Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 7.
Papież Franciszek przeprowadził w piątek dziesięć rozmów ze światowymi przywódcami, w tym z prezydentami USA, Francji i Ukrainy. Do spotkań tych doszło podczas szczytu G7 w Apulii na południu Włoch, na który został zaproszony jako pierwszy papież w historii.
Ambasadorowie krajów członkowskich w piątek jednomyślnie zatwierdzili tzw. ramy negocjacyjne wyznaczające ścieżkę rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. To oznacza, że oba kraje rozpoczną negocjacje jeszcze w czerwcu.
- Prawie 700 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej znajduje się w tzw. strefie Północnego Okręgu Wojskowego - stwierdził rosyjski dyktator Władimir Putin.
Jak przypomina Astra, ostatni raz Putin podał wielkość kontyngentu armii rosyjskiej w Ukrainie w grudniu 2023 roku. Wtedy, według niego było to ok. 617 tys. wojskowych.
Dyktator dodał, że "Rosja jest zmuszona przesunąć linię frontu w kierunku Charkowa", aby ograniczyć "ataki terrorystyczne na Biełgorod".
Putin został poinformowany o reakcji Kijowa i Zachodu na jego inicjatywę, nazwał ją przewidywalną – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Przywódcy G7 zebrani na szczycie w Apulii na południu Włoch zadeklarowali "solidarność, by wspierać walkę Ukrainy o wolność i jej odbudowę tak długo, jak będzie to konieczne". To słowa z opublikowanego w piątek 36-stronicowego dokumentu końcowego.
W dokumencie opublikowanym na stronie włoskiej prezydencji w "siódemce" szefowie państw i rządów Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, USA, Kanady, Japonii i Unii Europejskiej podsumowując obrady potwierdzili "jedność i determinację, by odpowiedzieć na globalne wyzwania w kluczowym momencie historii" i licznych kryzysów, jakie dotykają społeczność międzynarodową.
Odnosząc się do Ukrainy liderzy G7 odnotowali podjętą na szczycie decyzję o odblokowaniu na jej rzecz 50 miliardów euro z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów. Liderzy zaznaczyli, że jest to bardzo ważny sygnał dla Putina.
"Nasilamy nasze wspólne wysiłki, by rozbroić i przerwać finansowanie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego" - dodali.
Prorosyjscy aktorzy spiskują, aby wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii jesienią 2024 r. – ostrzegają we wspólnym oświadczeniu rządy USA, Wielka Brytania i Kanada.
"Rosyjscy aktorzy spiskują, by wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii jesienią 2024 r." – podkreślono we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej amerykańskiego Departamentu Stanu.
"Jeśli prorosyjski kandydat nie wygra, zamierzają wzniecić protesty. Dążą do podsycania negatywnej percepcji zachodnich rządów oraz obecnych władz Mołdawii, jednocześnie osłabiając społeczną wiarę w zdolność Mołdawii do zapewnienia sobie bezpieczeństwa i utrzymania rządów prawa" – napisano w dokumencie.
Rosjanie zaatakowali Szostków w obwodzie sumskim – podały służby prasowe sumskiej obwodowej administracji wojskowej. „Wstępnie jedna osoba zginęła, cztery zostały ranne o różnym stopniu ciężkości” – czytamy w komunikacie. Ofiarom udzielono niezbędnej pomocy medycznej. Wszystkie niezbędne służby są już na miejscu.
W weekend prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie pokojowym ws. Ukrainy w Szwajcarii. "Najważniejsze jest zjednoczenie światowej opinii wokół kwestii sprawiedliwego pokoju na Ukrainie oraz bezwzględnego prymatu prawa międzynarodowego" - powiedział PAP prezydencki minister Mieszko Pawlak.
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że poczyniono postępy w negocjacjach z innymi krajami w sprawie wyposażenia Ukrainy w systemy obrony powietrznej Patriot, a prace będą kontynuowane.
- Spędziłem dużo czasu z innymi przywódcami, z naszą wyższą kadrą kierowniczą, aby zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby Ukraina uzyskała jak najwięcej zdolności w zakresie obrony powietrznej – zapewnił Austin w odpowiedzi na pytanie o wyposażenie Ukrainy w dodatkowe systemy Patriot.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wylądował w Szwajcarii, gdzie jutro rozpocznie się Szczyt Pokojowy.
W Szczycie dot. wojny w Ukrainie weźmie udział 100 delegacji, w tym 92 kraje i osiem organizacji. W raporcie napisano, że w szczycie weźmie udział 57 światowych przywódców, a otworzy go prezydent Szwajcarii Viola Amert.
Ministrowie obrony państw NATO, którzy zakończyli dwudniowe spotkanie w siedzibie Sojuszu, zgodzili się na długoterminowy plan pomocy Ukrainie i szkolenia ukraińskiego wojska, ale jednocześnie nie osiągnęli jeszcze porozumienia w sprawie regularnych wkładów finansowych – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej.
Według niego Ukraina natychmiast potrzebuje pilnej dostawy sprzętu wojskowego. To zawiera właśnie plan pomocy wojskowej i szkolenia ukraińskiej armii, który został dziś zatwierdzony.
- Nie można ufać ofercie Władimira Putina w sprawie zawieszenia broni - powiedział ukraiński prezydent. Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że rosyjski dyktator "nie zaprzestanie ofensywy, nawet jeśli jego żądania zostaną spełnione".
Zełenski nazwał propozycję Putina zakończenia wojny na jego warunkach "ultimatum", a jego działania "odrodzeniem nazizmu". - To nowa fala tego nazizmu, rosyjskiego nazizmu - mówił w rozmowie z włoską telewizją Sky TG24. Według niego to jest to samo, co zrobił Hitler, gdy powiedział: dajcie mi część Czechosłowacji, a tutaj wszystko się skończy". - Ale nie, to było kłamstwo. Potem była Polska, potem okupacja całej Europy - dodał Zełenski.
- To nie Ukraina powinna wycofać swoje wojska z terytorium Ukrainy. To Federacja Rosyjska powinna wycofać swoje wojska z okupowanego terytorium Ukrainy — powiedział szef NATO Jens Stoltenberg, odpowiadając na pytanie korespondenta agencji Interfax-Ukraina na konferencji prasowej.
Nie widzę żadnego pragnienia lub oznak, które wskazywałyby, by miało dojść do rozszerzenia NATO w najbliższej przyszłości - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin. Dodał jednak, że Władimir Putin nie ma prawa dyktować Ukrainie, co ma zrobić, by doszło do pokoju.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odpowiedziała na informacje o odrzuceniu przez Zełenskiego "inicjatywy pokojowej" Putina: takimi oświadczeniami chcą pozbawić obywateli Ukrainy realnej szansy na pokój.
Wszystkie ultimatum Putina były wielokrotnie słyszane z Moskwy. Wszystkie mają na celu wprowadzenie w błąd społeczności międzynarodowej, podważenie wysiłków dyplomatycznych zmierzających do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju i rozbicia jedności większości świata wokół celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych.
Rzucając takie sygnały w przestrzeń informacyjną w przededniu inauguracyjnego Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii, Putin realizuje tylko jeden cel: niedopuszczenie do udziału przywódców i krajów w tym szczycie. Pojawienie się wypowiedzi Putina na dzień przed rozpoczęciem szczytu pokazuje, że Rosja boi się prawdziwego pokoju.
Putin doskonale rozumie, że potężny głos świata, który zabrzmi na Światowym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii, będzie pierwszym praktycznym krokiem w kierunku sprawiedliwego pokoju. Plany Rosji nie przewidują pokoju, ale kontynuację wojny, okupację Ukrainy, zagładę narodu ukraińskiego i dalszą agresję w Europie.
Ukraina nigdy nie chciała tej wojny i jak nikt inny na świecie chce jej końca. Aby jednak zmusić Rosję do porzucenia agresji, wysiłki jednego kraju nie wystarczą.
Udział jak największej liczby krajów i organizacji międzynarodowych w inauguracyjnym Światowym Szczycie Pokojowym ma kluczowe znaczenie, aby zmusić Rosję do porzucenia jej ultimatum i przejścia do negocjacji w dobrej wierze w celu zakończenia wojny, a nie propagandowych oświadczeń pod przykrywką przerażających ataków rakietowych na Ukrainę.
W ciągu ostatniego tygodnia Ukraina otrzymała z Niemiec kolejną dużą dostawę broni, w tym systemów obrony powietrznej, czołgów i bojowych wozów piechoty.
Najnowsza partia pomocy dla Ukrainy obejmowała m.in. trzy wielokrotne wyrzutnie rakiet HIMARS, 10 czołgów podstawowych LEOPARD 1 A5 wraz z częściami zamiennymi, system przeciwlotniczy IRIS-T SLM jako dodatek do trzech wcześniej dostarczonych oraz IRIS-T SLS jako dodatek do wcześniej dostarczonego, 20 bojowych wozów piechoty MARDER wraz z częściami zamiennymi; jeden opancerzony wóz ratowniczy Bergepanzer 2 z częściami zamiennymi; cztery wozy do usuwania min WISENT 1 wraz z częściami zamiennymi.