Władimir Putin złożył przysięgę na nową sześcioletnią kadencję swoich rządów na Kremlu. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała pięć osób, które działając na rzecz FSB, planowały zamach na prezydenta Zełenskiego. W wyniku ostrzału w obwodzie sumskim zginęła jedna osoba, a dwójka dzieci została ranna. Brytyjski "Independent" przeanalizował zdjęcia satelitarne i doszedł do wniosku, że Rosjanie od trzech miesięcy nie transportują już mostem Krymskim sprzętu wojskowego.
Pokaż od:
7 maja 21:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

7 maja 20:56

Około 19 tysięcy Rosjan ubiegało się o azyl w krajach UE w ubiegłym roku, co było rekordem w ciągu ostatnich siedmiu lat. Jednocześnie mówimy tylko o tych obywatelach Rosji, którzy ubiegali się o azyl po raz pierwszy.

Według danych Eurostatu w 2023 r. nie mniej niż 18 820 Rosjan po raz pierwszy zwróciło się do władz państw członkowskich UE o azyl, wskazał portal Verstka. Jest to rekord od 2016 r., kiedy to 22 930 obywateli Rosji, z których większość była mieszkańcami Czeczenii, ubiegało się o azyl w Europie.

7 maja 20:46

Gdyby Polska pomogła Ukrainie ochronić przynajmniej część przestrzeni powietrznej na zachodzie kraju, zwiększyłoby to naszą skuteczność w odpieraniu rosyjskich ataków; moglibyśmy dzięki temu przenieść nasze zasoby w bardziej potrzebne miejsca - ocenił we wtorek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Illa Jewłasz.

"Pierwsze myśli na ten temat (udziału Polski w ochronie przestrzeni powietrznej Ukrainy - PAP) pojawiły się po tym, gdy rosyjski pocisk rakietowy wleciał w polską przestrzeń powietrzną (w listopadzie 2022 roku, kiedy zginęło dwóch mieszkańców wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim - PAP). Wtedy rozpoczęły się rozmowy o tym, że Polska mogłaby +zamknąć+ przynajmniej część (nieba) na zachodzie Ukrainy. Pozwoliłoby to nam przenieść nasze wyrzutnie rakietowe oraz pociski, które tak czy owak mają deficytowy charakter i wymagają stałego uzupełniania (zasobów), (w pobliże) innych obiektów" - oznajmił Jewłasz w rozmowie z portalem NV.

pap

7 maja 20:36

Putin podpisał dekret o wejściu Rosji do grona 4 największych gospodarek świata

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret "O narodowych celach rozwoju Federacji Rosyjskiej na okres do 2030 roku", w którym wyznaczył kluczowe cele na piątą kadencję prezydencką.

Zgodnie z dokumentem dostępnym na stronie Kremla, w ciągu 6 lat Rosja powinna osiągnąć czwarte miejsce na świecie pod względem PKB liczonego według parytetu siły nabywczej (PPP). W tym samym okresie wielkość inwestycji w gospodarce powinna wzrosnąć o 60 procent "dzięki ciągłej poprawie klimatu inwestycyjnego", eksport surowców nieenergetycznych o dwie trzecie, produkcja rolna o 25 procent, a jej eksport o 1,5 raza.

Putin podpisał też dekret żądający zwiększenia średniej długości życia - do 78 lat do 2030 r. (kiedy obecna kadencja Putina dobiegnie końca) i do 81 lat do 2036 r

7 maja 20:26

Most Krymski może nie wytrzymać obciążenia po zniszczeniach, jakie poniósł w wyniku ukraińskich ataków = poinformował szef Centrum Łączności Strategicznej Sił Obronnych Południa Dmytro Pletenczuk.

"Pojawił się już niejeden oficjalny komunikat SBU, że po udanej akcji służb i marynarki Wojennej i uderzeniu w podporę mostu, dalsza eksploatacja kolei w pełnym zakresie jest praktycznie niemożliwe” – powiedział.

7 maja 20:15

Szef FSB powiedział, że znalazł "głównego organizatora" ataku terrorystycznego w podmoskiewskiej sali koncertowej "Crocus". - Praktycznie domyślamy się, kto to jest. To jest główny organizator, który przebywa za granicą" - powiedział szef FSB cytowany przez agencję Interfax. Bortnikow nie ujawnił szczegółów, powołując się na tajemnicę śledztwa. 

Co najmniej 143 osoby zginęły  22 marca w najbardziej śmiercionośnym ataku na Rosję od dziesięcioleci, kiedy uzbrojeni napastnicy zaatakowali salę koncertową Crocus City Hall pod Moskwą. Rannych zostało ponad 180 osób.

7 maja 20:02

"SZ": Konfrontacja z Putinem rozstrzygnie się w Ukrainie

Kanclerz Olaf Scholz złożył wizytę w Litwie, udzielając Bałtom przy tej okazji demonstracyjnego wsparcia przeciwko Rosji. To słuszny gest, ale rozstrzygające znaczenie dla wyniku konfrontacji z Putinem ma sytuacja w Ukrainie - pisze we wtorek Daniel Broessler w komentarzu opublikowanym w internetowym wydaniu dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.

„Niemcy wysłały w tym tygodniu dwa sygnały w kierunku Moskwy. Po pierwsze, wezwały swojego ambasadora Alexandra Grafa Lambsdorfa na konsultacje do Berlina, wyrażając w ten sposób dezaprobatę z powodu ataków rosyjskich hakerów. Drugim sygnałem była wizyta niemieckiego kanclerza w krajach bałtyckich. Na tle czołgów i żołnierzy w bojowym rynsztunku Olaf Scholz potwierdził zobowiązanie do obrony w przypadku rosyjskiej agresji każdego centymetra kwadratowego terytorium NATO” – pisze Daniel Broessler. Konieczność przygotowania się na ewentualność ataku staje się coraz bardziej aktualna wraz z postępem rosyjskich wojsk inwazyjnych na terytorium Ukrainy i z nuklearnymi groźbami ze strony Putina. Co do tego w zasadzie panuje pełna zgoda wśród demokratycznych krajów Europy – zaznaczył autor.

pap

7 maja 19:55

56-letni mężczyzna został ranny w wyniku ataku drona w Zelenodolsku, w gminie Krzywy Róg. Został hospitalizowany. 

Liczba rannych w okręgu Nikopol wzrosła do sześciu: 6-letnia dziewczynka i 51-letni mężczyzna zostali ranni w jednym z ataków - przekazał szef JFO, Serhiy Lysak

7 maja 19:50

NATO, europejskie służby wywiadowcze i niezależni analitycy ostrzegają, że wojna hybrydowa putinowskiej Rosji przeciwko Zachodowi się rozkręca. Moskwa ma planować zamachy bombowe, podpalenia i inne uszkodzenia ważnej infrastruktury. 

7 maja 19:39

Widok na płonący Czasiw Jar w obwodzie donieckim, na którego obrzeżach toczą się zacięte walki.

7 maja 19:26

Do Hagi przywieziono dziś papierową figurę Putina z zakrwawionymi rękami. Aktywiści prowadzili akcję jednocześnie z "koronacją: rosyjskiego dyktatora na Kremlu.

7 maja 19:13

OPCW oświadczyła, że nie otrzymała jeszcze wystarczających dowodów na użycie broni chemicznej zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę

Oficjalny przedstawiciel Sekretariatu Technicznego Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Hadze powiedział, że pomimo powtarzających się wzajemnych oskarżeń o użycie broni chemicznej podczas wojny w Ukrainie, ani Moskwa, ani Kijów nie dostarczyły jeszcze wystarczających dowodów. Informacje dostępne z innych źródeł są również niewystarczające do wyciągnięcia ostatecznych wniosków.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina wielokrotnie oskarżały się nawzajem o użycie broni chemicznej od lutego 2022 roku i zaprzeczały podobnym oskarżeniom.

7 maja 19:02

"Rosja będzie postrzegała pojawienie się myśliwców F-16 w Ukrainie jako obecność nośników broni nuklearnej, niezależnie od ich modyfikacji" - przekazło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

7 maja 18:49

W Rosji na ułaskawienie mogą liczyć nawet ci więźniowie zwerbowani na wojnę z Ukrainą, którzy zostali wcześniej skazani za pedofilię; jedna z takich osób otrzymała ostatnio medal za udział w inwazji - poinformował we wtorek ukraiński rządowy portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Ilia Biełostocki w 2018 roku dopuścił się molestowania 13-letniego chłopca, za co został skazany na 14 lat więzienia. Później, w postępowaniu apelacyjnym, złagodzono mu wyrok do 6,5 roku pozbawienia wolności. Jesienią 2023 podpisał kontrakt z rosyjskim resortem obrony i wziął udział w inwazji na Ukrainę. Niedawno otrzymał medal, dzięki czemu będzie mógł wymazać z kartoteki swoją kryminalną przeszłość - przekazał serwis.

Olga Romanowa, rosyjska dziennikarka i obrończyni praw człowieka, powiadomiła na początku marca w rozmowie z niezależnymi mediami z Rosji, że około 50 tys. więźniów z zakładów karnych, zwerbowanych w tym kraju na wojnę z Ukrainą, zostało ułaskawionych po kilku miesiącach udziału w inwazji i wyszło na wolność. Opozycjonistka zaalarmowała wówczas, że nawet połowa skazańców, którym darowano wyroki po powrocie z frontu, popełnia kolejne przestępstwa i szybko wraca do zakładów karnych. 

7 maja 18:36

Dmitrij Choroszew został uznany za lidera grupy rosyjskich hakerów-ekstorsytów. USA, Wielka Brytania i Australia obiecują 10 milionów dolarów za jego głowę.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia wskazały lidera rosyjskiej grupy hakerskiej Lockbit, która wprowadziła oprogramowanie ransomware do komputerów zachodnich firm i użytkowników.

Według władz trzech krajów mężczyzna nazywa się Dmitryj Choroszew. Już nałożono na niego sankcje. Obiecano też zapłatę do 10 milionów dolarów za informacje prowadzące do jego schwytania - podał Reuters.

Departament Skarbu USA potwierdził, że Choroszew był winny, między innymi, umieszczenia złośliwego oprogramowania w komputerach szpitala w Chicago.

7 maja 18:23

Wojsko zniszczyło minę kotwiczną, która została wyrzucona na brzeg w obwodzie odeskim.

„Ogółem podczas wojny z Federacją Rosyjską marynarze wojskowi zniszczyli już dziesiątki takich min – zarówno podwodnych, jak i dryfujących lub wyrzucanych na brzeg” – zauważa służba prasowa Południowych Sił Obronnych.

7 maja 18:10

Dziennikarka Nadieżda Keworkowa została aresztowana w Moskwie. Jest oskarżona o "usprawiedliwianie terroryzmu".

Według kanału Ren-TV, powodem aresztowania był fakt, że Keworkowa, "podzielając radykalną ideologię islamską", opublikowała posty na swoim kanale Telegram "usprawiedliwiające atak gangu Basajewa na Nalczyk w 2005 roku i działalność ruchu talibów" (oficjalnie uznanego za organizację terrorystyczną i zakazanego w Rosji). Keworkowa jest współautorką i gospodarzem serii dokumentalnej Jihad of Russian Literature, w której omawia postrzeganie islamu i muzułmanów przez rosyjskich pisarzy od Puszkina do Tołstoja.

7 maja 17:59

NATO, europejskie służby wywiadowcze i niezależni analitycy ostrzegają, że wojna hybrydowa putinowskiej Rosji przeciwko Zachodowi się rozkręca. Moskwa ma planować zamachy bombowe, podpalenia i inne uszkodzenia ważnej infrastruktury.

7 maja 17:48

Alarm przeciwlotniczy został ogłoszony w kilku obwodach na wschodzie Ukrainy.

7 maja 17:27

Białoruskie władze zapowiadają "nagłą inspekcję" środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej

Białoruskie władze wojskowe ogłosiły we wtorek niespodziewaną inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w tym wyrzutni Iskander i samolotów Su-25. Są one przystosowane do przenoszenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. "Ma to wymiar propagandowy, bo Mińsk nie ma żadnej kontroli nad rosyjską bronią jądrową na swoim terytorium" - mówi PAP Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło w poniedziałek, że w odpowiedzi na prowokacyjne oświadczenia i groźby przedstawicieli państw zachodnich pod adresem Rosji w najbliższym czasie przeprowadzi ćwiczenia, których scenariusz zakłada użycie broni jądrowej o charakterze innym niż strategiczny.

Według oświadczenia szefa białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Alaksandra Wolfowicza, cytowanego przez media państwowe, inspekcja odbywa się w związku z rosyjskimi ćwiczeniami i jest z nimi zsynchronizowana. Rosjanie nie ogłaszali daty manewrów.

Minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin oświadczył we wtorek, że „niespodziewana inspekcja środków do przenoszenia niestrategicznej broni jądrowej odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Alaksandra Łukaszenki”.

„W stan gotowości do wypełnienia zadań został postawiony dywizjon zestawu operacyjno-taktycznego Iskander i eskadra samolotów Su-25” – oświadczył Chrenin.

Dodał, że w trakcie inspekcji „sprawdzony zostanie cały kompleks działań, planowanie, przygotowanie i zastosowanie taktycznej broni jądrowej”.

Po rozpoczęciu agresji na Ukrainę, do której wykorzystane zostało terytorium Białorusi, Rosja poinformowała o zamiarze rozmieszczenia na terytorium swojego sojusznika taktycznej broni jądrowej. W grudniu ub. roku Alaksandr Łukaszenka utrzymywał, że rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi zostało zakończone, jednak wśród zachodnich ekspertów nie ma jednoznacznej oceny tej kwestii.

Źródło: PAP