował wyciągnąć ludzi na ulice" - pisze Anton Heraszczenko, były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

22 czerwca 20:32

Wieczorem rosyjskie wojska wystrzeliły pocisk kierowany z samolotu taktycznego z Morza Czarnego do regionu Odessy. Pocisk stracił zdolność bojową nad Morzem Czarnym.

22 czerwca 20:21

Od początku inwazji na pełną skalę Serbia wyeksportowała do Ukrainy amunicję o wartości 800 milionów eurza pośrednictwem krajów trzecich - donosi Financial Times.

Prezydent Serbii Vucic przedstawił eksport amunicji jako okazję biznesową dla swojego kraju i powiedział, że nie wierzy, że bierze udział w wojnie.

22 czerwca 20:06

Rosja i Korea Północna rozpoczną prace nad wdrożeniem nowego porozumienia o współpracy obronnej - przekazał rosyjski ambasador w Korei Północnej Alexander Macegora.

22 czerwca 19:58

Według agencji AP amerykańskie pozwolenie na użycie broni na terytorium Rosji umożliwiło Ukrainie zniszczenie całych kolumn wojsk stacjonujących wzdłuż granicy i czekających na rozkaz inwazji.

22 czerwca 19:48

Wzrosła liczba rannych w Charkowie

Liczba osób rannych w rosyjskich atakach na Charków wzrosła do 52. Wśród nich są trzy dziewczęta w wieku 12, 13 i 17 lat - poinformowała prokuratura obwodowa.

22 czerwca 19:44

Momenty uderzenia rakiet w Charków.

22 czerwca 19:29

Codzienna praca operatorów dronów jednostki "KOTYKY" i grupy CSO "A" "Punisher Sword".

22 czerwca 19:15

Liczba osób rannych w wyniku nalotów w Charkowie wzrosła do 43 - donosi służba prasowa charkowskiej policji. Sześć osób jest w ciężkim stanie.

22 czerwca 19:01

Prawie 200 rosyjskich statków cywilnych przyłapanych na zbieraniu informacji wywiadowczych o infrastrukturze krytycznej na Morzu Północnym

Rosja mogła wykorzystać prawie 200 cywilnych statków do szpiegowania infrastruktury krytycznej krajów europejskich, a także ćwiczeń wojsk NATO na Morzu Północnym - wynika z dochodzenia przeprowadzonego wspólnie przez Follow the Money i De Tijd. Kevin Riehle, były analityk kontrwywiadu FBI, zauważa, że Moskwa wcześniej uciekała się do takich praktyk w regionie tylko podczas zimnej wojny i powróciła do nich po 2014 roku.

W ciągu ostatniej dekady Straż Przybrzeżna, wraz z europejską policją, wielokrotnie znajdowała sprzęt podsłuchowy, podwodne drony lub hydroakustyczne skanery sygnału używane do mapowania dna morskiego i wykrywania kabli. Rosja wykorzystuje statki rybackie, towarowe i badawcze, tankowce i jachty rekreacyjne do działań zwiadowczych. Do tej pory rosyjskie statki są podejrzane w 950 przypadkach szpiegostwa na Morzu Północnym.

22 czerwca 18:45

Straż graniczna niszczy system EW wroga w kierunku Zaporoża.

22 czerwca 18:30

Siły ukraińskie przeprowadziły udany kontratak pancerny w pobliżu miasta Hliboka, wyzwalając kilka ważnych pozycji.

Wcześniej, w trakcie odpierania zakrojonego na szeroką skalę ataku pancernego trafiły i zniszczyły przy użyciu artylerii 3 pojazdy opancerzone sił rosyjskich w miejscowości Sokół - podaje WarMonitor.

.

22 czerwca 18:17

Pod gruzami budynku, który został częściowo zniszczony w wyniku nalotu, nie ma ludzi. Taką informację przekazał o godzinie 18:45 szef wydziału śledczego charkowskiej policji obwodowej Serhij Bolwinow. "Będziemy mogli powiedzieć na pewno po uprzątnięciu gruzów" - dodał.

22 czerwca 18:10

Moment uderzenia jednej z rosyjskich rakiet. Charków.

22 czerwca 17:57

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych, Federalna Służba Bezpieczeństwa, służba celna i komornicy są zaangażowani w rekrutację Rosjan na wojnę

Pracownicy wszystkich organów ścigania otrzymali rozkaz rekrutowania podejrzanych i oskarżonych na wojnę z Ukrainą. Odpowiednie rozkazy zostały wysłane do Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, Federalnej Służby Celnej i komorników, podaje Kommersant. Wcześniej podobne instrukcje zostały przekazane śledczym i funkcjonariuszom policji.

Organy ścigania zostały poinstruowane, aby nawiązać aktywną współpracę z wojskowymi biurami rekrutacyjnymi i zapraszać zdrowych fizycznie oskarżonych w wieku od 18 do 65 lat do wstąpienia do służby. Obywatele, którzy zgodzą się podpisać umowę z Ministerstwem Obrony, aby zostać wysłanym na front, mogą spodziewać się zawieszenia, a następnie zakończenia postępowania karnego, a także usunięcia rejestrów karnych. W przypadku udanej rekrutacji dane "ochotników" są "natychmiast" przekazywane do wojskowych centrów rekrutacyjnych. W przypadku osób aresztowanych komisja lekarska odbywa się bezpośrednio w ośrodku zatrzymań. Jeśli komisja wojskowa jest usatysfakcjonowana, osoba zostaje zwolniona na wniosek śledczego. Tego samego dnia podpisywana jest umowa z "ochotnikiem" i jest on przekazywany do dyspozycji jednostki wojskowej.

22 czerwca 17:44

Wzrosła liczba ofiar po ataku na Charków

Liczba rannych w wyniku rosyjskiego ataku na Charków wzrosła do 38 osób, są trzy ofiary śmiertelne - poinformował szef charkowskiej OVA Ołeh Sinegubow.

Hospitalizowanych jest 16 osób, w tym dwoje dzieci. Czterech pacjentów, w tym dziecko, jest w ciężkim stanie – lekarze walczą o ich życie – czytamy w komunikacie. 

"Wróg wystrzelił w stronę ludności cywilnej cztery pociski UMPB D-30 [planistyczna bomba lotnicza kalibru 250 kg wyposażona w moduł korekcyjny] z Biełgorodu, powiedział Sinegubow.

Podczas akcji ratunkowej zawalił się dom. W środku prawdopodobnie znajdowali się ludzie. Na nagraniu widać ratowników pomagających kobiecie, która podczas ataku wroga przebywała w domu.

22 czerwca 17:39

Ukraina otrzymała od Serbii amunicję wartą około 800 mln euro za pośrednictwem stron trzecich - doniósł Financial Times.