Opóźnienia w dostawach broni z Zachodu zmuszają władze Ukrainy do trudnych decyzji w sprawie priorytetów na froncie oraz utrudniają planowanie skutecznej obrony i przyszłych działań ofensywnych przeciwko Rosji - ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną.
Pokaż od:
8 kwietnia 22:05

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6. 

8 kwietnia 21:50

Siły rosyjskie wypróbowały w okupowanym Donbasie 30-tonowego robota Stalker, który służy do rozminowywania terenu - poinformowała w poniedziałek agencja Unian, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.

8 kwietnia 21:28

Zełenski: Jeśli Kongres nie odblokuje amerykańskiej pomocy, Ukraina przegra wojnę

Ukraina przegra wojnę, jeśli Kongres nie odblokuje amerykańskiej pomocy - ostrzegł prezydent Wołodymyr Zełenski na antenie stacji CNN.

8 kwietnia 21:01

8 kwietnia przedstawiciele kluczowych instytucji Unii Europejskiej zgodzili się na przedłużenie umowy o handlu preferencyjnym z Ukrainą, która zawiera ostrzejsze ograniczenia w imporcie niektórych produktów rolnych.

Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska i Parlament Europejski uzgodniły nowe preferencyjne warunki handlowe z Ukrainą. Teraz muszą one zostać poddane odrębnemu głosowaniu przez parlamentarzystów europejskich.

8 kwietnia 20:42

Siły rosyjskie wypróbowały w okupowanym Donbasie 30-tonowego robota Stalker, który służy do rozminowywania terenu - poinformowała w poniedziałek agencja Unian, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.

8 kwietnia 20:23

14 kwietnia kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozpocznie trzydniową wizytę w Chinach. Ma spotkać się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem i omówić wojnę Rosji z Ukrainą.

Podczas wizyty Scholzowi towarzyszyć będzie kilku ministrów rządu federalnego oraz przedstawiciele niemieckiego biznesu. Oczekuje się, że kanclerz odwiedzi miasto Chungking i wygłosi przemówienie na jednym z uniwersytetów w Szanghaju.

8 kwietnia 20:04

Ukraina i Węgry podpisały poprawki do umowy międzyrządowej o kontroli ruchu granicznego, które pozwolą na uruchomienie nowego punktu kontrolnego dla samochodów osobowych.

Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury.

„Ukraina i Węgry zgodziły się na otwarcie przejścia granicznego Welyka Palad’ – Nagyhodos” dla pojazdów osobowych i umożliwienie przejazdu pustych ciężarówek o masie ponad 7,5 tony przez przejście graniczne „Łużanka – Beregsurany” – czytamy w komunikacie.

8 kwietnia 19:47

8 kwietnia szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi spotkał się z rumuńską minister spraw zagranicznych Luminițą Odobescu podczas wizyty w Bukareszcie, gdzie omówiono sytuację w Ukrainie.

Podczas spotkania Odobescu podkreślił kluczową rolę MAEA w zapewnianiu standardów bezpieczeństwa jądrowego i zapobieganiu awariom w ukraińskich elektrowniach jądrowych (NPP).

 Przypomniała również o atakach na Zaporoską Elektrownię Jądrową, które stały się częstsze w ostatnich dniach, i podkreśliła rolę MAEA w zapewnieniu bezpiecznego i niezawodnego wykorzystania technologii jądrowej do celów pokojowych.

Grossi i Odobescu omówili również współpracę agencji w Rumunii w dziedzinie rozwoju energetyki jądrowej, w tym instalacji małych reaktorów modułowych.

8 kwietnia 19:21

Pięć osób zostało rannych w rosyjskim ataku na dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny w mieście Sełydowe w obwodzie donieckim.

"W wyniku ostrzału zniszczony został sufit między czwartym a piątym piętrem, a w mieszkaniu na czwartym piętrze wybuchł pożar. Ratownicy uratowali czworo mieszkańców budynku, w tym dziecko, które nie było w stanie samodzielnie opuścić terenu. Strażacy ugasili pożar w zniszczonym mieszkaniu na czwartym piętrze budynku" - informują lokalne władze.

 
8 kwietnia 18:51

Minister energetyki Herman Hałuszczenko poinformował,że Rosja uderzyła w 80 procent ukraińskich elektrowni konwencjonalnych i połowę elektrowni wodnych

Uważa się, że od końca ubiegłego miesiąca Moskwa niemal codziennie przeprowadzała ataki na ukraińską sieć energetyczną. Minister stwierdził, że jest to „największy atak na sektor energetyczny Ukrainy” od początku wojny.

8 kwietnia 18:26

Trzy osoby zginęły w Zaporożu

Trzy osoby zginęły w ostatnim ostrzelaniu Zaporoża.

8 kwietnia 18:00

Bloomberg: Szczyt pokojowy w Szwajcarii w połowie czerwca

Szczyt pokojowy, który Szwajcaria zgodziła się zorganizować na wniosek Ukrainy, może odbyć się w połowie czerwca - informuje Bloomberg, powołując się na swoje anonimowe źródła. 

Źródła Bloomberga podały, że szczyt może odbyć się w dniach 16-17 czerwca, choć nie jest jasne, ilu przywódców weźmie w nim udział. Oczekuje się, że na wydarzenie zostanie zaproszonych od 80 do 100 krajów, głównie z tzw. Globalnego Południa.

Kluczowym pytaniem jest, czy Chiny wezmą w tym udział, dodały źródła. Sojusznicy Ukrainy uważają obecność Chin za kluczową dla powodzenia spotkania, powołując się na wpływ Pekinu na Moskwę.

Rzecznik szwajcarskiego MSZ oświadczył, że data i miejsce konferencji nie zostały jeszcze ustalone.

8 kwietnia 17:48

Duński rząd przeznaczył 40 mln koron (ponad 5 mln euro) na odbudowę ukraińskiego systemu energetycznego po zmasowanych rosyjskich atakach na infrastrukturę.

8 kwietnia 17:30

Związana z Kremlem farma trolli od ponad roku prowadzi szeroką operację informacyjną w internecie nastawioną na podważenie poparcia społeczeństwa i prawicowych polityków dla pomocy Ukrainie - pisze w poniedziałek "Washington Post". Promowane przez fałszywe konta i portale narracje były powtarzane przez niektórych kongresmenów.

8 kwietnia 16:59

Pożar rosyjskiego okrętu w obwodzie królewieckim. Wg Ukraińców to wynik operacji specjalnej HUR

W obwodzie królewieckim w Rosji wybuchł pożar na pokładzie rosyjskiego okrętu wojennego - informuje w poniedziałek ukraiński portal Suspilne. Według niego była to operacja wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

Pożar wybuchł w niedzielę na pokładzie małego okrętu rakietowego "Sierpuchow" w bazie w Bałtyjsku - przekazało portalowi źródło w służbach specjalnych. Jak dodano, to wynik operacji specjalnej HUR.

Nie poinformowano, jakich szkód doznała jednostka. Źródła portalu RBK-Ukraina twierdzą, że okręt został poważnie uszkodzony.

8 kwietnia 16:39

W efekcie wojny, w Rosji zwiększają się niedobory lekarzy; aby zaradzić temu problemowi, kraj ściąga personel medyczny z zagranicy, nie sprawdzając jednak kwalifikacji zatrudnianych osób - przekazało w poniedziałek brytyjskie Ministerstwo Obrony.

8 kwietnia 16:15

Spiker Izby Reprezentantów Mile Johnson poinformował, że Izba zajmie się kwestią finansowania Ukrainy w tym tygodniu, po ponownym zebraniu się izby po dwutygodniowej przerwie.

Wielu republikanów pozostaje stanowczo przeciwnych dodatkowej pomocy dla Ukrainy, a jeden z nich już zagroził usunięciem spikera ze stanowiska, co komplikuje potencjalny termin głosowania większościowego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że Kijów przegra wojnę z Rosją, jeśli Kongres USA nie zatwierdzi pomocy wojskowej w walce z inwazją Moskwy.

8 kwietnia 15:46

W Polsce mieszka 50-60 tys. uczniów z Ukrainy, ale każdy z nich decyduje wraz z rodzicami, czy uczyć się stacjonarnie w polskiej szkole, czy online w szkole ukraińskiej. Wielu woli tę drugą opcję, która często okazuje się fikcją. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało zmianę przepisów.

8 kwietnia 15:25

Eksplozje min w obwodzie charkowskim

Coraz ładniejsza pogoda sprzyja spacerom, a te w związku zaminowaniem wielu obszarów Ukrainy, nie zawsze są bezpieczne - przypominają służby ratunkowe Ukrainy i publikują zdjęcia min oraz oznaczeń o zakazie wstępu, gdzie istnieje takie niebezpieczeństwo. 

Jak podają służby, dziś w obwodzie charkowskim doszło do dwóch eksplozji. Na minę najechała ciężarówka. Kierowcy nic się nie stało, ale pojazd został uszkodzony. Druga sytuacja była bardziej niebezpieczna - na ładunek wybuchowy nadepnął mężczyzna, który doznał obrażeń nogi. 

8 kwietnia 14:48

Jak w Ukrainie przyjęto rzekomy tajny amerykański plan pokojowy, o którym pisała w zeszłym tygodniu włoska "La Reppublica"?