W nocy Kursk i Taganrog w Rosji były celem zmasowanego ataku dronów. Według władz rosyjskich atak został odparty, jednak w mediach społecznościowych pojawiają się informacje, że drony miały spowodować uszkodzenia na terenie kompleksu naukowo technicznego Taganrog Aviation. Siły rosyjskie poprawiły w ostatnich tygodniach swoje zdolności taktyczne i zastosowały taktyczne zaskoczenie w rejonie Awdijwki - informuje ISW.
Pokaż od:
9 marca 22:09

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 7. 

9 marca 21:35

Julia Nawalna w centrum kampanii dezinformacyjnej

Julia Nawalna, wdowa po rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym, stała się celem kampanii dezinformacyjnej w mediach społecznościowych. Ataki nasiliły się po zapowiedzi Nawalnej, że zamierza kontynuować działalność polityczną zmarłego męża - napisał portal Euronews, opierając się na ustaleniach AFP.

19 lutego, trzy dni po informacji o śmierci Nawalnego, jego żona opublikowała na portalu X nagranie, gdzie zapewniła, że będzie kontynuować polityczne dzieło Aleksieja.

 Już w ciągu kilku następnych godzin na kontach wielu użytkowników serwisów Facebook oraz X udostępniono zdjęcie Nawalnej na plaży, stojącej w towarzystwie mężczyzny. Komentowano, że "wdowa już znalazła kogoś nowego", a liczne ironiczne i złośliwe wpisy "miały na celu zdyskredytować Nawalną, a tym samym walkę jej męża" – zauważył portal fact-checkingowy AFP.

 Mężczyzna ze zdjęcia to rosyjski biznesmen Jewgienij Cziczwarkin, który opublikował wspólną fotografię z Nawalną na swoim Instagramie już w sierpniu 2021 roku. Cziczwarkin uciekł z Rosji do Wielkiej Brytanii w 2009 roku, jest ostrym krytykiem Władimira Putina. Jak ustalił dwa lata temu magazyn "Time", biznesmen od 2010 roku wspomógł działalność rosyjskiego opozycjonisty kwotą ponad 100 tys. euro.

 Drugie zdjęcie, rozpowszechniane w mediach społecznościowych, mające udowodnić rzekomy bliski związek Nawalnej z Cziczwarkinem, to zmodyfikowane zdjęcie AFP, pochodzące z 2013 roku. Oryginalna fotografia przedstawia Julię Nawalną, przytulającą męża po jego wyjściu z więzienia. Na sfałszowanym zdjęciu widać natomiast Nawalną, obejmująca Cziczwarkina, który dodatkowo trzyma w ręce tzw. skręta.

Źródło: PAP

9 marca 21:13

Papież Franciszek skomentował, że Ukraina powinna mieć odwagę rozpocząć negocjacje

Agencja Reutera widziała fragment wywiadu, jakiego papież Franciszek udzielił w zeszłym miesiącu szwajcarskiej telewizji RSI. Materiał zostanie jednak upubliczniony dopiero 20 marca. 

W wywiadzie Franciszek został zapytany o swoje stanowisko w debacie między tymi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna się poddać, ponieważ nie była w stanie odeprzeć sił rosyjskich, a tymi, którzy twierdzą, że takie postępowanie legitymizowałoby działania Rosji. Agencja Reutera zaznacza, że prowadzący użył określenia "wywieszenia białej flagi".

"To jedna z interpretacji" - odpowiadał papież i dodawał: "Ale myślę, że najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach i ma odwagę wywieszenia białej flagi i negocjuje" - powiedział Franciszek, dodając, że rozmowy powinny odbywać się z pomocą międzynarodowych mocarstw.

"Słowo negocjować to odważne słowo. Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, musisz mieć odwagę negocjować" - powiedział Franciszek.

9 marca 20:16

Serbia: Od wybuchu wojny w Ukrainie współpraca z NATO znacznie intensywniejsza niż z Rosją

Od wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku współpraca wojskowa Serbii z NATO znacznie się rozwinęła, szczególnie w porównaniu ze współpracą z Rosją - powiedział w sobotę sekretarz stanu w serbskim ministerstwie obrony Nemanja Starović.

Przebywający z czterodniową wizytą w USA przedstawiciel serbskiego ministerstwa obrony powiedział radiu Voice of America, że współpraca Serbii z Rosją od początku wojny na Ukrainie nie rozwinęła się znacząco z - jak zaznaczył - przyczyn obiektywnych.

 "Biorąc pod uwagę nowo powstałe okoliczności, oczywiście mamy znacznie bardziej znaczącą współpracę wojskową z członkami NATO w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju" - przyznał Starović.

Pomimo głoszonej przez Belgrad polityki neutralności militarnej, Serbia jest od 2006 roku członkiem programu "Partnerstwo dla Pokoju", postrzeganego jako pierwszy krok w kierunku członkostwa w NATO.

Źródło: PAP

9 marca 19:30

"Obecność sił NATO na Ukrainie to nie jest rzecz nie do pomyślenia. Doceniam inicjatywę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, bo chodzi w niej o to, by to Putin się obawiał, a nie my Putina" - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jego słowa cytowane są na oficjalnym koncie MSZ w portalu X.

9 marca 19:14

Armenia rozważa ubieganie się o członkostwo w Unii Europejskiej

Armenia, której tradycyjnie bliżej było do Rosji, rozważa ubieganie się o członkostwo w Unii Europejskiej - podaje Reuters, powołując się na MSZ tego państwa Ararata Mirzoyana. 

"Wiele nowych możliwości jest obecnie szeroko dyskutowanych w Armenii i nie będzie to tajemnicą, jeśli powiem, że obejmuje to członkostwo w Unii Europejskiej" - powiedział Mirzoyan w wywiadzie dla tureckiej stacji telewizyjnej TRT World.

9 marca 17:39

Po spotkaniu z rolnikami: Nie będzie zamknięcia granicy z Ukrainą

Po południu zakończyło się sobotnie spotkanie strony rządowej z liderami protestujących grup w ramach Szczytu Rolniczego w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Jednym z rozwiązań ma być zdjęcie nadwyżki zbóż z magazynów. Tych w Polsce ma być 9 mln ton, a w całej Europie 20 mln ton. 

Andrzej Sobociński, rolnik z Żuław i jeden z liderów rolniczych strajków, powiedział dziennikarzom, że zdjęcie nadwyżki jest pewnym rozwiązaniem, ale krótkotrwałym. Sobociński przekazał, że nie będzie zamknięcia granicy z Ukrainą. Wcześniej premier nie wykluczał tymczasowego zamknięcia gracy. 

- To jest jakieś rozwiązanie problemu zdjęcia nadwyżki z rynku zboża polskiego, bo to dałoby rolnikom, że można byłoby mieć magazyny puste i żniwa, i sprzedać to, co zalega - cytuje rolnika Polska Agencja Prasowa.

- Z pewnymi rzeczami się mocno nie zgadzamy, bo uważamy, że jeżeli będzie zdjęcie nadwyżki zboża, ale będzie ono płynęło dalej z Rosji i z krajów spoza UE, to będzie problem, bo za rok będzie trzeba znowu dopłacać - dodał Sobociński, cytowany przez PAP.

9 marca 14:45

W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim zginął 16-letni chłopak. Jak poinformował gubernator Siergiej Łysak, 9 marca siły rosyjskie ostrzelały wieś w pobliżu Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim, zabijając 16-latka i raniąc inną osobę.

9 marca 14:31

CNN: Stany Zjednoczone zaczęły przygotowywać się na potencjalne uderzenie Rosji bronią nuklearną

Pod koniec 2022 r. Stany Zjednoczone zaczęły przygotowywać się na potencjalne uderzenie Rosji bronią nuklearną na Ukrainę, co byłoby pierwszym atakiem nuklearnym w czasie wojny od czasu zrzucenia przez USA bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki - informuje CNN powołując się na amerykańskich urzędników.

9 marca 14:09

„Epoka powojenna minęła. Żyjemy w nowych czasach: w epoce przedwojennej. Dlatego NATO i solidarność między Europą a Ameryką są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” - napisał na X Donald Tusk.

9 marca 13:53

Drony nad elektrownią jądrową w Szwecji

Szwedzka policja została poinformowana o lotach dronów nad obszarami chronionymi na południu kraju. Drony zauważono w nocy m.in. przy elektrowni jądrowej w Barsebäck i nad lotniskiem w Malmö. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Elektrownia jądrowa w Barsebäck, nad którą zauważono drony, nie działa już od 2005 r., ale nadal trwa "rozbiórka radiologiczna", która trwać będzie aż do 2028 r.

9 marca 13:35

Od początku wojny wojska ukraińskie zestrzeliły ponad 8 tys. rosyjskich dronów - twierdzi ukraińska armia.

9 marca 12:38

Wielka Brytania jest gotowa pomóc Niemcom w rozwiązaniu problemów związanych z dostawami pocisków Taurus na Ukrainę - poinformował brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.

Według Camerona możliwa jest na przykład wymiana, w ramach której Niemcy przekażą Wielkiej Brytanii pociski manewrujące Taurus, a Londyn z kolei dostarczy Ukrainie dodatkowe pociski Storm Shadow.

9 marca 12:11

Chasów Jar i Ocheretyne ponownie znalazły się pod ostrzałem rosyjskiej artylerii.

Poinformował o tym szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wadym Fiłaszkin.

Zginął 46-letni mężczyzna. Jest też informacja o 1 rannym. Uszkodzone zostały wielopiętrowe budynki i domy prywatne.

9 marca 11:52

Rosja wprowadziła od 1 marca sześciomiesięczny zakaz eksportu paliw

Rosja wprowadziła od 1 marca sześciomiesięczny zakaz eksportu paliw, aby ustabilizować ceny na rynku krajowym w związku z mniejszą podażą, będącą zapewne skutkiem ukraińskich ataków na rafinerie - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

9 marca 11:21

Ministerstwa spraw zagranicznych Łotwy, Kanady, Korei Południowej, Szwecji, Niemiec i Czech dołączyły się do wcześniejszego ostrzeżenia ambasady USA w Moskwie mówiącego o ryzyku ataku "ekstremistów" w Rosji w sobotę i w niedzielę - podał w sobotę niezależny portal Meduza.

9 marca 10:58

Były głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Wałerij Załużny, przeszedł zimą wojskowy egzamin kwalifikacyjny i został uznany za niezdolnego do służby wojskowej. W lutym złożył rezygnację ze służby wojskowej — informuje zn.ua.

Prezydent Wołodymyr Zełenski i minister obrony Rustem Umerow nie zaproponowali Załużnemu żadnego stanowiska, które byłoby adekwatne do poziomu jego wyszkolenia i doświadczenia. W tych okolicznościach generał zdecydował się zrezygnować ze służby wojskowej, aby mieć możliwość i prawo do prowadzenia innej działalności.

9 marca 10:32

Senator USA o wizycie Tuska i Dudy: Mam nadzieję, że przekonają kongresmenów do odblokowania pomocy dla Ukrainy

- Prezydent Duda i premier Tusk rozumieją historię i wiedzą, kim jest Putin, dlatego mam nadzieję, że podczas swojej wizyty w USA przekonają kongresmenów do odblokowania pomocy dla Ukrainy

- powiedział PAP senator Demokratów Chris Coons, jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Joe Bidena w Senacie. Podobne nadzieje wyrazili w rozmowach z PAP politycy obu partii.

Przypominamy, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w USA odbędzie się 12 marca. 

9 marca 10:25

Sztab Generalny informuje, że od początku wojny Rosja straciła w Ukrainie 423 160 żołnierzy, w tym 850 w ciągu ostatniej dobry.