"Trudny poranek w Dnieprze. Wróg zaatakował miasto" - poinformował szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak. Zestrzelono dwie rakiety. Osiem osób zostało rannych. Ukraińcy prawdopodobnie użyli amerykańskiej wyrzutni HIMARS do zniszczenia systemu S-300/400 w Rosji - podał Instytut Studiów nad Wojną.
Pokaż od:
4 czerwca 21:01

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

4 czerwca 21:00

Rosyjskie media państwowe "uznały" wstrzymanie ofensywy w obwodzie charkowskim - agencje TASS i RIA Novosti poinformowały o "spowolnieniu natarcia" rosyjskiej armii, powołując się na szefa administracji okupacyjnej w obwodzie charkowskim, Witalija Ganczewa.

4 czerwca 20:55

Już piętnaście krajów zezwoliło Ukrainie na użycie broni, którą dostarczyły, na terytorium Rosji.

Te kraje, to Wielka Brytania, Francja, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Holandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Kanada oraz (częściowo) Stany Zjednoczone oraz Niemcy.

4 czerwca 20:45

Urzędnicy z Uralu zaproponowali mieszkańcom udział w budowie schronów przeciwbombowych

Urzędnicy zaproponowali mieszkańcom Jekaterynburga, aby zapłacili za budowę schronów przeciwbombowych z własnej kieszeni - pisze Podyom. "W służbach państwowych pojawiła się wiadomość o głosowaniu w sprawie rozmieszczenia schronów przeciwbombowych, a wszystko to za nasze pieniądze, a nie na konto państwa: 14,47 za metr kwadratowy od każdego mieszkania, w sumie 182 tysiące" - cytuje skargę jednego z mieszkańców, którzy już zapowiedzieli, że będą głosować przeciwko takiej opłacie.

4 czerwca 20:35

Rustjski deputowany Andriej Gurulew, dowódca wojskowy, członek Komisji Dumy Państwowej ds. Obrony powiedział na antenie kanału Rassija, że "możliwe jest rzucenie Europy na kolana za pomocą ataku nuklearnego na Holandię".

4 czerwca 20:20

Rosyjski system rakietowy S-400 został zniszczony podczas ukraińskiego strajku HIMARS w rosyjskim obwodzie Biełgorod. Rosja straciła kolejny wyrafinowany system obrony powietrznej na swoim terytorium, używany w wojnie z Ukrainą.

4 czerwca 20:04

Stany Zjednoczone przeprowadziły próbny wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III

Wojsko amerykańskie wystrzeliło rankiem 4 czerwca z poligonu Vandenberg w Kalifornii międzykontynentalny pocisk balistyczny Minuteman III. NIe był wyposażony w głowicę bojową - poinformowała służba prasowa bazy wojskowej.

4 czerwca 19:53

Francja potwierdziła wizytę Zełenskiego 6 czerwca

4 czerwca 19:40

Zełenski: "Większość walk i najcięższych ataków ma miejsce w obwodzie donieckim. W rzeczywistości jest to główny cel rosyjskich ataków. Oczywiście dokonaliśmy także przeglądu sytuacji na południu, w obwodzie charkowskim, na pograniczu obwodów sumskiego i czernihowskiego. Jestem wdzięczny każdej jednostce, każdemu dowódcy i żołnierzowi, który pomógł ustabilizować kierunek charkowski.

Po drugie, sprawozdanie urzędników rządowych na temat zdolności w zakresie energii, obronności i odbudowy. Wszyscy odpowiedzialni urzędnicy powinni poświęcać temu codziennie i na wszystkich poziomach nie tylko maksymalną, ale całkowitą uwagę.

Również dzisiaj Minister Obrony Narodowej i Ministerstwo Przemysłu Strategicznego przekazały raporty dotyczące naszej produkcji i zakupów dronów. To coś, co powinno stale rosnąć. W tej wojnie nasi żołnierze udowodnili, że drony mogą dać przewagę i odzyskać inicjatywę. W czasie, gdy czekaliśmy na przybycie artylerii od naszych partnerów, drony FPV faktycznie uratowały front. Nasze drony dalekiego zasięgu udowodniły, że Ukraina jest w stanie ograniczyć wewnętrzną siłę państwa terrorystycznego. Musimy to kontynuować. Będziemy to robić nadal".

4 czerwca 19:26

Rosja. Jedyny szpital dla pacjentów z mukowiscydozą zostanie przekształcony w szpital dla rannych w wojnie z Ukrainą.

Miejski Szpital Kliniczny im. D.D. Pletnewa, który leczy pacjentów z mukowiscydozą, zostanie przekształcony w szpital dla rosyjskich żołnierzy rannych w wojnie na Ukrainie, poinformowało "Nową Gazetę. Europa" źródło zaznajomione z sytuacją. "Zamykają go najpierw dla szpitala w ramach SWO, a potem w ogóle" - powiedział. Szpital ten jest jedyną placówką medyczną w Rosji dla pacjentów z mukowiscydozą.

4 czerwca 19:06

Kreml nazwał USA "wrogim krajem"

Stany Zjednoczone są obecnie "wrogim krajem" dla Rosji, powiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow, komentując historię o zajęciu paszportu byłego oficera wywiadu Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Scotta Rittera. Wcześniej Ritter powiedział agencji informacyjnej RIA Novosti, że funkcjonariusze amerykańskiej służby celnej i ochrony granic zatrzymali jego paszport "na polecenie" Departamentu Stanu podczas wsiadania do samolotu, uniemożliwiając mu przylot do Rosji na SPIEF.

Według Pieskowa Kreml nie zna szczegółów tej sytuacji. Jednocześnie rzecznik prezydenta przypomniał, że Ritter jest byłym członkiem służb wywiadowczych i jako taki może podlegać ograniczeniom podczas podróży za granicę, zwłaszcza "do wrogiego kraju". "Jesteśmy teraz dla nich wrogim krajem, tak jak oni są dla nas" - powiedział Pieskow, zauważając, że restrykcje wobec byłych oficerów wywiadu są praktykowane praktycznie we wszystkich krajach.

4 czerwca 18:53

W Konotopie w obwodzie sumskim doszło do ataku rakietowego na infrastrukturę produkcyjną – poinformował burmistrz miasta Artem Semenikhin. Dodał, że jedna osoba jest ranna.

4 czerwca 18:38

"Historia 1989 roku to było wypędzanie sowieckiego systemu z naszej ojczyzny; dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił; nic nie jest dane raz na zawsze, nie możemy zasnąć, nie możemy odpocząć" - powiedział na wtorkowym wiecu w Warszawie premier Donald Tusk.

Tusk mówił, że Polacy poszli do urn wyborczych 4 czerwca 1989 r., by przegonić komunizm, rosyjski nieład i chaos z naszej ojczyzny. Jak dodał, także rok temu na marszu, który przeszedł ulicami stolicy Polacy pokazali, że nasz kraj to demokracja, prawdziwa solidarność, tradycja i wiara we własne siły.

pap

4 czerwca 18:24

Wojska rosyjskie w dalszym ciągu posuwają się na wschód od miasta Czasiw Jar. Skoncentrowali swoje wysiłki na terenie obwodu miejskiego. 

"Rosyjskie wojsko agresywnie atakuje w kierunku miasta, ukraińscy bojownicy wypierają rosyjskie wojsko. Ostatnio wojska rosyjskie w kolumnach nacierają na miasto, przy użyciu pojazdów opancerzonych”. SZU powstrzymały siedem prób rosyjskiej armii przebicia się przez siły ukraińskie w obwodach kalyniwskim, nowym, iwanowskim i kliszczejewskim obwodu donieckiego. Strona ukraińska nie straciła pozycji.

"Od początku tego dnia ukraińskie wojsko odpiera rosyjskie ataki w rejonie Kliszczejówki. Ukraińscy bojownicy wzmacniają swoje pozycje w określonych kierunkach. Rosyjscy żołnierze próbują szturmować Chasiw Jar. Armia rosyjska zaatakowała także w kierunku Iwanowskiego, Kliszczejówki, Andrijówki” – wyjaśnił Nazar Wołoszyn.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w tym regionie 1099 ataków moździerzowych i artyleryjskich. W samym dystrykcie Czasiw Jaru odnotowano 246 ostrzałów. Większość ostrzału spada na południową część miasta.

4 czerwca 18:11

Rosja znacjonalizowała spółki producenta najpopularniejszej wódki "Chortycja", Global Spirits

Sąd w Kursku uwzględnił pozew Prokuratury Generalnej o nacjonalizację spółek holdingu alkoholowego Global Spirits (właściciela wielu popularnych marek alkoholi) należących do ukraińskiego biznesmena Jewhena Czerniaka. Rozpatrzenie sprawy, jak donosi Kommersant, odbyło się na posiedzeniu zamkniętym.

Według zjednoczonej służby prasowej sądów regionu, 100 proc. udziałów autoryzowanych kapitałów i akcji siedmiu przedsiębiorstw zostało zwróconych państwu: Fabryki Koniaku i Wina Feodosia, Krymskiego Domu Wina, destylarni Wołogdy i regionu moskiewskiego Russky Sever i Rodnik & K oraz dystrybutorów Traditions of Success, Standard Quality i Novy Level.

4 czerwca 17:59

Operatorzy dronów w akcji.

4 czerwca 17:46

Urodziny Aleksieja Nawalnego. Zdjęcie z Moskwy i Berlina

Dziś Aleksiej Nawalny, zabity 16 lutego przez putinowski reżym, skończyłby 48 lat.

W dniu jego urodzin na moskiewski cmentarz Borysowskoje od rana przybywali zwolennicy polityka. W Berlinie odbyło się nabożeństwo żałobne za zmarłego polityka, a wieczorem odbędzie się koncert żałobny.

4 czerwca 17:33

Ukraina uczciła pamięć dzieci zabitych podczas wojny

W Kijowie oraz innych miastach kraju odbyły się w ramach Międzynarodowego Dnia Niewinnych Dzieci - Ofiar Agresji ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, który obchodzony jest corocznie od 1983 roku, specjalne wydarzenia.

Według ONZ od początku wojny na Ukrainie zginęło ponad 600 dzieci, a kolejnych 1420 zostało rannych.

W Kijowie na terenie kompleksu pamięci "Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej" pamięć zabitych dzieci uczczono minutą ciszy. "Po raz kolejny apeluję do społeczności międzynarodowej: pomóżcie nam uratować nasze dzieci. Nie możemy mierzyć ceny ich życia kosztem obrony przeciwlotniczej. Dlatego apeluję do wszystkich tutaj: nasze dzieci potrzebują zbawienia. Tym zbawieniem jest chronione niebo" - powiedziała żona ukraińskiego prezydenta, Ołena Zełenska, która wzięła udział w wydarzeniu.

4 czerwca 17:20

Doradca szefa biura Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podoliak:: "Wszystkie "czerwone linie" wojny na Ukrainie już zniknęły. Rozpoczęła się eskalacja".

Wojna jest już wielka. Wszystkie wczorajsze czerwone linie zniknęły. Wszystko, co wczoraj wydawało się nie do pomyślenia, stało się już rzeczywistością. Eskalacja? Tak jest. Ale sam fakt agresji Rosji i unieważnienia prawa międzynarodowego jest ostateczną eskalacją. Nie ma więc potrzeby ciągłego zawracania. Są tylko dwie rzeczy, które musimy w końcu zaakceptować dla siebie. 

Pierwszym z nich jest parytet wojny. Ukraina potrzebuje porównywalnej ilości broni. Broń o wysokiej precyzji. Aby zrównoważyć liczby rosyjskie. Żaden inny sposób.

Drugim jest szybkość podejmowania decyzji na wojnie. Wszystko musi zostać zrobione szybko. Każde opóźnienie jest zawsze sposobem na podniesienie ceny wojny.

Tak czy inaczej, ważne jest, aby zrozumieć, że przy takiej wielkości agresji i zbrodni wojennych ze strony Rosji nie da się już zagwarantować prawdziwego pokoju w żaden inny sposób niż obowiązkowa klęska militarna agresora".

4 czerwca 17:07

Islandia przekaże dodatkowe 667 tys. euro do ukraińskiego Funduszu Wsparcia Energetyki. Jest to drugi wkład tego kraju, poinformowało Ministerstwo Energii.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Australia, Wielka Brytania, Austria, Szwecja i Dania również przekazały pieniądze lub zadeklarowały zamiar wniesienia wkładu do Funduszu. Łączna kwota pomocy wynosi ponad 494 mln euro.