W corocznym orędziu o stanie państwa przed połączonymi izbami Kongresu, prezydent USA Joe Biden porównał swoje wystąpienie i obecny moment w historii do wystąpienia Franklina Delano Roosevelta z 1941 r., kiedy celem Roosevelta było "obudzenie Kongresu i ostrzeżenie Amerykanów, że to nie jest zwykły moment".
Pokaż od:
8 marca 20:59

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 7.

8 marca 20:54

Zełenski o propozycji Erdogana: Nie widzimy możliwości zaproszenia ludzi, którzy blokują, niszczą i zabijają wszystko

Wołodymyr Zełenski ustosunkował się do propozycji tureckiego prezydenta o szczycie pokojowym z Rosją.

- Nie widzimy przedstawicieli Rosji na takim szczycie. Nie widzimy możliwości zaproszenia ludzi, którzy blokują, niszczą i zabijają wszystko. Chcemy uzyskać wynik – sprawiedliwy pokój dla Ukrainy. Po pierwsze, kraje cywilizowane wypracują sobie plan i dopiero wtedy zostaną zaproszeni przedstawiciele Federacji Rosyjskiej – powiedział.

8 marca 20:35

Prokuratorzy generalni Ukrainy i Polski, Andrij Kostin i Adam Bodnar, we wspólnej, opublikowanej w piątek odezwie zaapelowali do przebywających w Polsce Ukraińców o składanie zeznań na temat rosyjskich zbrodni wojennych.

"Dziś wszyscy mamy jedno życzenie i jeden cel: zwycięstwo nad wrogiem. Jesteśmy świadomi tego, że zwycięstwo nie będzie ostateczne bez zwycięstwa sprawiedliwości" - powiedział Kostin na nagraniu opublikowanym w serwisie X.

8 marca 20:18

Erdogan chce zorganizowania szczytu pokojowego z udziałem Rosji

Erdogan chce zorganizowania szczytu pokojowego z udziałem Rosji. Ogłosił to na konferencji prasowej z Zełenskim w Stambule.

8 marca 19:59

Śmierć blisko 47 tys. rosyjskich żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji potwierdziły rosyjskie służby BBC i Mediazona.

Według dziennikarzy udało im się potwierdzić śmierć 1555 osób w ciągu ostatnich dwóch tygodni, co stanowi jedną z najwyższych w historii ofiar wojennych.

8 marca 19:39

Zespół Save Ukraine przywiózł z powrotem 10 kolejnych dzieci, które znalazły się pod okupacją po inwazji Rosji - przekazał  Mykoła Kułeba, założyciel i szef organizacji charytatywnej Save Ukraine  na Telegramie

Kułeba opowiedział także historie dzieci zmuszonych do uczęszczania do rosyjskich szkół pod okupacją. Zmuszano ich do pisania listów do rosyjskich żołnierzy i uczenia się, korzystając z rosyjskich podręczników.

8 marca 19:12

Trzy osoby zginęły w piątek w rosyjskich atakach na obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy oraz chersoński na południu – poinformowały władze obwodowe i prokuratura.

Dwie osoby zginęły w piątek na skutek ataku drona FPV na Wołczańsk w obwodzie charkowskim. Gdy dron trafił w cywilny samochód, śmierć ponieśli 58-letni mężczyzna i 53-letnia kobieta – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

W piątek ostrzelana została także wioska Olhiwka w obwodzie chersońskim. Według wstępnych informacji siły rosyjskie użyły moździerzy. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna – poinformowała prokuratura obwodu chersońskiego.

8 marca 18:52

Media: Putin omawiał wymianę Nawalnego kilka godzin przed jego śmiercią

Władimir Putin omawiał wymianę Aleksieja Nawalnego na aresztowanych na Zachodzie Rosjan kilka godzin przed ogłoszeniem śmierci opozycjonisty przez służby więzienne - pisze w piątek niezależny rosyjski serwis Agientstwo, który powołuje się na rozmowy z osobami zaznajomionymi ze sprawą.

Putin miał omawiać wymianę  z oligarchą Romanem Abramowiczem rano 16 lutego. Według jednego ze źródeł, miał wyrazić zgodę na tę wymianę.

- Myślę, że to była albo przykrywka dla planu zabójstwa, albo strategiczny zabieg, by doprowadzić rozmowy prawie do końca, w nadziei, że jeśli Niemcy zgodzą się na wydanie Wadima Krasikowa, to w razie braku Nawalnego zgodzą się też na wymianę kogoś innego, więźnia nie tak ważnego dla Putina - powiedział portalowi Agientstwo dziennikarz Christo Grozev.

8 marca 18:33

Indie ujawniły „dużą siatkę handlu ludźmi” – Rosja zwabiała ludzi do pracy, a następnie zmuszała ich do walki z Ukrainą – Reuters.

Centralne Biuro Śledcze Indii ustaliło, że w ramach tego programu do Rosji przybyło około 35 Hindusów.

Handlarze ludźmi działali na terenie kilku stanów kraju, poszukiwali osób na portalach społecznościowych.

8 marca 18:09

"Zarówno nasze kraje, cały region, jak i światowe bezpieczeństwo żywnościowe wymagają bezwarunkowego bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Możemy to osiągnąć współpracując" - napisał prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych.

Zełenski napisał też, że Ukraina potrzebuje pomocy Turcji w uwolnieniu  jeńców wojennych „i całego naszego narodu, w tym Tatarów krymskich, przetrzymywanych w niewoli przez Rosję”.

8 marca 17:50

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​Władimira Putina nie interesuje "tylko jakieś terytorium", jego plan zakłada całkowite zniszczenie Ukrainy.

- Po prostu nie sądzę, żeby jego celem były jakiekolwiek terytoria. Ataki na obiekty cywilne, zastraszanie ludności, publiczne wypowiedzi otoczenia Putina w mediach, wszystkie te komunikaty wskazują, że, jak mówią, nie wypełnili swojej misji i będą ją kontynuować - powiedział w Zełenski w wywiadzie dla RAI 1.

8 marca 17:16

Prezydent Ukrainy na platformie X relacjonuje wizytę w Turcji. 

"Stocznie, w których buduje się korwety dla naszej Marynarki Wojennej. Sprawdziłem gotowość i wyposażenie korwety „Iwan Mazepa” oraz rozmawiałem z personelem ukraińskiej marynarki wojennej. Podziękowałem im za służbę. Wzmacniamy nasz kraj. Przyjrzałem się także konstrukcji naszej drugiej korwety i nazwałem ją imieniem hetmana Iwana Wyhowskiego.

Dziękuję prezydentowi Turcji oraz wszystkim tureckim i ukraińskim firmom obronnym za partnerstwo i wspólną pracę na rzecz przybliżenia pokoju i nadania mu trwałego charakteru" - napisał.

8 marca 16:56

Ukraina jest gotowa podjąć dalsze kroki, które odblokują granicę

Ukraina jest gotowa podjąć dalsze kroki, które odblokują granicę, otwierając na nowo drogę dla eksportu i tranzytu ukraińskich produktów.

- Zwróciliśmy szczególną uwagę na kwestie handlowe i rolne. Ukraina jest gotowa podjąć dalsze kroki, w koordynacji z sąsiadującymi państwami członkowskimi UE i Komisją Europejską, aby odblokować granicę i przywrócić eksport i tranzyt ukraińskich produktów — stwierdził premier Denys Szmyhal.

Szmyhal wyraził także uznanie dla inicjatyw Komisji Europejskiej mających na celu rozszerzenie autonomicznych środków liberalizacji handlu i wyraził nadzieję, że Parlament Europejski zagłosuje za tą kwestią bez żadnych poprawek.

8 marca 16:35

Francja zamówiła dodatkowe 200 rakiet Aster. Wzmocnią one ukraiński system przeciwlotniczy i Marynarkę Wojenną Francji.

8 marca 16:12

- Żyjemy obok sąsiada, który, można powiedzieć, jest jak alkoholik albo osoba uzależniona, której działań nie możemy przewidzieć. Musimy być świadomi, że żyjemy obok Rosji, Białorusi. Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie i działamy zgodnie z klarownym scenariuszem. Zbudowaliśmy umocnienia na granicy lądowej z Białorusią, teraz budujemy umocnienia na granicy także z Rosją. Wzmacniamy zdolności militarne na naszej granicy" - powiedziała premier Łotwy Evika Silina, komentując sytuację bezpieczeństwa i zagrożenie ze strony wschodniego sąsiada.

8 marca 15:52

Zełenski podpisał dekret o nadaniu imienia "Hetman Iwan Wyhowski" korwecie klasy Ada, wyprodukowanej przez Turcję dla Ukrainy. - Jestem pewien, że wzmocni on nasze siły morskie – powiedział podczas pobytu w Turcji.

8 marca 15:29

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ponowił wezwanie Kijowa do rządów zachodnich o konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów.

„Kontynuując konfiskatę, ustanawiamy także precedens, który będzie odstraszał innych potencjalnych agresorów” – powiedział.

8 marca 15:07

Jak poinformował rosyjski gubernator, w piątek w ataku ukraińskiego drona na przygraniczny region Biełgorodu z Rosją zginęły dwie osoby.

AFP donosi, że gubernator Wiaczesław Gładkow powiedział, że trzy ukraińskie „drony kamikadze” uderzyły we wioskę Rozhdestvenska, w pobliżu granicy z Ukrainą.

„W wyniku eksplozji dwie osoby zginęły, a trzecia została ciężko ranna” – oznajmił Gładkow w poście na Telegramie. Na miejsce wysłano karetkę pogotowia, która zajęła się ofiarami – dodał Gładkow.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało wcześniej, że w piątek rano jej siły obrony powietrznej zestrzeliły kilka ukraińskich dronów nad obwodem Biełgorodu.

8 marca 14:54

Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej kpt. Dmytro Pletenczuk powiedział, że od czterech dni na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów, natomiast na Morzu Azowskim jest jedna rosyjska jednostka bojowa.

8 marca 14:37

Zełenski pojechał do Stambułu spotkać się z Erdoganem

Według państwowej agencji informacyjnej Ukrinform prezydent Wołodymyr Zełenski przybył do Stambułu, gdzie ma przeprowadzić rozmowy ze swoim tureckim odpowiednikiem Tayyipem Erdoganem.

Jak podaje Reuters, biuro Zełenskiego poinformowało wcześniej, że wśród tematów dyskusji znalazły się potencjalna formuła pokoju w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czarnym oraz uwolnienie ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych przez Rosję.

Urzędnik rządu tureckiego powiedział AP, że oczekuje się, że Erdogan będzie nalegał na negocjacje w sprawie zakończenia wojny. Oczekuje się również, że podkreśli swoje dalsze zdecydowane poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy, poinformowało Reuters tureckie źródło dyplomatyczne.