W nocy z poniedziałku na wtorek wojska rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę dziewięć dronów szturmowych Szahid z zaanektowanego Krymu. Wszystkie drony zostały zestrzelone. Ukraińskie SBU twierdzą, że zniszczyły ważną rosyjską stację radarową, która kontrolowała ukraińskie niebo. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przebywa w Pekinie z wizytą u Xi Jinpinga. W obwodzie charkowskim zginęły dwie osoby.
Pokaż od:
16 kwietnia 21:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

16 kwietnia 20:58

W środę nadzwyczajny szczyt UE; głównymi tematami - konkurencyjność gospodarki i Ukraina.

Dwudniowy nadzwyczajny szczyt unijnych przywódców rozpocznie się w środę w Brukseli. Głównym punktem dyskusji 27 szefów państw i rządów będą wyzwania gospodarcze. Gospodarka nie będzie jednak jedynym tematem spotkania. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu wystosowanym do unijnych liderów zapowiedział rozmowy o Ukrainie i "atakach Rosji na cywilów i infrastrukturę krytyczną" oraz o konieczności zintensyfikowania unijnej pomocy wojskowej, zwłaszcza w zakresie obrony powietrznej.

16 kwietnia 20:49

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że na pierwszy rzut oka propozycja spikera marszałka) Izby Reprezentantów Johnsona dotycząca serii ustaw mających na celu zapewnienie pomocy Izraelowi, Ukrainie i Tajwanowi odpowiada na potrzeby bezpieczeństwa narodowego.

"Ważne jest, aby nasi sojusznicy, tacy jak Ukraina i Izrael, którzy są pod bronią, dosłownie pod bronią, otrzymali pomoc w zakresie bezpieczeństwa, której potrzebują tak szybko, jak to możliwe. Chcemy więc, aby ruszyli w tym tygodniu" - powiedział Kirby.

16 kwietnia 20:39

Azowstal: "Wróg w dalszym ciągu niszczy obszary mieszkalne i przedmieścia Czasiw Jaru (kierunek Bachmut, obwód doniecki) za pomocą kierowanych bomb lotniczych.

16 kwietnia 20:29

Rumunia. Nad bazą lotniczą pod Konstancą zauważono w poniedziałek tajemnicze drony

Drony, prawdopodobnie komercyjne, zaobserwowano w nocy z poniedziałku na wtorek nad bazą lotniczą rumuńskich sił powietrznych pod Konstancą – powiadomił portal News.ro, powołując się na ministerstwo obrony. Jak powiadomił portal powołując się na ministerstwo obrony narodowej, „w poniedziałek między godz. 22.30 a 00.30 żołnierze pełniący wartę w 57. Bazie lotniczej im. Mihaila Kogalniceanu zgłosili obecność w powietrzu, w pobliżu Międzynarodowego Portu Lotniczego Mihail Kogalniceanu, obecność bezzałogowego systemu latającego, a następnie dwóch kolejnych”.

(PAP)

16 kwietnia 20:19

"Codziennie bez przerwy pracujemy, aby zwiększać nasze możliwości na świecie – w relacjach z partnerami. Pracujemy nad tym, aby uzyskać więcej realnej pomocy. Osiągnąć prawdziwą równość w obronie przed terroryzmem, gdy tu na Ukrainie, w Europie i w innych częściach świata obowiązują nas te same, naprawdę równe zasady, gdy mamy do czynienia z tymi samymi przejawami terroru, tymi samymi atakami rakietowymi i dronami.

W ciągu ostatnich dwóch dni usłyszeliśmy wiele rzeczy. Różne konflikty – tu, w Europie i na Bliskim Wschodzie – inny poziom zagrożeń, inna przestrzeń powietrzna, choć figury szachowe i balistyka są takie same. Różne zagrożenia eskalacją. Ale czy ludzkie życie jest inne, czy ludzie mają inną godność? Nie. Cenimy każde życie jednakowo. Musimy to cenić. Musimy chronić ich przed terrorem na tym samym poziomie. Ukraina wystąpi z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Rady NATO-Ukraina w celu omówienia ochrony nieba, dostaw systemów obrony powietrznej i rakiet" - powiedział Zełenski w wieczornym przemówieniu.

16 kwietnia 20:09

W Chersoniu słychać eksplozje - donoszą lokalne media.

16 kwietnia 20:04

USA nie mogą zestrzelić rakiet nad Ukrainą, tak jak Izrael, ponieważ nie ma tam amerykańskich baz wojskowych zagrożonych przez te pociski - powiedział Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej. 

16 kwietnia 19:59

Kolejne filmy ze starć protestujących z policją w Tbilisi.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zgromadziło się przed gruzińskim parlamentem na proteście przeciwko tzw. ustawie o agentach zagranicznych. Doszło do starć z udziałem protestujących a policją i specnazem. Zatrzymano wiele osób. To drugi dzień demonstracji społeczeństwa obywatelskiego przeciwko "ustawie rosyjskiej". Ludzie bronią swojej europejskiej przyszłości. 

16 kwietnia 19:50

Pożar zakładu wojskowego Avangard w Moskwie. Zakład produkuje pociski do obrony powietrznej. Jest głównym dostawcą pocisków dla systemów S-300 i S-400.

16 kwietnia 19:50

Fico: Słowacja nie popiera przystąpienia Ukrainy do NATO

Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że jego kraj nie ratyfikuje dokumentów w sprawie przyjęcia Ukrainy do Sojuszu. "Interesy Słowacji będą zagrożone, jeśli Ukraina zostanie członkiem NATO ” – podkreślił. Dodał, że jego kraj jest "całkiem zadowolony z neutralnej Ukrainy", a jej integracja z NATO "sprzyjałaby jedynie III wojnie światowej".

16 kwietnia 19:40

Rosja musiała zwiększyć eksport ropy naftowej do prawie rocznego poziomu z powodu spadku eksportu produktów naftowych- donosi The Moscow Times.

Problemy z produkcją produktów naftowych spowodowane ukraińskimi atakami dronów na rosyjskie rafinerie zmusiły firmy naftowe do znacznego zwiększenia dostaw ropy naftowej za granicę. Eksport morski osiągnął najwyższy poziom od 11 miesięcy w drugim tygodniu kwietnia, a eksport ze wszystkich głównych portów był bliski rekordowego poziomu.

Tygodniowy eksport wyniósł 3,95 mln baryłek dziennie, najwięcej od maja 2023 r. Przesyłki były znacznie powyżej rosyjskiej kwoty OPEC+ na ten miesiąc. Porty działały przy prawie maksymalnym wykorzystaniu.

16 kwietnia 19:30

Rosyjskie wojsko porwało w Doniecku Russella Bentleya, amerykańskiego "korespondenta wojennego" agencji informacyjnej "Russia Today".

16 kwietnia 19:25

Rosja. Organy ścigania otrzymają dostęp do wyników badań medycznych mieszkańców Rosji i będą mogły "obserwować pacjentów". Innowacje zostały zatwierdzone przez rząd.

16 kwietnia 19:20

Putin mianował dowódcę sił specjalnych przywódcy Czeczeni Kadyrowa szefem ds. patriotyzmu w ministerstwie obrony Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret mianujący Aptiego Alaudinowa, dowódcę sił specjalnych Achmat zastępcą szefa Głównego Zarządu Prac Wojskowych i Politycznych Ministerstwa Obrony Rosji - poinformował przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow na swoim kanale Telegram. Na mocy tego samego dekretu Alaudinow został zwolniony ze stanowiska zastępcy dowódcy 2 Korpusu Armii Sił Zbrojnych Rosji.

Według Kadyrowa ta "ważna decyzja" potwierdza "wybitne zdolności, osobistą odwagę i oddanie wybranej sprawie" Alaudinova, a nowa nominacja "jest uznaniem jego wybitnych cech jako stratega i wojownika". Szef republiki powiedział, że Apti Alaudinov będzie nadal pracował jako dowódca sił specjalnych Achmat. W 2022 r. Putin przyznał Alaudinowowi tytuł Bohatera Rosji za udział w wojnie przeciwko Ukrainie.

16 kwietnia 19:10

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję w sprawie wsparcia odbudowy Ukrainy i wezwało do przekazania Kijowowi zamrożonych rosyjskich aktywów - donosi służba prasowa Rady Najwyższej.

16 kwietnia 18:58

"Nie dla rosyjskiego prawa!", "Nie dla Rosji - tak dla Europy!". W Tbilisi doszło do starć z policją na wiecu przeciwko ustawie o zagranicznych agentach. Gruzińska pozycja uważa, że jest to wpływ Putina. 

Protestujący zebrali się wokół budynku parlamentu. Mimo tych protestów gruziński parlament rozważa ustawę "o zagranicznych wpływach". Rządząca partia Gruzińskie Marzenie spodziewa się, że przejdzie ona pierwsze czytanie już dziś. Następne w kolejce są ustawy anty-LGBT i inne ustawy "w obronie wartości rodzinnych". Są to niemal kopie ustaw Putina.

16 kwietnia 18:45

W stolicy Czeczenii Groznym pojawi się dzielnica nazwana na cześć Putina

Jak poinformował burmistrz, taka była wola samych mieszkańców miasta. W głosowaniu za nazwą poparło 34 705 respondentów. I tylko 200 osób wypowiedziało się przeciwko temu (los tych osób jest nieznany). Wcześniej w 2008 roku główna ulica Groznego Aleja Zwycięstwa została już przemianowana na Aleję Putina.

16 kwietnia 18:30

Cameron: brak wieloletniego pakietu wsparcia dla Ukrainy nie oznacza, że wsparcie zostanie wstrzymane.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział w parlamencie, że Ukraina może być pewna wsparcia ze strony Wielkiej Brytanii, pomimo faktu, że rząd nie podjął żadnych wieloletnich zobowiązań.

"Powiedziałbym, że jedną z mocnych stron stanowiska Wielkiej Brytanii jest to, że wsparcie dla Ukrainy jest bardzo ponadpartyjne. Oczywiście możemy spierać się o to, czy wieloletnie pakiety wsparcia są jeszcze lepsze niż roczne, ale myślę, że Ukraina ma i powinna mieć pewność, że będziemy nadal wspierać ten kraj na odpowiednim poziomie w kolejnych latach. Oczywiście nie wiemy, jaki to będzie poziom" - powiedział Cameron.

16 kwietnia 18:17

Ukraińskie Siły Zbrojne utworzą nową oddzielną jednostkę szturmową składającą się z bojowników 67. batalionu szturmowego DUK - poinformowała ukraińska armia.