To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 7.
Liczba rannych drugiego po ataku na market budowlany ostrzału Charkowa wzrosła z 18 do 20 - podały lokalne władze.
Do czterech wzrosła liczba zabitych w sobotnim rosyjskim ataku na hipermarket budowlany w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy. Ponad 40 ludzi zostało rannych - powiadomiły władze. Wcześniej informowano o dwóch ofiarach śmiertelnych.
Atak na hipermarket został przeprowadzony z wykorzystaniem lotniczych bomb kierowanych.
Charkowska prokuratura obwodowa powiadomiła, że w ataku na miejski Park Centralny, który nastąpił wkrótce po bombardowaniu hipermarketu, rany odniosło 18 osób. Wśród nich jest 13-letni chłopiec, którego stan określono jako ciężki. Wojska rosyjskie ostrzelały Park Centralny pociskami rakietowymi S-300.
Obwód charkowski jest od 10 maja celem ofensywy lądowej wojsk rosyjskich. Charków jest drugim co do wielkości, po Kijowie, miastem Ukrainy.
Źródło: PAP
Do końca roku Ukrainie grożą poważne straty terytorialne, a „ogólny obraz” Ukrainy w wyniku przewagi militarnej Rosji jest obecnie „zaciemniony” - wynika z ocen zachodnich służb wywiadowczych, do których dotarła gazeta „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Omawia je Polska Agencja Prasowa.
W szacunkach służb wywiadowczych nie oczekuje się, że Ukrainie uda się „odzyskać inicjatywę” na froncie jeszcze w 2024 roku. Mówi się o tym, że Ukraina może ponieść „znacząco większe straty terytorialne” do końca roku niż od stycznia br.
Według ocen, do których dotarły niemieckie media, użycie artylerii przez wojska rosyjskie było „znacznie” silniejsze od takich działań sił ukraińskich. Rosjanie przede wszystkim byli w stanie „z nawiązką” zrekompensować swoje straty – wynika z ocen. Ponadto Kijów nie zmobilizował wystarczającej liczby nowych żołnierzy, „aby zrekompensować straty i zbudować rezerwy”. Z kolei nowe zasady mobilizacji „będą miały wpływ dopiero pod koniec lata”, ponieważ nowi żołnierze muszą najpierw zostać przeszkoleni.
Spodziewane straty terytorialne Ukrainy są konsekwencją obecnej „defensywnej postawy sił ukraińskich i związanych z tym działań opóźniających” – wynika z szacunków wywiadu, do których dotarła „FAS”. W ten sposób Ukraina chce „zaoszczędzić zasoby ludzkie” i obecnie „kupuje czas, rezygnując z przestrzeni”. Kijów ma nadzieję zdobyć „czas na mobilizację i odbudowę kompleksu wojskowo-przemysłowego”.
Poseł do Bundestagu Roderich Kiesewetter (CDU), który jest zastępcą przewodniczącego parlamentarnej komisji kontroli służb wywiadowczych, potwierdził, że Ukraina ma problemy z amunicją i bronią. Przestrzegł jednocześnie przed rozpowszechnianiem pesymistycznego obrazu wojny, który miałby „sugerować, że sytuacja jest beznadziejna, a wsparcie wojskowe nie jest już potrzebne” Ukrainie.
Kiesewetter podkreślił w rozmowie „FAS”, że Ukraina nadal może zwyciężyć, ale „każde opóźnienie wsparcia” ze strony Niemiec i innych krajów sprawi, że może być to „trudniejsze i bardziej kosztowne”.
Źródło: Iwona Pałczyńska / PAP
25, 30, 42 i 66-letni mężczyźni zostali ranni w ataku dronów kamikadze w Nikopolu - podał Ukrinform.
Z kolei w Chersoniu po ataku dronami ranna została jedna osoba.
Liczba rannych w ataki na sklep budowlany w Charkowie wzrosła do 33.
Po godzinie 18 okupanci ponownie uderzyli w centrum miasta - poinformowały lokalne władze. Trzy osoby zostały ranne.
Minister obrony w tymczasowym rządzie Bułgarii Atanas Zaprianow uważa, że Rosja chce bezpośrednio wpłynąć na wybory czerwcowe. W Bułgarii odbędą się 9 czerwca wybory do krajowego parlamentu oraz do Parlamentu Europejskiego i - zdaniem Zaprianowa - głównym celem ingerencji Rosji są te ostatnie.
Szef resortu obrony przemawiał na rozpoczętej w sobotę w Sofii sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, w której uczestniczy około 400 przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu i 25 państw partnerskich. W poniedziałek, w ostatnim dniu posiedzenia, spodziewane jest wystąpienie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
Zaprianow powiedział, że Bułgaria jest tarczą broniącą region przed hybrydową agresją ze strony Rosji. Przeciw nam skierowane są aktywne procesy i kampanie dezinformacyjne, których celem jest również wpływ na wewnętrzne procesy polityczne w kraju - podkreślił minister.
Jego zdaniem Bułgaria jest przygotowana i spodziewa się dalszego rozwoju kampanii dezinformacyjnej. Celem kampanii jest m.in. destrukcyjny wpływ na państwa regionu czarnomorskiego i Bałkanów Zachodnich, a szczególnie chodzi o powstrzymanie ich integracji ze strukturami euroatlantyckimi.
Rosja stosuje nowoczesne strategie hybrydowe, dostosowane do specyfiki każdego kraju w regionie, w tym ingerencję polityczną, propagandę, dezinformację, ataki cybernetyczne i inne instrumenty - powiedział Zaprianow.
Kluczowymi tematami sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO są euroatlantycka obrona, poparcie dla Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją oraz priorytety lipcowego szczytu Sojuszu w Waszyngtonie. W poniedziałek, oprócz sekretarza generalnego Stoltenberga, będzie przemawiał ukraiński minister obrony Rustem Umierow.
Źródło: PAP
"Ukraińscy wojownicy ze 110. Brygady Zmechanizowanej zestrzelili kolejny samolot Su-25 w kierunku Pokrowska" - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy.
Zastępca szefa generalnego rosyjskiej armii, gen. Wadim Szamarin jest kolejnym wysokim rangą urzędnikiem rosyjskiego ministerstwa obrony, który został aresztowany pod zarzutem korupcji od czasu odwołania Siergieja Szojgu - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że Szamarina aresztowano w czwartek pod zarzutem przyjęcia dużych łapówek, a następnie oskarżono na postawie art. 290 pkt. 6 rosyjskiego kodeksu karnego, gdzie mowa jest o przyjmowaniu łapówek na szczególnie dużą skalę.
Przypomniano, że jest on kolejnym wysokim rangą urzędnikiem ministerstwa obrony, który został aresztowany w związku z zarzutami korupcji - po wiceministrze obrony Timurze Iwanowie i szefie ds. zasobów ludzkich Juriju Kuzniecowie.
"Wszystkie te aresztowania nastąpiły od czasu, gdy 12 maja Siergiej Szojgu został odwołany ze stanowiska ministra obrony. Szamarin kierował Głównym Zarządem Łączności od 2021 roku. Jeden z jego poprzedników w tej roli, generał-pułkownik Chalil Arsłanow, w 2020 roku miał również postawione zarzuty korupcji. Korupcja jest głęboko zakorzeniona w rosyjskim ministerstwie obrony i jest prawdopodobne, że będą kolejne aresztowania" - napisano.
Źródło: PAP
Liczba rannych wzrosła do 24. Dwie osoby nie żyją. Szef charkowskiej administracji wojskowej Ołeh Siniegubow poinformował, że w market budowalny trafiono dwoma kierowanymi bombami lotniczymi. Według niego w środku może znajdować się kilkaset osób. Z kolei Wołodymyr Zełenski powiedział, że w budynku może przebywać ponad 200 osób.
"Gdyby Ukraina miała wystarczającą ilość obrony powietrznej i nowoczesnych samolotów bojowych, takie rosyjskie ataki byłyby po prostu niemożliwe. I dlatego apelujemy do wszystkich przywódców, do wszystkich państw: potrzebujemy znacznego wzmocnienia obrony powietrznej i wystarczających zdolności, aby zniszczyć rosyjskich terrorystów" - skomentował Zełensk na Telegramie.
Ukraina dokonała ekstradycji do Polski mężczyzny, który organizował przerzut do UE migrantów z Białorusi i Rosji – podał w sobotę portal Politico, powołując się na oświadczenie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Według ustaleń śledczych mężczyzna jest obywatelem jednego z krajów Azji Południowej, który przybył do Ukrainy na początku lat 2000. W lutym 2022 r. po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę stworzył korytarz migracyjny. Umożliwiły mu to powiązania z zagranicznymi biznesmenami.
"Tzw. szlak uchodźczy przebiegał przez terytorium Rosji i Białorusi, a następnie do Polski, omijając wyznaczone oficjalne punkty kontrolne" – podała SBU.
SBU oznajmiła, że w 2023 r. wraz z polskimi służbami, zatrzymała kilku członków grupy, która zajmowała się przerzutem ludzi na terytorium UE. W oświadczeniu nie podano, w jakich krajach dokonano tych aresztowań. Twórca nielegalnego korytarza migracyjnego został zatrzymany w mieście Chmielnicki, w zachodniej części Ukrainy.
"Mężczyzna został poddany ekstradycji do Polski, gdzie znajdował się na międzynarodowej liście osób poszukiwanych. Tam cudzoziemiec zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za przestępstwa popełnione przeciwko bezpieczeństwu europejskiemu" - poinformowała SBU.
Źródło: PAP
Szef charkowskiej administracji państwowej poinformował o dwóch ofiarach śmiertelnych i 11 rannych. Wybuchł pożar na powierzchni 15 000 metrów kwadratowych.
Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie przeciwko dowództwu 125. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy i podległym jej jednostkom w związku z niewłaściwą organizacją obrony granicy z Rosją na terenie obwodu charkowskiego, co doprowadziło do utraty pozycji bojowych, strat w ludziach i uzbrojeniu - podała Polska Agencja Prasowa powołując się na agencję Interfax-Ukraina.
Jak podała w sobotę agencja, dotychczasowe śledztwo wykazało, że 10 maja podczas szturmu wojsk rosyjskich na pozycje ukraińskie w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, doszło do porzucenia pozycji bojowych przez oddziały 125. brygady. Atak Rosjan został odparty przez ukraińskie siły drugiego rzutu.
Ustalono także, że dowództwo 125. brygady i podległych jej jednostek – 415. samodzielnego batalionu strzeleckiego, 23. brygady zmechanizowanej, 172. samodzielnego batalionu strzeleckiego nie zorganizowało właściwej obrony pozycji na granicy Ukrainy z Federacją Rosyjską.
Na tym etapie śledztwa powołano zespół ekspertów wojskowych, który ma ustalić przebieg wydarzeń i dokonać analizy wydawanych przez dowództwo brygady rozkazów. Śledztwem jest objętych 25 wyższych oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy.
Postępowanie karne zostało wszczęte w związku z przestępstwami z części 4 art. 425 - niedbałe pełnienie służby wojskowej i art. 429 - nieuprawnione opuszczenie pola walki lub odmowa użycia broni, Kodeksu Karnego Ukrainy.
Źródło: PAP
Rosja rozwiązała umowę z Japonią o współpracy w zakresie eliminacji broni nuklearnej
W ramach tego dokumentu Moskwa i Tokio zgodziły się na konsekwentne ograniczanie potencjału nuklearnego obu krajów i pracę nad rozwiązaniem problemów środowiskowych.
Intensywność ataków wzrosła trzykrotnie. Według Sztabu Generalnego od początku dnia liczba walk na froncie wzrosła do 44.
Rosjanie są najbardziej aktywni w sektorze Pokrowska. Intensywność rosyjskich ataków wzrosła tam ponad trzykrotnie. W dniu dzisiejszym zarejestrowano 14 starć bojowych.
Dron wyposażony w system rakiet przeciwlotniczych Sea Baby może razić zarówno cele morskie, jak i lądowe - powiedział szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy
Wasyl Maliuk. "Istnieje wiele innych rodzajów broni, które może przenosić dron, jako platforma wielofunkcyjna, ale nie będziemy o tym rozmawiać, aby nie pomagać naszym wrogom". Drony SSB uderzyły już w 11 rosyjskich statków, a także w most Krymski.
Co najmniej pięć osób zostało rannych w wyniku skorygowanego ataku bombowego z powietrza w Kupiańsku, w obwodzie charkowskim - poinformował szef administracji regionalnej obwodu charkowskiego Oleg Sinegubow.
W wyniku ataku uszkodzony został też pojazd ratunkowy i jeden samochód cywilny
Zastępca szefa generalnego rosyjskiej armii, gen. Wadim Szamarin jest kolejnym wysokim rangą urzędnikiem rosyjskiego ministerstwa obrony, który został aresztowany pod zarzutem korupcji od czasu odwołania Siergieja Szojgu - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że Szamarina aresztowano w czwartek pod zarzutem przyjęcia dużych łapówek, a następnie oskarżono na postawie art. 290 pkt. 6 rosyjskiego kodeksu karnego, gdzie mowa jest o przyjmowaniu łapówek na szczególnie dużą skalę."Wszystkie te aresztowania nastąpiły od czasu, gdy 12 maja Siergiej Szojgu został odwołany ze stanowiska ministra obrony. Szamarin kierował Głównym Zarządem Łączności od 2021 roku. Jeden z jego poprzedników w tej roli, generał-pułkownik Chalil Arsłanow, w 2020 roku miał również postawione zarzuty korupcji. Korupcja jest głęboko zakorzeniona w rosyjskim ministerstwie obrony i jest prawdopodobne, że będą kolejne aresztowania" - napisano.
(PAP)