W nocy z czwartku na piątek w większości obwodów Ukrainy ogłoszony został alarm obrony przeciwlotniczej. Siły rosyjskie zaatakowały obwód kijowski przy wykorzystaniu dronów kamikadze. Na terenie jednego z obiektów przemysłowych wybuchł pożar. W powietrzu znalazły się również samoloty polskich Sił Zbrojnych. W czwartek w Normandii odbyły się obchody 80-lecia lądowania Aliantów, czyli słynnego D-Day. - Dziękuję narodowi ukraińskiemu za jego waleczność i upodobanie wolności; jesteśmy tutaj - i nie osłabniemy - mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. W obchodach uczestniczył również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Pokaż od:
7 czerwca 21:43

„Żaden z okrętów nie przewozi broni jądrowej" - podkreśliły władze Kuby.

7 czerwca 21:32

"W tym roku specjalnym gościem forum w St. Petersburgu jest też delegacja talibów, którzy przejęli władzę w Afganistanie po wycofaniu się w 2021 r. sił USA i ich sojuszników" - pisze Andrzej Kublik.

7 czerwca 21:21

Doradca Bidena: Możemy być zmuszeni do zwiększenia liczby głowic jądrowych

Jeśli Rosja, Chiny i Korea Północna nie zejdą z obecnego kursu, możemy być zmuszeni zwiększyć liczbę rozmieszczonych głowic jądrowych - powiedział w piątek dyrektor ds. kontroli zbrojeń w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA Pranay Vaddi.

Doradca prezydenta zaznaczył jednak, że USA wciąż trzymają się limitów wyznaczonych przez amerykańsko-rosyjski traktat Nowy START mimo zawieszenia go przez Rosję.

Dodał, że plan administracji w sprawie modernizacji amerykańskiego arsenału jądrowego skupia się bardziej na jego jakości niż liczebności. M.in. wprowadzenie nowej bomby lotniczej B61-13 ma zwiększyć możliwości rażenia większych i "twardszych" celów wojskowych.

Źródło: PAP

7 czerwca 20:44

Zełenski: bitwa o Europę nadal trwa

- Bitwa o Europę nadal trwa. Europa powinna pozostać przestrzenią pokoju i wolności - mówił w piątek w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem.

Zełenski podkreślił, że Ukraina popiera ideę wysłania instruktorów na Ukrainę, bo to szybszy i praktyczniejszy sposób szkolenia. Dziękował Macronowi za "odważne" decyzje w sprawie wsparcia dla Ukrainy.

Źródło: PAP

7 czerwca 20:39

200 mln euro od Francji na odbudowę infrastruktury Ukrainy

Francja przeznaczy 200 mln euro firmom, które zainwestują w odbudowę infrastruktury krytycznej Ukrainy, a 60 mln euro z tych środków zostanie skierowane do ukraińskiego sektora energetycznego - zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Środki pochodzą z Funduszu Odbudowy. Dodatkowe 60 mln euro z tego funduszu zostanie przeznaczone na sektor energetyczny Ukrainy.

7 czerwca 20:28

Francja rozpoczyna dostawy myśliwców Mirage 2000 na Ukrainę

- Ogłaszamy dostawę pierwszej serii myśliwców Mirage 2000, rozpoczęcie szkolenia pilotów szturmowych i mechaników do obsługi tych samolotów - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Paryżu.

- Zdecydowaliśmy, że Francja będzie w pełnym składzie kadrowym, przeszkoli kadrę pełnej brygady w ramach w ramach wysiłków na rzecz regeneracji sił ukraińskich - dodał.

Ponadto zauważył, że "cały sprzęt, który został przekazany na Ukrainę, w szczególności dalekosiężne pociski rakietowe Scalp i bomby ziemia-powietrze AASM, przyczyniły się do zmiany sytuacji na Ukrainie na polu bitwy".

7 czerwca 20:04

Holandia i Dania wyprodukują wozy bojowe piechoty dla Ukrainy

Holandia wraz z Danią będą produkować dla Ukrainy bojowe wozy piechoty CV90, a także wyrzutnie Patriot wspólnie z Niemcami. Poinformował o tym w piątek holenderski rząd. Przeznaczą na to 400 mln euro.

7 czerwca 18:57

Putin nie planuje mobilizacji. Nie potrzebna mu też broń atomowa

- Od początku roku ponad 160 tys. osób wstąpiło do naszej armii, zatem nie potrzebujemy powszechnej mobilizacji i nie planujemy jej - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas corocznego forum ekonomicznego w Petersburgu.

Stwierdził też, że do zwycięstwa na Ukrainie nie jest mu potrzebna broń atomowa.

- Mamy doktrynę nuklearną, która głosi, że użycie broni nuklearnej jest możliwe w wyjątkowym przypadku, gdy zagrożona jest suwerenność i integralność terytorialna naszego kraju. Ale doktrynę można zmienić. To samo dotyczy testów nuklearnych. Jeśli zajdzie taka konieczność, będziemy przeprowadzać testy, ale na razie nie ma takiej potrzeby - mówił Putin.

Źródło: PAP

7 czerwca 18:18

PAP: Sikorski weźmie udział konferencji ws. odbudowy Ukrainy

Szef MSZ Radosław Sikorski w poniedziałek uda się do Berlina, gdzie weźmie udział w berlińskiej Konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy - donosi PAP.

Konferencja, organizowana przez Ukrainę i Niemcy, odbędzie się 11 i 12 czerwca. Sikorski weźmie udział m.in. w ogłoszeniu nowej transzy środków dla Ukrainy za sprawą umowy, której stroną jest Bank Gospodarstwa Krajowego, oraz w dyskusji dotyczącej procesu akcesyjnego Ukrainy do Unii Europejskiej razem z szefową MSZ Niemiec Annaleny Baerbock oraz wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO Olhą Stefaniszyną.

7 czerwca 17:42

Ukraina chce uderzać w cele wojskowe w Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do prezydenta USA Joego Bidena o możliwość atakowania amerykańską bronią w cele wojskowe w Rosji.

"Ważne jest również wzmocnienie obrony naszego obwodu charkowskiego i przyspieszenie dostaw amerykańskiego uzbrojenia" – oświadczył Zełenski na Telegramie po rozmowach z Bidenem w Paryżu.

Dzień wcześniej w wywiadzie dla telewizji ABC News Biden powiedział, że zezwolił Ukrainie jedynie na uderzenia "tuż za granicą", skąd Ukraina jest ostrzeliwana przez Rosjan i gdzie gromadzą się rosyjskie wojska szykujące się do szturmów.

7 czerwca 17:36

ONZ: W Ukrainie ginie coraz więcej cywilów

W maju w Ukrainie zginęło co najmniej 174 ukraińskich cywilów, co jest największą liczbą wojennych ofiar cywilnych od czerwca ubiegłego roku - podaje ONZ.

Liczba zabitych cywilów w maju była o 31 proc. wyższa niż w kwietniu tego roku. Ma to być efekt rosyjskich ataków w strefie przy granicy w obwodzie charkowskim.

"Ataki w regionie charkowskim stanowiły 53 proc. całkowitej liczby ofiar cywilnych w maju" - podaje ONZ.

7 czerwca 16:54

Ługańsk: Po ataku raketowym liczba ofiar wzrosła

Po ataku rakietowym na Ługańsk spod gruzów czteropiętrowego budynku wydobyto ciała czterech osób.

Liczba rannych wzrosła do 46, jak podała Natalia Paszczenko, odpowiedzialna za resort zdrowia w miejscowych, zainstalowanych przez Kreml władzach.

7 czerwca 16:08

KE: Ukraina i Mołdawia gotowe do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych

Sprawująca prezydencję Belgia chce zorganizować pierwsze konferencje z Kijowem i Kiszyniowem pod koniec czerwca. Najpierw jednak ramy negocjacyjne muszą zatwierdzić jednomyślnie kraje członkowskie.

Szefowie państw i rządów na szczycie w grudniu 2023 roku zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji z oboma krajami, ale dalsze kroki uzależnili od dokończenia przez nich reform.

Komisja Europejska przekazała w piątek ambasadorom krajów członkowskich, że Ukraina i Mołdawia spełniły wszystkie warunki, od których uzależnione jest rozpoczęcie rozmów akcesyjnych.

Belgia zabiega o to, aby konferencje międzyrządowe z Ukrainą i Mołdawią zainaugurować na marginesie posiedzenia ministrów ds. europejskich krajów członkowskich 25 czerwca w Luksemburgu.

Najpierw jednak państwa członkowskie muszą jednomyślnie przyjąć tzw. ramy negocjacyjne - dokument przygotowany przez KE, stanowiący swoistą "mapę drogową" dla negocjujących stron: krajów kandydujących i UE. Składają się na niego trzy części: zasady rozmów akcesyjnych, ich treść oraz tryb.

Źródło: PAP

7 czerwca 15:26

MSZ o białoruskiej reakcji: nie będziemy odpowiadać

Rzecznik MSZ Paweł Wroński stwierdził, że odpowiedź strony białoruskiej ws. zabójcy polskiego żołnierza to "niezrozumiałe propagandowe wykręty". - Nie będziemy na takie komunikaty odpowiadać i grać w ich grę - podkreślił.

- Ten człowiek przebywa na terytorium Białorusi, więc albo kraj ten zamierza wydać mordercę, albo nie zamierza tego robić, opowiadając przy tym różne dziwne historie - mówił Wroński w rozmowie z PAP.

W czwartek szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że białoruskiemu chargé d'affaires została wręczona nota protestacyjna w związku ze śmiercią polskiego żołnierza, który został raniony nożem na granicy z Białorusią. Zawiera ona żądanie, aby władze białoruskie ustaliły tożsamość mordercy i wydały go polskim władzom.

W piątek rzecznik MSZ Białorusi Anatol Hłaz w odpowiedzi na pytanie TASS przekazał, że strona białoruska otrzymała notę strony polskiej i zostanie ona rozpatrzona przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności. Wyraził współczucie krewnym i bliskim zabitego żołnierza, jednocześnie uznając, że potrzebne jest "odnowienie normalnych kontaktów granicznych, aby nie dochodziło do takich tragedii"; za obecny stan kontaktów odpowiedzialnością obarczył stronę polską.

Źródło: PAP

7 czerwca 15:08

225 mln dolarów pomocy z USA. Pentagon publikuje listę broni

Pentagon opublikował listę broni wchodzącej w skład nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 225 mln dolarów.

Jak czytamy na stronie Departamentu Obrony USA, ten pakiet ma zaspokoić najpilniejsze potrzeby na polu bitwy". Chodzi m.in. o przechwytywanie obrony powietrznej, systemy artyleryjskie i amunicję, pojazdy opancerzone, broń przeciwpancerną.

Pakiet zawiera m.in.:

  • rakiety dla systemu obrony powietrznej HAWK;
  • rakiety przeciwlotnicze Stinger;
  • amunicję do systemów HIMARS;
  • haubice 155 mm;
  • systemy moździerzowe 81 mm;
  • transportery opancerzone M113;
  • łodzie patrolowe przybrzeżne i rzeczne;
  • rakiety BGM-71 TOW;
  • kompleksy przeciwpancerne Javelin i AT-4;
  • urządzenia noktowizyjne.

"Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu współpracować z ponad 50 sojusznikami i partnerami, aby zapewnić odważnym obrońcom Ukrainy krytyczne wsparcie potrzebne do walki z rosyjską agresją" – podkreślił Pentagon.

7 czerwca 14:59

Rosyjski atak na Ługańsk. Trzy ofiary śmiertelne

Trzy osoby zginęły, a 35 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Ługańsk.

Zawalił się wielopiętrowy budynek mieszkalny. Trwa akcja ratownicza, strażacy wciąż wydobywają ludzi spod gruzów.

7 czerwca 14:53

Putin: Rosja jest wciąż liderem gospodarczym

W Petersburgu trwa Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Prezydentowi Rosji na scenie towarzyszyli prezydenci Boliwii Luis Arce i Zimbabwe Emmerson Mnangagwa.

Ich wystąpienie poprzedzone było filmem o historii kolonizacji świata przez kraje zachodnie. "Przez wiele stuleci państwa te plądrowały całe kontynenty – Afrykę, Azję, Amerykę Południową, zniewalały miejscową ludność i wysysały zasoby" - komentuje reżimowa agencja informacyjna RIA Novosti.

Putin stwierdził, że mimo wszystkich "przeszkód i bezprawnych sankcji" Rosja pozostaje jednym ze światowych liderów gospodarczych.

Zaznaczył, że "zaprzyjaźnione kraje", które od sankcji odstąpiły, odpowiadają za trzy czwarte wzajemnych obrotów handlowych Rosji.

7 czerwca 14:36

225 mln dolarów z USA dla Ukrainy

Podczas spotkania w Paryżu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim prezydent USA Joe Biden zapowiedział nową pomoc w wysokości 225 mln dolarów.

Jak podaje francuski dziennik "Le Monde", Biden publicznie przeprosił także prezydenta Zełenskiego "za wielomiesięczne opóźnienie w amerykańskiej pomocy wojskowej, która umożliwiła Rosji osiągnięcie sukcesu na polu bitwy".

- Nadal jesteśmy w pełni zaangażowani – podkreślił Biden dodał.

7 czerwca 13:43

Wzruszony Wołodymyr Zełenski powiedział także podczas wystąpienia w Zgromadzeniu Narodowym kilka słów po francusku: 

- Francjo, dziękuję, że jesteście przy nas, by bronić życia.

7 czerwca 13:31

Reuters: Niemcy chcą kupić kolejnych 8 samolotów F-35

Niemcy rozważają zakup ośmiu dodatkowych myśliwców F-35 - dowiedziała się ze źródeł wojskowych agencja Reuters.

Dodatkowe samoloty, produkcji  amerykańskiego giganta zbrojeniowego Lockheed Martin, miałyby zasilić niemieckie zasoby militarne niezależnie od poprzedniego zamówienia z 2022 roku. Wtedy Berlin zdecydował o zakupie maszyn, wraz z pociskami i inną bronią. Łączna wartość tamtego zamówienia wyniosła ok. 10 mld euro.