Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 7:00.
Mieszkańcy Tbilisi znów wyszli na protest. Tym razem sprzeciwiają się nie tylko przepisowi o "agentach zagranicy", który usiłuje przeforsować partia władzy, ale i przemocy stosowanej przez policję wobec protestujących. Korespondencja z Tbilisi.
Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów - przekazał w komunikacie Departament Stanu USA.
Pakiet zawiera m. in. amunicję do HIMARS, pociski artyleryjskie kal. 155 mm i 105 mm, rakiety, systemy przeciwpancerne i precyzyjną amunicję lotniczą - "pilnie potrzebne" ukraińskim siłom zbrojnym.
Dodatkowo pakiet obejmuje systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4, miny przeciwpancerne, hełmy, części zapasowe, odzież bojową oraz pojazdy taktyczne do odzyskiwania sprzętu.
„Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu współpracować z około 50 sojusznikami i partnerami, aby zapewnić odważnym obrońcom Ukrainy kluczowe wyposażenie potrzebne do walki z rosyjską agresją” - czytamy w komunikacie Departamentu Stanu.
Nagranie ze zniszczonych przez Rosję zakładów poligraficznych w Charkowie. W wyniku wczorajszego ataku zginęło 7 osób, a 21 zostało rannych.
Ukraina odmówiła przyjęcia od Niemiec i Danii niektórych czołgów Leopard ze względu na usterki - przekazała duńska telewizja DR, opierając się na dokumentach ministerstwa obrony Danii.
Chodzi o maszyny, które obiecały Ukrainie Dania, Niemcy i Holandia - ok. 100 czołgów miało zostać dostarczonych do Kijowa w lipcu 2023 roku. Ale dostawa została opóźniona z powodu trudności w przygotowaniu ich przez niemiecki koncern obronny Krauss-Maffei Wegmann.
W końcu do września ubiegłego roku dostarczono 20 Leopardów, z których jednak 18 miało pomniejsze usterki, a dwa - poważne wady uniemożliwiające działanie. Według duńskiej stacji niektóre czołgi nie mogły skutecznie strzelać.
Według duńskiego ministerstwa obrony ok. 90 Leopardów zostało już naprawionych, ale jeszcze nie zostały one dostarczone Ukrainie.
Dziennikarka "Gazety Wyborczej" Wiktoria Bieliaszyn ze stolicy Gruzji, Tbilisi.
Trzy osoby zostały ranne w piątkowych atakach na Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - przekazał szef wojskowych władz obwodu Serhij Łysak.
"Wszyscy mają obrażenia od wybuchów min i odłamków. 24-letni mężczyzna i 37-letnia kobieta w stanie umiarkowanym trafili do szpitala. Kolejny mężczyzna, w wieku 52 lat, będzie leczony w domu. W ciągu dnia agresor w dalszym ciągu ostrzeliwał miasto artylerią, użył również drona kamikadze. Dron uderzył w prywatny dom, w którym znajdowała się kobieta. Nic się jej jednak nie stało" - napisał na Telegramie Łysak.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się w przyszłym tygodniu do Czech i Mołdawii - w oświadczeniu poinformował Departament Stanu USA.
Blinken weźmie udział m. in. w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Pradze.
W Tbilisi rozpoczyna się kolejny protest przeciw tzw. ustawie o "zagranicznych agentach".
"Jesteśmy Europejczykami, nienawidzimy Rosji" - słychać z jednej strony na ulicach Tbilisi. "Nie drażnijmy Putina" - dobiega z drugiej.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek na konferencji prasowej w Mińsku, że należy wznowić rozmowy pokojowe z Ukrainą - ale dodał, że Rosja będzie się rozmawiać wyłącznie z prawowitymi władzami w Kijowie.
Rosja podała w wątpliwość legalność władzy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po tym, jak Kijów zdecydował się nie przeprowadzać wyborów prezydenckich ze względu na działania wojenne na terenie kraju.
Według Putina ewentualne rozmowy pokojowe muszą również "odzwierciedlać aktualne realia w terenie".
Siły Zbrojne Ukrainy podczas użycia amerykańskiego pocisku przeciwpancernego FGM-148 Javelin.
Rada Najwyższa Ukrainy powołała Tymczasową Komisję Specjalną, która ma zbadać sposób wykorzystywania środków budżetowych na budowę fortyfikacji i produkcję dronów.
"Jeden z największych kompleksów zakładów poligraficznych w Charkowie i na całej Ukrainie. Wczoraj w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zginęło tu siedem osób. Moje kondolencje dla rodziny i przyjaciół. Kolejnych 21 osób zostało rannych. Kompleks produkcyjny został zniszczony, w wyniku tego uderzenia spalono dziesiątki tysięcy książek. Dużo literatury dziecięcej, pomocy dydaktycznych, podręczników... Rosyjski terror nie może pozostać bezkarny. Krok po kroku sprawiamy, że państwo rosyjskie odczuje konsekwencje i poniesie cenę swojego zła. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają naszym ludziom! Dziękuję wszystkim, którzy chronią Ukrainę!" - napisał Wołodymyr Zełenski, który w piątek wieczorem odwiedził Charków.
81. Brygada Powietrznomobilna niszczy rosyjski sprzęt i piechotę w okolicach Biłohoriwki w obwodzie ługańskim.
Administracja USA rozważa wydanie Ukraińcom zgody na używanie amerykańskiej broni na terytorium Rosji. Zgodzili się już na to Brytyjczycy. Kreml grozi atakami odwetowymi
Moskwa przywołała do siebie "na rozmowy" rosyjskiego ambasadora w Armenii - przekazała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Stosunki między Rosją i Armenią stają się w ostatnim czasie coraz bardziej napięte. Premier Armenii Nikol Paszynian skrytykował relacje z Moskwą, zawiesił udział Erewania w pracach wspólnego sojuszu obronnego - Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - oraz wstrzymał trwającą od 1992 roku pracę rosyjskiej straży granicznej na stołecznym lotnisku.
Wołodymyr Zełenski przyleci w niedzielę do Hiszpanii, gdzie spotka się m. in. premierem Pedrem Sanchezem - dowiedziało się hiszpańskie radio Cadena SEr.
Z czasowo okupowanego terytorium obwodu chersońskiego na terytorium kontrolowane przez Ukrainę przywieziono kolejnych sześcioro dzieci w wieku od 1 do 9 lat wraz z rodzinami.
Od początku 2024 r. z czasowo okupowanego terytorium obwodu chersońskiego ewakuowano 94 dzieci.