W nocy w wyniku ataku armii rosyjskiej w czterech obwodach Ukrainy uszkodzone zostały obiekty cywilnej infrastruktury energetycznej. Drony zaatakowały rafinerię w Kraju Krasnodarskim, za akcją najprawdopodobniej stoją służby ukraińskie. Władimir Putin przybył w czwartek rano do Wietnamu, gdzie przeprowadzi rozmowy z czołowymi politykami tego kraju. Według portalu POLITICO wszystkich 32 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodziło się, by nowym sekretarzem generalnym został były premier Holandii Mark Rutte. Rosja rozważa zmianę swojej doktryny nuklearnej - zapowiedział podczas wizyty w Wietnamie prezydent Rosji Władimir Putin.
Pokaż od:
20 czerwca 22:02

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

20 czerwca 21:55

Wojsko: Rosyjski balon opuścił przestrzeń powietrzną Polski

O godz. 20:00 rosyjski balon, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną z obwodu królewieckiego, minął granicę Polski - potwierdził "Wyborczej"  rzecznik Dowództwa Operacyjnego SZ ppłk. Jackek Goryszewski.

Obiekt opuścił przestrzeń powietrzną Polski w okolicy miejscowości Kuźnica.

20 czerwca 20:43

Biały Dom o porozumieniu Rosji z Koreą Płn.: Putin jest zdesperowany

Porozumienie obronne zawarte pomiędzy Rosją a Koreą Północną  jest oznaką "desperacji" Rosji, która potrzebuje pomocy zagranicznej w wojnie z Ukrainą - powiedział w czwartek rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby.

Kirby dodał jednak że zawarcie porozumienia "nie jest zaskoczeniem", chociaż daje Stanom Zjednoczonym powody do niepokoju.

- Mówimy o tym i ostrzegamy o rozwijających się stosunkach obronnych między [Rosją a Koreą Północną] już od wielu miesięcy - powiedział przedstawiciel administracji prezydenta USA.

20 czerwca 19:51

Rheinmetall wyprodukuje amunicję 155 mm o wartości 8,5 mld euro. Największe zamówienie w historii

Niemiecki koncern Rheinmetall wyprodukuje dla Bundeswehry amunicję 155 mm o wartości 8,5 mld euro. To największe zamówienie w historii - przekazała firma.

"Ta umowa ramowa na dużą skalę podkreśla wiodącą rolę Rheinmetall jako dostawcy amunicji w Niemczech i naszą pozycję największego na świecie producenta amunicji artyleryjskiej" -powiedział dyrektor generalny Rheinmetall Armin Papperger.

Dostawy pocisków mają się rozpocząć na początku 2025 roku. Głównym nabywcą będzie niemiecki rząd, ale w zamówieniu uczestniczą również Dania, Holandia i Estonia. 

Tak duże zapotrzebowanie na pociski artyleryjskie wynika z pustych magazynów europejskich państw, które przekazały swoje zapasy amunicji 155 mm Ukrainie. Dostawy od koncernu Rheinmetall mają dwa cele: z jednej strony mają odbudować zapasy amunicji państw wspierających Ukrainę, a z drugiej - umożliwić skompletowanie kolejnych pakietów pomocy wojskowej dla Kijowa.

20 czerwca 19:15

Władimir Putin podczas wizyty w Wietnamie, 20 czerwca 2024 roku.

Fot. MANAN VATSYAYANA / via REUTERS

Fot. MANAN VATSYAYANA / via REUTERS

Fot. Mikhail Metzel / via REUTERS

20 czerwca 19:06

Putin: Nie będzie negocjacji pokojowych, dopóki Kijów uzależnia je od wycofania wojsk rosyjskich

Nie będzie negocjacji pokojowych, dopóki Kijów uzależnia je od wycofania wojsk rosyjskich - mówił na konferencji w stolicy Wietnamu, Hanoi, prezydent Rosji Władimir Putin. Według rosyjskiego prezydent przy tak postawionym warunku do negocjacji nie dojdzie "nigdy".

- Dla Rosji strategiczna porażka będzie oznaczać koniec państwowości. Musimy dojść do końca - podkreślił Putin.

Prezydent Rosji zapowiedział również, że Federacja Rosyjska zastanowi się nad zmianą swojej doktryny nuklearnej.

Obowiązująca doktryna stanowi, że Rosja może użyć broni jądrowej tylko w odpowiedzi na atak nuklearny lub w przypadku ataku konwencjonalnego stwarzającego egzystencjalne zagrożenie dla państwa. Jej zmiana stwarzałby możliwość przeprowadzenia niesprowokowanego ataku. Według Putina w kontekście działań zbrojnych w Ukrainie nie ma jednak "takiej potrzeby".

Prezydent Rosji ostrzegł także Koreę Południową przed dostarczaniem Ukrainie broni. - To byłby bardzo duży błąd - powiedział rosyjski lider.

20 czerwca 18:39

Andrzej Poczobut, polityczny więzień Łukaszenki, honorowym obywatelem Warszawy

"Przez lata swojej działalności zawodowej stał się symbolem niezłomnego ducha oraz nieugiętej walki o prawdę i wolność słowa" - to fragment uzasadnienia uchwały o przyznaniu przez Radę Warszawy tytułu honorowego obywatela stolicy Andrzejowi Poczobutowi, dziennikarzowi zamkniętemu w więzieniu przez białoruski reżim

20 czerwca 18:20

Polskie Siły Zbrojne: W przestrzeń powietrzną Polski wleciał balon z Rosji

"Informujemy, że w polską przestrzeń powietrzną z Obwodu Królewieckiego wleciał balon, który zerwał się z uwięzi. Prawdopodobieństwo wlotu obiektu zostało wcześniej zgłoszone przez służby Federacji Rosyjskiej" - poinformowało w czwartek po południu Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

"Lot balonu, który przemieszcza się w przestrzeni powietrznej województwa warmińsko-mazurskiego w kierunku wschodnim, jest na bieżąco obserwowany przez stacje radiolokacyjne SZ RP. Obiekt porusza się z kursem, który wskazuje, że za kilka godzin opuści polską przestrzeń powietrzną. Balon nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców rejonu, w którym się porusza, a Dowództwo Operacyjne stale monitoruje rozwój sytuacji" - czytamy w komunikacie.

20 czerwca 18:13

Prezydent wyleci dziś do Chin. Będzie rozmawiał m. in. o Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda uda się dziś z oficjalną wizytą do Chin, gdzie spotka się m. in. z przywódcą kraju Xi Jinpingiem. Podróż rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa aż do środy.

Oprócz sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin Duda spotka się w poniedziałek z premierem Li Qiangiem, następnie z przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Zhao Lejiem.

"Prezydent będzie rozmawiał na tematy dwustronne, związane z wymianą handlową. Chiny są naszym ważnym partnerem gospodarczym, ale pomiędzy naszymi krajami jest duża nierównowaga handlowa" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej szef Biura Polityki Międzynarodowej w Pałacu Prezydenckim Mieszko Pawlak.

"Rozmowy będą dotyczyć także kwestii wielostronnych, jak relacji Chin z naszym regionem, z Unią Europejską" - dodał Pawlak, a jednym z "najważniejszych" tematów rozmów będzie bezpieczeństwo naszego regionu w kontekście wojny w Ukrainie.

"Ze względu na położenie geograficzne, potencjał handlowy i relacje z Rosją, Chiny będą pełniły ogromne znaczenie w uregulowaniu tej sytuacji i zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozmowy są konieczne, a prezydent zawsze deklarował gotowość do tych rozmów" - powiedział szef BPM.

20 czerwca 18:06

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zrezygnował z walki o stanowisko sekretarza generalnego NATO, a Bukareszt poparł kandydaturę premiera Holandii.

20 czerwca 17:50

Reuters: USA zakażą sprzedaży oprogramowania Kaspersky Lab

Sprzedaż oprogramowania Kaspersky Lab zostanie zakazana w Stanach Zjednoczonych - ogłosi dziś według agencji Reuters administracja prezydenta USA Joe'a Bidena.

Rząd USA stwierdził, że bliskie powiązania firmy z Kremlem stanowią poważne ryzyko. Uprzywilejowany dostęp oprogramowania do systemów komputerowych może pozwolić mu na kradzież poufnych informacji z komputerów, instalowanie złośliwego oprogramowania lub wstrzymywanie krytycznych aktualizacji - powiedziało agencji Reuters anonimowe źródło.

20 czerwca 17:14

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski:

"Jestem wdzięczny Rumunii i Prezydentowi Klausowi Iohannisowi za podjęcie decyzji o wsparciu Ukrainy dodatkowym systemem obrony powietrznej Patriot.

Ten kluczowy wkład wzmocni naszą tarczę powietrzną i pomoże nam lepiej chronić naszych ludzi i infrastrukturę krytyczną przed rosyjskim terrorem powietrznym. Doceniam silne przywództwo Rumunii i pryncypialne wsparcie dla Ukrainy.

Co ważne, ten krok wzmacnia bezpieczeństwo nie tylko w Ukrainie, ale w całym naszym regionie i Europie.

Powstrzymując rosyjski terror Ukraina zapobiega potencjalnej agresji na Mołdowę, Rumunię, państwa bałtyckie i wszystkich naszych sąsiadów. Dla Ukrainy niezwykle ważne jest posiadanie narzędzi niezbędnych do pokonania rosyjskiego terroru już teraz, tak aby w przyszłości nikt inny nie musiał stawiać czoła agresywnym działaniom Rosji na większą skalę."

20 czerwca 16:42

Wywiad wojskowy Ukrainy: Jeden dron morski zniszczył 4 w jednej operacji rosyjskie łodzie patrolowe

Jeden ukraiński dron morski zniszczył 4 w jednej operacji rosyjskie łodzie patrolowe - przekazał rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

 - Widzieliśmy, że w ciągu ostatnich kilku operacji wróg wszystko zaplanował, ale dron morski Magura V5 przebija się przez te fortyfikacje i bariery ogniowe, a następnie kolejna maszyna zmierza prosto do celu - mówił w ukraińskie telewizji Jusow.

20 czerwca 16:37

Nagranie z incydentu, po którym zatrzymano żołnierzy strzelających na granicy, pokazał nam informator ze Straży Granicznej. Film nie zostawia wątpliwości: wersja o obronie koniecznej nie odpowiada prawdzie.

20 czerwca 16:09

4 osoby zginęły w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego

Cztery osoby zginęły, a kolejne cztery zostały ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego - przekazały wojskowe władze obwodu.

Jedna osoba zginęła a kolejna została ranne po tym, jak Rosjanie zaatakowali Kostyantyniwkę. Federacja Rosyjska zaatakowała także wieś Rozkiszne.  Zginęły trzy osoby, trzy pozostałe zostały ranne.

20 czerwca 15:57

Wołczańsk w obwodzie charkowskim.

20 czerwca 15:30

W Rosji zaczął się proces rosyjsko-amerykańskiej kobiety oskarżonej o zbieranie środków na rzecz ukraińskiej armii. Kobieta miała przekazać 50 dolarów na rzecz ukraińskiej organizacji charytatywnej - informuje agencja Reuters.

Urodzona w Rosji Karelina emigrowała ponad 10 lat temu do Los Angeles, ale podczas odwiedzin swojej rodziny w Rosji została zatrzymana przez rosyjskie służby w Jekaterynburgu. Grozi jej kara do 12 lat więzienia. 

20 czerwca 15:11

Uderzenie rosyjskiej bomby kierowanej FAB-3000 w miejscowości Łypci w obwodzie charkowskim.

20 czerwca 15:00

POLITCO: Mark Rutte stanie na czele NATO

Według portalu POLITICO wszystkich 32 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodziło się, by nowym sekreteazem generalnym został były premier Holandii Mark Rutte.

We wtorek na kandydaturę Ruttego zgodziły się Węgry i Słowacja, a w czwartek do grona państw, które dały Holendrowi zielone światło, dołączyła Rumunia. 

Rumuński prezydent Klaus Iohannis, który sam walczył o stanowisko szefa NATO, wycofał swoją kandydaturę.

Nowy sekretarz generalny NATO obejmie swoją funkcję 2 października. 

20 czerwca 14:06

Rząd Finlandii: najważniejszym celem uniknięcie konfliktu zbrojnego

Głównym celem polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Finlandii jest „ochrona niepodległości i integralności terytorialnej kraju oraz uniknięcie zaangażowania w konflikt zbrojny”; rozlania się wojny poza Ukrainę nie można wykluczyć – wynika z przyjętych w czwartek założeń w polityce zagranicznej kraju.

„Rosja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia militarnego, ale jest długoterminowym zagrożeniem dla Europy” – powiedziała szefowa MSZ Elina Valtonen na konferencji prasowej, omawiając nowe założenia w polityce zagranicznej w obliczu wstąpienia kraju do NATO.

Zwróciła uwagę, że „polityczne relacje z Rosją pozostają zamrożone i nie będą budowane, dopóki trwa (jej) agresywna wojna na Ukrainie, a Rosja łamie międzynarodowe zasady”.

Według nowych założeń polityka zagraniczna Finlandii ma być realizowana według zasady „realizm oparty na wartościach”. Zakłada ona przestrzeganie najważniejszych zasad, takich jak: „demokracja, praworządność, prawo międzynarodowe, prawa człowieka, pokój, równość i równouprawnienie”. Jednocześnie dopuszcza współpracę z krajami, które „nie podzielają tych samych poglądów i wartości”.

W tym kontekście rządowy dokument nawiązuje bezpośrednio do linii polityki zagranicznej, którą prezydent Alexander Stubb prezentował w kampanii wyborczej na przełomie 2023 i 2024 roku oraz wiosną po objęciu urzędu.

W raporcie wskazano również, że NATO i USA stanowią dla obrony Finlandii "gwarancje bezpieczeństwa". Dzięki przystąpieniu kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwietniu 2023 r. wzrósł próg użycia siły militarnej. Jednocześnie należy spodziewać się, że Rosja, także w konsekwencji wejścia Szwecji do NATO, wzmocni swoją pozycję wojskową na zachodnich granicach, gdy zakończy się wojna na Ukrainie.

Przypomniano, że wraz z akcesją Finlandii nie określono ograniczeń co do charakteru członkostwa w NATO, a kraj uczestniczy także w polityce odstraszania nuklearnego.

Źródło: PAP