Rada Spraw Zagranicznych UE ostatecznie zatwierdziła alokację dodatkowych 5 miliardów euro na wsparcie wojskowe dla Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego. Źródła agencji Reutera przekazały, że Władimir Putin planuje pojechać do Chin. Wizyta może być pierwszą zagraniczną podróżą Putina w jego nowej kadencji prezydenckiej, uznanej za niedemokratyczną przez zachodnie rządy.
Pokaż od:
19 marca 22:00

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

19 marca 21:51

Ukraina i Estonia rozpoczęły prace nad projektem porozumienia i uzgodniły harmonogram przyszłych rozmów – podało Biuro Prezydenta.

„Ważne jest zawarcie silnych umów o bezpieczeństwie ze wszystkimi krajami bałtyckimi, które zapewniają nam ogromną pomoc w relacji do ich PKB. Ponieważ Estonia, Łotwa i Litwa również graniczą z agresorem, nasze zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa powinny zdecydowanie być wzajemne” – stwierdził zastępca Andrija Jermaka Ihor Żółkiew

19 marca 21:29

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow: na podejściu do miasta zestrzelono 11 celów powietrznych. Wstępnie nie ma ofiar.

 Odłamki spadły na dach magazynu. W obwodzie zniszczeniu uległa szklarnia i dach, uszkodzone zostały dwa samochody.

19 marca 21:14

Trwa zmasowany ostrzał Biełgorodu i Kurska

19 marca 20:55

W ciągu ostatnich dwóch lat kraje Ramstein zebrały 88 miliardów dolarów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - oświadczył sekretarz Pentagonu Lloyd Austin.

Według niego członkowie grupy kontaktowej skupiają się obecnie na dwóch obszarach: zaspokajaniu doraźnych potrzeb Sił Zbrojnych na polu walki oraz udzielaniu pomocy w perspektywie długoterminowej.

19 marca 20:40

Państwowe media potwierdziły, że Kreml zmienił szefa marynarki wojennej po serii strat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Doniesienia z zeszłego tygodnia sugerowały, że admirał Nikołaj Jewmenow został zmuszony do rezygnacji.

Państwowa agencja informacyjna RIA podaje obecnie, że na stanowisku pełniącego obowiązki głównodowodzącego zastąpił go  Aleksander Moisejew, obecny szef rosyjskiej Floty Północnej. 

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) ustalił, że decyzja o dymisji Jewmenowa była podejmowana od jakiegoś czasu. Przełomem było zniszczenie patrolowca rakietowego Siergiej Kotow, który zatonął 5 marca po uderzeniu ukraińskich dronów.

19 marca 20:26

Kanada przekaże ponad 40 milionów dolarów kanadyjskich na zakup pocisków artyleryjskich dla Ukrainy w ramach „czeskiej inicjatywy" – przekazał Reuters.

19 marca 20:01

Sportowcy z Rosji i Białorusi nie wezmą udziału w ceremonii otwarcia igrzysk w Paryżu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił, że sportowcy z Rosji i Białorusi nie wezmą udziału w ceremonii otwarcia igrzysk w Paryżu.

Decyzję taką podjął obradujący w Lozannie Komitet Wykonawczy MKOl.

Zawodnicy z Rosji i Białorusi będą mogli wystąpić w igrzyskach jako neutralni, bez flag, emblematów oraz hymnów i tylko w rywalizacji indywidualnej. Decyzja o dopuszczeniu ich do startu zależy od poszczególnych federacji sportowych. Wiadomo już, że nie wystąpią m.in. w zawodach lekkoatletycznych.

19 marca 19:15

Premier Włoch sprzeciwia się wysyłaniu wojsk państw zachodnich na Ukrainę

- Jeśli chodzi o propozycję Francji dotyczącą możliwej bezpośredniej wojskowej  interwencji, nie popieramy tej opcji, która jest zwiastunem niebezpiecznej eskalacji, a tej należy za wszelką cenę uniknąć – powiedziała Meloni w Senacie w przededniu szczytu przywódców UE.

Meloni, jak pisze Bloomberg, skrytykowała prezydenta Francji Emmanuela Macrona za wywieranie presji na kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby zajął bardziej zdecydowane stanowisko i ostrzegał przed „egzystencjalnym” zagrożeniem, jakie Rosja stanowi dla UE.

Jednocześnie premier Włoch stwierdziła, że negocjacje z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem są bezcelowe. - Jak można siedzieć przy stole negocjacyjnym z kimś, kto nigdy nie dotrzymał żadnego porozumienia? – zapytała retorycznie Meloni.

Wcześniej włoski minister obrony Guido Crosetto oświadczył, że jest przeciwny wysyłaniu zachodnich wojsk na Ukrainę, ponieważ utrudniałoby to dyplomację.

19 marca 18:52

Batalion Azow opublikował nagranie z nieudanej próby kradzieży czołgu Leopard 2 z pola bitwy. Na filmie widać rosyjskie czołgi, które holują uszkodzony pojazd. Konwój został namierzony przez operatorów dronów. Ukraińscy obrońcy uniemożliwili kradzież czołgu i zaatakowali konwój. Dwa "holowniki" zostały zniszczone "precyzyjnymi trafieniami w komory silnika" - przekazał batalion.

19 marca 18:34

Szef Pentagonu Lloyd Austin ostrzegł, że przetrwanie Ukrainy jest dziś zagrożone

Szef Pentagonu Lloyd Austin ostrzegł, że przetrwanie Ukrainy jest dziś zagrożone, a bezpieczeństwo Ameryki narażone na ryzyko. Nie mamy ani dnia do stracenia - powiedział we wtorek po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. Przekonywał, że USA nie mogą pozwolić, by powiodła się strategia Rosji, polegająca na przeczekaniu Zachodu.

"Przetrwanie Ukrainy jest dziś w niebezpieczeństwie, a bezpieczeństwo Ameryki jest narażone na ryzyko. Oni nie mają ani dnia do stracenia, my też nie mamy, więc opuszczam dziś to spotkanie w pełni zdeterminowany, by pomoc wojskowa i amunicja nadal płynęła" - powiedział Austin na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania przedstawicieli kilkudziesięciu państw wspierających Ukrainę. "To jest kwestia przetrwania i suwerenności dla Ukrainy, to jest kwestia honoru i bezpieczeństwa dla Ameryki" - dodał.

Mimo dramatycznych słów Austin przekonywał, że 20. już spotkanie w formacie Ramstein było sukcesem. Zwrócił uwagę, że sojusznicy Ameryki "ciągle znajdują kreatywne sposoby" na wsparcie Ukrainy amunicją, nawiązując m.in. do wysiłków Czech w tej sprawie. Wspomniał o ogłoszonym w ubiegłym tygodniu amerykańskim pakiecie uzbrojenia o wartości do 300 mln dol., przyjętym mimo wyczerpania się środków na uzupełnianie amerykańskiego arsenału.

19 marca 17:57

Prezydent Duda ostrzega: Rosja może mieć potencjał militarny, by zaatakować NATO już w 2026-27 r.

Prezydent Duda powiedział to w wywiadzie dla telewizji CNBC, powołując się na raport niemieckich ekspertów. Argumentował w ten sposób swój postulat, by państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność z 2 do 3 proc. PKB.

 - To jest kwestia zdrowego rozsądku, z mojego punktu widzenia. Pojawiają się nowe raporty i ostatnio widziałem raport niemieckich ekspertów, według którego być może już na przełomie 2026 i 2027 r. Putin, przez przestawienie swojej gospodarki na tory wojenne będzie miał taki potencjał militarny, że będzie w stanie zaatakować NATO" - powiedział prezydent.

 - Bije dzwon, bije dzwon ostrzeżenia: to jeszcze 2-3 lata, w czasie których trzeba zwiększyć wysiłki, zgromadzić amunicję, wyprodukować uzbrojenie, zwiększyć potencjał bezpieczeństwa Europy i tak przygotować się na inwazję, by ona nie nastąpiła - dodał.

Zaapelował też, by Stany Zjednoczone dalej wspierały Ukrainę . - Ta rosyjska agresja musi zostać powstrzymana za wszelką cenę. Jeśli nie zostanie powstrzymana, wyleje się i wtedy obawiam się, że amerykańskie pieniądze nie wystarczą do powstrzymania Rosji, żołnierze USA będą musieli wkroczyć, a nikt tego nie chce - mówił Duda.

19 marca 17:51

Pożar rosyjskiego statku u wybrzeża obwodu królewieckiego. Jedna osoba nie żyje

Na pokładzie rosyjskiego trawlera rybackiego na Morzu Bałtyckim, u wybrzeża obwodu królewieckiego wybuchł pożar. Zdarzenie może być związane z manewrami rosyjskiej floty bałtyckiej - informuje we wtorek niezależna rosyjska telewizja Dożd. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.

Trawler "Kapitan Łobanow" eksplodował na Bałtyku niedaleko od wybrzeża obwodu królewieckiego i zatonął - podaje Dożd. Ok. godz. 11 jednostka nadała sygnał alarmowy. Na pokładzie statku było siedmiu członków załogi, czterech z nich zostało poszkodowanych. Co najmniej jedna osoba zginęła. Nie są znane przyczyny eksplozji.

Władze obwodu królewieckiego przekazały, że  na pokładzie wybuchł pożar, a jednostka jest holowana do portu. 

19 marca 17:22

Ukraina pracuje nad zapewnieniem „silnego i dalekosiężnego kroku” w kierunku członkostwa w NATO podczas lipcowego szczytu sojuszu wojskowego w Waszyngtonie -  powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

- Uważamy, że Ukraina spełnia główne kryteria członkostwa, którymi jest zdolność do obrony granic NATO. To właśnie robimy, broniąc Ukrainy – powiedział reporterom.

- Powiem tak: ciężko pracujemy, aby na szczycie w Waszyngtonie zrobić mocny i dalekosiężny krok w kierunku członkostwa Ukrainy w NATO - dodał.

Przywódcy Ukrainy byli gorzko rozczarowani, gdy pod naciskiem Stanów Zjednoczonych i Niemiec NATO na swoim ubiegłorocznym szczycie wydało oświadczenie, w którym stwierdził, że Ukrainie zostanie zaoferowane zaproszenie, gdy pozwolą na to warunki, skutecznie odrzucając prośbę Ukrainy o wyznaczenie konkretnej daty.

19 marca 17:06

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył do Armenii z pierwszą wizytą od czasu objęcia stanowiska, tj. od 10 lat. 

Stoltenberg spotkał się z premierem Paszynianem, z którym omawiał kwestie wzmocnienia współpracy Armenia-NATO.

19 marca 16:38

Władimir Putin poniósł miażdżącą porażką w wyborach wśród uprawnionych do głosowania obywateli Rosji, którzy oddali głos w Szwajcarii. 

W Bernie Putin otrzymał 16 proc. głosów, w Genewie 20 proc. . W obu miastach przed ambasadą i konsulatem generalnym członkowie stowarzyszenia Rosja Przyszłości/Szwajcaria oraz wolontariusze przeprowadzili wywiady z setkami Rosjan. Koordynowała to organizacja Vote Abroad

Najwięcej głosów otrzymał Władysław Dawankow z partii Nowy Lud, wiceszef Dumy.  40-letni Dawankow otrzymał 45 proc. głosów w Bernie i 29 proc. w Genewie, co oznacza, że w całym kraju uzyskał wyraźnie lepsze wyniki niż Putin. Około jedna piąta wyborców zniszczyła karty do głosowania.

W poniedziałek rząd Szwajcarii oświadczył, że zapoznał się z wynikami wyborów prezydenckich w Rosji. Ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło ubolewanie, że nie zaproszono żadnej misji obserwatorów wyborów OBWE.

19 marca 16:21

Mamy nadzieję, że od kwietnia ukraińska armia będzie posiadać wystarczająco dużo amunicji, by odeprzeć rosyjskie wojska na polu bitwy - powiedział we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

We wtorek Szmyhal składa wizytę w Luksemburgu, gdzie spotkał się z premierem tego państwa Lukiem Friedenem. Rozmowy dotyczyły wsparcia dla Ukrainy i konfiskaty rosyjskich aktywów.

"Mamy nadzieję, że czeska inicjatywa, do której dołączył Luksemburg, pomoże nam i od kwietnia będziemy mieć wystarczająco dużo amunicji, by odstraszać (rosyjskie siły) na naszej linii frontu" - podkreślił Szmyhal na konferencji prasowej.

Dodał, że Kijów liczy też na dostawy pocisków dalekiego i średniego zasięgu, by przeciąć rosyjskie linie logistyczne na okupowanych ukraińskich terytoriach.