Dowództwo Operacyjne poinformowało nad ranem o "intensywnej aktywności" rosyjskiego lotnictwa i uderzeniach w obiekty na terenie Ukrainy. Minister energetyki Ukrainy ogłosił, że rosyjskie rakiety i drony zaatakowały obiekty energetyczne w sześciu regionach, w tym elektrociepłownię w obwodzie lwowskim. W sumie Rosja wystrzeliła 55 rakiet i 21 dronów kamikadze, z czego Ukraińcom udało się zestrzelić 39 rakiet i 20 dronów. Około południa rakieta spadła na teren placówki oświatowej w Charkowie, rannych zostało pięć osób, w tym dzieci.
Pokaż od:
8 maja 21:10

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6. 

8 maja 20:45

Zełenski rozmawiał z Orbanem

"Odbyłem długą i skoncentrowaną rozmowę z węgierskim premierem  i zaprosiłem go na Szczyt Pokojowy. Stanowisko Węgier jest dla nas ważne, jeśli chodzi o przybliżanie pokoju i naszego wspólnego bezpieczeństwa regionalnego.

Podkreśliłem zainteresowanie Ukrainy dobrosąsiedzkimi stosunkami z Węgrami, a także rozwojem współpracy w dziedzinie handlu, energetyki i logistyki. Koordynowaliśmy kolejne kroki, aby rozwiązać pełen zakres kwestii dwustronnych w sposób korzystny dla obu stron. Rozmawialiśmy też o integracji Ukrainy z Unią Europejską. Jestem przekonany, że szybkie przystąpienie Ukrainy do UE przyniesie korzyści obu naszym państwom" - napisał Zełenski na Twitterze

8 maja 20:18

Rosyjskie wojska okupacyjne uderzyły trzykrotnie we wsi Weselanka w obwodzie zaporoskim, kobieta została ranna - informuje Iwan Fiodorow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej Zaporoża.

"Wróg trzykrotnie zaatakował wieś Veselyanka w obwodzie zaporoskim. W wyniku ostrzału ranna została kobieta. Uszkodzone zostały domy i budynki gospodarcze" - czytamy we wpisie.

8 maja 19:49

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w Senacie, że jest zbyt wcześnie, aby określić wpływ funduszy przekazanych Ukrainie na pole bitwy, ponieważ zajmie to więcej czasu.

- Trudno jest cofnąć czas, ale myślę, że bez tej pomocy Ukrainie byłoby bardzo trudno bronić się przed przeważającymi siłami, jakimi dysponują Rosjanie - mówił. 

8 maja 19:17

Szef NATO: Sojusz nie ma zamiaru wysyłać wojsk na Ukrainę, Kijów o to nie prosił

NATO nie ma zamiaru rozmieszczać wojsk na Ukrainie, władze w Kijowie nie prosiły o to - powiedział agencji Ansa sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w środę. W Rzymie spotkał się z premierką Włoch Giorgią Meloni.

W rozmowie z włoską agencją Stoltenberg oświadczył: "NATO nie ma zamiaru rozmieszczać sił na Ukrainie. Kiedy odwiedziłem Ukrainę w zeszłym tygodniu, Ukraińcy nie poprosili o wojska NATO na Ukrainie. To, o co poprosili, to więcej wsparcia".

Sojusz poinformował w komunikacie, że sekretarz generalny podczas spotkania z premierką Meloni wyraził uznanie dla wsparcia Włoch dla Ukrainy, "włącznie - jak dodano - z dostawą systemów obrony przeciwlotniczej SAMP/T razem z Francją". 

8 maja 19:01

- Litwa jest gotowa wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę z misją szkoleniową - powiedziała "Financial Times" premier Ingrida Šimonytė

- Gdybyśmy tylko pomyśleli o reakcji Rosji, nie moglibyśmy niczego wysłać. Co drugi tydzień słyszy się, że ktoś zostanie zaatakowany bronią nuklearną – powiedziała Šimonytė.

8 maja 18:38

Liczba rannych w Charkowie wzrosła do siedmiu

Liczba osób rannych w rosyjskim bombardowaniu stadionu w Charkowie  8 maja wzrosła do siedmiu. Rannych jest czworo dzieci.

8 maja 18:15

Jesteśmy gotowi przyczynić się do wszystkich inicjatyw i wysiłków prowadzących do pokoju na Ukrainie - powiedział premier Węgier Viktor Orban w środowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

8 maja 17:23

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjską rakietę nad obwodem dniepropietrowskim. Spadające resztki pocisku wywołały pożary - poinformował serwis Ukraińska Prawda.

8 maja 16:36

Unia Europejska przygotowuje sankcje przeciwko Stevenowi Seagalowi, który ma rosyjskie obywatelstwo i popierał inwazję Rosji na Ukrainę - informuje serwis Moscow Times.

Aktor wziął udział w uroczystej inauguracji kolejnej kadencji Putina 7 maja.

Przypomnijmy, że Seagal poparł aneksję Krymu w 2014 roku. Dwa lata później Putin osobiście wręczył mu rosyjski paszport.

W 2018 r. Seagal otrzymał stanowisko specjalnego przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, a następnie dołączył do partii Sprawiedliwa Rosja.

8 maja 16:07

Wielka Brytania ma wydalić rosyjskiego attaché obrony, odebrać status dyplomatyczny kilku obiektom i wprowadzić ograniczenia w ważności wiz dyplomatycznych dla przedstawicieli Federacji Rosyjskiej - informuje Reuters. 

8 maja 15:38

Armia opanowała miejscowości Kysliwka (obwód charkowski) i Nowokałynowe (obwód doniecki) - poinformował MON Rosji. Informacje Kremla potwierdzają niezleżni analitycy jak np. projekt osintowy Deep State UA.

Kysliwka znajduje się 20 km od Kupiańska, umocnionego miasta w obwodzie charkowskim. Natomiast Nowokałynowe leży w okolicach Oczeretynego, gdzie rosyjska armia niedawno dokonała wyłomu we froncie.

8 maja 15:17

W związku z zakłócaniem przez Rosję sygnałów GPS nad Morzem Bałtyckim, co miało wpływ na tysiące lotów komercyjnych, Estonia ma wezwać rosyjskiego chargé d’affaires - informuje Reuters.

8 maja 14:40

Parlament Ukrainy przyjął ustawę, która umożliwi mobilizację więźniów skazanych za „drobne przestępstwa”.

" Od dawna broniłem stanowiska, że ​​więźniowie za drobne przestępstwa powinni otrzymać prawo do ochrony swojej ojczyzny i zarejestrowaliśmy odpowiedni projekt ustawy. Skazani muszą mieć możliwość walki, jeśli chcą" - napisał Honczarenko.

I zastrzegł: "Ważne!!! Skazani za poważne umyślne morderstwo, gwałt, przemoc seksualną, przestępstwa przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego – nie będą mobilizowani!".

8 maja 14:24

Ukraina ostrzega: Rosja rozpoczyna operację Majdan-3

Rosja rozpoczyna operację specjalną Majdan-3 - ostrzega Andrij Kowalenko, szef Centrum Zwalczania Dezinformacji.

Operacja ta skupia się na wyprowadzeniu ludzi na ulicę. - Będą próbowali ułożyć jakiś obraz, nawet proponują ludziom pieniądze. Żeby przyjechali na Majdan, stanęli, już od 100 hrywien za godzinę. To jest całkowicie sztuczna operacja. Zadaniem Rosji jest zrobienie wyobraźcie sobie, że Wołodymyr Zełenski jest nielegalnym prezydentem, z którym w przyszłości nie można negocjować - powiedział Kowalenko.

8 maja 13:50

Rosja twierdzi, że zdobyła dwie wsie na Ukrainie

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że siły rosyjskie zajęły wioskę Kisliwka w obwodzie charkowskim na Ukrainie i wieś Nowokałynowe w obwodzie donieckim - informuje "The Guardian". 

W oświadczeniu napisano, że siły rosyjskie uderzyły dronami i rakietami w obiekty wojskowe i energetyczne na Ukrainie w odwecie za ukraińskie ataki na rosyjskie obiekty energetyczne.

8 maja 13:04

W Charkowie rakieta uderzyła w stadion, na którym spacerowały dzieci; pięciu rannych

Burmistrz Charkowa Ihor Terechow poinformował o ostrzale "mieszkalnej części miasta".

Terechow precyzuje, że rosyjska rakieta uderzyła w stadion, na którym spacerowały dzieci. Był to teren placówki oświatowej.

Obecnie jest mowa o 5 ofiarach. To trzej chłopcy w wieku 12, 13 i 15 lat, 55-letni mężczyzna i 80-letnia kobieta. Dwoje dzieci w stanie ciężkim zostało przewiezionych karetką do szpitala.

8 maja 12:38

W Indiach aresztowano cztery osoby podejrzane o wysyłanie ludzi na wojnę na Ukrainę

Czterech obywateli Indii zostało aresztowanych pod zarzutem wabienia Hindusów do przyłączenia się do wojny na Ukrainie, zapraszając ich do pracy lub nauki w Rosji - informuje rosyjska redakcja BBC, powołując się na Indyjskie Centralne Biuro Śledcze (CBI). 

Zwerbowanym osobom obiecywano wysokie pensje i obywatelstwo rosyjskie, twierdzono jednocześnie, że nie będą musieli chwytać za broń.

Krewni obywateli Indii, którzy poszli na front, powiedzieli dziennikarzom, że ich bliscy spodziewali się otrzymać stanowiska wojskowe niezwiązane z udziałem w działaniach wojennych. Zamiast tego przeszkolono ich w obsłudze karabinów maszynowych i wysłano na front na Ukrainie.

CBI twierdzi, że aresztowani to tłumacz pracujący w Rosji, osoba zajmująca się przetwarzaniem wiz i zakupem biletów lotniczych oraz dwóch rekruterów pracujących w południowych stanach Indii.

8 maja 12:05

W Winnicy w wyniku uderzenia pocisku wybuchł pożar w obiekcie infrastruktury krytycznej

W obwodzie winnickim 8 maja w wyniku uderzenia rakiety w obiekcie infrastruktury krytycznej wybuchł pożar na dużą skalę - poinformował Regionalny Wydział Sytuacji Nadzwyczajnych.

"8 maja rano wróg przeprowadził atak rakietowy na obiekt infrastruktury krytycznej w Winnicy. W wyniku uderzenia wybuchł pożar na dużą skalę" – czytamy w komunikacie.

Według ratowników, pracownicy obiektu i ludność cywilna nie odnieśli obrażeń.

W gaszeniu pożaru bierze udział 18 jednostek sprzętu i 63 ratowników z Państwowej Służby Ratunkowej, którzy demontują uszkodzone konstrukcje.