Resort obrony Rosji powiadomił o zniszczeniu 114 ukraińskich dronów. Senatorowie USA zgłosili projekt ustawy uznającej Rosję państwem wspierającym terroryzm. Nie będzie negocjacji pokojowych, dopóki Kijów uzależnia je od wycofania wojsk rosyjskich - mówił na konferencji w stolicy Wietnamu, Hanoi, prezydent Rosji Władimir Putin. Według rosyjskiego prezydenta przy tak postawionym warunku do negocjacji nie dojdzie "nigdy".
Pokaż od:
21 czerwca 21:59

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 7

21 czerwca 21:47

Holandia wraz z innym krajem dostarczy Ukrainie system Patriot, potwierdziła holenderska minister obrony Kajsa Ollongren. Wcześniej Holandia dostarczała już Ukrainie wyrzutnie Patriot.

21 czerwca 21:37

Ukraina chce, by drugi szczyt pokojowy został zorganizowany jeszcze w tym roku - oświadczył w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa. - Nie należy opóźniać tego procesu. Ukraina, jak nikt inny, chce pokoju jak najszybciej - powiedział dodając, że Kijów nie chce pokoju opartego na uznaniu rosyjskich żądań.

21 czerwca 21:08

"Możemy i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby walka Ukrainy przyniosła rezultaty. We wszystkim. Zawsze. Kiedy tylko jest szansa, kiedy są szanse i kiedy sami jesteśmy zobowiązani stworzyć sobie szanse na zwycięstwo. Za każdym razem, gdy Ukraińcy wywierają presję, próbują i dążą do zwycięstwa, wszystko się udaje. Każde zwycięstwo jest potrzebne na drodze do pełnego sukcesu. Dziękuję naszej drużynie Ukrainy, która przybliża ten kraj do Unii Europejskiej! Dziękuję wszystkim naszym obrońcom!" - powiedział prezydent Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

21 czerwca 20:23

Szef administracji obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak podał w mediach społecznościowych, że wojska rosyjskie zaatakowały infrastrukturę miasta Krzywy Róg, w wyniku czego doszło do pożaru. Wcześniej informowano, że w mieście podczas alarmu powietrznego doszło do eksplozji.

Zniszczony został magazyn żywności. Rannych zostało dwóch mężczyzn w wieku 60 i 22 lat.

21 czerwca 19:14

"Rozmawiałem z Prezydentem Andrzejem Dudą i podziękowałem mu za aktywne wsparcie Szczytu Pokojowego. Omówiliśmy wyniki szczytu i zgodziliśmy się kontynuować współpracę z innymi krajami w sprawie przyłączenia się do komunikatu końcowego.

Odnotowaliśmy także produktywną pracę naszych zespołów podczas przygotowywania dwustronnej umowy o bezpieczeństwie i omawialiśmy regionalne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa" - napisał na platformie X prezydent Zełenski.

21 czerwca 18:41

Kreml oświadczył w piątek, że potencjalne przystąpienie Mołdawii do UE jest sprawą suwerenną byłej republiki radzieckiej, ale " wielu Mołdawian również pragnie bliskich związków z Rosją".

Reuters podaje, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wypowiadał się po tym, jak starająca się wydobyć swój kraj z orbity Moskwy prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała dekret o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z blokiem, które formalnie mają rozpocząć się 25 czerwca.  - To nie jest szybki proces, to suwerenna sprawa każdego państwa, w tym Mołdawii - powiedział Pieskow o to przez dziennikarzy.

Stwierdził jednak, że Mołdawia ma możliwości jednoczesnego rozwoju w innych kierunkach i oskarżył przywódców politycznych kraju o błędne wykluczenie takich opcji.

- Wiemy, że wiele osób w tym kraju wierzy, że kraj powinien rozwijać się we wszystkich kierunkach i że przyszłe interesy kraju nie mogą wiązać się tylko z Unią Europejską , ale z tak obiecującymi rynkami jak Federacja Rosyjska , a także z procesy integracyjne na terytorium byłego Związku Radzieckiego – powiedział Pieskow.

21 czerwca 17:58

Rosyjski system obrony powietrznej zestrzelił helikopter Ka-29 Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji nad Anapą - informuje "The Moscow Times", powołując się na rosyjskich korespondentów wojennych. Maszyna miała zostać zestrzelona podczas zmasowanego i największego od początku wojny ataku Ukrainy na Rosję i okupowany Krym. Śmigłowiec strzelał do ukraińskiego drona morskiego. Chwilę później maszyna została strącona przez Rosjan. Okazuje się, że ma to związek ze zmianą taktyki Ukrainy - czyli jednoczesnym ataku dronami morskimi i powietrznymi.

21 czerwca 17:35

W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o pożarze magazynu zaopatrzenia rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Rostowie. 

21 czerwca 16:36

Pentagon: Armia ukraińska może używać rakiet dalekiego zasięgu dostarczonych przez USA do uderzania w cele w Rosji

Armia ukraińska może używać rakiet dalekiego zasięgu dostarczonych przez USA do uderzania w cele w Rosji nie tylko na linii frontu w pobliżu Charkowa, jeśli Kijów działa w samoobronie, oznajmił Pentagon.

Jak podaje AP, prezydent Joe Biden początkowo poluzował ograniczenia dotyczące możliwości wykorzystania przez Ukrainę amunicji dostarczanej przez USA, aby dać jej kolejną możliwość lepszej obrony Charkowa na wschodzie przed bezlitosnym ostrzałem rosyjskich rakiet.

Od początku rosyjskiej inwazji w 2022 r. Stany Zjednoczone utrzymywały politykę niedopuszczania Ukrainy do użycia dostarczonej przez nią broni do uderzania w cele w Rosji w obawie przed dalszą eskalacją wojny.

Rosja ostrzeliwała ukraińskie cele ze swojej granicy, traktując swój obszar jako „bezpieczną strefę” – powiedział Pat Ryder, sekretarz prasowy Pentagonu.

- Widząc, że siły te prowadzą tego typu operacje zza granicy, wyjaśniliśmy, że Ukraina może i ma prawo odpowiedzieć ogniem w celu obrony – powiedział w czwartek dziennikarzom Ryder.

21 czerwca 16:27

Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR), czyli ukraińskiego wywiadu wojskowego, powiedział, że w obwodzie charkowskim ukraińscy żołnierze zadali wojskom rosyjskim znaczne straty. Według niego, Ukraińcy udaremnili zamiary Rosjan i pokrzyżowali im plany zajęcia miejscowości Borowa. Jusow zaznaczył, że sytuacja na północnej granicy Ukrainy pozostaje napięta, a siły rosyjskie nadal będą próbowały rozciągnąć ukraińskie rezerwy.

21 czerwca 16:06

Słowacki rząd zwrócił się do policji o wszczęcie dochodzenia w sprawie byłego gabinetu i ministra obrony Jaroslava Nada w związku z przekazaniem Ukrainie myśliwców i systemu obrony powietrznej, poinformował w piątek urzędnik rządowy.

Nowy rząd pod przewodnictwem Roberta Fico dokonał ostrego zwrotu w polityce po przejęciu władzy w październiku 2023 r. i wstrzymaniu wszelkich dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę, choć umożliwił kontynuację dostaw komercyjnych.

Przekazanie systemu obrony powietrznej naraziło słowacką przestrzeń powietrzną i zagroziło obywatelom - powiedział Ìgor Melicher, minister obrony i członek rządzącej partii Smer-SD. - Jestem przekonany, że Nad zdradził Słowację  – powiedział Melicher.

- Ministerstwo obrony składa skargę karną w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa sabotażu, czyli zdrady stanu, nadużycia władzy i niedopełnienia obowiązków powierniczych - dodał. 

Nad odrzucił wszelkie niewłaściwe postępowanie i powiedział, że ponownie podejmie tę samą decyzję.

21 czerwca 15:38

„Rozmawiałem z Radosławem Sikorskim, aby jeszcze raz potwierdzić silne ukraińsko-polskie partnerstwo. Skupiliśmy się na rozwiązaniach, które zapewnią dodatkowe zdolności ukraińskiej obronie powietrznej i poprawią (sytuację) bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale także całego regionu”- poinformował na portalu X Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

21 czerwca 15:09

Władimir Putin powiedział w piątek, że Rosja będzie nadal rozwijać swój arsenał broni nuklearnej , jak podaje Reuters, „w celu zachowania równowagi sił na świecie”.

Putin przemawiał na Kremlu podczas ceremonii, w której uczestniczyli absolwenci akademii wojskowych, policyjnych i wywiadowczych. - Planujemy dalszy rozwój triady nuklearnej jako gwarancji strategicznego odstraszania i zachowania równowagi sił na świecie – powiedział Putin.

Rosyjska triada nuklearna nawiązuje do jej rakiet nuklearnych wystrzeliwanych z lądu, morza i powietrza. Jej arsenał nuklearny jest największy na świecie.

21 czerwca 14:34

Zełenski: Ukraina wraca do Europy

Wołodymyr Zełenski nazwał rozpoczęcie rozmów akcesyjnych do UE „historycznym krokiem”. „Miliony Ukraińców, a właściwie pokolenia naszego narodu, realizują swoje europejskie marzenie ” – napisał ukraiński prezydent w X.

„Ukraina wraca do Europy, do której należy od wieków, jako pełnoprawny członek wspólnoty europejskiej ” – dodał.

21 czerwca 14:32

Kraje UE zatwierdziły rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

Kraje Unii Europejskiej formalnie zatwierdziły rozpoczęcie w przyszłym tygodniu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, co stanowi kolejny krok na długiej drodze obu narodów do przyłączenia się do bloku 27 narodów.

Belgia, która obecnie sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej, oświadczyła, że ​​państwa członkowskie uzgodniły ramy negocjacyjne – podaje AP.

„To otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji we wtorek, 25 czerwca w Luksemburgu” – stwierdziła prezydencja belgijska.

Po pozytywnej ocenie władzy wykonawczej UE przywódcy UE zgodzili się już w zeszłym roku, że negocjacje akcesyjne powinny rozpocząć się z obydwoma krajami. Proces od rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą i sąsiadującą z nią Mołdawią do uzyskania przez te państwa członkostwa w UE może zająć wiele lat.

21 czerwca 13:45

Dwaj Rosjanie rozklejali naklejki w Krakowie i Warszawie, zachęcające do wstąpienia do Grupy Wagnera. Małopolski wydział Prokuratury Krajowej oskarża ich teraz o prowadzenie wojny hybrydowej na rzecz rosyjskiego wywiadu.

21 czerwca 13:20

Ukraiński Sztab Generalny poinformował o udanych atakach na cztery rafinerie ropy naftowej w Rosji

Ukraińskie wojska zaatakowały w nocy z czwartku na piątek przy pomocy dronów cztery rafinerie ropy naftowej w Rosji - Afipską, Ilską, Krasnodarską i Astrachańską - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Telegramie.

"Zaatakowano też stacje radarowe i centra wywiadu elektronicznego rosyjskich najeźdźców w obwodzie briańskim i na tymczasowo okupowanym Krymie" - dodał sztab. 

Siły zbrojne przekazały również, że zarejestrowano co najmniej pięć eksplozji, a następnie pożar w rejonie magazynu paliwa w republice Adygei. Potwierdzono również uszkodzenia w podobnym magazynie w obwodzie tambowskim. Celem ataku stał się tam co najmniej jeden zbiornik z produktami naftowymi.

Trwa wyjaśnianie szczegółów dotyczących zniszczonych rosyjskich obiektów.

Pojawiły się też doniesienia o innych ukraińskich operacjach, dokonanych w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. "Wczoraj wieczorem Siły Zbrojne Ukrainy z powodzeniem uderzyły w miejsca przechowywania i przygotowania do użycia (dronów) Shahed-136, (a także) obiekty szkoleniowe, punkty kontroli i komunikacji tych bezzałogowych statków powietrznych w Kraju Krasnodarskim" - powiadomiono w sztabie.

 Źródło: Iryna Hirnyk / PAP