To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
"Litwa wyśle Ukrainie 14 transporterów opancerzonych M113 do pomocy w rozminowywaniu kraju" - podaje The Kyiv Independent.
Jak podaje Ukrinform, w środę ok. godz. 17 wojska rosyjskie przeprowadziły nalot na wieś Stary Sałtów w obwodzie charkowskim. Trzy osoby zostały ranne. Zniszczone zostały też budynki mieszkalne.
Przekazywanie przez Rosję porwanych ukraińskich dzieci do adopcji jest podłe i potworne - skomentował w środę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Skomentował w ten sposób "wiarygodne" doniesienia m.in. dziennika "Financial Times".
"Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na pełną skalę rosyjskie siły i inni rosyjscy oficjele deportowali do Rosji setki tysięcy ukraińskich cywilów, w tym dzieci, które siłą oddzielono od rodzin. Jesteśmy świadomi nowych i wiarygodnych doniesień, jakoby władze rosyjskie zamieszczały uprowadzone ukraińskie dzieci na rosyjskich stronach internetowych poświęconych adopcji. To jest podłe i przerażające" - powiedział Sullivan w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom. "Te ukraińskie dzieci należą do swoich rodzin na Ukrainie. Rosja prowadzi wojnę nie tylko przeciwko ukraińskiej armii, ale także przeciwko narodowi ukraińskiemu" - dodał, wspominając, że Stany Zjednoczone uznają rosyjski proceder za zbrodnię przeciwko ludzkości.
Oświadczenie Sullivana jest reakcją m.in. na opublikowane w środę śledztwo "Financial Times", który zidentyfikował czworo porwanych przez Rosję, które trafiły na listę dzieci przeznaczonych do adopcji zamieszczonej na rządowej stronie usynovite.ru.
W jednym z zidentyfikowanych przypadków, dziecko otrzymało nowe rosyjskie imię i datę urodzenia, które różnią się od tych wystawionych w ukraińskich dokumentach. Dzieci znalezione przez "Financial Times" mają od 8 do 15 lat i na stronie nie ma informacji o ich ukraińskim pochodzeniu. Trafiły one do regionów daleko od ukraińskiej granicy, do Tuły, Orenburga oraz w jednym przypadku do okupowanego Krymu.
Źródło: PAP
"Rosyjskie okręty wojenne, w tym okręt wojenny i łódź podwodna o napędzie atomowym, przybyły na Kubę 12 czerwca w drodze na ćwiczenia wojskowe na Karaibach" - informuje The Kyiv Independent.
Przywódcy państw grupy G7 osiągnęli porozumienie "w sprawie wypłaty 50 miliardów dolarów" dla Ukrainy z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w Unii Europejskiej i krajach G7 rosyjskich aktywów, których wartość wynosi ok. 300 mld euro - poinformowała w środę agencja AFP, powołując się na źródło w Pałacu Elizejskim.
Według AFP wypłata tych środków dla Kijowa ma nastąpić "przed końcem 2024 roku".
"Jest porozumienie. Jak zawsze w G7, przywódcy podejmują decyzję, a następnie technicy wykonują swoją pracę, aby wszystko było zgodne z prawem, z zasadami finansów publicznych" – wyjaśniło źródło, na które powołuje się francuska agencja.
W czwartek w Apulii na południu Włoch rozpocznie się trzydniowy szczyt G7. Doroczne spotkanie liderów grupy skoncentrowane będzie na wojnie Rosji przeciwko Ukrainie i konflikcie zbrojnym na Bliskim Wschodzie.
Jedną z istotnych kwestii, wymagających dalszych decyzji, jest sprawa rosyjskich aktywów zamrożonych po napaści Rosji na Ukrainę. To na ten szczyt szefów państw i rządów ministrowie finansów G7, którzy pod koniec maja spotkali się w Piemoncie, postanowili przełożyć rozważenie opcji dotyczących tej kwestii.
Źródła w Brukseli we wtorek informowały, że Unia Europejska oczekuje, iż w Apulii zawarte zostanie porozumienie dotyczące wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów, by pomóc Ukrainie.
Źródło: PAP
Od czwartku moskiewska giełda zawiesza obroty dolarami i euro. To najbardziej widoczny na razie skutek nowych sankcji USA na Rosję, które właśnie zostały ogłoszone.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas niezapowiadanej wcześniej wizyty w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej spotkał się w środę z przywódcą tego państwa Mohammedem bin Salmanem. Rozmowy dotyczyły m.in. odbywającego się w weekend w Szwajcarii szczytu pokojowego. Saudowie nadal nie potwierdzili tam swojej obecności.
"Rozmawialiśmy o dwustronnych relacjach ukraińsko-saudyjskich, spoglądając na postępy dokonane w ramach zawartych w przeszłości umów oraz dobrej współpracy naszych zespołów. Będziemy dalej współpracować" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
Zełenski podziękował Arabii Saudyjskiej za jej wsparcie i zaangażowanie w przywrócenie pokoju.
Prezydent Ukrainy przybył do Dżeddy w środę. W czwartek ma spotkać się ze światowymi przywódcami podczas szczytu G7 we włoskiej Apulli, który rozpocznie się tego samego dnia i potrwa do niedzieli. Organizowany przez Ukrainę i Szwajcarię szczyt pokojowy w Buergenstocku odbędzie się w sobotę i niedzielę.
Źródło: PAP
Ukraińskie służby zneutralizowały dwie farmy botów, które pomogły Rosji włamać się do telefonów ukraińskich żołnierzy. "Rosyjskie służby specjalne kupiły od przestępców fałszywe konta na ukraińskich kartach SIM, a następnie wykorzystały te numery do kampanii phishingowych" - czytamy.
- Dostawy broni na Ukrainę będą obowiązkowe dla krajów NATO - podkreślał w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Sojusz ma też przejąć koordynację dostaw broni do Ukrainy.
Słowacki minister obrony Robert Kalinak twierdzi, że wysyłanie myśliwców na Ukrainę przez jego poprzednika stanowiło "zdradę stanu". Poinformował również, że złożył skargę karną w tej sprawie.
Sojusz ma przejąć koordynację dostaw broni do Ukrainy - ogłosił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, gdzie w czwartek rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO.
"Oczekuje, że ministrowie zaakceptują plan dzięki któremu NATO przejmie koordynacje wsparcia dla Ukrainy" - powiedział w środę Stoltenberg.
Wypowiedz Stoltenberga ma być próbą zabezpieczenia systemu dostaw broni do Ukrainy w obliczu możliwej wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach w USA - twierdzi agencja Reutera.
W czwartek w Brukseli odbędą się również posiedzenia Rady NATO-Ukraina oraz Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.
Źródło: PAP
- Moglibyśmy za każdym razem przedstawiać nasze stanowisko, ale nie mamy wystarczającej siły, aby zmienić różne opinie. Dlatego stwierdziliśmy, że nie chcemy blokować decyzji w NATO - oświadczył premier Węgier po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem.
Do 9 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Krzywy Róg w południowej Ukrainie, co najmniej 29 osób zostało rannych, w tym pięcioro dzieci - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego. Operacja poszukiwawczo-ratunkowa jest kontynuowana.
Przeprowadzony w środę po południu rosyjski atak rakietowy był wymierzony w dzielnice mieszkaniowe miasta - przekazała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) (https://tinyurl.com/y27f2844).
DSNS podała, że w operacji poszukiwawczej biorą udział funkcjonariusze różnych służb oraz wolontariusze, którzy "robią wszystko, co w ich mocy, aby uratować jak najwięcej osób".
Dodano, że na miejscu zdarzenia pracują przewodnicy z psami poszukiwawczymi i psychologowie. "Funkcjonariusze policji dokumentują kolejną rosyjską zbrodnię wojenną" - zaznaczyła DSNS.
Krzywy Róg jest rodzinnym miastem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent poinformował o ataku w mediach społecznościowych, podkreślając, że nowoczesne systemy obrony powietrznej są w stanie zapewnić maksymalną ochronę cywilom, ukraińskim miastom i żołnierzom na froncie. "Potrzebujemy ich tak bardzo, jak to tylko możliwe" - zaznaczył.
Źródło: PAP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w środę z niezapowiedzianą wizytą do Dżeddy w Arabii Saudyjskiej - przekazała państwowa saudyjska agencja prasowa SPA. Na lotnisku w mieście u wybrzeży Morza Czerwonego głowę państwa przywitał saudyjski doradca ds. bezpieczeństwa i ukraiński ambasador.
Zarówno władze saudyjskie, jak i ukraińskie nie podały szczegółów wizyty, która nie była wcześniej zapowiadana.
Agencja AFP przypomina, że Arabia Saudyjska jest największym na świecie eksporterem ropy i szeroko współpracuje z Moskwą w zakresie polityki paliwowej. Równocześnie pozostaje bezstronna w obliczu rosyjskiej agresji Ukrainy i utrzymuje relacje dyplomatyczne i z Kijowem, i z Moskwą, tym samy będąc kandydatem do roli mediatora.
Prezydent Zełenski podczas swojego wystąpienia w maju 2023 roku na szczycie Ligi Arabskiej w Dżeddzie oskarżył władzę saudyjskie o bezczynność w obliczu horroru jaki niesie ze sobą rosyjska inwazja.
Ukraiński przywódca w lutym tego roku spotkał się z rządzącym de facto Arabią Saudyjską następcą tronu Mohammedem bin Salmanem, by rozmawiać o możliwym planie pokojowym i ewentualnej wymianie więźniów.
Prezydent Ukrainy w czwartek ma spotkać się ze światowymi przywódcami podczas szczytu G7 we włoskiej Apulli, który rozpocznie się tego samego dnia i potrwa do niedzieli.
Źródło: PAP
Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na osoby fizyczne i prawne z Rosji i Chin. Na liście ma znajdować się ponad 30 osób i ponad 200 podmiotów z tych państw.
Jak ogłosił w komunikacie Departament Skarbu USA, działania podjęte w przeddzień szczytu G7 we Włoszech mają na celu znaczące zwiększenie ryzyka sankcji wtórnych dla podmiotów prowadzących interesy z rosyjskimi bankami, przemysłem zbrojeniowym i innymi kluczowymi sektorami gospodarki. Dotyczy to również Chin, pełniących główną rolę w omijaniu dotychczasowych restrykcji.
Wśród długiej listy podjętych działań jest m.in. rozszerzenie sankcji na największe rosyjskie banki państwowe, w tym Sbierbank, Wnieszekonombank i WTB w odniesieniu do ich wszelkich znaczących transakcji, w tym z filiami tych banków w Chinach i Indiach. Dodatkowo sankcjami objęto łącznie 300 podmiotów i osób wspierających rosyjski przemysł obronny. Wiele z nich to chińskie firmy dostarczające towary podwójnego przeznaczenia - wysyłające m.in. części potrzebne do produkcji dronów, systemów przeciwdronowych, czy maszyny przemysłowe potrzebne do wytwarzania broni - a także sieci firm pozwalających Rosji omijać dotychczasowe restrykcje. Poza Chinami, chodzi o podmioty z Rosji, Białorusi, Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Bułgarii, Kazachstanu, Kirgistanu, Serbii, RPA, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Jak powiedział w środę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, środowe sankcje są sygnałem dla Pekinu i innych krajów wspomagających rosyjską machinę wojenną, że "są teraz narażeni na poważne ryzyko trafienia pod reżim sankcyjny".
W Kijowie ponad połowa miesięcznej sumy opadów spadła w niecały dzień. Jak czytamy, to pierwsza taka ulewa w tym mieście od 30 lat. Intensywne opady deszczu mogą utrzymać się do końca dnia.
Jutro w godz. od 20 do 22 będą obowiązywać harmonogramy przerw w dostawie prądu na terenie całej Ukrainy.
Zakończyliśmy negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie, a w czwartek we Włoszech dojdzie do podpisania jej przez prezydentów Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego - ogłosił w środę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Umowa ma "wyłożyć ramy tego, jak będziemy współpracować z Ukrainą i innymi sojusznikami, by zapewnić, że Ukraina ma to, czego potrzebuje, zarówno jeśli chodzi o fizyczne zdolności, jak i wywiadowcze i inne" - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One, którym wraz z Bidenem leci na szczyt G7 w Apulii.
Podobne dwustronne porozumienia podpisało z Ukrainą jak dotąd 15 innych państw, zgodnie z postanowieniami z ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie.
Źródło: PAP
"Krzywy Róg, Ukraina. Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku wzrosła do 8 osób. Co najmniej 21 osób zostało rannych, w tym dwoje dzieci" - informuje Biełsat.