W wyniku nocnego ostrzału Charkowa przez Rosjan co najmniej dwie osoby zostały ranne, a kilkanaście budynków mieszkalnych jest uszkodzonych. Ekspozje rozległy się też w innych obwodach, a w nocy nad Ukrainą strącono 10 dronów-kamikadze. Z kolei rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła ukraińskiego drona, lecącego w stronę Moskwy. Ukraińskie drony miały też zaatakować rafinerię w obwodzie kałuskim.
Pokaż od:
10 maja 21:58

W. Brytania: pierwszy Brytyjczyk oskarżony o działanie na zlecenie Grupy Wagnera

- Przed sądem w Londynie stanął w piątek 20-letni Dylan Earl, który jest pierwszym Brytyjczykiem oskarżonym o działanie na rzecz rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera. Miał on zorganizować podpalenie magazynów we wschodnim Londynie, gdzie składowana była pomoc dla Ukrainy. 

Earl jest pierwszą osobą oskarżoną na mocy nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym, wprowadzonej w zeszłym roku w celu ścigania osób pracujących potajemnie dla wrogich państw na terenie Wielkiej Brytanii. Oskarża się go o rekrutację innych osób, które zostały opłacone przez "zagraniczną służbę wywiadowczą", aby wzniecić pożar w celu wysłania "wiadomości" w imieniu Rosji, że pomoc dla Ukrainy spotka się z "karą".

10 maja 21:30

Wojska brytyjskie w Ukrainie?

Wielka Brytania nie powinna wykluczać wysłania wojska na Ukrainę, ale wraz z Francją stosować "strategiczną dwuznaczność" - pisze Keir Giles, ekspert Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie, na portalu tego think tanku.

Mimo nuklearnych pogróżek Putina Wielka Brytania nie może się ugiąć wobec Rosji, byłby to najgorszy wybór - podkreśla na wstępie Giles i przypomina, że Kreml zareagował ostatnio groźbami na wypowiedź szefa brytyjskiej dyplomacji Davida Camerona, który oznajmił, że Ukrainą ma prawo wykorzystać broń dostarczaną przez Zjednoczone Królestwo do ataków w Rosji.

10 maja 21:00

Kanadyjska firma Roshel Smart Armored Vehicles zamierza produkować pojazdy opancerzone na Ukrainie.

Dyrektor generalny Roman  Shimonov powiedział, że firma ma już kilka warsztatów na terenie Ukrainy, które zajmują się naprawą i konserwacją jej pojazdów.

10 maja 20:35

Więcej informacji ws. nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.

10 maja 20:09

Rozmowy Polska-Ukraina

Szczyt pokojowy w Szwajcarii, współpraca w zakresie bezpieczeństwa i perspektywa akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej - były tematami piątkowego spotkania szefa MSZ Radosława Sikorskiego z pierwszym zastępcą szefa MSZ Ukrainy Andrijem Sybihą.

Sikorski i Sybiha spotkali się w piątek w Warszawie; spotkanie w MSZ stanowiło część szerszych, polsko-ukraińskich konsultacji, które wiceszef ukraińskiej dyplomacji przeprowadził w Polsce w ostatnich dniach.

Głównym tematem konsultacji ministrów były przygotowania do zbliżającego się Szczytu Pokojowego w Szwajcarii. Szef polskiej dyplomacji wyraził pełne poparcie dla Formuły Pokoju prezydenta Zełenskiego oraz gotowość do dalszego finansowego i militarnego wspierania walczącej Ukrainy

- przekazało w komunikacie MSZ.

10 maja 19:31

Rząd przeznacza ponad 7 miliardów hrywien na odbudowę ukraińskiej sieci energetycznej

Premier Denys Szmyhal powiedział to na posiedzeniu rządu,że Gabinet Ministrów przeznaczył 7,168 miliarda hrywien na odbudowę sieci energetycznej Ukrainy.

10 maja 19:00

USA: nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

400 mln dol. ma być wart nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Dostawy mają objąć pociski Javelin, rakiety przeciwlotnicze Stinger, rakiety Patriot, pojazdy Bradley.

The package includes new Patriot missiles, Stinger surface-to-air missiles, Bradley Fighting Vehicles, MRAPs, Javelin anti-armor systems and other munitions.

10 maja 18:31

Rosjanie rozpoczęli nową falę ataków na pozycje ukraińskie w miejscowościach przygranicznych w obwodzie charkowskim; trwają tam intensywne walki, lecz sam Charków nie jest zagrożony – oświadczył w piątek szef ukraińskich obwodowych władz wojskowych Ołeh Syniehubow.

"Wróg rozpoczął nową falę ofensywy na północy obwodu charkowskiego. Są to miejscowości rejonu (powiatu) charkowskiego i czuhujewskiego. Nasze brygady bojowe powitały przeciwnika ogniem. Wszystkie ataki zostały odparte. W tej chwili nie ma żadnych strat terytorialnych" - powiedział w ukraińskiej telewizji.

10 maja 18:00

Zełenski spotkał się z prezydent Słowacji

Spływa więcej informacji o spotkaniu Wołodymyar Zełenskiego z ustępującą prezydent Słowacji.

Zełenski podziękował Zuzannine Čaputowej za "determinację i moralne przywództwo podczas tej wojny". Słowacka prezydent została poinformowana o sytuacji na froncie.

Ukraiński przywódca zauważył, że nie wszyscy partnerzy Ukrainy „wywiązują się terminowo z umów, dlatego w celu przyspieszenia dostaw wymagamy maksymalnej koncentracji przyjaciół Ukrainy. Jestem wdzięczny każdemu przywódcy, który nam w tym pomaga”.

10 maja 17:30

Policja z obwodu charkowskiego podała, że Rosjanie ostrzelali Wołczańsk, w wyniku czego dwaj mężczyźni w wieku 42 i 53 lat zostali ranni. Poszkodowani trafili do szpitala.

10 maja 17:15

Wypadek w Petersburgu, autobus wpadł do rzeki Autobusem jechało ok. 20 osób. Są zabici i ranni.

10 maja 17:00

Ukraińcy: Sytuacja w obwodzie charkowskim jest pod kontrolą

Szef Centrum ds. Przeciwdziałania Dezinformacji w ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony, Andrij Kowalienko pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że działania Rosjan w obwodzie charkowskim są „imitacją szeroko zakrojonej ofensywy”, a Rosjanie prowadzą „rozpoznanie bojem”.

10 maja 16:31

Rosja: Duma zatwierdziła kandydaturę Michaiła Miszustina na premiera

Za kandydaturą dotychczasowego premiera Rosji na nowego premiera głosowało 375 deputowanych, nikt nie był przeciw, 57 deputowanych się wstrzymało.

10 maja 15:56

AFU przygotowuje 10 nowych brygad, część z nich zostanie wysłana do obrony Kijowa

Poinformował o tym dowódca Wojsk Lądowych Oleksandr Pawluk w rozmowie z „The Economist”:

„Obrona Kijowa pozostaje jedną z naszych głównych trosk, niezależnie od tego, jak trudna jest sytuacja na wschodzie. To serce Ukrainy i wiemy, jak kluczową rolę będzie odgrywać obrona stolicy w przyszłości”.

10 maja 15:39

- Sytuacja w energetyce jest bardzo trudna, apeluję o oszczędzanie prądu – powiedział w piątek premier Ukrainy Denys Szmyhal, informując o remontach sieci po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną z 8 maja.

„Mamy jedną z najtrudniejszych sytuacji w sektorze energetycznym. Naprawy sieci i generatorów trwają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak w kwietniu musieliśmy importować o jedną trzecią więcej energii elektrycznej niż w marcu” – oświadczył podczas posiedzenia rządu.

Premier poinformował, że operator Ukrenerho jest zmuszony prosić o pomoc w dostawach energii państwa sąsiadujące. „Dlatego po raz kolejny wzywam do oszczędzania energii elektrycznej, zwłaszcza wieczorem" – podkreślił Szmyhal.

8 maja Rosja przeprowadziła zmasowane ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy z użyciem lotnictwa i dronów. Uderzyła w obiekty w obwodach: lwowskim, winnickim, kijowskim, połtawskim, kirowohradzkim, zaporoskim i iwano-frankowskim.

Źródło: PAP

10 maja 15:23

Czechy przekazały Ukrainie pierwszy symulator myśliwca F-16 – powiedział dowódca Sił Powietrznych AFU Oleszczuk

Główny moduł symulatora jest już testowany i przygotowywany do obsługi przez ukraińskich specjalistów.

Pierwsze F-16 pojawią się na Ukrainie w ciągu kilku tygodni. Zostaną dostarczone do lipca.

10 maja 15:03

Nagranie z Wołczańska, w obwodzie charkowskim. W piątek rano miasto kolejny raz zostało ostrzelane przez Rosjan. Wcześniej lokalne miejskie ogłosiły ewakuację miasta.

10 maja 14:54

Minister sprawiedliwości Ukrainy: moglibyśmy zmobilizować 10-20 tys. więźniów z zakładów karnych

Liczba osadzonych w zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, wynosi około 10-20 tys.; istotny jest w tym kontekście fakt, że mamy w naszym kraju przepełnione więzienia - oświadczył w piątek minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluska.

Mowa przede wszystkim o aresztach śledczych, w których już od dawna nie ma wolnych miejsc, w tym w dużych miastach. Dlatego usilnie opowiadam się za mobilizacją skazanych, żeby nie naruszać norm dotyczących liczby więźniów przypadających na określoną powierzchnię w miejscu odbywania kary - argumentował minister w rozmowie z ukraińską redakcją stacji BBC.

Rada Najwyższa, parlament Ukrainy, przyjęła w środę ustawę zezwalającą na uwolnienie niektórych kategorii więźniów, by mogli podjąć służbę wojskową na zasadzie kontraktu podczas mobilizacji i stanu wojennego.

Jak informowała Ukrainska Prawda, prawo zwolnienia z odbywania wyroku, by wstąpić do armii, nie będzie przysługiwało karanym za umyślne zabójstwa, pedofilię, korupcję oraz skazanym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa. Nie będzie ono również dotyczyło skazanych, którzy przed wyrokami pełnili wysokie stanowiska państwowe, m.in. ministrów i deputowanych oraz osoby skazane za produkcję, rozpowszechnianie albo posiadanie narkotyków.

W piątek minister Maluska wyraził pogląd, że należałoby też dopuścić możliwość wysyłania na front osadzonych odbywających wyroki za morderstwa, "np. dwóch lub więcej osób".

"A po co człowiek idzie na wojnę, jeśli nie po to, by zabijać? Tym bardziej, jeśli mówimy (...) o osobach skazanych na dożywocie. Są to zazwyczaj ludzie, którzy popełnili zbrodnię w bardzo młodym wieku, 18-19 lat. Mózg nie jest jeszcze (wtedy) ukształtowany, psychika jest niestabilna. Po kilkudziesięciu latach w więzieniu portret psychologiczny (takiego) człowieka nie ma nic wspólnego z (portretem) człowieka, który zabił w wieku 18-19 lat. Każdy psycholog to potwierdzi" - argumentował szef resortu sprawiedliwości.

W kwietniu prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji, wprowadzającą w życie szereg zmian w dotychczasowym systemie rekrutacji do armii i rozszerzającą uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pośrednictwem systemu elektronicznego. Wyjaśniano wówczas, że z pomocą ustawy władze chcą poznać zasoby kadrowe, jakimi dysponuje Ukraina.

Źródło: PAP

10 maja 14:42

Dwie osoby zginęły, 5 rannych w rosyjskich atakach na obwód charkowski

Co najmniej dwie osoby poniosły śmierć, a pięć zostało rannych w intensywnych ostrzałach rosyjskich obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

Jedna osoba zginęła i pięć odniosło obrażenia w mieście Wołczańsk, a kolejna osoba została zabita w pobliskiej wiosce.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że wojska ukraińskie były przygotowane na nowy atak lądowy sił rosyjskich na granicy obwodu charkowskiego. „Ukraina przywitała ich (tj. żołnierzy rosyjskich) z wojskiem: brygadami i artylerią” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej, cytowany przez agencję Reutera.

Według wysokiego rangą ukraińskiego źródła, na które powołuje się Reuters, siły rosyjskie przesunęły się koło Wołczańska o kilometr w głąb obwodu charkowskiego.

Źródło: PAP

10 maja 14:26

Rosjanie masowo ostrzeliwują przygraniczne gminy obwodu charkowskiego, w wyniku czego co najmniej pięć osób zostało rannych, a dwie zginęły - informuje Ukrinform.