To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Ukraiński minister spraw wewnętrznych: operacje poszukiwawcze na miejscu hipermarketu budowlanego Epicentrum w Charkowie zostały zakończone. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 19.
Ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko podsumował wyniki akcji poszukiwawczej na terenie hipermarketu budowlanego "Epicentr" w Charkowie, zniszczonego w wyniku rosyjskiego nalotu 25 maja.
Minister powiedział, że prace poszukiwawcze zostały zakończone, a policja zidentyfikowała szczątki wszystkich 19 zabitych. "To nie było łatwe. Zmarli byli poszukiwani przez całą dobę w popiołach przy pomocy specjalnego sprzętu i identyfikowani przy pomocy laboratorium DNA" - napisał Klimenko na swoim kanale. Wśród zabitych jest dwunatu mężczyzn i siedem kobiet, 12-letnia dziewczynka i 17-letni nastolatek. 54 osoby zostały ranne.
W Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim dwie osoby zginęły, a dwie inne zostały ranne po ataku armii rosyjskiej.
Według szefa regionalnej administracji wojskowej Siergieja Łysaka w wyniku ostrzału rannych zostało w ciągu dnia dwóch mężczyzn w wieku 64 i 52 lat. Obaj doznali obrażeń od odłamków i trafili do szpitala. Później armia rosyjska uderzyła w miasto ciężką artylerią. Urzędnik napisał, że zginęły dwie osoby - jeden z rannych w szpitalu, drugi to 54-letni kierowca. Ranna została jego 53-letnia żona. Kobieta w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Ponadto pociski trafiły w bibliotekę, sklep, uszkodzono też linię energetyczną.
W sumie w dniu 29 maja armia rosyjska atakowała obwód nikopolski 15 razy.
Węgierski rząd Viktora Orbána swoje bliskie relacje z Rosją postanowił uzupełnić zbliżeniem z Białorusią - kluczowym sojusznikiem Rosji na obszarze posowieckim i jednocześnie wyrzutkiem społeczności międzynarodowej, po brutalnym stłumieniu protestów przeciwko fałszerstwu wyborczemu, które zapewniło kolejną kadencję na fotelu prezydenckim Aleksandrowi Łukaszence.
Ukraińscy żołnierze z 92. Oddzielnej Brygady Szturmowej niszczą lub uszkadzają sprzęt rosyjski w obwodzie charkowskim.
Eksplozja pod Charkowem - donoszą lokalne media.
Kierunek Bachmut, obwód doniecki, ruiny wsi Kliszczijiwka.
Według oficjalnych danych w 2023 r. łączne przychody firm pogrzebowych wyniosły 96,7 miliarda rubli. To o 7,2 proc. więcej niż w 2022 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat obroty branży pogrzebowej wzrosły o 51 proc.
Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, na rynku usług pogrzebowych pojawiły się nowe usługi - związane z pochówkiem kombatantów, tzw. pogrzeby rytualne. Obecnie firmy rytualne bardzo agresywnie działają na rynku funeralnym. Zdaniem ekspertów swój cel osiągają m.in. wręczając łapówki przedstawicielom klientów, naliczaniu narzutów na trumny, wieńce i inne akcesoria, a także przekupowaniem pracowników cmentarzy i kostnic, by ci kierowali krewnych zmarłego do konkretnych agentów rytualnych.
UE chce zmusić Telegram do walki z rosyjską dezinformacją
Europejskie organy regulacyjne rozważają włączenie komunikatora Telegram do tak zwanych głównych platform internetowych - donosi The Moscow Times. Zgodnie z nowym prawem UE takie organizacje są zobowiązane do moderowania treści.
Twórca Telegrama, Pavel Durov, zawsze odmawiał ograniczenia jego wykorzystania, w tym na przykład przez grupy terrorystyczne. Jednak komunikator staje się ważną platformą dla rosyjskich propagandystów i służb wywiadowczych, a władze europejskie są zdeterminowane, aby stawić im czoła w wojnie informacyjnej.
W obwodzie kijowskim aktywnie budowane są fortyfikacje i linie barierowe – informuje Obwodowa Administracja Wojskowa. "Wykonawcy pracujący na tych budowach zostali w pełni sprawdzeni przez organy ścigania. Miejsce i sposób wydawania środków sprawdzają SBU, Państwowe Biuro Śledcze i NABU” – czytamy w oświadczeniu.
ONZ weźmie udział w konferencji na temat Ukrainy w Szwajcarii - poinformowało biuro sekretarza generalnego António Guterresa.
Rosjanie rozpoczęli budowę hangarów na lotniskach 300 kilometrów od granicy z Ukrainą, aby chronić samoloty przed dronami i pociskami balistycznymi ATACMS - poinformowała w środę organizacja pozarządowa „Ukraińskie Centrum Wojskowe” na platformie X.
Budowa nowych hangarów została zauważona na zdjęciach satelitarnych lotniska Marynowka, które znajduje się w obwodzie wołgogradzkim w Rosji, 300 km od granicy z Ukrainą. Na zdjęciu widać 12 nowych hangarów, które zapewniają schronienie dla myśliwców bombardujących Su-24 i myśliwców bombardujących Su-34. Według Ukraińskiego Centrum Wojskowego Rosjanie oczekują, że hangary będą chronić samoloty przed dronami i pociskami balistycznymi ATACMS.
pap
Rozpoczynające się w czwartek w Pradze dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma wcześniej przygotowanej agendy, ale najwięcej uwagi zostanie poświęcone wsparciu Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją. Będzie też mowa o dezinformacji.
Omawiane mają być zagadnienia przeciwdziałania dezinformacji, w szczególnym okresie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - informuje polskie MSZ. Ministrowie z 32 państw NATO omówią także możliwości kolektywnej obrony. Czeskie media przewidują, że jednym z tematów spotkania może być także kwestia wykorzystywania przez ukraińską armię zachodniego uzbrojenia do atakowania celów w Rosji. Komentatorzy zwracają uwagę na powracającą kwestię ewentualnej obecności żołnierzy państw NATO na Ukrainie. Pojawia się także sprawa wysłania do walczącego kraju misji szkoleniowych NATO.
pap
Argentyna dołączyła do Międzynarodowej Koalicji na rzecz powrotu ukraińskich dzieci!
Ukraińska delegacja, w skład której wchodził przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy odwiedziła Argentynę, gdzie odbyła spotkania na wysokim szczeblu. Wezwano Argentynę do przyłączenia się do Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci w ramach realizacji punktu 4 Prezydenckiej Formuły Pokojowej, za którą jestem odpowiedzialny jako Rzecznik. Argentyna wsparła te działania i dołączyła do koalicji.
Operatorzy dronów uderzeniowych z Batalionu Systemów Bezzałogowych 110. Samodzielnej Brygady w akcji.
Duma Państwowa przyjęła ustawę o prawie komorników do strzelania do dłużników
Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę upoważniającą wszystkich pracowników organów egzekucyjnych do użycia siły fizycznej, środków specjalnych i broni palnej - podała agencja TASS.
Dokument został przedłożony niższej izbie parlamentu w kwietniu, a nowe poprawki uzupełniają ustawę "O organach egzekucyjnych Federacji Rosyjskiej".
Dania jest kolejna. Premier Mette Frederiksen po apelu Stoltenberga: Ukraina musi użyć duńskiej broni do rażenia celów w Rosji.
W Rosji w ciągu ostatnich trzech tygodni produkcja benzyny silnikowej stale spada, głównie za sprawą zmasowanych ataków Sił Zbrojnych Ukrainy na rosyjskie rafinerie: od 13 do 19 maja spadła o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem, od 6 do 12 maja - o 2,7%, od 29 kwietnia do 5 maja - o 4,4 proc.
Reuters: Rosyjskie Ministerstwo Energetyki przestanie publikować dane o produkcji benzyny
Rosyjskie Ministerstwo Energetyki zaprzestanie publikowania danych dotyczących produkcji benzyny, donosi Reuters z Moskwy. Działanie to tłumaczone jest potrzebą zachowania "bezpieczeństwa informacyjnego" rynku produktów naftowych. "Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, ujawnienie takich informacji może spowodować manipulację rynkiem przez pozbawionych skrupułów uczestników" - poinformowało agencję Ministerstwo Energetyki. Od początku pełnej inwazji na Ukrainę Rosja przestała publikować wiele danych statystycznych.
Trzem osobom, które Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 27 maja w związku z pożarami w Warszawie, Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty za działalność na rzecz obcego wywiadu. Zostały aresztowane na trzy miesiące. To dwóch Białorusinów i Polak.