Prezydent Rosji podpisał dekret o poborze, który potrwa od 1 kwietnia do 15 lipca.
Kolejne konsekwencje porannego ataku Rosjan. Pod gruzami budynku obiektu infrastruktury krytycznej obwodu lwowskiego odnaleziono ciało kolejnego martwego mężczyzny - poinformowały lokalne władze. Liczba ofiar wynosi dwie.
Prezydent Ukrainy ponownie przypomniał o zbrodniach z Buczy.
"Dwa lata temu cały świat zobaczył prawdziwy sens naszej walki. Także ci, dla których niestety była to jeszcze jedna wojna. Dopiero wtedy zobaczyli, czym jest ta wojna. I że Ukraina broni nie tylko swoich granic państwowych i suwerenności, ale wszystkiego, co czyni nas ludzkimi" - napisał Wołodymyr Zełenski na platformie X.
"Dziś dołączyłam do Wołodymyra Zełenskiego i innych partnerów międzynarodowych, aby uczcić pamięć poległych przez siły rosyjskie podczas tymczasowej okupacji przez Rosję Buczy, Irpienia i Borodzianki w obwodzie kijowskim, a także w miastach i wsiach obwodu sumskiego i czernihowskiego. Jesteśmy po stronie Ukrainy" - napisała na platformie "X" ambasadroka USA w Ukrainie Bridget A. Brink.
"W drugą rocznicę wyzwolenia Buczy wraz z prezydentem Zełenskim uczciłem pamięć ofiar rosyjskiej masakry. Obecność nas, ambasadorów, świadczy o tym, że społeczność międzynarodowa stoi po stronie Ukrainy. Zbrodnia w Buczy musi zostać zadośćuczyniona" - napisał ambasador Niemiec w Ukrainie Martin Jaeger.
Rosji udało się zgromadzić i wyprodukować pewną liczbę rakiet dzięki temu, że przez długi czas nie atakowała sektora energetycznego na Ukrainie, w niedalekiej przyszłości można się wiec spodziewać ponownego użycia pocisków Kalibr - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow w niedzielę.
"Jeśli chodzi o liczbę rakiet, stale monitorujemy tempo produkcji, gromadzenie zapasów itp. Wiemy na pewno, ile mają rakiet. Fakt, że nie przeprowadzali ataków na sektor energetyczny przez ponad rok, pozwolił im zgromadzić pewną liczbę broni. Niestety, wróg ma teraz siłę, aby kontynuować swoje działania" - cytuje agencja Interfax Ukraina Budanowa, który mówił o tym w telewizji.
Według niego Rosja nie produkuje 100 rakiet operacyjno-taktycznych na miesiąc, ale "liczba ta jest znacząca".
"Kalibry gromadzono przez cały ten czas, są absolutnie gotowe do użycia" - powiedział Budanow. W jego opinii siły rosyjskie podjęły decyzję o używaniu "na razie" rakiet manewrujących Ch-101, które są skuteczniejsze niż Kalibry.
"Postanowili odbudować zapasy rakiet floty, ponieważ znacznie się już zmniejszyły, i zwiększyć do konkretnej liczby, której nie chcę teraz ujawniać. Wykonali to zadanie. Oznacza to, że są teraz technicznie gotowi do ich użycia. Podczas gdy flota gromadziła swoje pociski, rosyjskie siły powietrzne używały pocisków Ch-101" - wyjaśnił szef HUR.
Źródło: PAP
Rosjanie ostrzelali miejscowość w rejonie berysławskim - podaje chersońska prokuratura. Dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala.
W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny w związku z groźbą użycia przez Rosjan rakiet balistycznych.
Po śmierci Aleksieja Nawalnego Putin zabiera się do porządkowania szeregów. Ostatni zamach w Moskwie mógłby być wstępem do większej akcji.
W Charkowie słychać eksplozje - informuje mer Charkowa Ihor Terekhow.
Dziś w Ukrainie upamiętniana jest druga rocznica wyzwolenia Buczy. Armia rosyjska wkroczyła do miasta 27 lutego 2022 roku. W ciągu 33 dni okupacji w rejonie buczańskim wojsko rosyjskie popełniło ponad 9 000 zbrodni wojennych i zabiło ponad 1400 cywilów, w tym 37 dzieci. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto 31 marca.
"Dopiero po wyzwoleniu obwodu kijowskiego padły pierwsze oświadczenia światowych przywódców o ludobójczym charakterze zbrodni wojennych popełnionych przez armię rosyjską na Ukrainie" - podaje Kancelaria Prezydenta Ukrainy.
- To wojna o znaczeniu globalnym. To wojna o prawo naszego państwa do istnienia, a także o prawo każdego człowieka do życia. To wojna o godność naszego narodu i każdego narodu poszukującego własnego przeznaczenia. To wojna o to, by nikt nie odważył się stać bestią wobec innych. A ciała naszych ludzi, które znaleziono na ulicach Bucza, pokazały, że nikt na świecie nie może trzymać się z dala od tej bitwy. Ponieważ to tutaj, na Ukrainie, dzięki obronie naszych ludzi, naszego życia i naszego państwa, ludzkość zwycięża - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości upamiętniającej wyzwolenie Buczy.
- Rosji udało się zgromadzić i wyprodukować pewną liczbę rakiet dzięki temu, że przez długi czas nie atakowała sektora energetycznego na Ukrainie, w niedalekiej przyszłości można się wiec spodziewać ponownego użycia pocisków Kalibr - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow w niedzielę.
Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu obronnego, stwierdził, że Rosjanie wielokrotnie używali 1500-kilogramowych bomb, co jest sprzeczne z wcześniejszymi oświadczeniami ukraińskiego wojska.
Lokalne władze podają, że 19-letni mężczyzna zginął w nocnych atakach rosyjskiego lotnictwa w obwodzie charkowskim.
Mężczyzna zginął we wsi Borowa niedaleko Izium – poinformował w Telegramie gubernator Charkowa Ołeh Syniehubow.
Francja zamierza dostarczyć Ukrainie setki starych, ale "wciąż sprawnych" pojazdów opancerzonych VAB, a także pociski do systemów obrony powietrznej SAMP/T w ramach nowego pakietu pomocowego - zapowiedział Sébqstien Lecornu, francuski minister obrony.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pozdrawiając rodaków z okazji Wielkanocy, życzył im w niedzielę pokoju i jedności w komunikacie na Telegramie.
"Niech wszystkie modlitwy o ochronę przed złem zostaną dziś wysłuchane. Niech prawdziwy pokój zbliży się do całej naszej Ukrainy i wszystkich narodów, które cierpią z powodu wojen" - napisał prezydent.
Podkreślił, ze Wielkanoc "to święto, które przypomina nam o sile ducha, jaka nie pozwoli ciemności zwyciężyć. Nie pozwoli zaćmić woli. Jednoczy rodziny, narody i kontynenty".
Mer Kijowa Witalij Kliczko przyznaje, że miasto może ponownie stać się celem dla rosyjskich sił lądowych.
- Kijów był i pozostaje celem Putina, ponieważ stolica jest sercem kraju. Ale jesteśmy do tego znacznie lepiej przygotowani niż dwa lata temu. Jeśli Putin podejmie taką decyzję, będzie to krwawa decyzja - powiedział w rozmowie z "Bild".
Odpowiedział również na komentarze niektórych zachodnich polityków na temat negocjacji lub zamrożenia wojny, mówiąc: "To zła postawa, zamiast tego potrzebujemy więcej wsparcia. Nie oddamy Rosji żadnego terytorium. To nie może być kompromis".
Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu zaapelował o "drogę pokoju" w Izraelu, Palestynie i na Ukrainie. Wezwał Rosję i Ukrainę, by dokonały wymiany wszystkich jeńców. Prosił o zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy oraz uwolnienie zakładników, porwanych 7 października.
Od wyzwolenia Buczy minęły dwa lata. Ujawniło światu całą grozę agresji Rosji.
Brytyjski wywiad twierdzi, że Rosja stara się chronić swoje obiekty w portowym mieście Noworosyjsk przed ukraińskimi atakami.
Zamieszczone na Twitterze zdjęcie satelitarne wejścia do portu w Noworosyjsku wskazuje, że jest ono obecnie częściowo zablokowane przez barki, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przebicia się ukraińskich bezzałogowych okrętów nawodnych (USV).
Brytyjski wywiad zauważył, że po serii udanych ukraińskich uderzeń na portowe miasto Sewastopol, Noworosyjsk stał się krytyczny dla ochrony najcenniejszych aktywów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
Agencja zauważyła, że Wiktor Sokołow, były dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, został zastąpiony po sukcesach Ukrainy w użyciu USV przeciwko rosyjskim celom.
Jego następca, wiceadmirał Siergiej Pinczuk, prawdopodobnie próbował zwiększyć szanse na przetrwanie rosyjskich okrętów wojennych, podejmując dodatkowe środki zapobiegawcze i obronne, w tym zmniejszając lukę wejściową do obiektów portowych - informuje wywiad.