W sobotę wspólnoty ukraińska i gruzińska we Francji zorganizowały wspólny wiec przed Panteonem w Paryżu pod hasłami wolności Ukrainy i Gruzji. Po analizie zdjęć ataku bombowego Rosji na Odessę z 29 kwietnia Amnesty International potępiła Rosję za użycie amunicji kasetowej przeciwko ludności cywilnej Ukrainy. Chrześcijanie obrządku wschodniego rozpoczęli o północy z soboty na niedzielę trzydniowe Święta Wielkanocne.
Pokaż od:
5 maja 22:53

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6. 

5 maja 22:43

Financial Times: Rosja planuje akcję sabotażu w całej Europie

Europejskie agencje wywiadowcze ostrzegły swoje rządy, że Rosja planuje akcję sabotażu w całej Europie w związku z "wejściem w trwały konflikt z Zachodem" - podał w niedzielę brytyjski "Financial Times".

Moskwa aktywnie przygotowuje zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę, wykonywane zarówno bezpośrednio, jak i przez "pełnomocników".

5 maja 22:27

Teemu Turunen, zastępca szefa fińskiej Policji Ochronnej (Supo), odpowiadającej za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, komentując doniesienia o rosyjskich planach dotyczących przygotowania sabotażu w całej Europie, stwierdził, że głównym celem Moskwy jest podważanie europejskiego wsparcia dla Ukrainy. Według niego Rosja stara się wpływać na kraje Zachodu, a Finlandia również nie jest odporna na sabotaż, choć Helsinki nie są priorytetem dla Rosji.

- Szczególne zainteresowanie Rosji wiąże się ze wsparciem Ukrainy. Rosji nie interesuje Finlandia, ale jedność Zachodu we wspieraniu Ukrainy - tłumaczył. Turunen, cytowany przez Yle ocenił, że ​​Rosja w kontekście potencjalnego celu ataku jest zainteresowana organizacją i logistyką pomocy dla Kijowa.

5 maja 22:06

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, komentując słowa szefa brytyjskiej dyplomacji Davida Camerona o tym, że Ukraina ma prawo użyć broni dostarczonej przez Londyn do ataków na cele na terytorium Rosji, powiedział, że „tacy ludzie  nie mają wyrzutów sumienia”. - To są Brytyjczycy, ich reputacja jest dobrze znana - stwierdził.

W wywiadzie dla kanału telewizyjnego ATV pytany o możliwość jakichkolwiek rozmów między Zachodem, Ukrainą i Rosją, mówił, że „nie ma jeszcze z kim rozmawiać”, ponieważ „żaden z zachodnich i ukraińskich polityków nie jest na to gotowy poważną rozmowę”, a tylko „bawią się w parodię negocjacji”. 

W połowie czerwca konferencję na temat Ukrainy organizuje Szwajcaria. Rosja nie będzie w niej uczestniczyć, choć na szczyt zaproszono około 160 państw.

5 maja 21:45

„Około godziny 15.20 wojsko rosyjskie przeprowadziło atak (z użyciem bomby) FAB-1500 z modułem UMPK na wieś Monaczyniwka w rejonie kupiańskim. W wyniku ataku uszkodzonych zostało 16 budynków. Ratownicy wydobyli spod gruzów ciało 88-letniej kobiety, a 34-letni mężczyzna został ranny” – poinformowała na Facebooku policja obwodu charkowskiego.

5 maja 21:29

Sikorski w Fox News: Rosjanie próbują zrujnować ukraińską gospodarkę

- Myślę, że Rosjanie próbują zrujnować ukraińską gospodarkę i wywołać kolejną falę uchodźców - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w niedzielnym wywiadzie dla telewizji Fox News. Ocenił, że jest to zbrodnia wojenna.

Sikorski był pytany w Fox News o ocenę sytuacji w Ukrainie i o to, czy zgadza się z dyrektorką Wywiadu Narodowego Avril Haines, że rosyjskie bombardowanie infrastruktury krytycznej ma na celu utrudnienie Ukrainie transportu wojsk i sprzętu oraz że wojna ta nie zakończy się wkrótce.

Mówiąc o sytuacji na froncie, wskazał na "mieszany obraz", bo choć Rosjanie przejęli inicjatywę na lądzie, to Ukraina pokonała rosyjską Flotę Czarnomorską, co umożliwiło jej wznowienie eksportu zboża drogą morską. Dodał też, że Ukrainie udało się nie dopuścić do rosyjskiej dominacji w powietrzu, choć zaznaczył że niedobór rakiet do systemów Patriot umożliwił Rosjanom bombardowanie elektrowni, celów cywilnych i magazynów gazu.

Sikorski podziękował też prezydentowi Bidenowi i spikerowi Izby Reprezentantów Mike'owi Johnsonowi za przyjęcie nowego pakietu środków na pomoc Ukrainie, zaznaczając, że zrównuje on wydatki USA i Europy na ten cel.

- Nie wiemy, czy Putin się zatrzyma. Putin grozi innym krajom, jest zagrożeniem dla nas wszystkich. Przyszliśmy z pomocą Stanom Zjednoczonym, kiedy zostaliście zaatakowani 11 września. Sama Polska wysłała brygadę najpierw do Iraku, a potem do Afganistanu. Teraz potrzebujemy was w Europie Środkowej - powiedział minister. Dodał też, że NATO powraca do swojej pierwotnej roli odstraszania Rosji.

5 maja 21:05

Prezydent Xi Jinping: Chiny szukają sposobów zakończenia wojny w Ukrainie

Chiny zamierzają szukać sposobów zakończenia wojny na Ukrainie - oświadczył prezydent Xi Jinping cytowany przez dziennik "Le Figaro".

- Mamy nadzieję, że pokój i stabilność wkrótce powrócą do Europy. Zamierzamy współpracować z Francją i całą społecznością międzynarodową, aby znaleźć sposoby na rozwiązanie kryzysu - powiedział.

5 maja 21:02

Rosyjski atak na Charków: liczba ofiar wzrosła do 15, 20 bloków mieszkalnych zostało uszkodzonych.

5 maja 20:33

W Nikopolu w obwodzie dniepropetrowskim w wyniku ostrzału uszkodzone zostały placówki oświatowe, domy, samochody i sieci energetyczne — poinformował Serhij Łysak, szef obwodowej administracji wojskowej. Rosjanie do ataku użyli artylerii i dronów kamikadze. „W ciągu ostatniej doby wróg napadał na Nikopolszczynę 7 razy” — podkreślił Łysak. 

5 maja 20:15

W 2024 roku niemiecka firma Rheinmetall dostarczy Ukrainie prototypy pocisków artyleryjskich o zasięgu do 100 km - informuje "Handelsblatt".

5 maja 18:51

Papież Franciszek zaproszony na szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy

Papież Franciszek został zaproszony na szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii - informuje agencja UNIAN.

5 maja 18:26

Kanclerz Niemiec: Jedno jest pewne: będziemy wspierać Ukrainę - tak długo, jak będzie to konieczne

„Dziś, w dzień prawosławnej Wielkanocy, myślimy szczególnie o wielu prawosławnych chrześcijanach na Ukrainie, którzy nie mogą obchodzić tego święta w gronie rodzinnym ani w spokoju. Jedno jest pewne: będziemy wspierać Ukrainę – tak długo, jak będzie to konieczne” - napisał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

5 maja 18:07

W tymczasowo okupowanym Berdiańsku eksplodował samochód Jewhena Ananiewskiego, który pracował w kolonii karnej utworzonej przez władze okupacyjne. Był on "twórcą izby tortur" w zakładzie - przekazał HUR.

5 maja 17:36

Liczba osób rannych w wyniku ataku Rosjan w Charkowie wzrosła do 14 - przekazała ukraińska prokuratura.

5 maja 17:21

Rosjanie przeprowadzili dwa ataki na elektrownię cieplną w kontrolowanej przez Ukraińców części obwodu donieckiego. Uszkodzonych zostało wiele obiektów - informuje agencja UNIAN.

5 maja 16:37

Liczba rannych w Charkowie zrosła do 10

Co najmniej dziesięć osób zostało rannych w wyniku ataku dokonanego przez Rosję w prawosławną niedzielę wielkanocną na centrum Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy. Wstępne informacje mówią o użyciu kierowanej bomby lotniczej – podały lokalne władze.

„Według wstępnych danych wróg uderzył z użyciem kierowanej bomby lotniczej w centralną część miasta Charków” – przekazał na Telegramie szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.

Do ataku doszło w niedzielę po południu. Początkowo informowano o pięciu rannych, lecz po krótkim czasie liczba poszkodowanych wzrosła do dziesięciu. „Okupanci zaatakowali własność prywatną, uszkodzone zostały domy jednorodzinne, fala wybuchowa powybijała okna. Uszkodzone są też bloki i samochody prywatne” – napisał urzędnik.

5 maja 16:15

Siły rosyjskie wystrzeliły pięć pocisków w kierunku Słowiańskiej Elektrowni Cieplnej (TPP) w obwodzie donieckim - poinformował Wołodymyr Proskunin, zastępca szefa Miejskiej Administracji Wojskowej w Mikołajowie

5 maja 15:55

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że samochód twórcy izby tortur został wysadzony w okupowanym Berdiańsku.

"Pojazd należał do Jewhena Ananiewskiego, który pracował w kolonii karnej utworzonej przez władze okupacyjne" - czytamy w komunikacie HUR.

5 maja 15:32

Czechy odwołały ambasadora Rosji

Czeski rząd odwołał swojego ambasadora w Moskwie Vítězslava Pivoňkę – poinformował w niedzielę w telewizji TV Nova minister spraw zagranicznych Jan Lipavský.