- Chcielibyśmy zawrzeć porozumienie z przyszłym sekretarzem generalnym NATO, że jako członek Sojuszu nie weźmiemy udziału w operacjach NATO przeciwko Rosjanom w Ukrainie - powiedział premier Węgier Viktor Orbán. W nocy ukraińskie drony zaatakowały rosyjską rafinerię, powodując znaczny pożar. Co najmiej sześć osób zostało rannych w wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie w obwodzie donieckim.
Pokaż od:
6 czerwca 21:55

Macron w Normandii: dziękuję Ukrainie za waleczność; jesteśmy tu i nie osłabniemy

- Dziękuję narodowi ukraińskiemu za jego waleczność i upodobanie wolności; jesteśmy tutaj - i nie osłabniemy - mówił w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron na obchodach 80-lecia D-Day w Normandii, w których uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Słowa te padły pod koniec przemówienia Macrona na "plaży Omaha", w miejscu, gdzie 6 czerwca 1944 roku lądowały na wybrzeżu Normandii siły amerykańskie.

6 czerwca 21:47

Ukraina może uderzać w cele w Federacji Rosyjskiej niemiecką bronią

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po raz kolejny potwierdził, że Ukraina może wykorzystać dostarczoną broń do obrony przed atakami z terytorium Rosji, w szczególności tymi, które Rosja przeprowadza w obwodzie charkowskim. 

6 czerwca 21:00

NATO opracowuje plan na wypadek wojny z Rosją. Zaplanowane wcześniej trasy logistyczne mogłyby pomóc w odparciu potencjalnego rosyjskiego ataku. 

6 czerwca 20:30

Karykatury Putina

Rzecznik Kremla mówi, że pokazuje Władimirowi Putinowi jego karykatury, które świadczą o talencie artysty

Dmitrij Pieskow odpowiedział tak na pytanie o to czy pokazuje Władimirowi Putinowi jego karykatury, które ukazują się w zachodnich mediach.

6 czerwca 20:00

Kanclerz Scholz w Bundestagu: wypowiadamy wojnę terroryzmowi

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek zapowiedział zaostrzenie polityki swojego rządu wobec sprawców przestępstw terrorystycznych i ich deportację z Niemiec do krajów pochodzenia. Potwierdził też zgodę na użycie przez Ukrainę niemieckiej broni do ataków na cele wojskowe w Rosji. 

Bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym. Tam, gdzie brakuje bezpieczeństwa, tam rodzi się strach

powiedział Scholz w oświadczeniu rządowym wygłoszonym w czwartek w Bundestagu. "Jestem przekonany, że bezpieczeństwo jest filarem naszej wolności, demokracji i praworządności" -

- dodał Scholz.

Szef niemieckiego rządu nawiązał do śmierci policjanta w Mannheim mówiąc, że jest nią wstrząśnięty. "Zamach nożownika na młodego policjanta jest wyrazem wrogiej wobec ludzi ideologii, radykalnego islamizmu. Jest na to tylko jedno słowo - terroryzm. Terroryzmowi wypowiadamy wojnę - mówił kanclerz.

6 czerwca 19:16

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski poinformował, że w Sztabie Generalnym trwa optymalizacja struktury kadrowej. „Wojna nie stoi na przeszkodzie zmianom w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Kontynuujemy doskonalenie struktur zarządzania wojskiem. Naszym głównym zadaniem jest usprawnienie wojskowego systemu dowodzenia i wyeliminowanie dublowania funkcji.

6 czerwca 19:00

Szczyt pokojowy, który odbędzie się 15-16 czerwca w Szwajcarii, nie przyniesie rozwiązań na rzecz zakończenia wojny prowadzonej przez Rosję przeciw Ukrainie; wątpliwe, czy będzie sukcesem - ocenili ukraińscy obserwatorzy.

- Ukraina wpadła w pułapkę własnych oczekiwań. Naszej dyplomacji nie udało się zagwarantować obecności najważniejszych polityków światowych, a na szczyt zaproszono tych, których stosunek do Ukrainy jest niezupełnie zgodny z naszym stanowiskiem w sprawie wojny z Rosją

– powiedział w czwartek PAP szef kijowskiego Instytutu Polityki Światowej Jewhen Mahda.

6 czerwca 18:35

Poseł partii CDU do niemieckiego Bundestagu Roderich Kiesewetter wezwał do udzielenia większej pomocy Ukrainie. Zdaniem polityka wsparcie dla zaatakowanego przez Rosję kraju powinno odbywać się "tak szybko, jak to możliwe".

- Jesteśmy współodpowiedzialni" za to, że przez wiele lat (od 2014 roku) dyplomatycznie zawodziliśmy Ukrainę, ponieważ nie byliśmy gotowi do udzielenia jej wsparcia wojskowego

- powiedział Kiesewetter w programie Markusa Lanza w telewizji ZDF.

6 czerwca 18:05

Atak na Flotę Czarnomorską

Ukraiński wywiad wojskowy HUR przeprowadził udaną operację, w wyniku której zniszczony został kolejny okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, stacjonującej na Morzu Czarnym. Informację o tym zdarzeniu przekazał w czwartek Andrij Jusow, przedstawiciel HUR. Nie podał on jednak żadnych szczegółów dotyczących przebiegu tej operacji.

6 czerwca 17:25
6 czerwca 16:37

„Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała umowę z Unią Europejską, niezbędną do otrzymania 50 mld euro w ramach Ukraińskiego Instrumentu Finansowego. To był ostatni krok, aby program zaczął działać” - poinformował na Telegramie Denys Szmyhal.

6 czerwca 15:50
6 czerwca 15:41

Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie pozwalają Ukrainie używać amerykańskiej broni przeciwko Kremlowi i Moskwie.

Powiedział, że ataki na Ukrainę można przeprowadzić tylko w pobliżu granicy, ale nie 200 mil (321 km) w głąb Rosji.

Jednocześnie prezydent USA niepokoi się Putinem… od ponad 40 lat: „Znam go od ponad 40 lat. To nieuczciwy człowiek.” Wcześniej Putin powiedział, że dostawy amerykańskiej broni oznaczają, że USA są wciągane w wojnę.

Pod koniec maja Stany Zjednoczone złagodziły ograniczenia i zezwoliły AFU na wystrzeliwanie rakiet o zasięgu do 70–80 km w obszary przygraniczne, skąd Rosja atakuje Ukrainę. Zabrania się ataków ATACMS na odległość do 300 km.

6 czerwca 15:17

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) poinformowała w czwartek, że zidentyfikowała 400 podmiotów rozpowszechniających rosyjską narrację na okupowanych terytoriach. Analitycy wykryli sieć prorosyjskich kanałów w mediach społecznościowych i tradycyjnych, które funkcjonują jako odrębny ekosystem.

Zastępca sekretarza RBNiO Andrij Kononenko zauważył, że analitycy wykonali tytaniczną pracę, identyfikując osoby i organizacje zaangażowane w destrukcyjną działalność informacyjną na rzecz Rosji na okupowanych terytoriach Ukrainy.

W sumie zidentyfikowano około 400 osób fizycznych i prawnych zaangażowanych w destrukcyjną działalność informacyjną Rosji na Krymie oraz w okupowanych częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Należy zauważyć, że wyniki badania zostaną wykorzystane na kilka sposobów. "Po pierwsze, zidentyfikowane osoby fizyczne i prawne zaangażowane w działania okupantów na okupowanych terytoriach Ukrainy będą dalej sprawdzane przez organy ścigania" - zaznaczył Kononenko.

"Jeśli jeszcze nie zostali objęci środkami ograniczającymi, będą podlegać sankcjom lub postępowaniu karnemu. Po drugie, ważne jest dla nas, aby wszystkie znalezione informacje, wszystkie dostępne i ukryte powiązania stały się publiczne i dostępne dla opinii publicznej" - podkreślił zastępca sekretarza RBNiO.

Ustalenia RBNiO opierają się na mapowaniu i analizie otwartych danych, w tym rosyjskich i prorosyjskich mediów, oraz zasobów internetowych, ze szczególnym uwzględnieniem Telegramu na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Analiza ilościowa pokazała, że prorosyjskie kanały na Telegramie i media ukierunkowane na odbiorców na okupowanych terytoriach są ze sobą ściśle powiązane i funkcjonują jako odrębny ekosystem, spleciony z innymi rosyjskimi i prorosyjskimi mediami.

Badaczom udało się zidentyfikować sieć prorosyjskich stron internetowych koncentrujących się na okupowanych terytoriach Ukrainy - znaleziono 232 825 połączeń między różnymi domenami internetowymi, a także sieć kanałów na Telegramie koncentrujących się na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Źródło: PAP

6 czerwca 14:59

- To zaangażowanie pogłębia kryzys i grozi ryzykiem niekontrolowanej eskalacji - powiedział prezydent Bułgarii Rumen Radew. Skrytykował zaangażowanie krajów NATO w pomoc Ukrainie i zezwolenie na użycie przekazywanej broni do ataków na cele w Rosji.

6 czerwca 14:46

Dokładnie rok temu okupanci wysadzili elektrownię wodną Kachowka

Po eksplozji pod wodą znalazło się około 80 osiedli. Powierzchnia zalewu przekroczyła wówczas 600 kilometrów kwadratowych.

W wyniku katastrofy zginęły 33 osoby, ponad 40 uznano za zaginione. Liczba ofiar na terytoriach okupowanych przez Rosję nie jest znana.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy opublikowała wideo w rocznicę tragedii.

6 czerwca 14:35

Ukraina chce wyszkolić więcej pilotów na F-16

Ukraina jest niezadowolona z tempa szkolenia pilotów samolotów bojowych F-16, które mają dostarczać jej zachodni sojusznicy, poinformowała „Politico”.

Kijów wielokrotnie informował Waszyngton, że jest gotowy natychmiast wysłać 30 pilotów na szkolenie pilotów F-16. Jednak według źródeł Politico strona amerykańska okazała się gotowa do przeszkolenia jedynie 12 ukraińskich pilotów do września 2024 roku. Co więcej, bazy ośrodków szkoleniowych w Rumunii i Danii również okazały się niewystarczające, aby przeszkolić liczbę pilotów potrzebną Kijowowi.

6 czerwca 14:11

Zełenski: alianci bronili wolności Europy w 1944 roku, Ukraińcy bronią jej teraz

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Normandii, gdzie w czwartek weźmie udział w obchodach 80. rocznicy desantu wojsk alianckich podczas II wojny światowej. Alianci bronili wolności Europy w 1944 roku, a Ukraińcy bronią jej teraz - napisał Zełenski w serwisie X.

"Przybyłem do Normandii na ważne wydarzenia i spotkania, których celem jest wzmocnienie naszego kraju i promowanie jedności wszystkich, którzy respektują ludzkie wartości i życie" - napisał Zełenski.

Podkreślił, że uroczystości w Normandii przypominają "o odwadze i determinacji okazanej w dążeniu do wolności i demokracji".

"Alianci bronili wówczas wolności Europy, a Ukraińcy robią to teraz. Wtedy zwyciężyła jedność, dziś również może zwyciężyć prawdziwa jedność" - oświadczył prezydent Ukrainy.

Źródło: PAP