W nocy Rosja przeprowadziła w Ukrainie dziewięciogodzinny atak rakietowy. Zaatakowano miasta Dniepr, Kamieńskie, Pawłograd, Krzemieńczug, Iwano-Frankiwsk, obwód dniepropietrowski i lwowski. Rosjanie uderzyli również w infrastrukturę energetyczną. Belgia przekaże Ukrainie 100 mln euro na utrzymanie samolotów F-16. Jak podała w piątek wieczorem agencja Reuters stacjonujący w bazie w polskim Malborku włoscy piloci dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch dni przechwycili nad Morzem Bałtyckim dwa rosyjskie samoloty, które nie odpowiadały na prośby o nawiązanie komunikacji.
Pokaż od:
29 marca 22:39

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

29 marca 22:04

Włoscy piloci przechwycili nad Morzem Bałtyckim dwa rosyjskie samoloty

Włoskie siły powietrzne poinformowały w piątek o przechwyceniu dwóch rosyjskich samolotów przelatujących nad wodami międzynarodowymi na Morzu Bałtyckim - przekazały agencji Reuters źródła wśród wysoko postawionych przedstawicieli włoskich władz, odpowiadających za obronność.

Obu przechwyceń dokonały w czwartek i piątek rano włoskie myśliwce Eurofighter, które stacjonują w bazie lotniczej w Malborku w Polsce w ramach misji NATO Air Policing.

Według włoskiej agencji prasowej ANSA, która również opublikowała informacje o tych incydentach, maszyny zostały wykryte przez radary w centrum dowodzenia NATO w niemieckim Uedem, a alarm został następnie przekazany włoskim siłom powietrznym.

Niezidentyfikowane samoloty nie reagowały na sygnały radiowe ani prośby o nawiązanie komunikacji.

29 marca 21:06

Rosja: To my przez pomyłkę zestrzeliliśmy na Krymie rosyjski Su-27

To siły Federacji Rosyjskiej przypadkowo zestrzeliły swój myśliwiec Su-27 w okolicach Sewastopola na okupowanym Krymie - powiedział rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk.

Jak dodał Płetenczuk do pomyłki doszło z powodu "podwyższonej gotowości bojowej".

- Ktoś naprawdę chciał dostać medal za zestrzelenie samolotu, ale nie zadał sobie trudu, aby sprawdzić, czyj to był samolot - powiedział rzecznik.

Samolot rozbił się piątkowym popołudniem w Morzu Czarnymi, niedaleko wybrzeży Półwyspu Krymskiego. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny i bezpiecznie wylądował na ziemi.

29 marca 20:23

Rozmowa pięciu europejskich gazet, w tym "Gazety Wyborczej", z premierem Donaldem Tuskiem nie schodziła w piątek z czołówek europejskich serwisów informacyjnych. Powód? Donald Tusk wprost mówił o zagrożeniu dla Europy ze strony Rosji.

29 marca 20:02

Ukraina przywraca poziom stosunków z Indiami sprzed rosyjskiej inwazji

Ukraina przywraca poziom stosunków dyplomatycznych z Indiami sprzed rosyjskiej inwazji - ogłosił podczas wizyty w Nowym Delhi szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. 

Szef ukraińskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim odpowiednikiem ze strony indyjskiej, ministrem Subrahmanyamem Jaishankarem m. in. o stosunkach dwustronnych między oboma państwami, sytuacji wewnętrznej obu krajów, Formule Pokojowej Ukrainy oraz globalnym bezpieczeństwie.

"(...) zgodziliśmy się na przywrócenie poziomu współpracy między naszymi krajami, jaki istniał przed rozpętaną przez Rosję wojnę na pełną skalę, a także wskazaliśmy nowe inicjatywy, które będą miały cel poprawy naszych stosunków" - napisał Kułeba na portalu X.

29 marca 19:43

79. Oddzielna Brygada Powietrzno-Szturmowa odpiera kolejną próbę rosyjskiego ataku w pobliżu wsi Nowomychajłowka w obwodzie donieckim.

29 marca 19:12

Biełgorod: W budynek mieszkalny uderzył dron, zginęła jedna osoba

Po południu w Biełgorodzie w przygranicznym rosyjskim obwodzie biełgorodzkim dron uderzył w budynek mieszkalny.

Według gubernatora obwodu Wiaczesława Gładkowa w wyniku uderzenia zginął jeden mężczyzna, a dwie osoby - żona ofiary i inny mężczyzna - zostały ranne.

Dron uszkodził okna i balkony należące do pięciu mieszkań oraz samochód zaparkowany pod budynkiem.

29 marca 18:58

Belgia zatwierdziła pakiet 100 mln euro dla Ukrainy na techniczną obsługę F-16

Rząd Belgii zatwierdził pakiet 100 mln euro dla Ukrainy przeznaczony na utrzymanie i techniczną obsługę samolotów F-16 - przekazała min. obrony Belgii Ludivine Dedonder.

To już 25. pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy ze strony Belgii od początku inwazji na pełną skalę.

29 marca 18:53

Zełenski odwołał dwóch wiceszefów swojej kancelarii

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał dwóch wiceszefów Kancelarii Prezydenta Andrija Smirnowa i Oleksija Dniprowa, a na ich miejsce mianował Irynę Mudrę i Elenę Kowalską - przekazała kancelaria w komunikacie.

Szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak pozostanie na swoim stanowisku.

29 marca 18:38

Były sekretarz gen. Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy ambasadorem w Mołdawii

Były sekretarz gen. Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow został mianowany przez prezydenta Zełenskiego ambasadorem w Mołdawii - powiedział ukraiński prezydent w wieczornym komunikacie wideo.

29 marca 18:10

Ałła Pugaczowa może zostać w Rosji desygnowana "obcym agentem"

Piosenkarka Ałła Pugaczowa może zostać w Rosji desygnowana "obcym agentem". Stosowny wniosek do ministerstwa sprawiedliwości złożyła w piątek rosyjska prokuratura generalna - informuje agencja prasowa RIA Novosti.

Pugaczowa krytykowała rosyjską inwazję na Ukrainę od samego jej początku. Powiedziała m. in. że Rosja stała się państwem "pariasem", a jej żołnierze giną za "iluzoryczne cele". Ponadto sama żartobliwie zasugerowała, ze władze powinny przyznać jej status "obcego agenta".

Piosenkarka wyjechała z Rosji wraz z mężem kilka tygodni po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę, ale tymczasowo wróciła do kraju w maju 2023 roku. Wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych rosyjskiego projektanta mody Walentina Judaszkina, podczas których została zauważona podczas rozmowy z rzecznikiem Kremla Dmitrijem Pieskowem. Po kolejnym wyjeździe Pugaczowa wróciła po raz drugi - w ubiegłym tygodniu.

Przepisy o desygnacji "obcego agenta", weszły w życie w 2012 r. i od tego czasu były używane przez władze do zaostrzania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. Taki status jeszcze przed wojną w Ukrainie otrzymywały m. in. wszystkie organizacje, które dostawały międzynarodowe wsparcie i angażowały się w aktywność polityczną.

29 marca 17:45

Wołodymyr Zełenski: "Każdy zniszczony rosyjski dron >>Shahed<< oznacza ratowanie żyć i ochronę infrastruktury krytycznej. To ogromne osiągnięcie naszych żołnierzy. Dziękuję każdemu wojownikowi z mobilnych grup obrony powietrznej w swoich regionach. Dziękujemy za obronę ukraińskiego nieba!"

29 marca 17:41

Wcześniej z inicjatywy czeskiego prezydenta Petra Pavla międzynarodowa koalicja zobowiązała się wysłać Ukraińcom 800 tys. pocisków artyleryjskich.

29 marca 17:16

Szczątki drona znalezionego w Rumuni przy granicy z Ukrainą.

29 marca 17:01

Ukraina: Roczny eksport przez ukraiński korytarz zbożowy był większy niż za tzw. inicjatywy zbożowej

W ramach ukraińskiego korytarza morskiego przez Morze Czarne wyeksportowano już przez 7 miesięcy 33,8 mln ton towarów, z czego 23,1 mln ton to produkty ukraińskich rolników - przekazał wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

Przez korytarz przepłynęło w tym czasie 1140 statków, a ich ładunek trafił do 40 państw z całego świata.

Co ciekawe 33,8 mln ton to więcej niż w roku, gdy obowiązywała tzw. inicjatywa zbożowa za porozumieniem z Rosją. Wtedy wyeksportowano 32,9 mln ton produktów rolnych.

29 marca 16:52

Alarm obrony przeciwlotniczej w środkowej i wschodniej części Ukrainy

W środkowej i wschodniej części Ukrainy ogłoszono alarm obrony przeciwlotniczej.

29 marca 16:15

Zełenski: Rosja zaatakowała elektrownie wodne w Kaniowe i na Dniestrze

Rosja zaatakowała w nocy Kaniowską Elektrownię Wodną i Dniestrzańską Elektrownię Wodną - potwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Terrorystyczny kraj chce powtórzyć katastrofę ekologiczną, do której doprowadził w obwodzie chersońskim. Ale teraz nie tylko Ukraina, ale także Mołdawia jest zagrożona” – napisał Zełenski na Telegramie.

29 marca 16:01

- Dziś Moskwa padła celem ataku z powodu swoich imperialistycznych zapędów. ISIS uważnie obserwuje rywalizację mocarstw, zwraca uwagę na to, co dzieje się na świecie. Kto mości się na Bliskim Wschodzie, kto działa w Syrii, zmniejszając szanse ISIS na odbudowę - mówi "Wyborczej"  ekspertka od terroryzmu z Washington Institute for Near East Devorah Margolin.

29 marca 15:39

Ukraina otrzymała 1,5 mld dolarów pożyczek od Banku Światowego

Ukraina otrzymała od Banku Światowego pożyczki o wartości 1,5 mld dolarów - przekazało w piątek ukraińskie Ministerstwo Finansów.

Pożyczki są zabezpieczenie gwarancjami Japonii i Wielkiej Brytanii i zostały udzielone za pośrednictwem Funduszu Powierniczego Banku Światowego (Advance Ukraine).

Japonia zagwarantowała łącznie 984 miliony dolarów, a Wielka Brytania - 516 milionów dolarów.

Według ministra finansów Serhija Marczenki "środki zostaną przeznaczone na wsparcie budżetu państwa Ukrainy i ożywienie gospodarcze, a także na sfinansowanie priorytetowych wydatków socjalnych i humanitarnych w ramach budżetu państwa".

29 marca 15:25

Nowomychajłowka w obwodzie donieckim. Rosyjski pojazd bojowy BMP-3 wjeżdża na zastawioną minę.