W ciągu minionej doby doszło do 85 starć z siłami rosyjskiego agresora - informuje armia ukraińska. W nocy Rosjanie zaatakowali też Ukrainę dronami, dziewięć z 13 dronów zostało zestrzelonych. W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić ponad 1200 żołnierzy.
Pokaż od:
8 czerwca 23:01

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 7:00.

8 czerwca 22:09

Alarm przeciwlotniczy w południowych obwodach Ukrainy.

8 czerwca 21:55

SZU: Większa część Wołczańska jest pod kontrolą Ukrainy

Większa część Wołczańska jest pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy. Nakładają one na wroga presję ogniową, zadają mu jak największe straty i próbują posuwać się naprzód w celu wyzwolenia wszystkich naszych okupowanych terytoriów - przekazał w sobotę rzecznik Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego Chortyca Nazar Wołoszyn.

Według Wołoszyna Rosjanie zwiększają zgrupowanie swoich wojsk w północnej części obwodu charkowskiego. W tym celu m. in. przerzucają dodatkowe siły z innych kierunków.

8 czerwca 21:24

ONZ: Miesięczna liczba cywilnych ofiar w Ukrainie najwyższa od roku

Miesięczna liczba ofiar śmiertelnych wśród cywilów na Ukrainie wzrosła do poziomu najwyższego od roku - przekazała w sobotę Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie.

W maju w Ukrainie na skutek działań zbrojnych zginęło najmniej 174 cywilów, a 690 zostało rannych. To najwyższa liczba ofiar cywilnych od czerwca 2023 r.

Wysoka liczba ofiar wśród ludności cywilnej to skutek m. in. użycia bomb lotniczych oraz pocisków rakietowych na obszarach zaludnionych - takich jak miejscowości przygraniczne i miasto Charków.

"Ponad połowa ofiar z maja to ludzie, którzy zginęli w rejonie charkowskim i samym Charkowie - powiedziała Danielle Bell, szefowa Misji Obserwacyjnej ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie.

"Ataki na centrum handlowe i drukarnię w Charkowie pokazują bezbronność ludności cywilnej, dla której nawet codzienne, rutynowe czynności wiążą się z ryzykiem utraty życia: swojego lub bliskich - dodała Bell.

8 czerwca 20:37

Czechy nie wyślą na Ukrainę instruktorów wojskowych

Czechy nie wyślą na Ukrainę instruktorów wojskowych, ale zamierzają przeszkolić na swoim terytorium w tym roku do 4 tys. ukraińskich żołnierzy - powiedziała minister obrony Czech Jana Cernochova.

Szefowa resortu obrony zadeklarowała jednak wsparcie dla działań Francji, która planuje wysłać na Ukrainę kilkuset instruktorów. Brak takiej decyzji ze strony Czech jest - jak przekonywała Cernochova - konsekwencją praktycznych uwarunkowań procedury szkolenia żołnierzy SZU, a konkretnie - większej odległości, jaka dzieli Ukrainę i Francję.

- Do naszej Libawy od granicy słowacko-ukraińskiej jest kilkaset kilometrów. Mogę więc zadeklarować w imieniu Czech: w tej chwili nic takie nie planujemy - podkreśliła minister obrony Czech.

8 czerwca 19:49

Obwód doniecki. Siły Zbrojne Ukrainy odpierają kolejny atak rosyjskich żołnierzy.

8 czerwca 19:24

Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego spotkał się z papieżem Franciszkiem

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego spotkał się z papieżem Franciszkiem.

"Podczas wizyty we Włoszech zostałem przyjęty przez Jego Świątobliwość papieża Franciszka. To była ważna rozmowa, podczas której poinformowałem Jego Świątobliwość o założeniach Formuły Pokojowej Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a także powiedziałem, dlaczego tylko Formuła Pokojowa wyznacza drogę do sprawiedliwego pokoju. Rozmawialiśmy także o przygotowaniach do Światowego Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w Szwajcarii. (...) Papież Franciszek wyraził swoje poparcie dla Ukrainy" - napisał na Telegramie Jermak.

8 czerwca 18:51

Jedna osoba zginęła w rosyjskich atakach na obwód chersoński

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w rosyjskich atakach na obwód chersoński - przekazały władze obwodu.

Około południa we wsi Dudczany śmiertelne obrażenia poniosła 60-letnia kobieta - poinformował w poście na Telegramie gubernator Oleksandr Prokudin.

Ranni to dwaj mężczyźni, którzy padli ofiarą ostrzału wsi Biłozerka w południowej części obwodu chersońskiego. 81-latek i 69-latek przebywali w momencie ataku na zewnątrz. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

8 czerwca 16:42

Siły Zbrojne Ukrainy atakują rosyjskie pozycje w okolicach wsi Głębokie w obwodzie charkowskim.

8 czerwca 16:15

Nie żyje kobieta, która została ranna w ostrzale obwodu połtawskiego

Kobieta, która została ranna w rosyjskim ostrzale obwodu połtawskiego w piątek, zmarła w sobotę po południu w szpitalu. 

"Lekarze do ostatniej chwili walczyli o życie [ofiary]. Szczere kondolencje dla rodziny i przyjaciół. Każde zabrane życie jest naszym wspólnym bólem" - napisał na Telegramie szef wojskowych władz obwodu Filip Pronin.

Kobieta została wydobyta z gruzów domu, w który uderzyli Rosjanie.

8 czerwca 16:06

Wideo pokazujące moment uderzenia ukraińskiego drona w rosyjskie lotnisko w Północnej Osetii.

8 czerwca 15:50

Ukraina: Rosja ograniczyła działania ofensywne na terytorium obwodu charkowskiego

Rosja ograniczyła działania ofensywne na terytorium obwodu charkowskiego, ale przegrupowuje tam swoje siły i szuka okoliczności do dalszego działania - powiedział w sobotę gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Sinehubow.

Rosyjskie wojska w dalszym ciągu przeprowadzają ataki na wsie Synkiwka i Andrijówka. Obie miejscowości graniczą z okupowanym w większości przez Rosję obwodem ługańskim.

Od miesiąca siły Federacji Rosyjskiej zintensyfikowały działania frontowe na terytoriach granicznych obwodu charkowskiego. Ciężkie walki dalej trwają w Wołczańsku, który był okupowany przez Rosjan w 2022 roku.

8 czerwca 15:40

Samoloty Mirage, szkolenia, stworzenie 4,5-tysięcznej brygady i produkcja broni na terenie Ukrainy. Podczas wizyty w Paryżu prezydent Wołodymyr Zełenski uzyskał wzmocnienie pomocy wojskowej i oficjalne poparcie Francji w dążeniu swojego kraju do UE

8 czerwca 15:05

Minister spraw zagranicznych Ukrainy: zczyt pokojowy w Szwajcarii wywołuje histerię w Rosji

Planowany w dniach 15-16 czerwca szczyt pokojowy w Szwajcarii wywołuje histerię Rosji – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla państwowej agencji Ukrinform.

"Jesteśmy zadowoleni z histerycznej atmosfery, która panuje w Moskwie z powodu Szczytu Pokoju. Widzimy to w ich działaniach i próbach zerwania szczytu. Rozumieją, że stawką jest rosyjski mit o podziale świata na Europę i Amerykę, które wspierają Ukrainę, oraz resztę świata, która wspiera Rosję" – powiedział.

Zdaniem dyplomaty szczyt wzmocni stanowisko Ukrainy, że żaden kraj nie może najeżdżać na sąsiedni i odbierać mu jego terytorium, co będzie oznaczało "odnowienie sprawiedliwego pokoju" w jego państwie. Celem Ukrainy jest wdrożenie formuły pokojowej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – wyjaśnił.

"Szczyt pokoju bez wątpienia wzmocni pozycję Ukrainy. Odnotuje, że perspektywa sposobów osiągnięcia sprawiedliwego pokoju i poparcia zasad, zawartych w statucie ONZ, jest ważna nie tylko dla Ukrainy. Jest to pozycja większości państw świata. Nawet taki kraj, jak Rosja, nie może całkowicie zignorować stanowiska światowej większości" – stwierdził.

Kułeba odniósł się w wywiadzie do negocjacji akcesyjnych Ukrainy z Unią Europejską, które mają rozpocząć się jeszcze w czerwcu. "Ukraina wykonała siedem rekomendacji Komisji Europejskiej, co jest podstawą do uchwalenia przez Radę UE ram dla rozmów o członkostwie Ukrainy w UE" – zaznaczył.

Minister pytany był także o wznowienie blokad granicy z Ukrainy przez polskich rolników, które – jak ocenił – nie służą ani jego państwu, ani Polsce.

"Mamy już ogromne doświadczenie w tego typu sprawach oraz ich rozwiązywaniu. Ta sytuacja nie jest korzystna dla żadnego z krajów. Utrzymujemy z polskim rządem aktywny dialog i liczymy, że polscy partnerzy dołożą starań dla rozwiązania problematycznych kwestii" – powiedział Kułeba w rozmowie z Ukrinformem.

Źródło: PAP

8 czerwca 14:55

Jak podaje Ukrinform, armia rosyjska ostrzelała wieś Biłozerka w obwodzie chersońskim. Dwóch mieszkańców, którzy w tym czasie przebywali na ulicy, zostało rannych. Obaj trafili do szpitala.

8 czerwca 14:45

"Świat jest świadkiem zła, jakie niosą ze sobą rosyjskie wojska. Każdy może zobaczyć, jak odważni są nasi ludzie w obronie. Pomimo całej brutalności rosyjskich ataków, nasze służby ratunkowe – wszyscy, którzy ratują życie – wszędzie skutecznie reagują" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski, składając podziękowania wszystkim pracownikom służb w Ukrainie.

8 czerwca 14:08

Gdyby Parlament Europejski nie był tak ważny, Rosja nie inwestowałaby takich środków, by mu zaszkodzić.

8 czerwca 13:52

Dziennikarze zidentyfikowali dwóch rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się gwałtów na Ukrainkach

Dziennikarze portalu Kyiv Independent ustalili tożsamość dwóch rosyjskich żołnierzy, którzy w czasie okupacji obwodów kijowskiego i chersońskiego zgwałcili dwie kobiety – powiadomił portal Ukraińska Prawda.

Nikołaj Sienienko, żołnierz 109. pułku strzelców zmotoryzowanych tzw. "armii" z okupowanej części obwodu donieckiego oraz Nadbit Dabajew z 8. kompanii 37. samodzielnej brygady strzelców zmotoryzowanych byli sprawcami w gwałtów na terytorium Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji w marcu 2022 r. – wynika z filmu dokumentującego śledztwo dziennikarzy z Kyiv Independent "On znowu przyszedł".

Sienienko był w oddziałach, które okupowały miejscowość Krasniwka w obwodzie chersońskim, Dabajew był z kolei we wsi Hawronszczyna w obwodzie kijowskim. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że żaden z nich nie poniósł odpowiedzialności za popełnione przestępstwa seksualne.

Dabajew w czerwcu 2022 r. został już zaocznie oskarżony o szereg przestępstw i zbrodni wojennych, m.in. zabicie cywila. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Nikołaj Sienienko przebywa w okupowanej Gorłowce w obwodzie donieckim. W filmie znajdują się m.in. relacje ofiar. Dziennikarze ustalili również prawdopodobnych przełożonych żołnierzy oraz jednostki, którym podlegały ich oddziały.

Źródło: PAP

8 czerwca 13:37

Holandia i Dania mają przeznaczyć 400 mln euro na produkcję wozów bojowych dla Ukrainy.

8 czerwca 13:11

Szefowa czeskiego resortu obrony: przeszkolimy 4 tys. ukraińskich żołnierzy; nie wyślemy instruktorów

Szefowa resortu obrony Czech Jana Czernochova powiedziała w wywiadzie dla agencji CTK, który opublikowano w sobotę, że jej kraj może przeszkolić w tym roku 4 tysiące Ukraińców. Nie wyślą jednak na Ukrainę swoich instruktorów.

W 2023 r. Czechy wyszkoliły na swoich poligonach 4 tys. ukraińskich żołnierzy. Władze w Pradze zaakceptowały taką samą liczbę żołnierzy na bieżący rok, powiedziała Czernochova. Jej zdaniem to, czy maksymalna liczba zostanie osiągnięta, będzie zależeć od przebiegu rekrutacji na Ukrainie.

Powiedziała też, że odwiedzając uczestników kursów, spotykała mężczyzn i kobiety, bardzo zmotywowanych do obrony swojego kraju i chcących nauczyć się w rekordowym czasie rzeczy, których żołnierze czasami uczą się na długotrwałych kursach.

Odnosząc się do francuskiej inicjatywy wysłania bezpośrednio na Ukrainę instruktorów wojskowych, Czernochova stwierdził, że takie rozwiązanie jest rozważane ze względu na odległość od Ukrainy. Transport żołnierzy nie miałby sensu. Zwróciła uwagę, że czeski poligon w Libave dzieli od granicy słowacko-ukraińskiej kilkaset kilometrów. Do samej inicjatywy francuskiej nie ma zastrzeżeń, ale Republika Czeska nie planuje wysłania instruktorów.

Źródło: PAP