Siły Powietrzne Ukrainy zniszczyły w nocy 10 dronów typu Shahed i cztery rakiety S-300/S-400, odpierając częściowo rosyjski atak przeprowadzony z obwodu kurskiego. Jednak cztery inne pociski S-300 uderzyły w Sełydowe w obwodzie donieckim i zniszczyły m.in. budynki mieszkalne. Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson skrytykował kraje zachodnie za opóźnianie pomocy dla Ukrainy. - Każdy tydzień, w którym nie udaje nam się zrobić tego, co oczywiste - i nie dać Ukraińcom potrzebnej broni - jest tygodniem, w którym Putin zbliża się do realizacji swoich nikczemnych ambicji.
Pokaż od:
14 kwietnia 22:12

Kończymy relację na dziś. Zapraszamy jutro. Dobranoc. 

14 kwietnia 20:59

W ciągu ostatniej doby doszło do 42 starć bojowych - podsumował w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie ostrzelali cele w obwodach sumskim, charkowskim, czernihowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim. Według ukraińskich sztabowców, Rosjanie nie rezygnują z prób wyparcia ich wojsk z przyczółków na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński). 

14 kwietnia 20:36

Prezydent Zełenski: Pogarsza się sytuacja na froncie

Sytuacja na froncie w tak zaciętej wojnie jest zawsze trudna. Jednak obecnie – szczególnie w sektorze donieckim – sytuacja się pogarsza - powiedział ukraiński prezydent. 

14 kwietnia 20:16

Prezydent Zełenski: - Nieba nie ochroni retoryka. Produkcja rakiet i dronów do celów terroru nie ogranicza się do słów. Do tego dochodzi fakt, że nałożone na Rosję sankcje nadal są obchodzone. I to, że od miesięcy czekamy w Ukrainie na niezbędny pakiet wsparcia. To, że czekamy na głosowanie w Kongresie, sprawia, że od miesięcy rośnie pewność siebie terrorystów. 

14 kwietnia 20:01

"Rosja wykorzystuje każdy dzień, każdy tydzień i każdy miesiąc, aby wyrządzać znaczne szkody. Niestety pomoc dla Ukrainy jest ciągle ograniczona, a państwo rosyjskie nadal ma dostęp do kluczowych elementów, niezbędnych do produkcji rakiet i dronów" - mówi prezydent Wołodymyr Zełenski w niedzielnym nagraniu, jak co dzień opublikowanym w mediach społecznościowych. 

"Każdy pocisk, który uderza w Ukrainę, zawiera co najmniej dziesiątki komponentów – elektroniki, chipów – dostarczanych przez firmy z różnych krajów i importowanych przez terytorium sąsiadów Rosji. W Shahedach znajdują się także części wyprodukowane w wolnym świecie. Wszystko to należy i można powstrzymać: zarówno przyzwolenie na terror, jak i zdolność terrorystów do znajdowania wspólników na całym świecie" - tłumaczy ukraiński prezydent. 

14 kwietnia 19:42

Dziewięć osób ucierpiało w gminach Dniepr i Lyubymivka po zestrzeleniu rosyjskiego pocisku - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku Siergiej Łysak. Spadające części uszkodziły domy. 

14 kwietnia 18:48

ISW: Rosjanie nasilili wysiłki, by zdobyć Czasiw Jar

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną pisze, że Rosjanie nasilili wysiłki, by zdobyć, położone w obwodzie donieckim, miasto Czasiw Jar. Według ISW, siły ukraińskie będą miały coraz większe problemy z obroną, szczególnie jeśli Ukraina będzie nadal pozbawiona amerykańskiej pomocy wojskowej. 

14 kwietnia 18:36

Ulicami Kijowa przebiegł Kijowski Maraton Niezłomności. Strażak z Połtawy, Andrii Grechany przebiegł 21 kilometrów w pełnym umundurowaniu. Swój bieg zadedykował poległym kolegom z Charkowa. 

14 kwietnia 18:26

"Wojna za naszą wschodnią granicą i wojna na Bliskim Wschodzie to elementy tego samego starcia świata Zachodu z nową osią zła, którą tworzą Rosja, Iran i ich polityczni klienci" - pisze wicenaczelny "Wyborczej" Bartosz T. Wieliński: 

14 kwietnia 18:02

Po południu Ukraińcy zniszczyli kolejną rosyjską rakietę w okolicach miasta Dniepr. Jej spadające części uszkodziły domy. Ze wstępnych informacji wynika, że dwie osoby zostały ranne - podał na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku Siergiej Łysak.

14 kwietnia 17:56

Sztab generalny ukraińskiej armii ostrzega, że Rosjanie planują prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południowym wschodzie Ukrainy. "Rosja jest jedynym terrorystą na świecie, który przetrzymuje elektrownię jądrową jako zakładnika i wykorzystuje ją do szantażowania Ukrainy i całego świata. Nikt inny, z wyjątkiem rosyjskich terrorystów, nie doprowadził świata tak blisko krawędzi celowej katastrofy radiacyjnej" - czytamy w komunikacie.

14 kwietnia 17:39

Siły powietrzne Ukrainy zniszczyły dwa rosyjskie pociski rakietowe Ch-59, które były wymierzone w Odessę - podały Siły Obronne Południowej Ukrainy. 

14 kwietnia 16:28

Ukraińcy przeszkolą Litwinów z obrony cywilnej

Ukraińscy specjaliści przeprowadzą w maju na Litwie szkolenie z zakresu obrony cywilnej – poinformowało  litewskie MSW. 

„Musimy wyciągnąć wnioski, przejąć doświadczenie Ukraińców w ochronie ludności, wzmacnianiu granic poprzez fortyfikacje i ochronę infrastruktury krytycznej, co jest dla nas szczególnie istotne” – powiedziała litewska minister Agne Bilotaite. Jej zdaniem, "wiedza ukraińskich ekspertów na temat ostrzegania, ewakuacji i schronienia będzie bardzo cenna dla litewskich służb”.

Źródło: PAP 

14 kwietnia 16:03

"Rosjanie chcą zdobyć Czasiw Jar do 9 maja"

"Wróg koncentruje wysiłki, aby przerwać naszą obronę na zachód od Bachmutu, dojść do kanału Donieck-Donbas, opanować miejscowość Czasiw Jar, stworzyć warunki dla dalszego ruchu w stronę aglomeracji Kramatorska" - napisał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.

Dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Ołeksandr Syrski podkreśla, że ukraińskie brygady bohatersko się bronią, "dosłownie wgryzając się w ziemię" ale uważa, że zagrożenie jest duże. Rosyjskie dowództwo oczekuje, że Czasiw Jar zostanie zdobyty do 9 maja, kiedy w Rosji obchodzone jest zwycięstwo w II wojnie światowej.

14 kwietnia 15:49

Ukrinform publikuje zdjęcia z miejscowości Ocheretyne w obwodzie donieckim, na którą Rosjanie zrzucili dziś bombę lotniczą. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne. 

14 kwietnia 15:33

Ukraiński prezydent potępił irański atak na Izrael. "Dźwięk dronów, narzędzia terroru, jest taki sam w niebie nad Bliskim Wschodem i Europą" - napisał w serwisie X.

Dodał, że ten dźwięk musi być dzwonkiem alarmowym dla wolnego świata. "Tylko jedność i stanowczość może ocalić życie ludzi i zapobiec rozprzestrzenieniu się terroru na całym świecie. Słowa nie powstrzymują dronów i nie przechwytują pocisków. Robi to tylko namacalne wsparcie. Wsparcie, jakiego oczekujemy" - napisał. 

14 kwietnia 14:48

Poseł Andrzej Szewiński (KO) jest wiceprzewodniczącym komisji obrony narodowej, która w obliczu wojny za wschodnią granicą stała się jedną z najważniejszych w Sejmie. W rozmowie z "Wyborczą" mówi m.in., co należy zrobić, aby uniknąć wojny z Rosją, czy rozważane jest przywrócenie poboru, a także o pomocy Ukrainie.

14 kwietnia 14:26

Pięć osób rannych po atakach Rosji na obwód chersoński

Pięć osób zostało rannych po atakach Rosji na obwód chersoński w ciągu ostatniej doby - przekazały wojskowe władze obwodu.

Rosjanie ostrzelali łącznie 18 miejscowości, w tym największe miasto obwodu - Chersoń - oraz m. in. Berysław czy Biłożerkę.

Wśród uszkodzonych obiektów są wielopiętrowy budynek mieszkalny oraz 17 domów prywatnych.

14 kwietnia 13:33

Ukraina niepostrzeżenie stała się drugim co do wielkości zagłębiem nielegalnych papierosów w Europie. Papierosy z szarej strefy zaczynają przeciekać przez ukraińsko - polską granicę.