Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o nocnym ataku dronami na obwód biełgorodzki i woroneski. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał zaktualizowane dobowe straty Federacji Rosyjskiej w wojnie z Ukrainą. W ciągu dobry agresor stracił 850 żołnierzy rannych lub zabitych. Od początku agresji na pełną skalę - 449 250.
Pokaż od:
9 kwietnia 22:03

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

9 kwietnia 21:50

NATO: w ostatnich miesiącach 65 proc. rosyjskich czołgów zostało zniszczonych przez drony

Ukraińskie drony sterowane przy użyciu first-person-view odpowiadają za ponad 65 proc. zniszczonych w ostatnich kilku miesiącach rosyjskich czołgów - powiedział anonimowo portalowi "Foreign Policy" przedstawiciel NATO.

Według oficjela Sojuszu ta statystyka może oznaczać, że przy niedoborach amunicji Siły Zbrojne Ukrainy w większym stopniu niż zazwyczaj opierają swoje działania zbrojne właśnie na dronach.

9 kwietnia 21:10

USA przekazały Ukrainie skonfinskowaną broń z Iranu przeznaczoną dla Huti

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie znaczącą dostawę broni, skonfiskowanej podczas próby przekazania jej przez Iran wspieranym rebeliantom Huti w Jemenie.

USA przejęły broń z czterech oddzielnych statków, które transportowały ładunek od irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej dla jemeńskich rebeliantów w okresie od maja 2021 r. do lutego 2023 r. Statki nie miały przynależności państwowej.

Dostarczona Ukrainie broń to 5 tys. sztuk AK-47, karabinów maszynowych, karabinów snajperskich, granatników  RPG-7 i 500 tys. sztuk amunicji 7,62 mm. 

9 kwietnia 20:47

Ukraina zaprzecza odpowiedzialności za atak dronem na elektrownię w Zaporożu

- Stanowisko Ukrainy jest jasne i jednoznaczne; nie przeprowadzamy żadnych działań wojskowych ani prowokacji na terenach obiektów nuklearnych - powiedział w ukraińskiej telewizji Andrij Jusow, rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego.

9 kwietnia 20:45

Rosja: To ukraiński dron zaatakował Elektrownię Jądrową w Zaporożu

To ukraiński dron zaatakował Elektrownię Jądrową w Zaporożu - twierdzi rosyjska agencja prasowa RIA Novosti.

9 kwietnia 19:53

Zełenski: Rosja zrobi wszystko, by wypędzić ludzi z Charkowa

- Cel Rosji jest jasny: zrobić wszystko, co w jej mocy, aby wypędzić ludzi z Charkowa i obwodu charkowskiego. Czegokolwiek Putin dotknie, obraca w ruinę. Musimy dołożyć wszelkich starań, zarówno możliwych, jak i niemożliwych, aby chronić jak najwięcej naszych miast i społeczności. (...) Wszyscy nasi partnerzy na całym świecie muszą zrozumieć, że zaufanie do nich i przyszłość wolnego świata można osiągnąć już teraz w miastach takich jak Charków, Zaporoże, Chersoń. A także w wielu miastach w obwodzie sumskim, donieckim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, czernihowskim - wszędzie tam, gdzie wymagana jest obrona powietrzna i potrzebna jest wola polityczna świata do podjęcia decyzji, które zabezpieczą życie i zapewnią zwycięstwo nad rosyjskim terrorem - powiedział w codziennym komunikacie wideo Wołodymyr Zełenski.

9 kwietnia 19:33

Atak rakietowy na obwód odeski

Rosja zaatakowała obwód odeski przy użyciu pocisku balistycznego - przekazało dowództwo operacyjne Sił Zbrojnych Ukrainy na południową część kraju.

"Z tymczasowo okupowanego Krymu przeprowadzono kolejny podstępny rosyjski atak, prawdopodobnie przy użyciu rakiety balistycznej Iskander-M w obwodzie odeskim. Nadmorski teren rekreacyjny znów jest atakowany” - czytamy w komunikacie.

9 kwietnia 19:18

Ue przekaże Ukrainie 157 generatorów prądu

Kraje UE przekażą Ukrainie 157 generatorów prądu - dowiedział się "Der Standard". Mają one wspomóc wzmocnić bezpieczeństwo kraju po atakach Rosji na infrastrukturę energetyczną. Państwa, które przekażą generatory to, według Komisji Europejskiej, Austria, Niemcy, Szwecja i Holandia.

UE wysyła również dziesięć generatorów o dużej mocy (1 MW) o wartości 3,57 mln euro z własnych zasobów RescEU. Każdy z tych generatorów może dostarczyć energię elektryczną dla całego szpitala średniej wielkości.

9 kwietnia 18:53

Jedna osoba zginęła w ostrzele Semenówki w obwodzie czernihowskim

We wtorek wojska rosyjskie ostrzelały miasto Semenówka w obwodzie czernihowskim. Co najmniej jedna osoba zginęła.

"Rosyjscy terroryści właśnie ponownie ostrzelali Semenówkę. Używają artylerii i wyrzutni rakietowych. Wiemy już o jednej martwej kobiecie" - napisał na Telegramie szef wojskowych władz obwodu Wiaczesław Chaus.

9 kwietnia 18:48

Alarm przeciwlotniczy w południowo-wschodniej części Ukrainy.

9 kwietnia 18:25

Kolejne nagrania z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim.

9 kwietnia 18:03

IAEA: W budynek sąsiadujący z terenem elektrowni jądrowej w Zaporożu uderzył dron

W sąsiadujący z terenem elektrowni jądrowej w Zaporożu ośrodek szkoleniowy uderzył dron - poinformowała 9 kwietnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA).

Elektrownia od marca 2022 jest pod rosyjską okupacją, a od września na terenie obiektu misję monitorującą pełnią także rotacyjne zespoły IAEA.

"Zaobserwowana eksplozja jest zgodna z obserwacjami zespołu IAEA. Tym razem nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego, ale ten incydent ponownie uwypuklił niezwykle poważną sytuację w elektrowni" - czytamy w komunikacie Agencji na portalu X.

9 kwietnia 17:23

Zełenski odznaczył 171 ukraińskich żołnierzy

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenia państwowe 171 żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym 102 pośmiertnie - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach kancelarii ukraińskiej głowy państwa.

Obrońcy otrzymali Ordery Bohdana Chmielnickiego, Danyły Halickiego i Za Odwagę, a także medale Obrońcy Ojczyzny, Służby Wojskowej Ukrainie i Uratowanego Życia.

9 kwietnia 17:14

Jedna osoba zginęła w ostrzale Konstantynówki

Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkalną w Konstantynówce w obwodzie donieckim - przekazała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Nie żyje co najmniej jedna osoba - mężczyzna, którego ciało ratownicy wydobyli spod gruzów. Co najmniej 3 zostały ranne, a pod gruzami mogą znajdować się kolejne 2 osoby.

Służby ratunkowe ugasiły także pożar dwupiętrowego budynku mieszkalnego. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało łącznie 27 prywatnych budynków mieszkalnych.

9 kwietnia 16:07

Atak na obwód połtawski. Liczba rannych wzrosła do 16

„Liczba osób rannych w ataku wroga w obwodzie połtawskim wzrosła do 16. Rannych jest m. in. czworo dzieci w wieku 5–11 lat. Kilka osób nadal korzysta z pomocy lekarskiej. Jeden pacjent jest w ciężkim stanie, a kilku innych jest w stanie umiarkowanym i otrzymuje wszelką niezbędną pomoc" - przekazał Filip Pronin, szef wojskowych władz obwodu połtawskiego.

Ponadto, ponad 9 tys. domów w regionie zostało tymczasowo pozbawionych dostępu do prądu. Udało się jednak przywrócić zasilanie.

9 kwietnia 15:53

Nowe nagranie żołnierzy z 72. brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy pokazujące zniszczenia w miejscowości Wuhłedar w obwodzie donieckim.

9 kwietnia 15:33

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził plac budowy fortyfikacji w obwodzie charkowskim.

9 kwietnia 15:28

Wiosenne powodzie dotknęły 38 regionów Federacji Rosyjskiej. Najgroźniejsza nęka obwód orenburski, gdzie woda zalała ponad 10 tys. domów. Rosji nie stać na skuteczną walkę z katastrofą.

9 kwietnia 15:17

Rosyjskie bomby kierowane spadły na centrum Charkowa

Rosyjskie bomby kierowane uderzyły w centrum Charkowa. Ranne zostały co najmniej 3 osoby - przekazał szef wojskowych władz obwodu Ołeh Sinehubow.

Bomby zniszczyły lub uszkodziły kilka budynków. Trwa akcja ratunkowa, a pod gruzami obiektów znajdują się ludzie.

9 kwietnia 15:03

Alarm przeciwlotniczy we wschodniej części Ukrainy

We wschodniej części Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - zagrożenie pociskami balistycznymi z południa.