W nocy ze środy na czwartek rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły w rejonie Sewastopola pięć ukraińskich rakiet dalekiego zasięgu ATACMS - przekazało rosyjskie MON. Estoński parlament przegłosował w środę ustawę umożliwiającą wykorzystanie rosyjskich aktywów. USA przygotowują nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy. Wołodymyr Zełenski rozmawiał w Charkowie z reporterem stacji ABC News podkreślając, że sytuacja obrony miasta jest "bardzo poważna".
Pokaż od:
16 maja 21:50

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

16 maja 21:33

Mołdawia przeprowadzi referendum ws. akcesji do UE

Parlament Mołdawii zdecydował o przeprowadzeniu w kraju referendum ws. przystąpienia do Unii Europejskiej.

Głosowanie odbędzie się 20 października - a więc wraz z wyborami prezydenckimi, w których o reelekcję powalczy proeuropejska prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Za przeprowadzeniem referendum opowiedziało się 56 z 101 parlamentarzystów. 

16 maja 21:14

Sikorski: Komisja ds. rosyjskich wpływów nie będzie eliminować ludzi z polityki w pozaprawny sposób

- Komisja [ds. wpływów rosyjskich za rządów PiS] nie będzie podejmowała żadnych decyzji administracyjnych, nie służy eliminowaniu ludzi z polityki w pozaprawny sposób. Ta komisja ma tylko przyjrzeć się tym ustaleniom dziennikarzy śledczych i różnych niesprawdzonych spraw w pracy kontrwywiadów wojskowego i cywilnego, po to, abyśmy znaleźli tych Szmydtów czy innych, nie będę wymieniał nazwisk, którzy być może dali się zwerbować przez wschodnie służby i może też jako organ doradczy ministra sprawiedliwości proponować różne rozwiązania - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w TVN24.

16 maja 21:00

Czasiw Jar oczami żołnierzy ukraińskiej jednostki specjalnej "Artan".

16 maja 20:53

Rosyjscy żołnierze nie blokują mieszkańcom wyjazd z okolic Wołczańska

Rosyjskie wojska, które próbują atakować Wołczańsk w obwodzie charkowskim, uniemożliwiają mieszkańcom kilku rejonów ich opuszczenie - przekazał szef policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow.

Policjant mówił m. in. o przypadku przetrzymywania nawet 40 osób w piwnicy budynku sąsiadującego z terenowym sztabem dowodzenia sił Federacji Rosyjskiej.

16 maja 20:02

Rosja wyrzuca attache obrony Wielkiej Brytanii

Rosja zdecydowała o wyrzuceniu z kraju attache obrony Wielkiej Brytanii Adriana Coghilla - przekazało rosyjskie MSZ.

Coghill jest "persona non grata" i "musi opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej w ciągu tygodnia" - czytamy w komunikacie MSZ Rosji.

To odpowiedź na identyczny ruch ze strony brytyjskiego rządu, który 8 maja zażądał opuszczenia kraju przez rosyjskiego attache obrony. Według Wielkiej Brytanii przedstawiciel Rosji był "niezgłoszonym funkcjonariuszem służb wywiadowczych".

16 maja 19:42

Czasiw Jar, 16 maja 2024 roku. Miasto dalej znajduje pod intensywnym rosyjskim ostrzałem, m. in. z moździerzy, artylerii czy przy użyciu kierowanych bomb powietrznych.

16 maja 19:24

Niektórzy eksperci sugerują, że ustawa ma zostać przyjęta, bo taka jest wola Kremla, który wywiera presję na Gruzińskie Marzenie. Są też teorie, że Moskwa obiecuje Tbilisi przywrócenie okupowanych terytoriów w zamian za odwrót od UE.

16 maja 19:13

W 2023 Ukraina wyeksportowała produkty rolne o wartości 22 mld dolarów

W 2023 roku Ukraina wyeksportowała produkty rolne o wartości 22 miliardów dolarów - przekazał minister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki.

Według Wysockiego 87 proc. wszystkich produktów były wyeksportowane z Odessy i pobliskich portów. 

"To bardzo ważny sygnał dla świata, że Ukraina jest gotowa produkować i dostarczać żywność potrzebującym. Dlatego rola Ukrainy w światowym bezpieczeństwie żywnościowym jest niezwykle ważna. Szczególnie dotyczy to eksportu zbóż do Afryki i Azji" - przekazał ukraiński minister rolnictwa.

16 maja 18:53

Zełenski po rozmowie z Tuskiem: Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie będzie ambitna

Wołodymyr Zełenski opublikował komunikat po rozmowie telefonicznej z premierem Polski.

"Rozmawiałem telefonicznie z Premierem RP Donaldem Tuskiem. Opowiedziałem mu o podróży do Charkowa i sytuacji w mieście. W szczególności mówiłem o pilnej potrzebie wzmocnienia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w celu ochrony regionu charkowskiego i innych.

Jednym z celów Federacji Rosyjskiej jest obecnie infrastruktura gazowa w zachodniej częśći Ukrainy. Powodzenie celów Rosji zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu całej Europy. Musimy wspólnie znaleźć sposób, aby temu przeciwdziałać.

Nasze zespoły otrzymały także polecenie niezwłocznego rozpoczęcia prac nad tekstem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie. Między historycznymi partnerami powinna być ona możliwie jak najbardziej ambitna"

16 maja 18:28

Zełenski podczas spotkania w Charkowie z żołnierzami i 92. oddzielnej brygady szturmowej.

16 maja 18:12

Starcia o Wołczańsk w obwodzie charkowskim. 

16 maja 17:30

Donald Tusk rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim

Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

"Prawie godzinę trwała rozmowa telefoniczna Prezydenta Włodymyra Zełenskiego z Premierem Donaldem Tuskiem. Prezydent Ukrainy zadzwonił, aby przestawić sytuację w Charkowie, gdzie w czwartek przed południem spotkał się dowódcami oddziałów broniących miasta. Rozmowa dotyczyła także ostatnich zdarzeń w regionie i zbliżającego się szczytu NATO" - czytamy w komunikacie.

16 maja 17:28

Dania przekaże Ukrainie 750 mln euro pomocy wojskowej

Dania przekaże Ukrainie 750 mln euro pomocy wojskowej - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii.

"Z przyjemnością ogłaszam nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości 750 milionów euro, mający na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej i artylerii. Dania rozważa także możliwości zainwestowania w ukraiński przemysł obronny" - czytamy w komunikacie prasowym duńskiego MSZ.

16 maja 17:10

Kijów wreszcie otrzymał od Amerykanów zgodę na zdecydowaną reakcję z użyciem dostarczonej zaawansowanej broni. Pierwsze F-16 zaczną misje bojowe za miesiąc?

16 maja 16:41

Zełenski: Cały świat jest winny temu, co dzieje się w Charkowie

- Cały świat jest winny temu, co dzieje się w Charkowie. To cały świat dał Putinowi możliwość okupowania Ukrainy. Ale dziś świat może pomóc - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze stacją ABC News.

Jak zauważył amerykański kanał Zełenski "zawsze uważał, by nie krytykować Stanów Zjednoczonych, ale tym razem był nieco bardziej szczery niż zwykle". Reporter ABC News rozmawiał z prezydentem Ukrainy w największym mieście obwodu charkowskiego i uczestniczył w jego spotkaniu z rannymi żołnierzami w lokalnym szpitalu.

Ukraiński prezydent podkreślił, że sytuacja w Charkowie jest "bardzo poważna" i Ukraina "nie może sobie pozwolić na utratę Charkowa". 

- Dialog jest dobry. Ale potrzebujemy pomocy. Potrzebujemy dwóch systemów Patriot. Jeżeli wejdziemy w ich posiadanie to Rosja nie będzie w stanie okupować Charkowa.

Zełenski podkreślił również, że pieniądze, które Kongres USA przeznaczył na wsparcie Ukrainy to nie są środki, które trafiają bezpośrednio na ukraińskie konta. 

- To pieniądze wydawane w amerykańskich fabrykach, tworzące amerykańskie miejsca pracy. I walczymy nie tylko o naszą wolność. Gdyby nie Ukraina, walczyłby inny kraj - dodał ukraiński prezydent.

16 maja 16:17

Nowe zdjęcia zniszczonej Awdijiwki w obwodzie donieckim.

16 maja 15:51

45-letni mężczyzna zginął w ostrzale wsi Wysokie w obwodzie chersońskim.  Zniszczono budynek sklepu, samochód i dwa prywatne domy.

16 maja 15:19

Przewodniczący wojskowych władz Wołczańska ranny w rosyjskim ataku

Przewodniczący wojskowych władz Wołczańska Tamaz Gambaraszwili, wraz z dwoma medykami oraz dwoma kierowcami, został ranny w rosyjskim ataku na wieś w rejonie wołczańskim w obwodzie charkowskim - przekazał gubernator obwodu Ołeh Sinehubow.

Według Sinehubowa Rosjanie w ataku użyli amunicji kasetowej.

16 maja 15:09

Ukraińscy strażnicy graniczni w obwodzie charkowskim