Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
Europejskie agencje wywiadowcze ostrzegły swoje rządy, że Rosja planuje akcję sabotażu w całej Europie w związku z "wejściem w trwały konflikt z Zachodem" - podał w niedzielę brytyjski "Financial Times".
Moskwa aktywnie przygotowuje zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę, wykonywane zarówno bezpośrednio, jak i przez "pełnomocników".
Teemu Turunen, zastępca szefa fińskiej Policji Ochronnej (Supo), odpowiadającej za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, komentując doniesienia o rosyjskich planach dotyczących przygotowania sabotażu w całej Europie, stwierdził, że głównym celem Moskwy jest podważanie europejskiego wsparcia dla Ukrainy. Według niego Rosja stara się wpływać na kraje Zachodu, a Finlandia również nie jest odporna na sabotaż, choć Helsinki nie są priorytetem dla Rosji.
- Szczególne zainteresowanie Rosji wiąże się ze wsparciem Ukrainy. Rosji nie interesuje Finlandia, ale jedność Zachodu we wspieraniu Ukrainy - tłumaczył. Turunen, cytowany przez Yle ocenił, że Rosja w kontekście potencjalnego celu ataku jest zainteresowana organizacją i logistyką pomocy dla Kijowa.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, komentując słowa szefa brytyjskiej dyplomacji Davida Camerona o tym, że Ukraina ma prawo użyć broni dostarczonej przez Londyn do ataków na cele na terytorium Rosji, powiedział, że „tacy ludzie nie mają wyrzutów sumienia”. - To są Brytyjczycy, ich reputacja jest dobrze znana - stwierdził.
W wywiadzie dla kanału telewizyjnego ATV pytany o możliwość jakichkolwiek rozmów między Zachodem, Ukrainą i Rosją, mówił, że „nie ma jeszcze z kim rozmawiać”, ponieważ „żaden z zachodnich i ukraińskich polityków nie jest na to gotowy poważną rozmowę”, a tylko „bawią się w parodię negocjacji”.
W połowie czerwca konferencję na temat Ukrainy organizuje Szwajcaria. Rosja nie będzie w niej uczestniczyć, choć na szczyt zaproszono około 160 państw.
„Około godziny 15.20 wojsko rosyjskie przeprowadziło atak (z użyciem bomby) FAB-1500 z modułem UMPK na wieś Monaczyniwka w rejonie kupiańskim. W wyniku ataku uszkodzonych zostało 16 budynków. Ratownicy wydobyli spod gruzów ciało 88-letniej kobiety, a 34-letni mężczyzna został ranny” – poinformowała na Facebooku policja obwodu charkowskiego.
- Myślę, że Rosjanie próbują zrujnować ukraińską gospodarkę i wywołać kolejną falę uchodźców - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w niedzielnym wywiadzie dla telewizji Fox News. Ocenił, że jest to zbrodnia wojenna.
Sikorski był pytany w Fox News o ocenę sytuacji w Ukrainie i o to, czy zgadza się z dyrektorką Wywiadu Narodowego Avril Haines, że rosyjskie bombardowanie infrastruktury krytycznej ma na celu utrudnienie Ukrainie transportu wojsk i sprzętu oraz że wojna ta nie zakończy się wkrótce.
Mówiąc o sytuacji na froncie, wskazał na "mieszany obraz", bo choć Rosjanie przejęli inicjatywę na lądzie, to Ukraina pokonała rosyjską Flotę Czarnomorską, co umożliwiło jej wznowienie eksportu zboża drogą morską. Dodał też, że Ukrainie udało się nie dopuścić do rosyjskiej dominacji w powietrzu, choć zaznaczył że niedobór rakiet do systemów Patriot umożliwił Rosjanom bombardowanie elektrowni, celów cywilnych i magazynów gazu.
Sikorski podziękował też prezydentowi Bidenowi i spikerowi Izby Reprezentantów Mike'owi Johnsonowi za przyjęcie nowego pakietu środków na pomoc Ukrainie, zaznaczając, że zrównuje on wydatki USA i Europy na ten cel.
- Nie wiemy, czy Putin się zatrzyma. Putin grozi innym krajom, jest zagrożeniem dla nas wszystkich. Przyszliśmy z pomocą Stanom Zjednoczonym, kiedy zostaliście zaatakowani 11 września. Sama Polska wysłała brygadę najpierw do Iraku, a potem do Afganistanu. Teraz potrzebujemy was w Europie Środkowej - powiedział minister. Dodał też, że NATO powraca do swojej pierwotnej roli odstraszania Rosji.
Chiny zamierzają szukać sposobów zakończenia wojny na Ukrainie - oświadczył prezydent Xi Jinping cytowany przez dziennik "Le Figaro".
- Mamy nadzieję, że pokój i stabilność wkrótce powrócą do Europy. Zamierzamy współpracować z Francją i całą społecznością międzynarodową, aby znaleźć sposoby na rozwiązanie kryzysu - powiedział.
Rosyjski atak na Charków: liczba ofiar wzrosła do 15, 20 bloków mieszkalnych zostało uszkodzonych.
W Nikopolu w obwodzie dniepropetrowskim w wyniku ostrzału uszkodzone zostały placówki oświatowe, domy, samochody i sieci energetyczne — poinformował Serhij Łysak, szef obwodowej administracji wojskowej. Rosjanie do ataku użyli artylerii i dronów kamikadze. „W ciągu ostatniej doby wróg napadał na Nikopolszczynę 7 razy” — podkreślił Łysak.
W 2024 roku niemiecka firma Rheinmetall dostarczy Ukrainie prototypy pocisków artyleryjskich o zasięgu do 100 km - informuje "Handelsblatt".
Papież Franciszek został zaproszony na szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii - informuje agencja UNIAN.
„Dziś, w dzień prawosławnej Wielkanocy, myślimy szczególnie o wielu prawosławnych chrześcijanach na Ukrainie, którzy nie mogą obchodzić tego święta w gronie rodzinnym ani w spokoju. Jedno jest pewne: będziemy wspierać Ukrainę – tak długo, jak będzie to konieczne” - napisał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
W tymczasowo okupowanym Berdiańsku eksplodował samochód Jewhena Ananiewskiego, który pracował w kolonii karnej utworzonej przez władze okupacyjne. Był on "twórcą izby tortur" w zakładzie - przekazał HUR.
Liczba osób rannych w wyniku ataku Rosjan w Charkowie wzrosła do 14 - przekazała ukraińska prokuratura.
Rosjanie przeprowadzili dwa ataki na elektrownię cieplną w kontrolowanej przez Ukraińców części obwodu donieckiego. Uszkodzonych zostało wiele obiektów - informuje agencja UNIAN.
Co najmniej dziesięć osób zostało rannych w wyniku ataku dokonanego przez Rosję w prawosławną niedzielę wielkanocną na centrum Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy. Wstępne informacje mówią o użyciu kierowanej bomby lotniczej – podały lokalne władze.
„Według wstępnych danych wróg uderzył z użyciem kierowanej bomby lotniczej w centralną część miasta Charków” – przekazał na Telegramie szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.
Do ataku doszło w niedzielę po południu. Początkowo informowano o pięciu rannych, lecz po krótkim czasie liczba poszkodowanych wzrosła do dziesięciu. „Okupanci zaatakowali własność prywatną, uszkodzone zostały domy jednorodzinne, fala wybuchowa powybijała okna. Uszkodzone są też bloki i samochody prywatne” – napisał urzędnik.
Siły rosyjskie wystrzeliły pięć pocisków w kierunku Słowiańskiej Elektrowni Cieplnej (TPP) w obwodzie donieckim - poinformował Wołodymyr Proskunin, zastępca szefa Miejskiej Administracji Wojskowej w Mikołajowie
Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że samochód twórcy izby tortur został wysadzony w okupowanym Berdiańsku.
"Pojazd należał do Jewhena Ananiewskiego, który pracował w kolonii karnej utworzonej przez władze okupacyjne" - czytamy w komunikacie HUR.
Czeski rząd odwołał swojego ambasadora w Moskwie Vítězslava Pivoňkę – poinformował w niedzielę w telewizji TV Nova minister spraw zagranicznych Jan Lipavský.