Na sejmowej sali obrad zakończyła się debata na temat możliwości przerywania ciąży. Rozpatrywane są cztery projekty poselskie. Dwa z nich przygotowała Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga, czyli PSL i Polska 2050. Aktywistki ze Strajku Kobiet, Aborcyjnego Dream Teamu i Inicjatywy Wschód nie zostały wpuszczone na sejmową galerię.
Pokaż od:
11 kwietnia 19:27

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro. Głosowanie nad projektami dotyczącymi aborcji zaplanowane jest ok. godz. 14. 

11 kwietnia 19:26

Katarzyna Kotula - tak jak zapowiadała - opublikowała instrukcję przerwania ciąży w mediach społecznościowych. 

11 kwietnia 19:12

Krystyna Sibińska poinformowała, że według komisji finansów publicznych w sprawie ochrony przed używaniem wyrobów tytoniowych, wnioskuje ona o przyjęcie ustawy w sprawie wyborów tytoniowych. Trwa dyskusja nad projektem.

11 kwietnia 18:54

Dyskusja o aborcji została zakończona

Zakończyła się dyskusja o projektach ustaw o aborcji. Głosowanie nad skierowaniem ich do komisji odbędzie się jutro.

11 kwietnia 18:53

Agnieszka Buczyńska z Polski 2050: - Zagłosujemy za wszystkimi projektami, które pojawiły się na sali sejmowej. Chcemy empatycznej, troskliwej dyskusji. Nasza propozycja jest kompleksowa. Złożyliśmy ustawę o bezpłatnej antykoncepcji. Druga sprawa to przywrócenie tej przesłanki dotyczącej wad płodu. Trzeci element to referendum. Tego chcą Polacy. To rozwiązanie skuteczne, do którego musi zastosować się prezydent - powiedziała. Dodała, że Polska 2050 chce też darmowej antykoncepcji.

11 kwietnia 18:48

Katarzyna Ueberhan: 95 proc. osób nie żałuje aborcji

- Dokonanie przez kobietę aborcji nie jest bezprawne. Dostęp do aborcji to dostęp do zdrowia. Zakaz aborcji może to zdrowie niszczyć - powiedziała poseł - mówiła wnioskodawca Katarzyna Ueberhan z Lewicy.  - Większość badań wskazuje, że 95 proc. osób nie żałuje aborcji i uważa, że była to decyzja słuszna. Osoby, którym odmówiono aborcji, są czterokrotnie bardziej narażone na życie w ubóstwie i trzykrotnie bardziej narażone na bezrobocie - stwierdziła.

- Przedstawicielka wnioskodawców Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej podkreśliła, że "prawo o aborcji nie oznacza nakazu aborcji". Szanuję państwa poglądy, dlatego proszę o uszanowanie poglądów tych kobiet, które nie chcą być w ciąży. Dajmy kobietom wolność, godność, nie odzierajmy ich z podstawowych praw - dodała.

11 kwietnia 18:42

Katarzyna Kotula: Instrukcja jak bezpiecznie przerwać ciążę udostępnię w mediach społecznościowych

- Tylko kobiet w waszych wypowiedziach zabrakło. Polska Konstytucja nigdzie nie zakazuje liberalizacji prawa do aborcji. Jeżeli wasze sumienie i wasza religia zabraniają aborcji, to nie róbcie jej. Wasze poglądy wynikają z władzy nad kobietami, a nie ze szczerej troski o życie. Martwię się, że inspiracja do posiadania tej władzy pochodzi prosto z Kremla i mamy już na to bardzo wiele dowodów - mówiła Katarzyna Kotula. -Każda kobieta, żona każdego męża, może kiedyś potrzebować kiedyś aborcji. Instrukcja jak bezpiecznie przerwać ciążę będzie na moim Instagramie, Facebooku i Twitterze, żebyście to widziały, zanim prawo w Polsce zostanie zmienione. 

11 kwietnia 18:31

Głos zabrała posłanka Katarzyna Kotula, teraz to ona odpowiada na poselskie pytania.

11 kwietnia 18:31

- Politycy są od tego, żeby wolność także w kwestiach intymnych dawać. Były głosy, że wystarczy projekt Trzeciej Drogi, by kobiety były bezpiecznie. Ale wystarczy. Mam nadzieję, że będziemy mieć szanse dyskutować o tym na komisji - mówiła Dorota Olko.

11 kwietnia 18:23

Jako kolejna przedstawicielka wnioskodawców na pytania posłów odpowiada posłanka Lewicy Dorota Olko. 

11 kwietnia 18:23

Anna Maria Żukowska: Jesteście głęboko zakamuflowanymi hipokrytami

- Jesteście głęboko zakamuflowanymi hipokrytami. Mówicie o prawie do życia, zabijaniu do ludzi. Ja bym chciała zrozumieć prawicę. Co chcecie powiedzieć Polkom? Że tak naprawdę pragniecie skazywania kobiet za aborcję na wyroki od 10 lat do dożywocia - mówiła Anna Maria Żukowska. - To jest fakt, którego nie chcecie powiedzieć ludziom. Nie mydlcie ludziom oczu, szczególnie kobietom. Tego byście chcieli, ale umywacie ręce - dodała.

- Jeżeli chodzi o podstawowe prawa człowieka, to aborcja nie jest wpisana w żadnej konwencji, ale wywodzi się z praw podstawowych, prawa do życia, najwyższego poziomu zdrowia, samostanowienia i wolności od tortur. Jako Lewica chcemy zwiększyć bezpieczeństwo kobiet, żeby nie musiały na własną rękę szukać pomocy - stwierdziła Anna Maria Żukowska.

- To wy zlikwidowaliście finansowanie in vitro. Nazywacie nas cywilizacją śmierci. Cywilizacja śmierci jest wtedy, gdy zmusza się kobiety do rodzenia dzieci, których nie chcą - stwierdziła Anna Maria Żukowska. - Nic nie wymaże z życia kobiety 9 miesięcy ciąży. Jeżeli aborcja jest przeprowadzona odpowiednio wcześnie, to skutki uboczne mogą wywoływać co najwyzej migrenę - powiedziała parlamentarzystka.

- Nie spoczniemy, będziemy składać tyle razy te projekty ustaw, aż znajdzie się większość, aż wybierzemy takiego prezydenta, który podpisze ustawę o legalnej, bezpiecznej i bezpłatnej aborcji. Kobiety muszą mieć wybór.

11 kwietnia 18:21

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska odpowiada na pytania poselskie jako przedstawicielka wnioskodawców.

11 kwietnia 18:16

Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS): - Każde życie zasługuje na ochronę. Każde życie jest równe. Państwo chcecie odebrać to prawo tym najmłodszym

11 kwietnia 18:08

Posłanki Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska z ramienia PSL zasiądą w komisji nadzwyczajnej ds. aborcji - przekazała PAP rzeczniczka PSL Kinga Kołodziejczak. Z kolei rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik poinformowała, że Konfederację reprezentować będzie posłanka Karina Bosak.

11 kwietnia 17:56

Kinga Gajewska (KO): - Co trzeci mężczyzna, który zabierał głos, mówił z taką perwersją, ile ma dzieci. Serdecznie panom gratuluję. Natomiast zastanawiam się, ilu z tych mężczyzn bało się o swoje życie, że rodzi i może umrzeć.

11 kwietnia 17:43

Franciszek Sterczewski (KO): - Niechciana ciąża może wywrócić życie kobiety do góry nogami. Tylko ona ma prawo podejmować decyzję. Posłowie prawicy mogą to uszanować lub zamilczeć. Trzeciej drogi tutaj nie ma.

Poseł schodząc z mównicy parlamentarzysta zabrał plakat antyaborcyjny. - Złodzieje - krzyknął ktoś z sali.

11 kwietnia 17:33

Aleksandra Gajewska (KO): Nie pozwolę, żeby wasze sumienia i wasze osobiste poglądy miały wpływ na moje życie i zdrowie. Mówię to jako kobieta i matka. 

11 kwietnia 17:28

Kazimierz Smoliński (PiS):  Panowie, mężczyźni, koledzy, bądźcie ze swoimi żonami, koleżankami, przyjaciółkami, córkami. Rzeczpospolita zapewnia każdemu prawo do życia, a nie prawo do zabicia 

11 kwietnia 17:15

Czesław Hoc (PiS): Więcej aborcji i pigułki "dzień po", a dzietność w Polsce mamy poprawić poprzez łączenie rodzin migrantów

11 kwietnia 17:05

Iwona Hartwich (KO): Każdej kobiecie, która powie, że chce urodzić ciężko chore dziecko, powiem - nie rób tego, to państwo cię zmiażdży. Wiem to na własnym przykładzie. Największymi hipokrytami są konfederaci i pani, która mówi o wsparciu osób z niepełnosprawnościami, których nie ma.