Zastępczyni rzecznika Pentagonu, Sabrina Singh, oświadczyła, że "partnerstwo między Moskwą a Pjongjangiem nadal kwitnie, a Korea Północna dostarcza wojskowe wsparcie Rosji". Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że Waszyngton wykorzystuje NATO do prowadzenia wojen hybrydowych. Białoruś rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z NATO. Putin powołał wiceadmirała Siergieja Pinczuka na nowego dowódcę Floty Czarnomorskiej. We wtorek po południu Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Dniepr. Rannych zostało co najmniej 18 osób.
Pokaż od:
2 kwietnia 21:58

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.

2 kwietnia 21:47

Zdjęcia z dzisiejszego ataku na Dniepr. 

2 kwietnia 21:41

Ukraina przeznaczy kolejne 144 mld dolarów na fortyfikacje

Ukraina przeznaczy kolejne 144 mld dolarów (5,6 miliarda hrywien) na fortyfikacje w obwodach donieckim, chersońskim, zaporoskim, mikołajowskim i sumskim - ogłosił premier Denys Szmyhal.

To kolejny pakiet przeznaczony na budowanie i wzmocnienie fortyfikacji na linii frontu w 2024 roku. Wcześniej ukraiński rząd przeznaczył już na ten cel 512 mln dolarów (20 mld hrywien).

"Prace trwają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wszystko to jest potrzebne, aby wzmocnić naszą obronę i chronić naszych żołnierzy” - napisał Szmyhal na swoim kanale na Telegramie.

2 kwietnia 21:12

Eksplozje w obwodzie kurskim w Rosji.

2 kwietnia 21:02

"FT": NATO chce utworzyć fundusz dla Ukrainy o wartości 100 mld dolarów

NATO chce utworzyć fundusz dla Ukrainy o wartości 100 mld dolarów. To inicjatywa sekretarza generalnego sojuszu Jensa Stoltenberga - informują portale Bloomberg i Financial Times.

Fundusz o nazwie "Misja dla Ukrainy" jest na razie na etapie propozycji i będzie tematy rozmów ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego na spotkaniu w środę. 

32 państwa wchodzące w skład NATO mają zebrać 100 mld dolarów w pięć lat, by "ochronić Ukrainę przed wiatrami politycznych zmian" - jak mówią anonimowo rozmówcy FT zaznajomieni z treścią propozycji.

"To będzie przekroczenie Rubikonu. NATO będzie odgrywać rolę w koordynowaniu śmiercionośnego wsparcia dla Ukrainy. Widzę wyłaniający się konsensus i myślę, że będzie on osiągnięty zanim wsiądziemy do samolotu do Waszyngtonu [na szczyt NATO w lipcu]" - powiedział jeden z rozmówców portalu.

2 kwietnia 20:19

Alarm przeciwlotniczy w rosyjskim obwodzie kurskim.

2 kwietnia 20:12

- Obecnie w Dnieprze trwają akcje ratunkowe po rosyjskim ataku rakietowym. W największym stopniu uszkodzone zostały budynki uczelni i przedszkola. Wszystkie służby działają na miejscu. Dziękuję także wszystkim, którzy udają się na miejsca ataków, aby jak najszybciej pomóc ludziom. To jest najważniejsze. (...) Równie ważny jest fakt, że rosyjscy terroryści otrzymują odpowiedź na swoje ataki. Za każdym razem odpowiadamy im coraz mocniej. Jestem wdzięczny każdemu z naszych żołnierzy, wszystkim Ukraińcom, którzy za to odpowiadają - powiedział w wieczornym komunikacie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 
2 kwietnia 20:07

Liczba rannych w ataku na Dniepr wzrosła do 18

Liczba rannych w ataku na Dniepr wzrosła do 18 - przekazały wojskowe władze obwodu dniepropietrowskiego.

12 osób przebywa obecnie w szpitalu, z czego 5 to dzieci.

Szef wojskowych władz obwodu Serhij Łysak odwiedził rannych w szpitalu. "Teraz lekarze oceniają ich stan jako umiarkowany. Mówią, że wszystko będzie dobrze" - przekazał Łysak.

2 kwietnia 19:17

Ukraina zniszczyła w marcu 976 systemów artyleryjskich Rosji

Ukraina zniszczyła w marcu 976 systemów artyleryjskich należących do Rosji. Tom miesięczny rekord od początku trwania rosyjskiej inwazji na pełną skalę - przekazało ministerstwo obrony Ukrainy.

Poprzedni najwyższa liczba zniszczonych systemów artyleryjskich przypadła na wrzesień 2023 roku.

Łącznie Rosja straciła ponad 11 tys. tego rodzaju systemów.

2 kwietnia 19:06

Ukraińskie drony bojowe brygady "Azow" niszczą rosyjską piechotę przy wsi Terny w obwodzie donieckim.

2 kwietnia 18:50

Ukraina obniża wiek poboru z 27 do 25 lat

Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą minimalny wiek poboru dla mężczyzn, którzy nie odbyli służby wojskowej, z 27 do 25 lat. 

Parlament Ukrainy przegłosował powyższy projekt już 30 maja 2023 roku. Od tego czasu czekał on na podpis prezydenta.

2 kwietnia 18:15

Atak rakietowy na Dniepr: 13 osób rannych, w tym 5 dzieci

Co najmniej 13 osób zostało rannych, w tym 5 dzieci, po dzisiejszym ataku rakietowym Rosji na Dniepr - przekazał szef wojskowych władz obwodu Serhij Łysak.

Rosjanie zaatakowali miasto ok. 16:40 lokalnego czasu. Uszkodzony został m. in. budynek szkoły.

2 kwietnia 17:51

Blinken: Wojna w Ukrainie "w krytycznym momencie"

- Jesteśmy w krytycznym momencie, w którym absolutnie niezbędne jest zapewnienie Ukraińcom tego, czego w dalszym ciągu potrzebują do obrony, szczególnie jeśli chodzi o amunicję i obronę powietrzną - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w Paryżu, gdzie przyjechał na rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz innymi przedstawicielami francuskiego rządu.

Bliken ma się spotkać z Macronem jeszcze dziś wieczorem, a wcześniej odbędzie rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Francji Stéphanem Séjourném.

2 kwietnia 17:40

Sterowany zdalnie robot naziemny kamikadze Ratel S produkcji ukraińskiej w działaniu.

2 kwietnia 17:19

Ponad 1200 km przeleciały ukraińskie drony, by zaatakować rosyjskie zakłady w Tatarstanie. To tam montowane są drony kamikadze, którymi Rosjanie uderza w ukraińskie miasta.

2 kwietnia 16:55

Rosyjskie rakiety uderzyły w Dniepr

"Atak rakietowy na Dniepr. Są ranni. Według wstępnych informacji jest to pięć osób. Wyjaśniamy wszystkie szczegóły. (...) Alert przeciwlotniczy trwa. Pozostańcie w bezpiecznym miejscu" - napisał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

Do ataku doszło ok. 16:40 lokalnego czasu (15:40 czasu polskiego).

Uszkodzony został budynek szkoły, której uczniowie zdążyli jednak na czas zejść do schronu.

2 kwietnia 16:45

Szef MSWiA Marcin Kierwiński i wiceszef resortu Czesław Mroczek odwiedzili we wtorek podlaski oddział Straży Granicznej.

2 kwietnia 16:33

Putin mianował nowego dowódcę Floty Czarnomorskiej

Władimir Putin powołał wiceadmirała Siergieja Pinczuka na stanowisko nowego dowódcy Floty Czarnomorskiej - przekazała agencja prasowa RIA Novosti.

Pinczuk był od maja 2021 roku zastępcą poprzedniego dowodzącego Floty Czarnomorskiej, admirała Wiktora Sokołowa. Według informacji wywiadowczych brytyjskiego resortu obrony Sokołow stracił swoje stanowisko po kilku skutecznych atakach Ukraińców na rosyjskie statki na Morzu Czarnym.

Za rolę w rosyjskiej inwazji Ukrainy na Pinczuka zostały nałożone sankcje ze strony Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Szwajcarii.

2 kwietnia 16:21

Uderzenie francuskiej bomby kierowanej AASM Hammer w jedną z rosyjskich pozycji na kierunku Awdijiwki.

2 kwietnia 13:58

- Relacje z Rosją są na najniższym poziomie we współczesnej historii Republiki Mołdawii - oświadczył we wtorek mołdawski minister spraw zagranicznych Mihai Popsoi. Jak ocenił, Rosja stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Mołdawii.