W Berlinie rozpoczęła się konferencja ws. odbudowy Ukrainy. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że rosyjski Su-43 rozbił się w górach Osetii Północnej podczas lotu szkoleniowego. Przyczyną miała być awaria techniczna. Minionej doby w Ukrainie zginęło co najmniej pięć cywilów, a 24 zostało rannych. Wołodymyr Zełenski odwiedził Berlin, gdzie w Bundestagu dziękował Niemcom za przekazanie systemów Patriot, które "uratowały tysiące istnień" w Ukrainie.
Pokaż od:
11 czerwca 21:58

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

11 czerwca 21:57

Niemcy wyślą Ukrainie kolejne systemy Patriot

Niemcy przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej zawierający m. in. systemy obrony przeciwlotniczej Patriot - ogłosił minister obrony narodowej Niemiec Boris Pistorius.

Pistorius powiedział, że pakiet będzie zawierał 100 rakiet kierowanych dla systemów Patriot. Na Ukrainę dostarczone zostały już 32 rakiety, a kolejnych 68 zostanie przekazanych już w nadchodzących tygodniach.

Ponadto w najbliższej przyszłości zostanie wysłana broń przeciwpancerna, komponenty amunicji artyleryjskiej, kilka tysięcy dronów szturmowych i sprzętu przeciwdronowego oraz broń strzelecka, w tym karabiny snajperskie.

11 czerwca 21:36

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Duda: Wschodnia flanka NATO jest dziś zagrożona

- Wschodnia flanka NATO jest dziś najbardziej zagrożoną granicą sojuszu ze względu na niebezpieczeństwo bezpośredniej inwazji, bezpośredniego ataku rosyjskiego - mówił na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Polski Andrzej Duda

- Oczywistą dla nas sprawą jest to, że nie można przyjąć Ukrainy w pełni do Sojuszu, zanim nie zakończy się wojna, ale ten proces w naszym przekonaniu powinien trwać, bo to jest także demonstracja ze strony NATO wobec Rosji, że aspiracje narodu ukraińskiego do przynależności do Sojuszu są słuchane, rozumiane i realizowane - kontynuował polski prezydent.

Fot. Ints Kalnins / REUTERS

UKRAINE-CRISIS/NATO
UKRAINE-CRISIS/NATO Fot. REUTERS/Peter David Josek

11 czerwca 20:24

Atak na rosyjskie pozycje na kierunku zaporoskim przez jednostkę sił specjalnych ukraińskiej straży granicznej "Omega". 

11 czerwca 20:16

Państwa bałtyckie odłączą się od rosyjskiej infrastury energetycznej wcześniej niż zakładano

Państwa bałtyckie odłączą się od systemu energetycznego współdzielonego z Rosją i Białorusią, aby dołączyć do europejskiej sieci w lutym 2025 r., poinformowała we wtorek agencja Interfax Rosja.

Łotwa, Estonia i Litwa jako jedyne kraje UE korzystają systemu infrastruktury energetycznej BRELL, który łączy je z Rosją i Białorusią.

Pierwotny termin przyłączenia do europejskiej sieci wyznaczony był na koniec 2025 roku, ale przesunięto go o niemal rok wcześniej.

11 czerwca 19:22

Prezydenci Polski, Rumunii i Łotwy ostrzegają przed rosyjskimi działaniami hybrydowymi

Hybrydowe działania Rosji w krajach NATO, takie jak sabotaże i wykorzystanie nielegalnej migracji, budzą głębokie zaniepokojenie - przekazali we wtorek prezydenci Rumunii, Polski i Łotwy w oświadczeniu.

"Będziemy działać, indywidualnie i wspólnie, aby zająć się tymi działaniami, zwiększyć nasz potencjał obronny i nadal ściśle koordynować działania, aby zadbać o to, by NATO i sojusznicy byli przygotowani do odstraszania i obrony przed działaniami lub atakami hybrydowymi” - cztytamy w oświadczeniu.

11 czerwca 18:45

Zełenski: Podzielone Niemcy nigdy nie były szczęśliwe. Dlatego Ukraina nie zgodzi się na podzielenie

- Podzielona Europa nigdy nie była szczęśliwa. Podzielone Niemcy nigdy nie były szczęśliwe. Nie trzeba mi tego mówić, wiem to z własnego doświadczenia. Dlatego można zrozumieć, dlaczego my, Ukraińcy, walczymy z próbami podzielenia na. Dlaczego robimy wszystko, wszystko, absolutnie wszystko, abyśmy nie dopuścili do powstania muru w naszym kraju. Rosja musi zapłacić za szkody, jakie wyrządziła naszemu krajowi i naszemu narodowi. W interesie nas wszystkich leży przegrana Rosji - mówił w Bundestagu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Zapewne pamiętacie, że rok lub dwa przed upadkiem muru berlińskiego nikt nie mógł przewidzieć, jak szybko to może nastąpić. Niektórym wydawało się, że mur pozostanie na zawsze. Ale ściana zniknęła. To była zasługa przywództwa polityków i wielu ludzi. To zależało wyłącznie od tego. A teraz, kiedy ludzie krzyczą, że Putin będzie panował wiecznie i że tej wojnie nie będzie końca, to tak nie jest. To iluzja, którą można zniszczyć pasją, decyzjami i sukcesem. I zrobimy to razem - kontynuował ukraiński prezydent.

11 czerwca 17:30

Finlandia po raz pierwszy rozmieszcza swoje siły w innym kraju NATO

Finlandia po raz pierwszy od czasu przystąpienia do NATO w kwietniu 2023 r. rozmieściła swoje siły w innym państwie sojuszu, wysyłając siedem myśliwców F-18 do bazy wojskowej w południowo-wschodniej Rumunii.

Samoloty będą przeprowadzać misje osłony rumuńskiego nieba przy asyście rumuńskich i brytyjskich odrzutowców. Dowódca fińskich sił powietrznych powiedział, że misja pomoże przyspieszyć integrację Finlandii z NATO.

11 czerwca 16:24

Przewodnicząca Bundestagu Barbel Bas i Wołodymyr Zełenski podczas wizyty ukraińskiego prezydenta w niemieckim parlamencie.

Przewodnicząca Bundestagu Barbel Bas i Wołodymyr Zełenski.
Przewodnicząca Bundestagu Barbel Bas i Wołodymyr Zełenski. Fot. RALF HIRSCHBERGER / via REUTERS

11 czerwca 16:16

Tusk: W czasie rządów PiS ŻW nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy

"W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad PIĘĆSET razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa. Intrygujące" - napisał na portalu X Donald Tusk.

11 czerwca 16:09

Ukraiński helikopter ostrzeliwuje pozycje Rosjan w kierunku Pokrowska.

11 czerwca 15:36

Von der Leyen: Jeszcze w czerwcu negocjacje akcesyjne z Ukrainą

Deklarację o przyszłości Ukrainy w UE szefowa Komisji Europejskiej wygłosiła w trakcie emocjonalnego wystąpienia.

Von der Leyen dużo miejsca poświęciła konkretom, wspominając m.in. o zamrożonych w europejskich bankach rosyjskich pieniądzach, które zaczną zasilać Ukrainę. Pierwsza transza w wysokości 1,5 mld Euro powinna popłynąć do Kijowa już w lipcu. Pieniądze pochodzą z odsetek od aktywów rosyjskich. Dodatkowo Unia ma przekazać z własnych źródeł kolejną transzę pomocy w wysokości 1,9 mld Euro. 90 proc. z tych kwot zasili armię, pozostałe posłużą odbudowie zniszczonej gospodarki.

11 czerwca 15:23

Zełenski w niemieckim Bundestagu

We wtorek po południu Wołodymyr Zełenski pojawił się w niemieckim parlamencie - Bundestagu. Jak pisze reporter POLITICO na sali pojawili się się deputowani AfD oraz partii BSW Sahry Wagenknecht.

11 czerwca 14:57

Administracja Joe Bidena zniosła obowiązujące przez wiele lat ograniczenia.

11 czerwca 14:55

Zełenski w Berlinie: Rozmawialiśmy z Scholzem o sytuacji na froncie

"Dziś wspólnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawialiśmy o sytuacji na froncie. Bardzo obiektywnie - o tym, co możemy zrobić w nadchodzących miesiącach i latach, aby zapewnić Ukrainie wystarczającą produkcję energii. Także o integracji europejskiej Ukrainy - o naszych oczekiwaniach z czerwca tego roku. Ukraina zrobiła wszystko, co konieczne, aby faktycznie rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Dziękuję za uwagę poświęconą Ukrainie i możliwość przeniesienia naszych stosunków – między Ukrainą a Niemcami – na jeszcze wyższy poziom" - napisał na Telegramie Wołodymyr Zełenski.

11 czerwca 13:48

Szef MSZ Włoch zapowiedział 140 mln euro pomocy dla Ukrainy

Pomoc w wysokości 140 milionów euro na odbudowę infrastruktury i innych kluczowych sektorów na Ukrainie zapowiedział we wtorek szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani podczas berlińskiej konferencji na temat odbudowy kraju zaatakowanego przez Rosję. Poinformował też o nowym pakiecie pomocy wojskowej.

Tajani ogłosił, że nowy pakiet wsparcia przeznaczony będzie na infrastrukturę, kolej, służbę zdrowia, rolnictwa i rozminowanie.

 "To najnowsza decyzja rządu. Jest też 45 milionów euro na odbudowę Odessy" - oznajmił szef włoskiej dyplomacji, wyjaśniając, że we wtorek podpisane zostanie memorandum o współpracy w tej sprawie.

Mówiąc o Odessie, dodał: "Dla Włoch ważne jest wsparcie odbudowy katedry" w tym mieście, które - jak przyznał - przypomina włoskie.

Ponadto Antonio Tajani oświadczył, że zgadza się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, który podkreślił, że pierwszym krokiem w ramach odbudowy musi być ochrona infrastruktury i budynków przy pomocy obrony przeciwlotniczej.

 "Dlatego chcę poinformować, że Włochy są gotowe wysłać nowy pakiet pomocy militarnej z systemem SAMP-T dla ochrony przeciwlotniczej Ukrainy" - zaznaczył szef włoskiej dyplomacji.

Źródło: PAP

11 czerwca 13:20

Szmyhal: Potrzebujemy rocznie 10-30 mld dolarów inwestycji w ciągu najbliższych 10 lat

Ukraina potrzebuje rocznie od 10 do 30 miliardów dolarów inwestycji w ciągu najbliższych 10 lat - oświadczył we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal na spotkaniu wielostronnej platformy koordynacyjnej darczyńców, które odbyło się w ramach berlińskiej konferencji na temat odbudowy Ukrainy.

"Ważne jest dla nas, aby wsparcie naszych partnerów było przewidywalne, rytmiczne i stabilne. Potrzebujemy odbudowy, dostępu do rynków zagranicznych i lepszej logistyki. Potrzebujemy inwestycji zagranicznych i transferu technologii od naszych partnerów. Ukraina potrzebuje od 10 do 30 miliardów dolarów rocznych inwestycji w ciągu najbliższych 10 lat" - napisał Szmyhal na Telegramie.  

"Jednocześnie rząd Ukrainy uruchomił szereg programów stymulujących gospodarkę, które przyniosły pozytywne efekty. W ubiegłym roku PKB wzrósł o 5,3 procent. W pierwszych czterech miesiącach tego roku wzrósł o 4,4 procent" - zaznaczył premier. W 2022 roku, pierwszym roku rosyjskiej inwazji, gospodarka Ukrainy zmalała o około 30 proc.

Źródło: PAP

11 czerwca 13:00

Mapa frontu w Ukrainie

11 czerwca 12:26

Sikorski: Rosja próbowała skolonizować Ukrainę przez 300 lat, to ludobójstwo kulturowe

Rosja próbowała skolonizować Ukrainę przez ponad 300 lat, to ludobójstwo kulturowe - powiedział minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski we wtorek w Berlinie podczas konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy.

"Historia i geografia ma znaczenie" - zaznaczył Sikorski, zwracając uwagę na historię rosyjskiej opresji w Ukrainie, gdzie Rosja m.in. próbowała zniszczyć ukraińskie dziedzictwo kulturowe.

 Szef MSZ wspomniał o tym, że Polska sama doświadczyła rosyjskich ataków rakietowych. "Rosyjska rakieta spadła 10 km od mojego domu" - powiedział minister. Sikorski odwołując się do przykładu rakiety, która spadła zimą 2023 roku w okolicach Bydgoszczy, gdzie mieszka, zaznaczył, jak blisko jest rosyjski agresor.

 Polska będzie wspomagać wysiłek obronny Ukrainy, jak i wspierać ją w odbudowie i dążeniu do członkostwa w UE - podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas panelu, w którym wzięli też udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Wielkiej Brytanii, Dmytro Kułeba i David Cameron.

 Berlińska konferencja w sprawie odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference 2024), zorganizowana przez Ukrainę i Niemcy, odbywa się we wtorek i środę. Jej głównym celem jest dalsza mobilizacja międzynarodowego wsparcia na rzecz odbudowy, reform i modernizacji Ukrainy.

Źródło: PAP

11 czerwca 12:04

Niemcy dostarczą Ukrainie trzeci system Patriot oraz system IRIS-T SLM

W najbliższej przyszłości Niemcy zapewnią Ukrainie dodatkowe środki ochrony nieba i mają nadzieję, że inne kraje przyłączą się do niemieckiej inicjatywy - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz na otwarciu konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Berlinie, jak podał Ukrinform. 

- W najbliższych tygodniach i miesiącach przekażemy trzeci system Patriot, a także system IRIS-T SLM, Gepardy, pociski rakietowe i amunicję artyleryjską - powiedział Scholz.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek w Berlinie, że jego kraj potrzebuje co najmniej siedmiu systemów obrony powietrznej Patriot, aby skutecznie odpierać rosyjskie ataki - podał PAP. 

- Obrona powietrzna jest odpowiedzią na wszystko - oświadczył Zełenski na konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy.

Zełenski podziękował w szczególności Niemcom za dostarczenie trzech systemów Patriot.