Prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas swojej wizyty we Francji - potwierdził we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Podkreślił też, że USA nie zamierzają wysyłać żołnierzy, doradców wojskowych, ani instruktorów wojskowych do Ukrainy. Wołodymyr Zełenski przyleciał z wizytą do Kataru, gdzie spotka się z Emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem Al Sanim. Według agencji Associated Press Ukraina zaczęła używać amerykańskiej broni do ataków na cele na terytorium Rosji.
Pokaż od:
5 czerwca 21:59

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

5 czerwca 21:23

Obwody chersoński i mikołajowski - zagrożenie atakiem ze strony dronów kamikadze.

5 czerwca 21:21

Francja zainwestuje w Ukrainie 650 mln euro

Podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego we Francji zostaną podpisane dwie umowy o współpracy gospodarczej obu państw o łącznej wartości 650 mln euro - ogłosił w środę Pałac Elizejski.

Francuska Agencja Rozwoju przekaże 400 mln euro w formie pożyczek i 50 mln euro w formie dotacji do 2027 r. w celu "rozszerzenia swojej działalności na Ukrainie”, w szczególności w dziedzinach energetyki i transportu.

Pozostałe 200 mln euro zostanie przeznaczone na utworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierać firmy z francuskimi udziałami.

5 czerwca 20:46

Putin: Nie obchodzi nas, kto wygra wybory w USA

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że nie spodziewa się większych zmian w polityce Stanów Zjednoczonych wobec Rosji, jeśli w listopadzie Donald Trump wygra wybory prezydenckie.

- W zasadzie nie obchodzi nas, kto wygra - powiedział Putin zapytany przez agencję Reuters podczas forum ekonomicznego w Sankt Petersburgu.

5 czerwca 20:28

Rosja ostrzelała obwód odeski

Rosja ostrzelała cywilną infrastrukturę w obwodzie odeskim - przekazał portalowi Suspline rzecznik Sił  Zbrojnych Ukrainy na południe kraju Dmytro Pletenczuk.

O godzinie 16:57 ogłoszono w obwodzie alarm przeciwlotniczy. Kilka minut później Siły Powietrzne ostrzegły o zagrożeniu balistycznym ze strony Półwyspu Krymskiego. Około godziny 17:00 w Odessie słychać było eksplozje.

Według Pletenczuka Rosjanie ostrzelali ośrodek turystyczny, który od pewnego czasu był wyłączony z użytku. Nie ma informacji o rannych lub ofiarach.

5 czerwca 19:55

AP: Ukraina zaatakowała terytorium Rosji amerykańską bronią

Ukraina zaatakowała terytorium Rosji amerykańską bronią - dowiedziała się agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródło oraz na potwierdzenie tej informacji przez senatora Mike'a Roundsa z Dakoty Południowej.

Do ataku miało dojść w ciągu kilku ostatnich dni. 

Prezydent USA Joe Biden pozwolił Siłom Zbrojnym Ukrainy na użycie dostarczonej przez Stany Zjednoczone broni na terytorium Rosji, ale jedynie w ograniczonym zakresie, w celu obrony coraz intensywnej atakowanego przez Rosjan obwodu charkowskiego. Ukraina może również uderzać jedynie w siły, które są w trakcie ataku lub przygotowywania się do niego.

5 czerwca 19:43

Francja: Zatrzymano obywatela Ukrainy i Rosji, który posiadał materiały wybuchowe

Francuska policja aresztowała 26-letniego mężczyznę, obywatela Ukrainy i Rosji, posiadającego materiały wybuchowe. Mężczyzna został zatrzymany w hotelu na północ od Paryża - poinformowała w środę francuska prokuratura.

Źródło we francuskiej prokuraturze antyterrorystycznej (PNAT) poinformowało, że wszczęła ona śledztw o w związku z podejrzeniem udziału zatrzymanego w spisku terrorystycznym - podała agencja Reuters.

5 czerwca 19:27

W Ukrainie zauważono pierwszy z 60 zestawów przeciwlotniczych Gepard, które z zasobów jordańskiej armii na potrzeby Ukraińskich Sił Zbrojnych kupiły Stany Zjednoczone. 

5 czerwca 19:05

Rosjanie ostrzelali dziś po popołudniu sklep w centralnej dzielnicy Chersonia. "W wyniku bezpośredniego trafienia rosyjskim pociskiem dach i podłoga sklepu zostały zniszczone" - przekazały wojskowe władze obwodu chersońskiego.

5 czerwca 18:36

Jedna z ekspertek przeanalizowała nagranie z tegorocznych obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Nie ma wątpliwości, że prezydent Rosji obawia się zamachu.

5 czerwca 18:15

Czasiw Jar w obwodzie donieckim.

5 czerwca 18:00

Gen. Syrski: Sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna

Sytuacja na polu bitwy na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, ale ukraińscy żołnierze mają szansę obrócić ją na swoją korzyść - przekazał w środę Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.

Jak napisał na Telegramie Syrski Rosja w dalszym ciągu naciera na rejony Kurachowe, Pokrowskie, Kupiańsk i Charków.

W innych kierunkach rosyjskie wojska przeprowadzają ataki "w celu rozszerzenia aktywnej linii frontu” i w celu rozbicia ukraińskich sił, a także uniemożliwienia im przemieszczenia się na inne obszary.

"W Wołczańsku naszym głównym zadaniem na tym etapie jest powstrzymanie wroga, zadanie mu największych możliwych strat i stopniowe posuwanie się naprzód w celu wyzwolenia naszych terytoriów" - przekazał gen. Syrski.

5 czerwca 16:44

Wizyta Zełenskiego w Katarze. Wśród tematów m. in. kwestie bezpieczeństwa

Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Katarze i opublikował z tej okazji na portalu X poniższy komunikat:

"Przyleciałem do Kataru, aby przeprowadzić rozmowy z moim przyjacielem, Jego Wysokością Szejkiem Tamimem ibn Hamadem Al Sanim.

Katar pomaga Ukrainie w organizowaniu powrotu dzieci uprowadzonych przez Rosję. Omówimy te wysiłki, które są prowadzone w ramach Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci. Będą one uwzględnione w porządku obrad szczytu pokojowego.

Katar wziął także czynny udział w przygotowaniach do szczytu i powinien stać się jednym z głosów na Bliskim Wschodzie wspierających powrót ludzi do ich domów. A także wspierających globalne bezpieczeństwo żywnościowe, nuklearne i energetyczne.

Zamierzamy także omówić z Jego Wysokością Emirem Kataru szereg dwustronnych kwestii gospodarczych i kwestii bezpieczeństwa."

5 czerwca 16:33

Reuters: Zełenski przyleciał do Kataru

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w środę do stolicy Kataru, Dohy - dowiedziała się agencja Reuters. Nie podano żadnych innych szczegółów i celu wizyty.

5 czerwca 16:15

Większość Polaków nadal popiera dostarczanie pomocy dla Ukrainy, chociaż znacznie mniej podoba nam się wizja długotrwałego pobytu uchodźców wojennych w kraju - wynika z ankiety przeprowadzonej tuż przed wyborami do europarlamentu.

5 czerwca 16:01

Biały Dom nie planuje wysłania instruktorów wojskowych do Ukrainy

Stany Zjednoczone nie planują wysyłać amerykańskich instruktorów wojskowych na Ukrainę - powiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

- Z naszej strony nie planujemy organizacji żadnej misji szkoleniowej w Ukrainie. Ukraina potrzebuje więcej obrony powietrznej i pracujemy nad tym, by ją zapewnić. Ukraina potrzebuje ciągłego dostarczania broni - mówił cytowany przez agencję Reuters Sullivan.

5 czerwca 15:45

Niedawno rządząca Gruzja partia Gruzińskie Marzenie przeforsowała, mimo znacznego oporu społeczeństwa, ustawę o agentach zagranicznych, wzorowaną na przepisach obowiązujących w Rosji.

5 czerwca 15:32

Ukraina ewakuuje dzieci z terenów przygranicznych w obwodzie charkowskim

Ukraina próbuje ewakuować wszystkie dzieci z rejonu złoczowskiego na terenach przygranicznych w obwodzie charkowskim - przekazał szef wojskowych władz rejonu Wiktor Kowalenko.

Rejon położony jest jedynie 1 km od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Samo miasto - Złoczów - położone jest ok. 15 km na południe od tej granicy. 

Ze względu na rozpoczęcie nowej rosyjskiej ofensywy 10 maja w północnej części obwodu charkowskiego lokalne władze rozpoczęły stopniową ewakuację dzieci z miejscowości położonych blisko linii frontu. Do tej pory ewakuowano sześć miejscowości: Iwaszky, Ołeksandriwka, Perowskie, Basowe, Tymofijiwka i Widrodżeniwśke.

5 czerwca 14:34

Wizyta wiceszefa MSZ Ukrainy w Chinach

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha odwiedził Pekin, gdzie spotkał się  z wiceministrem spraw zagranicznych Chin Sun Weidongiem. Obaj wiceszefowie MSZ omówili m. in. dwustronną współpracę między państwami - przekazało MSZ Ukrainy.

Sybiha wyraził podczas spotkania nadzieję na udział Chin w szczycie pokojowym pod przewodnictwem Ukrainy, który odbędzie się pod koniec czerwca.

"To może być dobra okazja, aby wnieść praktyczny wkład w wypracowanie sprawiedliwego i trwałego pokoju" - miał powiedzieć, cytowany przez ministerstwo, przedstawiciel Ukrainy.

5 czerwca 13:50

HUR przeprowadza cyberatak w Rosji

Ukraiński wywiad wojskowy HUR przeprowadza atak DDoS na dużą skalę, powodując poważne zakłócenia w funkcjonowaniu w Rosji instytucji państwowych i firm - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda powołując się na przedstawiciela HUR.

Praca wielu instytucji państwowych i firm prywatnych w Federacji Rosyjskiej została sparaliżowana - twierdzi to źródło. Usługi niektórych banków, w szczególności Sbierbanku i AlfaBanku, są niedostępne. Według źródła, występują również poważne zakłócenia w pracy sieci społecznościowej VKontakte.