Podczas wizyty w Chinach prezydent Rosji Władimir Putin powiedział na wystąpieniu dla prasy, że Rosja nie chce "w tym momencie" zajmować Charkowa - a trwająca w półocno-wschodniej części Ukrainy ofensywa ma na celu utworzenie "stefy bezpieczeństwa" powstrzymującej ukraińskie ataki na obwód biełgorodzki. Według Wołodymyra Zełenskiego sytuacja w obwodzie charkowskim "ustabilizowała się" po tym, jak Rosjanom udało się przedrzeć w najdalszym punkcie ok. 10 km w głąb regionu. Z kolei na sobotnim spotkaniu z dziennikarzami Zełenski skrytykował postawę partnerów Ukrainy, którzy mają bać się perspektywy klęski Rosji ze względu na "nieprzewidywalne konsekwencje geopolityczne".
Pokaż od:
18 maja 22:59

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 7:00.

18 maja 22:48

Zełenski: Ukraina odparła atak na Czasiw Jar

Ukraina odparła atak na Czasiw Jar, a Rosja straciła podczas próby zdobycia miasta ponad 20 pojazdów wojskowych - powiedział w wieczornym komunikacie wideo Wołodymyr Zełenski. 

- Najeźdźcy tracą piechotę i sprzęt - to strata znacząca, chociaż podobnie jak w 2022 r. liczyli na szybkie przejście przez nasze ziemie. (...) W szczególności chciałbym podziękować chłopakom, którzy odparli rosyjski atak na Czasiw Jar. Nasi wojownicy zniszczyli ponad dwadzieścia pojazdów opancerzonych okupanta. Dobra robota chłopaki! - powiedział ukraiński prezydent.

 
18 maja 22:19

Stara Zburjiwka, obwód chersoński. Dwie bomby spadają na lewy brzeg Dniepru i niszczą rosyjskie siły.

18 maja 21:42

110. brygada zmechanizowana SZU zestrzeliła w 2 tygodnie 4 rosyjskie samoloty

110. brygada zmechanizowa.na Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliła w 2 tygodnie 4 rosyjskie samoloty

Strzelcy przeciwlotniczy stacjonującej w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim brygady zestrzelili w obwodzie donieckim rosyjski samolot Su-25, co czyni go czwartym zestrzelonym odrzutowcem w ciągu dwóch tygodni - pochwaliła się na Facebooku brygada.

18 maja 20:45

Kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy 20 maja

Kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy odbędzie się w formie wirtualnej 20 maja - przekazał Pentagon w komunikacie prasowym.

Będzie to już 22. spotkanie w tym formacie. Weźmie w nim udział prawie 50 ministrów obrony państw z całego świata.

18 maja 20:10

Zełenski: Partnerzy Ukrainy boją się klęski Rosji

Partnerzy Ukrainy boją się klęski Rosji i chcieliby, żeby Ukraina "zwyciężyła w sposób, który nie oznaczałby porażki Rosji" - powiedział w sobotę na spotkaniu dziennikarzami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Taka postawa ze strony partnerów Ukrainy ma wynikać ze strachu przed "nieprzewidywalnymi konsekwencjami geopolitycznymi", które wynikłyby z klęski Rosji.

- Nie sądzę, żeby to tak działało. Aby Ukraina wygrała, musimy otrzymać wszystko, czym można wygrać - mówił ukraiński prezydent.

Zełenski skrytykował stanowisko Waszyngtonu, który nie chce, by broń pochodząca z zachodu służyła do niszczenia celów na terenie Federacji Rosyjskiej. - Nie powinni być żadnych zakazów w tej kwestii.Tu nie chodzi o ukraińską ofensywę z użyciem zachodniej broni na terytorium Rosji. Tu chodzi o obronę.

18 maja 18:28

Okupowany przez żołnierzy Federacji Rosyjskiej szpital w Wołczańsku (obwód charkowski) pod ostrzałem ukraińskich sił. Na nagraniu widać wybuchy po uderzeniu bomb kierowanych, zrzuconych z powietrza.

18 maja 18:15

Wzorowana na kremlowskiej ustawa o zagranicznych agentach, przeciwko której od kilku tygodni protestują Gruzini, została przyjęta przez parlament w ubiegłym tygodniu. Teraz prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili ją zawetowała.

18 maja 17:58

Efekty rosyjskiego ostrzału Charkowa z soboty. W wyniku ostrzału wroga rannych zostało pięć osób, w tym 13-letnia dziewczyna i 16-letni chłopiec. Zdjęcia opublikowane przez obwodową prokuraturę.

18 maja 17:54

Kierunek Pokrowska, obwód doniecki. Rosjanie próbują przeprowadzić atak dwoma pojazdami opancerzonymi oraz czołgiem, ale są zatrzymani przez 47. samodzielną brygadę zmechanizowaną "Magura" Sił Zbrojnych Ukrainy.

18 maja 17:36

Nowa sześcioletnia kadencja Władimira Putina zaczyna się w atmosferze skandali i czystek w kluczowym obecnie ministerstwie i nieuchronnej walki o dostęp do ogromnego budżetu militarnego.

18 maja 17:16

Pięć osób rannych po ataku na Charków

Pięć osób zostało rannych po sobotnim ataku na Charków - przekazał mer miasta Ihor Terechow.

Według Terechowa Rosjanie zniszczyli kilka prywatnych domów.

18 maja 14:50

Kolejne ataki Rosjan na Charków i okolice Odessy

W sobotę Rosjanie dokonali kolejnego uderzenia na Charków, poinformował Oleg Siniegubow, szef administracji obwodu charkowskiego.

"Informacje o poszkodowanych są sprawdzane przez służby" - przekazał w komunikatorze Telegram, nie podając szczegółów na temat tego ataku.

W piątek Rosjanie zrzucili na Charków kierowane bomby i wskutek tego ataku śmierć poniosły trzy osoby, a w szpitalach znajduje się 16 rannych. 

W sobotę Rosjanie przeprowadzili także kolejny atak w rejonie Odessy. Według ukraińskiego Dowództwa Południe rano w rejon Odessy została wystrzelona rakieta balistyczna, prawdopodobnie typu Iskander-M. Nie poinformowano, czy są poszkodowani wskutek tego uderzenia. 

W piątek rosyjska armia wystrzeliła w cele położone w okolicach Odessy trzy rakiety balistyczne i trzy lotnicze rakiety typu Х-59/Х-69. Wskutek tych ataków zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych.

18 maja 14:20

W Rosji zajęli majątek niemieckiego giganta bankowego

18 maja 13:43

Rosyjski Acron boryka się z sankcjami

Sankcje ograniczają wydobycie surowców fosforanowych w głównej kopalni rosyjskiego producenta nawozów Acron. 

W sprawozdaniu za zeszły rok Acron poinformował, że w zeszłym w podziemnej części kopalni Olenij Ruczaj zmniejszył o 7 proc. wydobycie surowca, używanego do produkcji nawozów fosforowych. 

Acron wyjaśnił, że stało się tak, gdyż ma problemy z maszynami do robót górniczych i części zapasowych do takich maszyn. Ich dostawy do Rosji są objęte sankcjami. 

Koncern zapowiedział też opóźnienia w eksploatacji złóż kopalni Olenij Ruczaj, tłumacząc to "rosnącą presją geopolityczną". Wydobycie surowców fosforanowych w tej kopalni w obwodzie murmańskim rozpoczęto w 2017 r. i zapowiadał, że od 2025 r. będzie tam produkować 2 mln ton koncentratu apatytowego rocznie. 

Teraz Acron zapowiada, że do 2027 r. chce zwiększyć produkcję takiego koncentratu do 1,5 mln ton, a do produkcji na poziomie 2 mln ton rocznie dojść w niesprecyzowanym terminie po 2027 r. 

W zeszłym roku z surowca kopalni Olenij Ruczaj koncern Acron wyprodukował 1,16 mln ton koncentratu apatytowego, o 5 proc. mniej niż w 2022 r.  Ten spadek koncern wyjaśnił problemami z eksportem. 

18 maja 12:52

Przybywa ofiar rosyjskiego nalotu na Charków

W szpitalu w Charkowie zmarł 33-letni mężczyzna, który odniósł rany wskutek piątkowego nalotu na Charków, w którym Rosjanie użyli sterowanych bomb lotniczych. 

Jest to już czwarta śmiertelna ofiara piątkowego nalotu Rosjan, poinformował Oleg Siniegubow, szef administracji obwodu charkowskiego. 

W szpitalach znajduje się jeszcze 16 osób, które odniosły rany podczas piątkowego nalotu. Dwie z tych osób są w stanie ciężkim - podał Siniegubow.

18 maja 11:52

Rosja werbuje propagandzistów na świecie

Rosja zwiększa wydatki na programy dla zagranicznych dziennikarzy, blogerów i młodzieży, którzy mają upowszechniać rosyjską propagandę na temat wojny w Ukrainie. 

W czterech pierwszych miesiącach 2024 r. rosyjska państwowa agencja Rossotrudniczestwo ogłosiła przetargi na "prawdziwe oświetlenie" wojny w Ukrainie o wartości 230 mln rubli (2,5 mln dol.), większe niż w całym zeszłym roku - poinformował ukraiński Ośrodek Narodowego Oporu (CNS) w komunikacie cytowanym przez portal "Ukrainska pravda". 

W ramach swoich programów Rossotrudniczestwo funduje wyjazdy do Rosji i na okupowane terytoria Ukrainy młodym przedstawicielom zagranicznych "kręgów społeczno-politycznych".  Przechodzą też oni w Rosji szkolenia w agencji prasowej Sputnik i redakcji dziennika "Komsomolskaja pravda". Później są wykorzystywani do rozpowszechniania w swoich krajach rosyjskiej propagandy.

18 maja 10:17

Rząd Gruzi bierze kurs na Moskwę. Czy Gruzini ocalą swoją niezależność?

18 maja 09:36

ISW: amerykański zakaz mocno ogranicza zdolności Ukrainy do obrony

Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh powiedziała w piątek, że administracja prezydenta Joe Bidena podtrzymuje swój zakaz używania przez Ukrainę amerykańskiej broni do rażenia celów na terytorium Rosji i chce, aby ta broń była wykorzystywana jedynie do wyzwolenia ziem Ukrainy, okupowanych przez Rosjan. 

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił, że na takim zakazie USA i innych państw Zachodu korzysta Rosja. Dzięki takim zakazom Rosja stworzyła w rejonach przy swojej granicy z Ukrainą "sanktuarium", z którego mogą startować rosyjskie samoloty, aby rakietami i bombami sterowanymi atakować ukraińskie wojska i cele cywilne. W tych rejonach Rosjanie mogą też swobodnie prowadzić koncentrację swoich jednostek i ekwipować je, przed wysłaniem na front. 

"Ta polityka Stanów Zjednoczonych poważnie zagraża zdolności Ukrainy do obrony przed ofensywnymi operacjami Rosji na północy obwodu charkowskiego" - stwierdził ISW.

18 maja 09:02

Bank Unicredit płaci za pozostanie w Rosji