Sekretarz stanu USA, Antony Blinken przyjechał z niezapowiadaną wcześniej wizyta do Kijowa. Ma na celu okazanie solidarności Stanów Zjednoczonych z Ukrainą. Joe Biden podpisał ustawę zakazującą importu do USA wzbogaconego uranu z Rosji.
Pokaż od:
14 maja 21:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

14 maja 20:58

Odparcia rosyjskich ataków wojsk zmechanizowanych (zaangażowanych było 17 pojazdów opancerzonych) w kierunku wsi Nowomychajliwka w obwodzie donieckim. Zniszczono 4 czołgi, 6 bojowych wozów piechoty oraz opancerzony pojazd remontowo-ewakuacyjny.

14 maja 20:55

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety powołujące członków nowego rządu -  poinformował Kreml.

Wcześniej ministrowie przeszli procedurę zatwierdzenia w Dumie Państwowej, która jest przewidziana przez poprawki do konstytucji, podczas gdy minister obrony Andriej Biełousow i inni przedstawiciele organów ścigania przeszli ją w Radzie Federacji. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow (również ponownie zatwierdzony przez Kreml) powiedział, że prezydent Rosji spotka się z nowym gabinetem już dziś, choć w Moskwie jest późny wieczór.

14 maja 20:48

Rosyjski Sąd Najwyższy odrzucił we wtorek apelację dysydenta i dziennikarza Władimira Kara-Murzy od wyroku 25 lat więzienia – najdłuższego wyroku wydanego na przeciwnika Kremla w poradzieckiej Rosji, poinformował portal Radia Wolna Europa.

Kara-Murza został skazany przed rokiem za "dyskredytację" rosyjskiej armii i zdradę stanu. Aresztowano go wiosną 2022 r. Podczas pobytu na Zachodzie dysydent, komentując rosyjską inwazję na Ukrainę określał Władimira Putina mianem zbrodniarza wojennego. Na miesiąc przed zatrzymaniem Kara-Murzy w Rosji wprowadzono prawo zakazujące krytyki wojny - przypomniał portal. 

14 maja 20:38

Jak podaje prokuratura regionalna, w Charkowie w wyniku rosyjskiego ataku rannych zostało 21 osób.

14 maja 20:34

W ubiegłym roku Rosja wszczęła 180 spraw karnych dotyczących przestępstw popełnionych w sferze państwowych zamówień obronnych (SDOZ), co stanowi prawie jedną trzecią (31 proc.) więcej w porównaniu z 2022 r., wynika z raportu wywiadu finansowego Rosfinmonitoring. Wywiad otrzymał ponad 3,5 tys. doniesień o korupcji w Ministerstwie Obrony w odniesieniu do około 30 tys. osób; ponad 30 proc. doniesień dotyczyło defraudacji z budżetu.

14 maja 20:24

Jack Watling, ekspert wojskowy w brytyjskim Royal United Services Institute for Defence Studies (RUSI): "W Ukrainie przewaga Rosji zaczyna się kumulować".

"Rosyjska armia ma obecnie wyraźną przewagę liczebną nad armią ukraińską: jej liczebność wzrosła do 510 000 żołnierzy. Znaczne straty wśród oficerów uniemożliwiają jej prowadzenie manewrów na dużą skalę, ale ma wystarczające siły, by atakować na najbardziej zróżnicowanych odcinkach długiego frontu, zmuszając Ukrainę do utrzymywania wszędzie dużych sił i rezerw amunicji.

W tych okolicznościach Watling przewiduje, że oczekiwana rosyjska ofensywa letnia będzie przebiegać tak: Najpierw atak na Charków (który już się rozpoczął), a następnie próba zagrożenia Zaporoża. Ukraina powinna być w stanie odeprzeć te ataki, ale będzie to wymagało rezerw.A kiedy rezerwy się wyczerpią, rozpocznie się główna ofensywa, mająca na celu przecięcie linii komunikacyjnych między Kramatorskiem a Konstantinówką.

14 maja 20:12

Blinken. Rosja musi zapłacić, USA skonfiskują zamrożone rosyjskie aktywa

Blinken w Kijowie: Rosja musi zapłacić za to, co zniszczyła, a USA zamierzają w tym celu skonfiskować zamrożone rosyjskie aktywa

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken, który przebywa z wizytą w stolicy Ukrainy powiedział m.in., że wszystko sugeruje, że Ukraina ostatecznie wygra, a zwolennicy popularnej tezy, że czas pracuje dla Putina, są w błędzie.

Największą uwagę przyciągnęły jednak te słowa: "Jest jeszcze jeden ważny krok, który musimy zrobić: sprawić, by Rosja zapłaciła za odbudowę Ukrainy. To, co zniszczył Putin, Rosja musi - musi - zapłacić za odbudowę. Tego wymaga prawo międzynarodowe. I na to zasługuje naród ukraiński. Kongres upoważnił nas do zajęcia rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych i zamierzamy z tego skorzystać".

Większość zamrożonych aktywów znajduje się w Europie, a kraje europejskie nie zgodziły się jeszcze na ich konfiskatę. "Współpracujemy z naszymi partnerami z G7, aby zapewnić, że unieruchomione suwerenne aktywa Rosji zostaną wykorzystane do naprawienia szkód, które Putin nadal wyrządza. G7 może wydobyć miliardy dolarów - a tym samym wysłać silny sygnał do Putina, że czas nie jest po jego stronie" - powiedział Blinken

14 maja 20:05

Szef MSZ Radosław Sikorski we wtorek rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem na temat rosyjskiej agresji i konieczności wsparcia walczącej Ukrainy - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości.

"Minister Radosław Sikorski rozmawiał dziś telefonicznie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Cameronem na temat trwającej rosyjskiej agresji wobec Ukrainy i wyzwań w kontekście szeroko rozumianego bezpieczeństwa" - przekazał na portalu X we wtorek resort spraw zagranicznych. Jednocześnie poinformowano, że obie strony wyraziły przekonanie o potrzebie kontynuowania pomocy dla Ukrainy.

14 maja 19:56

Zniszczenie kolumny samochodowej armii Putina.

14 maja 19:45

Amerykański resort finansów nałożył sankcje na sieć podmiotów oraz osobę związaną z rosyjskim oligarchą Olegiem Dieripaską za usiłowanie "odmrożenia" należących do niego udziałów w spółce Strabag. Zamrożone aktywa magnata są wyceniane na ponad 1,5 mld dol.

Jak wynika z komunikatu Departamentu Skarbu, oligarcha planował za pośrednictwem wspólnika Dmitrija Biełogłazowa oraz dwóch powiązanych z nim firm przejąć kontrolę nad należącą do niego spółką Rasperia Trading. Według amerykańskich władz miała to być próba odmrożenia zablokowanych przez UE udziałów należących do Dieripaski o wartości 1,5 mld dol., których formalnym właścicielem była Rasperia. Za pośrednictwem tej spółki Rosjanin posiadał 24 proc. akcji austriackiej firmy budowlanej Strabag. "Ktokolwiek wciąż prowadzi interesy w lub z Rosją, powinien być sceptyczny wobec układów (...), które obejmują spółki-krzaki lub wspólników powiązanych z objętymi sankcjami oligarchami. Transakcje i przejęcia korporacyjne mogą być wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy i omijania sankcji" - powiedział w oświadczeniu wiceszef resortu finansów Brian Nelson.

pap

14 maja 19:34

Brytyjski minister obrony Grant Shapps potwierdził we wtorek, że oddziały Royal Marines dostaną do sześciu nowych wielozadaniowych okrętów wsparcia zaprojektowanych do prowadzenia operacji specjalnych. Oświadczył, że zwiększy to liczbę okrętów w budowie lub planowanych do 28. 

"Uczymy się z tego, co wydarzyło się na Morzu Czarnym w Ukrainie i uczymy się tego, co dzieje się obecnie na Morzu Czerwonym, aby stworzyć znacznie bardziej elastyczne okręty zdolne do wykonywania wielu różnych rodzajów zadań" - oświadczył minsiter.

pap

14 maja 19:30

Kolejne eksplozje w Charkowie - donoszą lokalne media.

14 maja 19:22

Fragment rosyjskiego pocisku znaleziony na chodniku w Charkowie.

14 maja 19:17

Liczba rannych po ataku na Charków wzrosła do 20. Wśród nich jest 3 dzieci.

14 maja 19:11

Francja przygotowała nową partię pocisków przeciwlotniczych Aster dla Ukrainy.

Francja wysyła Ukrainie nową partię rakiet ziemia-powietrze Aster 30 dla wcześniej dostarczonych systemów SAMP/T-Mamba, powiedział minister obrony Sebastien Lecornu - donosi Reuters.

Powiedział, że "właśnie podpisał umowę na drugą partię pocisków Aster, właśnie po to, by umożliwić dalsze działanie SAMP/T, które przekazaliśmy naszym włoskim partnerom, ponieważ mówimy o przechwytywaniu rosyjskich pocisków, które mogłyby zaatakować Kijów".

14 maja 18:59

Zniszczenie rosyjskiego moździerza samobieżnego 2S9 Nona-S.

14 maja 18:47

Rosyjskie wojsko zastrzeliło z bliskiej odległości mieszkańca miejscowości Wowczańsk - przekazała prokuratura.

"Według śledztwa 14 maja 2024 r. we wsi Starycia w miejscowości Wołczańsk rosyjski żołnierz zastrzelił z bliskiej odległości 46-letniego mieszkańca. Wiadomo również, że 14 maja podczas zbrojnego ataku okupantów zaginął cywil. Jego miejsce pobytu jest obecnie nieznane" - czytamy w komunikacie.

14 maja 18:34

Skutki ostrzału Charkowa.

Liczba osób rannych w wyniku ataków rosyjskich sił zbrojnych na Charków we wtorek po południu wzrosła do 17; są wśród nich dzieci - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniegubow. "Liczba ofiar wynosi 17. Wśród nich są 12-letni chłopiec i 8-letnia dziewczynka. [...] 10 kobiet i pięciu mężczyzn. Najstarszy mężczyzna ma 87 lat. W sumie jeden cywil jest w ciężkim stanie. 11 osób odniosło umiarkowane obrażenia" - napisał Syniehubow wa Telegramie. (https://t.me/synegubov/9491)

14 maja 18:21

Władze Sri Lanki: wiadomo, że 280 obywateli tego kraju zaciągnęło się na wojnę rosyjsko-ukraińską

Agencja AFP donosi, że minister bezpieczeństwa publicznego Sri Lanki Tiran Alles powiedział, że w ciągu ostatniego tygodnia otrzymano skargi od rodzin 280 obywateli Sri Lanki, którzy wyjechali walczyć w wojnie w Ukrainie. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Obrony powołało specjalny zespół do zbierania informacji o Lankijczykach, którzy udali się na wojnę i poprosiło obywateli o zgłaszanie wszelkich takich przypadków, o których wiedzą. Większość z tych, którzy wyjechali walczyć w Rosji, została oszukana obietnicami wysokich zarobków i fałszywymi obietnicami, że nie będą angażować się w walki - powiedział w poniedziałek w lankijskim parlamencie poseł Gamini Waleboda.