W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę przy pomocy 14 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. - Już 613 więźniów opuściło zakłady karne i wstąpiło w szeregi Sił Zbrojnych. Obecnie przechodzą oni odpowiednie przeszkolenie - przekazał ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska. Podkreślił też, że decyzja jest dobrowolna. Austria przystąpiła do inicjatywy budowy Europejskiej Tarczy Powietrznej.
Pokaż od:
29 maja 21:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

29 maja 20:58

Ukraiński minister spraw wewnętrznych: operacje poszukiwawcze na miejscu hipermarketu budowlanego Epicentrum w Charkowie zostały zakończone. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 19.

Ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko podsumował wyniki akcji poszukiwawczej na terenie hipermarketu budowlanego "Epicentr" w Charkowie, zniszczonego w wyniku rosyjskiego nalotu 25 maja. 

Minister powiedział, że prace poszukiwawcze zostały zakończone, a policja zidentyfikowała szczątki wszystkich 19 zabitych. "To nie było łatwe. Zmarli byli poszukiwani przez całą dobę w popiołach przy pomocy specjalnego sprzętu i identyfikowani przy pomocy laboratorium DNA" - napisał Klimenko na swoim kanale. Wśród zabitych jest dwunatu mężczyzn i siedem kobiet, 12-letnia dziewczynka i 17-letni nastolatek. 54 osoby zostały ranne.

29 maja 20:55

Rosjanie zabili kolejnych dwóch cywili

W Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim dwie osoby zginęły, a dwie inne zostały ranne po ataku armii rosyjskiej. 

Według szefa regionalnej administracji wojskowej Siergieja Łysaka w wyniku ostrzału rannych zostało w ciągu dnia dwóch mężczyzn w wieku 64 i 52 lat. Obaj doznali obrażeń od odłamków i trafili do szpitala. Później armia rosyjska uderzyła w miasto ciężką artylerią. Urzędnik napisał, że zginęły dwie osoby - jeden z rannych w szpitalu, drugi to 54-letni kierowca. Ranna została jego 53-letnia żona. Kobieta w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Ponadto  pociski trafiły w bibliotekę, sklep, uszkodzono też linię energetyczną.

W sumie w dniu 29 maja armia rosyjska atakowała obwód nikopolski 15 razy.

29 maja 20:50

Węgierski rząd Viktora Orbána swoje bliskie relacje z Rosją postanowił uzupełnić zbliżeniem z Białorusią - kluczowym sojusznikiem Rosji na obszarze posowieckim i jednocześnie wyrzutkiem społeczności międzynarodowej, po brutalnym stłumieniu protestów przeciwko fałszerstwu wyborczemu, które zapewniło kolejną kadencję na fotelu prezydenckim Aleksandrowi Łukaszence. 

29 maja 20:40

Ukraińscy żołnierze z 92. Oddzielnej Brygady Szturmowej niszczą lub uszkadzają sprzęt rosyjski w obwodzie charkowskim.

29 maja 20:31

Eksplozja pod Charkowem - donoszą lokalne media.

29 maja 20:30

Kierunek Bachmut, obwód doniecki, ruiny wsi Kliszczijiwka.

29 maja 20:20

Według oficjalnych danych w 2023 r. łączne przychody firm pogrzebowych wyniosły 96,7 miliarda rubli. To o 7,2 proc. więcej niż w 2022 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat obroty branży pogrzebowej wzrosły o 51 proc. 

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, na rynku usług pogrzebowych pojawiły się nowe usługi - związane z pochówkiem kombatantów, tzw. pogrzeby rytualne. Obecnie firmy rytualne bardzo agresywnie działają na rynku funeralnym. Zdaniem ekspertów swój cel osiągają m.in. wręczając łapówki przedstawicielom klientów, naliczaniu narzutów na trumny, wieńce i inne akcesoria, a także przekupowaniem pracowników cmentarzy i kostnic, by ci kierowali krewnych zmarłego do konkretnych agentów rytualnych.

29 maja 20:10

UE chce zmusić Telegram do walki z rosyjską dezinformacją

Europejskie organy regulacyjne rozważają włączenie komunikatora Telegram do tak zwanych głównych platform internetowych - donosi The Moscow Times. Zgodnie z nowym prawem UE takie organizacje są zobowiązane do moderowania treści.

Twórca Telegrama, Pavel Durov, zawsze odmawiał ograniczenia jego wykorzystania, w tym na przykład przez grupy terrorystyczne. Jednak komunikator staje się ważną platformą dla rosyjskich propagandystów i służb wywiadowczych, a władze europejskie są zdeterminowane, aby stawić im czoła w wojnie informacyjnej.

29 maja 20:10

W obwodzie kijowskim aktywnie budowane są fortyfikacje i linie barierowe – informuje Obwodowa Administracja Wojskowa. "Wykonawcy pracujący na tych budowach zostali w pełni sprawdzeni przez organy ścigania. Miejsce i sposób wydawania środków sprawdzają SBU, Państwowe Biuro Śledcze i NABU” – czytamy w oświadczeniu. 

29 maja 20:01

ONZ weźmie udział w konferencji na temat Ukrainy w Szwajcarii - poinformowało biuro sekretarza generalnego António Guterresa. 

29 maja 19:56

Rosjanie rozpoczęli budowę hangarów na lotniskach 300 kilometrów od granicy z Ukrainą, aby chronić samoloty przed dronami i pociskami balistycznymi ATACMS - poinformowała w środę organizacja pozarządowa „Ukraińskie Centrum Wojskowe” na platformie X.

Budowa nowych hangarów została zauważona na zdjęciach satelitarnych lotniska Marynowka, które znajduje się w obwodzie wołgogradzkim w Rosji, 300 km od granicy z Ukrainą. Na zdjęciu widać 12 nowych hangarów, które zapewniają schronienie dla myśliwców bombardujących Su-24 i myśliwców bombardujących Su-34. Według Ukraińskiego Centrum Wojskowego Rosjanie oczekują, że hangary będą chronić samoloty przed dronami i pociskami balistycznymi ATACMS.

pap

29 maja 19:45

Rozpoczynające się w czwartek w Pradze dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma wcześniej przygotowanej agendy, ale najwięcej uwagi zostanie poświęcone wsparciu Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją. Będzie też mowa o dezinformacji.

Omawiane mają być zagadnienia przeciwdziałania dezinformacji, w szczególnym okresie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - informuje polskie MSZ. Ministrowie z 32 państw NATO omówią także możliwości kolektywnej obrony. Czeskie media przewidują, że jednym z tematów spotkania może być także kwestia wykorzystywania przez ukraińską armię zachodniego uzbrojenia do atakowania celów w Rosji. Komentatorzy zwracają uwagę na powracającą kwestię ewentualnej obecności żołnierzy państw NATO na Ukrainie. Pojawia się także sprawa wysłania do walczącego kraju misji szkoleniowych NATO.

pap

29 maja 19:34

Argentyna dołączyła do Międzynarodowej Koalicji na rzecz powrotu ukraińskich dzieci!

Ukraińska delegacja, w skład której wchodził przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy odwiedziła Argentynę, gdzie odbyła spotkania na wysokim szczeblu. Wezwano Argentynę do przyłączenia się do Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci w ramach realizacji punktu 4 Prezydenckiej Formuły Pokojowej, za którą jestem odpowiedzialny jako Rzecznik. Argentyna wsparła te działania i dołączyła do koalicji.

29 maja 19:23

Operatorzy dronów uderzeniowych z Batalionu Systemów Bezzałogowych 110. Samodzielnej Brygady w akcji.

29 maja 19:12

Rosja: Można strzelać do dłużników

Duma Państwowa przyjęła ustawę o prawie komorników do strzelania do dłużników

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę upoważniającą wszystkich pracowników organów egzekucyjnych do użycia siły fizycznej, środków specjalnych i broni palnej - podała agencja TASS.

Dokument został przedłożony niższej izbie parlamentu w kwietniu, a nowe poprawki uzupełniają ustawę "O organach egzekucyjnych Federacji Rosyjskiej".

29 maja 19:01

Dania jest kolejna. Premier Mette Frederiksen po apelu Stoltenberga: Ukraina musi użyć duńskiej broni do rażenia celów w Rosji.

29 maja 18:56

W Rosji w ciągu ostatnich trzech tygodni produkcja benzyny silnikowej stale spada, głównie za sprawą zmasowanych ataków Sił Zbrojnych Ukrainy na rosyjskie rafinerie: od 13 do 19 maja spadła o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem, od 6 do 12 maja - o 2,7%, od 29 kwietnia do 5 maja - o 4,4 proc.

29 maja 18:45

Reuters: Rosyjskie Ministerstwo Energetyki przestanie publikować dane o produkcji benzyny

Rosyjskie Ministerstwo Energetyki zaprzestanie publikowania danych dotyczących produkcji benzyny, donosi Reuters z Moskwy. Działanie to tłumaczone jest potrzebą zachowania "bezpieczeństwa informacyjnego" rynku produktów naftowych. "Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, ujawnienie takich informacji może spowodować manipulację rynkiem przez pozbawionych skrupułów uczestników" - poinformowało agencję Ministerstwo Energetyki. Od początku pełnej inwazji na Ukrainę Rosja przestała publikować wiele danych statystycznych.

29 maja 18:34

Trzem osobom, które Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 27 maja w związku z pożarami w Warszawie, Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty za działalność na rzecz obcego wywiadu. Zostały aresztowane na trzy miesiące. To dwóch Białorusinów i Polak.